Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Malá záhrada: oddychová zóna

Malá záhrada vyzerá na prvý pohľad tak, že spôsobí viac problémov ako úžitku. Môže sa zdať, že neposkytne dostatok miesta na pestovanie rastlín a kvetov, prípadne, že v nej nenájdete priestor na záhradný altánok a hojdačku. Pravdou je však presný opak. Keď viete, ako využiť kúsok pôdy, ktorý ste dostali k domu, môžete z neho vyťažiť viac ako z toho veľkého. Nemáte žiadne nápady do záhrady? Westwing si pre vás pripravil veľké množstvo inšpirácie a praktických tipov. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.

Ako si naplánovať malý priestor v záhrade?

Chcete, aby bol váš malý priestor v zázhrade útulnejší? Tieto nápady na usporiadanie malej záhrady sa vám určite budú hodiť. Aj tie najkompaktnejšie priestory je možné usporiadať tak, aby boli funkčné a zároveň príjemnejšie.

Široká malá záhrada

široká malá záhrada
zariadenie malej záhrady

Dlhá malá záhrada

Štvorcová malá záhrada

Máte malú záhradu? Inšpirujte sa Westwing

Veľká záhrada sa zdá ako skvelé riešenie pre každého, pretože poskytuje veľa priestoru na pestovanie rastlín či rôznych plodín. A síce je to pravda, to isté dokáže poskytnúť aj malá záhrada, v ktorej však budete mať oveľa menej práce. Údržba nie je tak náročná, čo vám šetrí čas a umožňuje stráviť ho s rodinou alebo robením niečoho, čo vás baví. Ako správne využiť menšie rozmery v exteriéri?

Ako využiť priestor v malej záhrade?

Praktické tipy do záhrady sa zídu vždy, a to hlavne vtedy, keď ešte len začínate, alebo ste sa rozhodli pre veľkú zmenu výzoru exteriéru. Aj napriek tomu, že priestoru v malej záhrade nie je veľa, do nej môžete dostať všetko, čo potrebujete. Stačí, keď si spravíte plán a dopredu si spíšete svoju predstavu. Popri tom sa držte niekoľkých základných pravidiel:

 • Pracovať sa dá s akýmkoľvek tvarom, nehľadiac na to či ide o štvorec, obdĺžnik, ovál či dokonca kruh. 
 • Okrasná záhrada sa nemusí držať klasických zastaraných pravidiel o rozdeľovaní miesta. Zabudnite na menšie štvorčeky a jednotlivé časti, napríklad oblasť s kvetinami a plochu s ťahavými rastlinami, vzájomne prepojte. Základ záhrady by mali tvoriť trvalky a vždyzelené rastliny, ktoré doplníte farebnými sezónnymi druhmi.
 • Plánovanie záhrady by malo počítať aj s rôznymi zákutiami, ktoré by inak zostali zbytočne prázdne. Do pôdy v tejto časti nasaďte nenáročné rastliny, živý plot alebo stromy.
 • S trávnikom to netreba preháňať. Využite ho hlavne ako dekoratívny prvok, napríklad pás na prechod medzi rastlinami.
 • Vyhnite sa masívnym a veľkým dekoráciám, hojdačkám a lavičkám. Siahnite po minimalistických kúskoch s funkciou. Spravia si svoju prácu, no pritom nezaberú potrebné miesto.
 • To isté platí aj v rámci plotu. Namiesto masívneho murovaného typu zvoľte živý plot, prípadne menej rozmerné pletivo.
 • Typ použitej zeminy sa líši v závislosti od práve sadenej rastliny. Vyhnite sa používaniu univerzálnych typov, neobsahujú potrebné živiny a minerálne látky.
 • Zistite si spôsob polievania všetkého, čo v záhrade máte, aby sa nestalo, že niektoré druhy dostanú vody málo a iné zas príliš veľa.
 • Kvety a plodiny ochránite pred škodcami špeciálnymi pomôckami, ako napríklad sieťkami.
 • Nezabudnite na dátum zberu, presádzania, strihania a rozmnožovania. Všetky termíny si zapíšte alebo si dajte pripomienku a robte ich včas.

Záhrada pri dome

Záhrada priamo pri dome by mala byť nielen praktická, ale aj štýlová a nadčasová. Musí z nej vychádzať príjemná a upokojujúca atmosféra, ktorá sa dostane až do interiéru.

 • Keď v nej máte miesto, umiestnite v blízkosti dverí lavičku alebo hojdačku a stolík. Spravte si menšie posedenie, kde si počas leta vychutnáte rannú kávu.
 • V okolí domu nasaďte plazivé rastliny a farebné druhy prinášajúce sýte farby.
 • Eleganciu vám prinesú biele kvety a o úsmev na perách sa zas postarajú ružové kvety a fialové kvety.

Naša video inšpirácia ako si môžete krásne vybaviť malý priestor záhradným dreveným nábytkom

Tento nábytok a doplnky do záhrady nájdete u nás vo Westwing. Stačí si kliknúť na jeden z produktov uvedených dole

Ako využiť predzáhradku?

Predzáhradka je považovaná za vizitku domu, pretože ju vidieť aj z diaľky niekoľkých metrov. Každý, kto ide okolo, sa môže pozrieť, čo v nej pestujete a aké záhradné dekorácie v nej máte. Keďže ide o menší priestor, je nutné využiť ho správne, rovnako ako v prípade malej záhrady.

 • Voľte doň plazivé, nie príliš masívne a farebné kvety, ktoré oživia celé okolie.
 • Zabúdať netreba ani na doplnky, ako napríklad exteriérové osvetlenie, sochy, fontány alebo regály.
 • Pri otázke, čo zasadiť do predzáhradky, však existuje ešte jedna odpoveď. Je ňou zelenina a ovocie, inak povedané, vlastná a chutná úroda.

Tipy na štýlové dekorácie do záhrady

Malá záhrada na strešnej terase

Máte malú záhradu na strešnej terase? Vlastníte neobvyklý a veľmi zaujímavý kus pôdy, ktorý sa dá využiť na viacero spôsobov.

 • Súkromie získate zasadením živého plota alebo väčších okrasných stromčekov.
 • Následne sa rozhodujete pre typ podlahy, pričom výborným materiálom je odolný betón či dokonca zaujímavé terrazzo.
 • Niektorí stavia aj na trávnikový koberec alebo drevo, o ktoré je však nutné správne sa starať.
 • Zeleň a kvety nasaďte do črepníkov a aranžujte tak, aby ste si nechali miesto aj na posedenie.
 • Ďalšou alternatívou je sadenie priamo do zeminy, ktorú si na strechu navozíte.

6 riešení pre malú záhradu

Návrh záhrady je základom a mali by ste ho mať vytvorený ešte predtým, ako sa vôbec pustíte do jej upravovania. Ak neviete čo zvoliť, máme pre vás šesť zaujímavých riešení.

 1. oddychový priestor – v malej záhrade si viete spraviť perfektný oddychový priestor, kde načerpáte novú energiu. Ak nie ste milovníkom rastlín a kvetov, nasaďte všade trávnik a pár stromov. Tie vám vytvoria potrebný chládok a postarajú sa o to, aby záhrada nevyzerala neosobne. Následne si zaobstarajte pohodlný záhradný set na sedenie, stolík, hojdačku a slnečník. A ak vám zostalo miesto, postavte si menší záhradný altánok.
 2. zeleninová záhrada – je vaším snom vlastná úroda? Malá záhrada sa môže premeniť na priestor, kde si nasadíte všetky obľúbené druhy ovocia a zeleniny. V takýchto situáciách je dobré držať sa striktného rozdelenia pôdy podľa jednotlivých typov plodín. Vyhnete sa tomu, že by sa navzájom ovplyvňovali a nedarilo sa im.
 3. ovocný sad – aj napriek tomu, že záhrada neposkytuje tak veľa priestoru, si v nej môžete urobiť sad. Ovocné stromy sú charakteristické tým, že nerastú do takých výšok ako smreky či borovice. Ani vtedy, keď budú veľké, nezaberú veľa miesta, takže ich môžete nasadiť viac.
 4. zimná záhrada – chcete záhradu využívať pravidelne, každý deň v roku? Nechajte si vytvoriť zimnú charakteristickú tým, že sa v nej dá aj kúriť. Spravidla býva spojená s domom, no môžete zvoliť aj pekný uzavretý prístrešok umiestnený na opačnej strane pozemku. Do interiéru nasaďte popínavé rastliny zavesené v črepníkoch alebo umiestnené na zemi v masívnych nádobách. Vhodná je tiež vertikálna záhrada umiestnená na jednej zo stien.
 5. dekoračná záhrada – pozemok pri dome nemusí byť využitý len prakticky, pokojne z neho spravte svoju výkladnú skriňu. Nasaďte doň farebné kvety do záhrady, dekoračné trávy, malé kríky aj veľké stromčeky. Upustite uzdu svojej fantázii a zamerajte sa na hravosť a farebnosť.
 6. malá záhrada s bazénom – v záhrade nemusí byť len veľký kopaný bazén, zaobstarať si môžete aj menší nafukovací model. Základom je priestor, kde si oddýchnete, trochu sa ovlažíte a zabavíte sa s rodinou a priateľmi. Okolie bazénu pekne upravte, kúpte ležadlá, stolík a slnečník, a usporiadajte záhradnú párty.

Využite každú časť svojej malej záhradky a získajte vysnívaný priestor na oddych alebo pestovanie plodín. Ku koncu nezabudnite na trendy doplnky vytvárajúce tú pravú domácu atmosféru.

Vyberte si zo širokej ponuky nadčasových a originálnych dekorácií z Westwing a zariaďte si malú záhradu presne podľa svojich predstáv.