Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
krásne Vianoce a vianočná atmosféra

Blížia sa dni, na ktoré sa mnohí tešíme po celý rok. Vianoce – dni pokoja a lásky. Prípravu na Vianoce však často sprevádza stres, ktorý dokáže narušiť celú vysnívanú atmosféru. Čo robiť, aby všetko ladilo a mohli ste si urobiť pokojné a krásne Vianoce? Poradíme vám, ako na to. Ukážeme vám vianočné inšpirácie pre každý štýl bývania a prevedieme vás samotnou prípravou. Predstavíme vám aj užitočné rady a nápady, ako si vyzdobiť svoj domov alebo vyrobiť vianočné pozdravy pre svojich blízkych. Nech sa páči, vstúpte do sveta Vianoc!

Krásne Vianoce: ako si vychutnať vianočné sviatky naplno? 

Jedinečnú vianočnú atmosféru nerobia len darčeky a dobré jedlo, ale aj všetko okolo toho. Nemálo prispieva vianočná výzdoba, program, hudba a nálada všetkých zúčastnených. Čo vám môže pomôcť pripraviť sa na Vianoce vopred a vykúzliť čarovnú atmosféru?

Nalaďte sa na zámer Vianoc 

Predstavte si, ako chcete stráviť vianočný čas a s kým. V akej atmosfére a v akom prostredí? Na čo sa chcete počas Vianoc sústrediť? Dovoľte si snívať a vysnívať si svoje krásne Vianoce najskôr v predstavách a potom si to napíšte aj na kúsok papiera. Ak sa budete občas strácať v predvianočnom zhone, toto vám pomôže udržať pôvodnú predstavu. 

Stanovte si vianočný rozpočet  

Štedrý deň bez dobrého jedla, darčekov a vianočnej výzdoby je už asi nemysliteľný. Neznamená to však, že na tento jeden deň je potrebné minúť všetky zásoby. Aj z mála dokážete vyčariť čarovné Vianoce. Stačí sa na to dobre pripraviť a vedieť, s čím môžete alebo chcete počítať. Stanovte si svoj rozpočet vopred a zbytočné výdavky vás už neprekvapia.  

Prezrite zásoby 

V duchu modernej doby, ktorá myslí na udržateľnosť a snaží sa tvoriť menej odpadu, sa pozrite na to, čo už doma máte. Nielen vianočná výzdoba ale aj obalový materiál či dokonca darčeky sa dajú recyklovať a použiť viacnásobne. Možno bude napokon stačiť len pár drobností, ktoré oživia to pôvodné a nový originál bude na svete. 

Premyslite si základ výzdoby 

Máte radi bohatú vianočnú výzdobu alebo skôr skromnú a nenápadnú? Aj chute sa každým rokom menia, nebojte sa meniť ich. Na začiatok si len premyslite, ako chcete aby váš domov vyzeral a čo všetko chcete vyzdobiť. Chcete vianočné osvetlenie na okná, alebo len na stromček? Môžete použiť viac možností, no medzi tie základné patria vianočné dekorácie na stôl, vianočné dekorácie pred dvere a na dvere, vianočná výzdoba na okná, steny a samozrejme moderné vianočné ozdoby na stromček

Vytvorte si krásne Vianoce spoločne 

Spoločne strávený čas je veľakrát to najviac, čo môžeme na Vianoce dostať. Spoločné pečenie, počúvanie vianočnej hudby a rozprávok, výroba vianočných pozdravov, zdobenie stromčeka alebo príprava štedrovečerného stola zostanú v pamäti oveľa hlbšie ako najnovšia hračka či ďalšie ponožky. Doprajte si tento čas a drobné nezhody neberte v tieto dni tak vážne ako inokedy. Prečítajte si naše články o vianočnom pečení: pečieme na Vianoce a vianočné koláče.

Urobte si Vianočný program  

Krásne Vianoce si môžete urobiť aj tak, že sa zabavíte vlastným programom. Ak ste to ešte neskúšali, možno je čas začať. Medzi obľúbené činnosti detí patrí hra s materiálmi, tak všetkým ukážte, že krásu vedia vyčariť aj vianočné dekorácie vyrobené doma spoločnými silami. Počas štedrého včera si môžete rozprávať skutočné alebo vymyslené príbehy, čítať z knižiek, liať olovo, hrať spoločenské hry a zaradiť môžete aj vianočné koledy či polnočnú prechádzku. 

Krásne Vianoce: základné kroky ku krásnej vianočnej výzdobe

Vianoce začínajú prípravou už pár týždňov pred Štedrým dňom. Na čo je dobré myslieť a nezabudnúť, ak si chcete urobiť krásne Vianoce? Týchto 7 krokov vám pomôže naladiť sa na sviatočné chvíle a vyzdobiť si domov podľa seba. 

 1.  Urobte si doma poriadok

  Vianočné upratovanie vám pomôže zbaviť sa nepotrebného, prezrieť alebo doplniť zásoby a pripraviť priestor pre čarovnú výzdobu a krásne Vianoce. 
 2. Nachystajte si vianočné ozdoby a taktiež materiál na prípravu výzdoby

  Môžu to byť prírodniny ako čečina, šišky, mach, sušené ovocie, korpus na veniec, ale taktiež živá vianočná ruža alebo vianočný stromček. 
 3. Zvoľte si štýl vianočnej výzdoby

  Spoľahnite sa na vlastné tradície, alebo sa nechajte inšpirovať inými. Vianoce 2021 trendy poskytujú priestor pre každý životný štýl. 
 4. Zaobstarajte si alebo vyrobte vlastný adventný veniec

  Podstatné sú na ňom 4 sviečky, ktoré vám pripomenú hodnoty Vianoc a taktiež odpočítajú čas, kým príde Štedrý deň. 
 5.  Premyslite si, čo všetko chcete vyzdobiť a v akom štýle

  Obľúbené sú vianočné dekorácie pred dvere, vence na dvere, vianočná výzdoba na okná, svetielka a deti milujú aj vianočné girlandy. 
 6. Vyzdobte stromček

  Alebo ak preferujete úspornejšie riešenie, tak halúzky s čečinou vložené do nádoby s vodou. Ozdoby na vianočný stromček a čečinu zvoľte podľa štýlu ostatnej výzdoby.  
 7. Doprajte si vianočné dekorácie na stôl

  Ak nič z vyššie uvedeného neobľubujete, doprajte si aspoň vianočné dekorácie na stôl. Spríjemnia vám sviatočné chvíle a dodajú štedrovečernému stolu jedinečnú atmosféru.  

Vianočná výzdoba: rady a nápady, ako si urobiť krásne Vianoce

Čarovnú atmosféru Vianoc tvorí predovšetkým čas strávený s blízkymi a pocit spolupatričnosti. Podporiť ho však je možné aj drobnosťami, ktoré v dome umocnia sviatočnú náladu. Ako ozdobiť priestor v súlade s tradíciami aj aktuálnymi trendami? Tu je niekoľko tipov, ako na to: 

Ozdoby v duchu doby 

Moderné vianočné ozdoby na stromček sa nesú vo farbách prírody, poézie a pôvabu starých časov a zároveň zero waste filozofie. Do popredia sa dostávajú prírodné materiály, ručne robené dekorácie, napríklad z papiera alebo háčkované vianočné ozdobyAk máte doma originálne kúsky po starých rodičoch, pokojne ich vytiahnite a dajte im čestné miesto. 

Farby Vianoc  

Okrem klasickej červenej, bielej a zelenej farby môžete tento rok siahnuť aj po ďalších farbách. Farba Vianoc 2021 pripomína pripomína farby jesene, kde má svoje čestné miesto pastelová ružová farba, no zároveň aj hravá žltá v okrovom odtieni. Farbám zeme pristanú aj modré akcenty symbolizujúce vodu v rôznych podobách, sprevádzané antracitovou sivou farbou kameňa.

Krásne Vianoce z papiera 

Recyklovaný, dekoračný a rovnako aj luxusný papier je ideálnym materiálom pre tvorbu ozdôb. Vianočné dekorácie z papiera dávajú priestor fantázii a nekonečným variáciám farieb aj tvarov. Môžete si ich vyrobiť sami či spolu s deťmi, no taktiež môžete siahnuť po tých hotových. Hviezdy, stromčeky, soby, domčeky, girlandy a dokonca aj gule, to všetko dokáže obyčajný papier. 

Vianočná krása v skle 

Krásne Vianoce dokážete vyčariť aj úplne jednoducho spojením skla a svetla. Postačí vám sklenená nádoba, do ktorej môžete umiestniť čokoľvek, čo má súvis s Vianocami. Perníky, čečinu, šišky, vianočné gule, hviezdy, svetielka či sviečku. Ak túžite aj po bielom snehu, vyplňte spodnú časť nádoby soľou alebo kamienkami. Možno napokon zistíte, že vianočné dekorácie v skle, vám nahradia všetku ostatnú výzdobu. 

Vianočné priania, ktorými môžete potešiť vašich blízkych 

Častokrát našich blízkych poteší úprimné slovo a osobná pozornosť viac, ako drahé dary. Venujte im preto svoj čas a pripravte im krásne Vianoce spolu s malým prekvapením. Vyrobiť osobné vianočné priania nie je vôbec náročné. Stačí ak popustíte uzdu fantázii a necháte pracovať vaše ruky.  

Čo sa vám pri tvorbe môže zísť? 

 • Recyklovaný alebo dekoračný papier 
 • Lep, lepiaca páska 
 • Špagát, stuha 
 • Nožnice a na hrubší kartón aj orezávatko 
 • Ceruzky, fixky, farba v spreji, vodové a temperové farby  
 • Ozdoby a iné materiály ako napr. trblietky, rolničky, vata, šiškové lupienky, koreniny 

Možností ako vytvoriť originálne vianočné priania je naozaj veľa. Inšpirujte sa obrázkami alebo si vymyslite vlastné. Ale to, čo dovedie prianie k dokonalosti, je práve to, čo do neho vložíte pocitom, tvarom či napokon aj slovom. Vaši blízki tento váš osobný dar zaiste ocenia. 

Čo dodať na záver? Neponáhľajte sa. Udržujte odkaz Vianoc už pri ich príprave a sviatočné dni strávite oddýchnutí a spokojní. Doprajte sebe a svojim blízkym nielen čas, ale aj úprimnú pozornosť a vytvorte si spoločné krásne Vianoce 2021.

Máte radi nové inšpirácie? Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte novinky aj exkluzívne ponuky pre váš krajší domov už dnes.