Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
starostlivosť o vianočnú ružu

Názov tohto krásneho, spravidla sýtočerveného kvetu dokáže pomýliť nejedného človeka, ktorý ho doma ešte nikdy nemal. Aj napriek tomu, že sa na prvý pohľad zdá, že vianočná ruža je určená len na najkrajšie obdobie v roku, v skutočnosti dokáže domácnosť skrášľovať aj v iné mesiace. Kráska pochádzajúca z Južnej Ameriky láka svojimi masívnymi kvetmi a väčšími, tmavozelenými listami. Jej pestovanie sa radí do kategórie strednej náročnosti, no keď viete, ako správne na to, môžete sa tešiť z tých najlepších výsledkov. Ako sa starať o vianočnú ružu a na čo rozhodne myslieť? Máme pre vás praktické rady a nápady, ktoré vám celý proces uľahčia.

Vianočná ruža a základy jej pestovania

Vianočná ruža, u nás často označovaná aj ako prýštec najkrajší, sa mnohým spája s príchodom vianočných sviatkov a koncom kalendárneho roka. Niet sa však ani čomu čudovať. Okrem jej názvu dokáže pliesť aj to, že v tomto období kvitne a dostáva sa do najkrajšej podoby. Nie je to však len december, kedy sa môžete tešiť z jej honosného vzhľadu, vďaka ktorému pôsobí ako výzdoba nejednej izby. Farebné kvety sa objavujú aj na začiatku roka, niekedy dokonca aj dlhé týždne po ňom. Stačí len, aby ste kvetu poskytli presne to, čo potrebuje.

Stanovište a substrát

Ak sa pýtate, ako sa starať o vianočnú ružu, myslite hlavne na správny výber stanovišťa. Od toho sa odvíja, či sa kvetu bude dariť, alebo vám po krátkom čase odumrie.

 • Najlepším miestom je parapetná doska v miestnosti, orientovaná na východ. Vďaka tomu si bude užívať slnečné lúče hneď od rána.
 • Vianočná ruža nie je na pôdu príliš náročná. S jej výberom nebudete mať veľa starostí. Vyberte dobre priepustný substrát s drenážnou vrstvou na dne kvetináča.
 • Vhodná je organická a sterilizovaná zemina obsahujúca rašelinu. Potrebné živiny rastline dodáte hnojivom na veľké izbové rastliny zmiešaným s vodou v pomere jedna k jednej.
 • Skvelo pomôže aj kompostovanie, z ktorého vám vyjde kompost nabitý vitamínmi a minerálmi.

Zálievka a rozmnožovanie

 • So zálievkou to pri vianočnej ruži zbytočne nepreháňajte, aby sa náhodou nestalo, že jej začnú hniť korene.
 • Substrát udržujte vlhký, no nie premočený. To dosiahnete polievaním dva, maximálne trikrát do týždňa.
 • V rámci zálievky je dobré spomenúť, že vianočná ruža potrebuje pravidelné rosenie, pretože pochádza z tropických oblastí.
 • Chcete, aby bola vianočná výzdoba bohatšia? Vianočnú ružu jednoducho rozmnožte! Z dospelej rastliny stačí odrezať výhonok s dĺžkou približne 10 cm a s tromi listami, ktorý zasadíte do zmesi rašeliny a piesku.

Ak sa chystáte na vianočnú výzdobu vašej domácnosti, pozrite sa na naše krásne vianočné ozdoby vo Westwing


Ako sa starať o vianočnú ružu: 8 tipov

To, ako sa starať o vianočnú ružu, už približne viete. Na to, aby zakvitla a poskytla krásny vzhľad, vám často stačia úplné základy. Ak však chcete pestovanie povýšiť o niekoľko úrovní, Westwing si pre vás pripravil zaujímavé tipy, vďaka ktorým bude vyzerať kvet kráľovsky.

 1. Uistite sa, že sa kvet neopiera o okno. Počas vysokých teplôt môže slnko spáliť niektoré listy alebo iné časti rastliny.
 2. Nebezpečný je aj prievan, ktorý spôsobuje problémy s rastom a neskôr aj kvitnutím. Ak máte kvet v blízkosti okna, zbytočne ho neotvárajte. V prípade, že ho otvoriť potrebujete, presuňte ružu inde.
 3. Keď chcete, aby sa vianočnej ruži darilo, dávajte si pozor na sálavé teplo z radiátorov. V prípade, že je parapet, kde sa ruža nachádza nad vykurovacím telesom, nájdite jej iné stanovište.
 4. S vianočnou ružou si poradí veľká i malá záhrada, no dávajte pozor na mrazy a počasie. Akonáhle sa ochladí, ružu umiestnite dovnútra, inou možnosťou je krytý balkón a terasa.
 5. Údržba a pestovanie nie sú náročné. Dávajte si však pozor na detaily, ako napríklad zálievka, teplota, prievan a hnojenie.
 6. Tesne pred kvitnutím, ktoré nastáva v mesiacoch december a január, venujte vianočnej ruži viac pozornosti. Odmení sa vám honosným vzhľadom.
 7. Vianočná ružu nájdete v červenej aj v iných farebných prevedeniach. Napríklad, biela farba, ružová farba, oranžová či kombinácia bielej a červenej.
 8. Dávajte si pozor, aj keď vianočná ruža nie je pri dotyku jedovatá. Problémy môže spôsobiť mlieko, ktoré vychádza z jej stoniek.

Starostlivosť o vianočnú ružu počas celého roka

Ak premýšľate, ako sa starať o vianočnú ružu, dbajte na čas a jednotlivé mesiace v roku. Ak si chcete zabezpečiť tie najlepšie výsledky, stavte na tieto tipy do záhrady:

 • január až apríl – uistite sa, že má ruža dostatok svetla a pravidelnú zálievku, ktorá sa začiatkom apríla znižuje. V tomto období môže kvet úplne zvädnúť. Ide o bežný jav, netreba sa báť, no nepodceňujte ho. V takomto stave potrebuje kvet 12 – 15 hodín absolútnej tmy a teplotu do 16 °C.
 • máj až jún –  v tomto čase kvet radikálne zrežte, a to tak, aby nad zemou zostala stonka dlhá približne 8 centimetrov. Zrezanú ružu presaďte do väčšieho kvetináča a poskytnite jej teplotu 16 °C.
 • jún až september – v júni presuňte kvet do polotieňa a uistite sa, že má dostatok vody. Počas leta je dobrým stanovišťom aj záhrada či dokonca predzáhradka.
 • október až december – vianočnú ružu presuňte dovnútra a zamerajte sa na jej osvetlenie. Počas dňa potrebuje slnečné lúče, preto je dobré umelo ju osvetľovať, večer sa postarajte o klasickú tmu. V období od 17 do 20 však potrebuje absolútnu tmu, preto ju dajte niekde, kde nie je žiadne umelé svetlo. V tomto čase nezabudnite ani na pravidelné hnojenie – minimálne každé 2 týždne.

Vianočná výzdoba: Westwing inšpirácie

Správna vianočná výzdoba musí okrem pekného dizajnu vytvárať aj pravú rodinnú atmosféru.

 • Tú docielite skombinovaním tradičných a moderných dekorácií a využitím živých či umelých kvetov. Zo živých je najlepšia práve vianočná ruža. Skrášli poličku, komodu aj stôl a vie priniesť do domácnosti kúsok z prírody.
 • Ak hľadáte vianočné dekorácie na stôl, ružu presaďte do honosného črepníka a zlaďte ju s prestieraním. To isté platí aj v prípade konferenčného a dekoračného stolíka v obývačke alebo na chodbe. Keď je kvet v spálni, postavte ho na parapet, kde doplní okno a pritom získa dostatok slnečných lúčov.
 • Dekorujte svoj dom originálnym a nadčasovým prvkom, ktorý sa dá využiť nielen na Vianoce, ale aj počas celého roka. Starostlivosť o vianočnú ružu nemusí byť zložitá, jedine sa uistite, aby vám v decembri rozkvitla do svojej najkrajšej podoby.

Pozrite si našu klubovú stránku Westwing a odkryte špeciálne ponuky a zľavy na produkty pre váš interiér či exteriér!