Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Predzáhradka s kvetináčmi

Aj vám sa už stalo, že ste prešli okolo domu s takou krásnou predzáhradkou, že ste od nej nevedeli odtrhnúť zrak? Dobre naaranžovaná predzáhradka má naozaj veľkú moc zapôsobiť na okoloidúcich aj v prípade, že nepoznajú majiteľov domu. Nepremárnite preto svoju šancu očariť ani vy a navrhnite si s nami predzáhradku presne podľa svojho štýlu a vkusu. Vaša predzáhradka pritom nemusí byť náročná na údržbu, aby bola vždy krásna a upravená. Okrem inšpirácií do záhrady vám prinášame aj praktické rady a nápady o tom, ako navrhnúť a zrealizovať dokonalú predzáhradku.

5 prvých krokov pre vytvorenie vlastnej predzáhradky

Predzáhradka si vyžaduje rovnaké plánovanie ako úžitková a okrasná záhrada. Pozrite sa na našich 5 krokov ako začať s plánovaním predzáhradky.

 1. Farby a štýl predzáhradky

  Pri plánovaní vám bude smerodajný štýl a farby, v akých si chcete svoju predzáhradku zariadiť.

 2. Dôležité kritéria pre výsadbu rastlín

  Pri výsadbe rastlín je dôležité poznať rozbor vašej pôdy, dopad priameho slnka a či je dané miesto veterné alebo nie.

 3. Výber jednodtlivých rastlín a kvetov

  Na základe týchto informácií si vyberte rastliny a stromy, kvety do záhrady, ktorým sa u vás bude dariť najlepšie.

 4. Pripravte si plán

  Zmerajte si svoju predzáhradku a nakreslite si plánik z pohľadu zhora. Pomôže vám k tomu náš návrh záhrady.

 5. Vizualizácia predzáhradky

  Každú rastlinu, ktorú plánujete zasadiť do plánika zakreslite krúžkom podľa toho, koľko priestoru potrebuje k rastu. Vizualizácia predzáhradky spredu vám zase ukáže, či sa budú rastliny navzájom zakrývať, alebo nie.

Predzáhradka: inšpirujte sa 5 štýlmi

Rovnako ako plánovanie záhrady, aj plánovanie predzáhradky prispôsobte svojmu obľúbenému štýlu. Zjednotením okolia domu s vašim interiérom bude váš domov pôsobiť presvedčivo a ucelene. A vy budete obklopený krásou už od vchodových dverí. Ktorý štýl predzáhradky vás najviac láka?

1. Predzáhradka v stredomorskom štýle s ľahkou údržbou

Ľahká na údržbu a svieža na pohľad. Predzáhradku v stredomorskom štýle vytvoríte kombináciou bielych kameňov a prírodného dreva. Do predzáhradky vyberte drevenú lavičku, cestičku z väčších kameňov a prázdne miesta vysypte ozdobnými kamienkami. Z rastlín môžete zvoliť nenáročné sukulenty, borovice, cyprusy a taktiež voňavé bylinky.

Levanduľa, rozmarín, materina dúška, echinacea a šalvia sú krásne na pohľad a vďaka nim vyčaríte stredomorskú atmosféru aj vo svojej kuchyni. Z ďalších stredomorských rastlín je v predzáhradkách obľúbená kostrava, rozchodník, agapant, kortadéria a vavrínovec.  

Ak hľadáte tipy na pestovanie zeleniny a ovocia, radi vám s tým pomožeme. Prečítajte si nasledujúce články, ktoré vás inšpirujú si založiť vlastnú zeleninovú záhradu:

Bylinková záhradaAko si vypestovať bylinky v záhrade či na balkóne
Pestovanie paradajokSprievodca pestovaním paradajok
Sadenie cibuleNaše rady a tipy ako sadiť cibuľu
Sadenie cesnakuVšetko čo potrebujete vedieť o sadení cesnaku
Pestovanie uhoriekTipy, ako začať s pestovaním uhoriek
Pestovanie paprikyZákladné informácie o pestovaní papriky

2. Predzáhradka plná prírodného šarmu

Navrhnite si predzáhradku v nespútanom uvoľnenom duchu, ktorý má svoj individuálny šarm a dodá charakter celému vášmu domu. Vhodné rastliny do prírodnej predzáhradky a kvety do záhrady sú večne zelený buxus alebo krušpán, bršlen, rododendrony a dub cezmínový. Upraviť ich môžete podľa preferencií, alebo ich môžete nechať voľne rásť. Aby váš dom vyzeral obývane, umiestnite do záhradky nočné svetlá a taktiež doplnky na terasu v podobe vonkajších lampášov.

3. Elegantný štýl dodá šmrnc vašej predzáhradke

Dominuje vašej domácnosti elegancia s nádychom luxusu? Upravte svoju predzáhradku v takom istom duchu. Elegantnú predzáhradku docielite dokonale upraveným trávnikom a symetrickými záhonmi štýlových rastlín. Ktoré to sú?

 • Jedna z najobľúbenejších okrasných tráv je červený perovec s podmanivými purpurovými klasmi a listami. Darí sa mu na suchom a slnečnom mieste.
 • Rovnako je na tom aj dekoratívna kostrava azurit v modro oceľovej farbe.
 • Klokanka a ľanovník novozélandský sú ďalšie elegantne pôsobiace rastliny vhodné do vašej predzáhradky.

4. Predzáhradka v boho štýle

Bohémskeho scestovaného ducha vašej predzáhradke dodajú materiály ako bambus a ratan. Okrem lavičky na sedenie môžete svoju boho ladenú predzáhradku ozdobiť aj závesným kreslom alebo hojdacou sieťou. Pokiaľ je váš vchod dobre chránený pred vetrom svoje miesto si tu nájdu aj závesné lampióny. Svoj vchod ozdobte pletenou rohožkou, vázami alebo akýmikoľvek dekoráciami z kovu. Čo sa týka rastlín, zvoliť môžete opäť sukulenty a večne zelené rastliny s veľkými listami. Z kvetov sú vhodné ruže, hortenzie, farebné georgíny a frézie.    

5. Upokojujúca japonská záhrada

Japonská záhrada pôsobí upokojujúcim a vyrovnaným duchom a popri zeleni dominujú aj elementy vody a kameňa. Do predzáhradky navrhnutej v japonskom duchu sú preto ideálne kvety do skalky a jazierka. Prázdne miesta môžete opäť vysypať kamienkami a do záhonov nasadiť pivonky, chryzantémy a ku jazierku vodné kosatce. Z okrasných kríkov voľte japonské azalky kamélie a hortenzie. V japonskej predzáhradke sa vyhnite použitiu umelých materiálov a myslite výhradne v prírodnom duchu.  

Aké rastliny a kvety do predzáhradky?

Pri výbere rastlín a kvetov do predzáhradky je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ako je miestne podnebie, dostupné slnečné svetlo, pôda a vaše preferencie týkajúce sa vzhľadu a údržby. Tu je niekoľko populárnych rastlín a kvetov vhodných pre predzáhradky:

 • Kvety do skalky: materina dúška, levanduľa, skalnica, zvončeky, a pod.
 • Kríky, ktoré si zachovajú svoju zeleň počas celého roka: krušpány, rododendrony či cezmíny
 • Ťahavé rastliny na stene domu: ruže, vistérie, a pod.
 • Rôzne rastliny do tieňa: papradie, fuksia, jazyčník, astilba, a pod.

Sezónna výzdoba v predzáhradke

Sezónna výzdoba vám pripomenie sviatky, na ktoré sa môžete tešiť a prichystať v ten ktorý mesiac. Ktoré sú typické sezónne dekorácie počas roka, ktorými môžete okrášliť vašu predzáhradku?

 • Na jar ozdobte svoje vchodové dvere venčekom s vtáčikmi alebo s dekoráciou veľkonočného zajaca. Vchod do domu môžete taktiež oživiť kvetináčmi s rozkvitnutými jarnými kvetmi. Na verandu môžete v prvé jarné dni vyniesť aj kreslo a do predzáhradky umiestniť farebné vtáčie búdky. Pozrite si naše video ako si jednoducho pripraviť predzáhradku na jar.
 • Pre leto sú charakteristické dlhé teplé večery, ozdobte preto svoju predzáhradku lampiónmi a lampášmi so sviečkami pre tú pravú letnú atmosféru. Záhradný nábytok z paliet môžete využiť aj v predzáhradke, alebo si vyrobiť šikovný vertikálny kvetináč na bylinky. Čerstvú mätu z predzáhradky využijete aj pri príprave osviežujúcich letných nápojov.
 • Na jeseň vašu predzáhradku ozdobte vyrezávanými tekvicami, ktorých jadierka môžete nasypať do kŕmidla pre vtáčiky. Stačí ich vysušiť a na 4 – 10 minút opiecť v rúre na 180 stupňov. Počas jesene do svojej predzáhradky môžete umiestniť aj čoraz viac populárne strašidelné dekorácie spojené s oslavou dušičiek.
 • V zime ozdobte svoju predzáhradku čo najväčším počtom dekoračných svetielok. Omotať ich môžete okolo verandy a vchodových dverí, alebo ich rozmiestniť na kríky a stromy v záhrade. Ako zimnú dekoráciu môžete zvoliť aj červené mašle a nad vchod zavesiť imelo.

5 tipov ako oživiť vašu predzáhradku

 1. Predzáhradka je taktiež súčasťou vášho domova a aby vám robila čo najlepšiu vizitku, mala by byť prispôsobená štýlu vášho domu. Bývate v novopostavenom dome s vysokými stropmi? Zjemnite jeho vzhľad záhonom farebných kvetov alebo umocnite impozantný dojem stavby vysokými tujami po stranách vchodových dverí.
 2. Predzáhradku vašej víkendovej chatky v horách zase príjemne oživí lavička a popínavý ružový ker pri dverách. Pri navrhovaní predzáhradky preto najprv zvážte štýl vášho domu. Hodí sa k jeho fasáde symetria, alebo voľnosť pri sadení rastlín pred domom?  
 3. Nielen estetickosť, ale aj funkčnosť je dôležitým krokom k úspechu. Pri výbere chodníka si zvoľte protišmykový povrch a dostatočne širokú dlažbu tak, aby ste pohodlne vošli do domu aj s bicyklom alebo detským kočíkom. Pokiaľ máte v predzáhradke umiestnené aj popolnice na smeti, vyčleňte im kryté miesto čo najďalej od vchodových dverí.
 4. V neposlednom rade by ste mali svoju predzáhradku správne osvetliť. Najlepšou voľbou sú LED-svetlá na diaľkové ovládanie alebo automatické svetlá so senzormi pohybu.
 5. Čo sa týka rastlín a stromov, vyberte si druhy nenáročné na údržbu. Rozkvitnutý čerešňový strom pred domom je okúzľujúci, pohľad na popadané čerešne na vašom chodníku už menej. Prečítajte si naše tipy do záhrady, ktoré sú špeciálne upravené pre potreby predzáhradky.

Štýlové doplnky do predzáhradky

Štýlové záhradné dekorácie dodávajú vonkajším priestorom nádych elegancie a osobitosti a vytvárajú vizuálne príťažlivú a príjemnú atmosféru. Od elegantných moderných sôch až po očarujúce akcenty inšpirované vintage štýlom, tieto starostlivo vybrané ozdoby pozdvihujú celkovú estetiku záhrady a premieňajú ju na štýlové útočisko. Pozrite sa na náš výber doplnkov, ktoré odporúčame do každej predzáhradky.

 • Malý kovový záhradný nábytok z hliníku, alebo aj nábytok z bambusu či plastu, ktorý je jednoduchý na údržbu
 • Osvetlenie terasy a chodníka, ako napríklad solárne lampy alebo stĺpové svietidlá, ktoré by mali byť taktiež jednotné so štýlom vašej predzáhradky
 • Dekoračné prvky ako kvetináče, vonkajšie vázy, sošky, fontány, záhradné dekoračné gule, zrkadlá a iné doplnky, ktoré môžu pridať štýl a eleganciu vonkajšiemu priestoru

Predstavili sme vám nápady ako si skrášliť a spríjemniť váš domov ešte pred tým, ako do neho vkročíte. Predzáhradka zútulni váš priestor a dopriať si v nich môžete rôzne rastliny a doplnky.

Na našej klubovej stránke Westwing vám prinášame okrem praktických tipov aj inšpirácie a návody ako si svoj domov zariadiť čo najlepšie.