Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Vianočná ruža na stole

Čarovná atmosféra, svetielka, vôňa perníkov, adventný veniec, stromček a vianočná ruža. Pár drobností, ktoré prispievajú k tomu, že sa cítime príjemne a teplo aj počas studenej zimy. Ak sa chcete na Vianoce pripraviť už dnes, máme pre vás pár tipov. Dnes sa spolu pozrieme na typickú vianočnú rastlinu – vianočnú ružu, inak nazývanú aj vianočná hviezda. Aké rôzne vianočné variácie viete vďaka nej vykúzliť aj u vás doma, alebo ako sa o ňu treba starať, ak sa chcete tešiť z jej krásy aj budúce Vianoce? Čítajte ďalej!

Vianočná ruža: zakomponujte ju do výzdoby

Vianočná výzdoba získava s vianočnou ružou svoju charakteristickú atmosféru. Zelená farba v kombinácii s typickou sýto červenou farbou umožňuje tvoriť dokonalé vianočné aranžmány. Ak navyše získate ružu v odtieňoch bielej, ružovej či oranžovej, výzdoba získa na originalite. Aké máte možnosti?

Vianočná ruža: klasika uprostred stola

Niekedy stačí postaviť vianočnú ružu na stôl a všetkým je jasné, že Vianoce sú tu. Táto typická rastlina dokáže naozaj divy. Nezáleží ani na tom, v akom kvetináči je uložená, aj keď jeho výber vie ovplyvniť aj celkový dizajn a slávnostný nádych priestoru. Ak k ruži pridáte pár drobných vianočných ozdôb, možno už nič iné ani nebude treba.

Ozdoby na vianočný strom

Vianočná ruža je tak špecificky vianočná, že s ňou viete poľahky ozdobiť aj stromček. Aby ozdoby dlhšie vydržali, zvoliť môžete aj papierové či umelé kvety v tvare vianočnej ruže. Na výber máte širokú paletu farieb a veľkostí, čo vám dá možnosť pohrať sa s fantáziou a vytvoriť si vlastné vianočné variácie a moderné vianočné ozdoby na stromček.

Vianočné girlandy a visiace krásky

Hľadáte niečo netypické? A čo tak vianočná ruža zavesená v priestore a navyše osvetlená svetielkami? Efekt môže byť očarujúci! Ak zvolíte drobné nádoby, v ktorých bude ruža zasadená alebo ponorená ako rezaný kvet, svetielkujúce vianočné girlandy získajú na originalite a kráse aj počas tmavých dní.

Vianočný veniec

Adventný veniec alebo vianočný veniec na dvere máva mnoho podôb. Aj tu sa dá vianočná ruža použiť. Veniec môže byť ozdobený živými, ale rovnako aj umelými vianočnými ružami rôznych veľkostí. Doplňte ho dekoráciami a farbami ladiacimi s ostatnou výzdobou a úspech je zaručený.

Živá kytica na Štedrý deň

Chcete prekvapiť svojich blízkych? Vianočnú ružu viete darovať aj ako živý kvet v kytici. Rezaná vianočná ruža vydrží pomerne dlho a jej krása dodá každej kytici slávnostný nádych. Doplňte ju rastlinami a kvetmi v rovnakých alebo aj doplnkových farbách a kytica určite zaujme svoje miesto pri slávnostnom štedrovečernom stole.

Vianočná ruža: moderné inšpirácie pre váš interiér

Vynikne v každom aranžmáne a hodí sa pre každý štýl bývania. Aké sú najatraktívnejšie vianočné dekorácie s vianočnou ružou a v akých kombináciách ju viete použiť? Toto sú 3 nápady na sviatočnú dekoráciu:

 1. Shabby Chic

  Postavte vianočnú ružu na podnos či použite kvetináč s nádychom elegantnej minulosti a vytvorte pocit pozitívnej nostalgie, podobne ako to robí vintage štýl. Pastelové farby dekorácié ako napríklad jemná ružová farba spolu s bielou dodá vianočnému aranžmánu šarm ženskej jemnosti a krásy.
 2. Boho vianoce

  Kreativita a autentickosť v prírodnom neformálnom štýle sa hodia aj k Vianociam. Stačí ak vianočná ruža doplní ostatné umelecké, prírodné alebo hand made vianočné dekorácie, ako napríklad brmbolce, strapce či lapače snov a doma zavládne jedinečná boho vianočná atmosféra.
 3. Green living

  Vianočná ruža vypestovaná doma dokonale sviatočne naladí moderný aj vidiecky štýl. Celoročná starostlivosť a údržba o rastlinu nie je síce tak jednoduchá ako kúpa novej, ale prinesie vám dobrý pocit a vytvorí menej odpadu. Živá rastlina vhodne doplní aj škandinávsky štýl a môže sa stať aj jedinou originálnou vianočnou dekoráciou.

Vianočná ruža: rady a nápady ako sa o ňu starať

Každá kvetinová výzdoba potrebuje tú správnu starostlivosť. Netýka sa to azda len situácií, keď je vhodnejšie uprednostniť umelé kvety v kvetináči, napr. kvôli nevhodným svetelným podmienkam. Ako je to so živou vianočnou ružou a čo obnáša jej údržba? Koľko potrebuje táto originálna rastlinka vody? Dá sa pestovať celoročne aj doma? Tu je niekoľko základných zásad:

 • Zalievajte akurát: vianočná ruža nesmie vyschnúť ani byť premočená! Nechajte rastlinu chvíľu nasať vodu a zvyšok vylejte.
 • Doprajte jej ranné slnko: všetky exotické rastliny potrebujú slnko, pre vianočnú ružu je ideálne to ranné.
 • Stabilná teplota: udržujte teplotu v rozpätí od 18 do 20°C a vyvarujte sa prievanu. Pri prenose z obchodu ju radšej zabaľte do papiera.
 • Dbajte na dostatok priestoru: žiadna časť rastliny by sa nemala dotýkať predmetov z okolia, ani závesu či inej rastliny.
 • Nemusíte ju vyhadzovať: vianočná ruža sa dá pestovať celoročne. Po odkvitnutí ju nechajte pár týždňov odpočívať, potom ju zrežte a pravidelne polievajte. Počas jesene potrebuje niekoľko hodín denne v úplnej tme, až kým listy nezačnú opätovne naberať farbu. Stane sa to akoby zázrakom, len pár dní pred Vianocami.

Vianočná ruža a iné vianočné dekorácie: čo u vás nesmie chýbať

Okrem dôstojného miesta pre vianočnú ružu je veľa možností, ako si doma vytvoriť tú správnu vianočnú atmosféru. Či už máte radi vyrábanie ozdôb so svojimi ratolesťami, alebo máte plnú krabicu pôvodných rodinných dekorácií, vždy existuje priestor pre ďalšiu krásu. Ak vám dochádzajú nápady, alebo hľadáte nápady pre vianočné dekorácie vyrobené doma, pripravili sme pre vás pár tipov: 

Vianočné reťaze

Svetielkujúce vianočné girlandy alebo aj girlandy bez svetielok potešia každého a hodia sa pre každý štýl bývania. Na girlandu zo špagátu, stuhy alebo silónu môžete zavesiť papierové aj živé vianočné hviezdy a gule, šišky, dekorácie, sušený pomaranč alebo jablká. Ak ich doplníte LED svetielkami čarovnú atmosféru vytvoríte jediným zapnutím.

Sviatočný stôl

Ako si poľahky vyrobíte vianočné dekorácie na stôl? Vyberte si vázu či podnos, ktorý doplní alebo oživí váš priestor a naplňte ho tým, čo k Vianociam patrí – sviece, šišky, orechy, vetvičky, perníčky či červené jablká. Sklo zdôrazní eleganciu, drevo udržateľnosť a kov s patinou trvácnosť a nádych minulosti. Ľanový obrus dodá pocit domova a útulnosti, satén dôstojnosť.

Adventný veniec

Bez ohľadu na veľkosť, materiál alebo štýl, pre tvorbu adventného venca je typické použite 4 sviec. Sviece symbolizujú nádej, mier, priateľstvo a lásku – nechajte ich žiariť aj u vás! Namiesto sviečok sa dá pre adventný veniec použiť aj vianočná ruža, namiesto čečiny obilie a veniec môžete nahradiť podnosom v tvare kruhu či dokonca použiť obdĺžnik alebo vysoký svietnik so 4 sviečkami.

Vianočná výzdoba na okná

V okne vyniknú vystrihované vianočné dekorácie z papiera alebo vianočné nálepky a na parapetnej doske svietniky, kvetináče s čečinou aj vianočná ruža. Vianočná výzdoba na okná sa dá vyrobiť aj použitím spreja alebo špeciálnych farieb na sklo. A nezabudnite na svetielka a svetelné reťaze na oknách, ktoré do každého príbytku vnesú svetlo a útulnú atmosféru.

DIY ozdoby na stromček

Nafarbite šišky alebo orechy zlatou, bielou či striebornou farbou a originálne ozdoby máte hotové. Namiesto ozdôb môžete uviazať na vetvičky aj stuhy a namiesto gúľ zaveste domáce perníky. Na drevené krúžky prilepte ozdobné stuhy, alebo ich pomaľujte ornamentami. Originálne budú vyzerať aj jednofarebné pierka a vianočné girlandy z papiera, ktoré vyrobíte spolu s deťmi.

Nech sa už rozhodnete vianočnú ružu použiť alebo nie, vianočná výzdoba bude krásna v každom prevedení. Doprajte si hlavne stráviť vianočný čas bez stresu a s blízkymi. Ak budete hľadať ešte nejaké inšpirácie na sviatočný čas, nájdete ich aj v našom magazíne o bývaní.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte nové inšpirácie a špeciálne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší.