Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
predelenie izby paravanom

Otvorené priestory a veľké miestnosti sú dnes veľmi populárne. Majú množstvo výhod vrátane toho, že sú vzdušné, priestranné a vyžaruje z nich dobrá atmosféra. Dajú sa prispôsobiť presne podľa vašich predstáv, nehľadiac na štýl bývania, ktorý preferujete. Jednou z menších nevýhod je to, že sú menej praktické a niekedy aj neosobné. Chceli by ste dať svojmu bývaniu určitý tvar a vyťažiť z niektorých miestností maximum? Westwing má pre vás praktické rady a nápady na predelenie izby. Vyskúšajte ich, stoja za to.

Predelenie izby: čo by ste mali vediet pred tým než sa do toho pustite!

Predelenie izby nie je náročné, no na to, aby sa vám to podarilo, musíte vedieť niekoľko dôležitých vecí. Bez nich by ste mohli v interiéri vytvoriť ťaživú atmosféru alebo výrazný farebný kontrast, ktorý by nevyzeral dobre. Pre zjednodušenie celého procesu sa držte niekoľkých pravidiel:

  • V miestnostiach sa snažte nekombinovať príliš odlišné farby. Síce dokážu urobiť výraznú hranicu, no nesprávne použitie niekoľkých odtieňov vie urobiť viac škody ako úžitku. Siahnite po podobných odtieňoch, ktoré sa navzájom dopĺňajú.
  • Ak chcete moderný dom alebo byt, deliaci prvok musíte do interiéru zladiť tak, akoby tam bol odjakživa. Využite na to rovnaké alebo podobné interiérové farby a materiály.
  • Keď na rozdelenie izby využijete paravan alebo veľkú policovú stenu uistite sa, že dobre drží a nehrozí jej prevrhnutie. Zamedzíte tak rôznym úrazom, hlavne u detí.
  • Predelenie izby nie je náročné, no vyžaduje si premyslené a dobré plánovanie. Pri výbere deliaceho prvku myslite na zariadenie interiéru, aby ste vybrali nielen praktický, ale aj štýlový deliaci prvok.

Predeľte svoju domácnosť presne podľa vašich predstáv. Využite praktické tipy a užívajte si štýlový vzhľad každej miestnosti. Nechajte sa inšpirovať radami od Westwing a rozdeľte svoju domácnosť štýlovými a kvalitnými kúskami z našej ponuky.

Čo najvýhodnejšie predelenie izby na dve časti

Keď sa rozhodnete, že predelíte izbu na dve časti, alebo ju oddelíte od otvoreného priestoru, je dobré vedieť, že máte viacero možností a spôsobov, ako na to. Niektoré sú drahšie, iné zas lacnejšie. To, ktorú možnosť zvolíte, sa odvíja čisto od vás a vašich požiadaviek alebo rozpočtu. Kľúčové ale je vybrať deliaci prvok ladiaci s ostatnými dekoráciami a kusmi nábytku, aby ste docielili prirodzený vzhľad.

  • Na začiatok zistite, svoje možnosti. Keď máte vysoký strop, nebojte sa vysokej police alebo paravanu.
  • Naopak, keď je strop nižší, musíte si vybrať skôr menšiu poličku alebo záves. Všetko si dobre premyslite a do úvahy berte každý možný scenár. Merajte, prezerajte si ponuku vo Westwing a nájdite kúsok, ktorý bude sedieť najlepšie.
  • Dobrou správou je, že väčšina deliacich prvkov sa dá prenášať z miesta na miesto. Ak by vám teda po čase náhodou nesedeli, ľahko ich vymeníte za nejaké iné a upravíte podľa prevládajúceho štýlu v miestnosti.

10 jednoduchých spôsobov, ako rozdeliť izbu

Či už máte vidiecky dom, moderný dom alebo eko dom, týchto 10 jednoduchých spôsobov, ako rozdeliť izbu sa vám určite zíde a minimálne jeden z nich si vyberiete aj vy. Nechajte sa inšpirovať a predeľte si akýkoľvek priestor vo svojej domácnosti.

1. Predelenie izby štýlovým paravanom

Jednou z najjednoduchších možností, ako predeliť miestnosť, je využiť štýlový paravan. Ten po rozložení vytvára akúsi stenu, vďaka čomu získavate súkromie. Hodí sa do každého štýlu, pretože ho nájdete v mnohých prevedeniach, od minimalistických až po prepracované vhodné do glamour interiéru. Paravany boli veľmi obľúbené hlavne v minulosti, no posledné roky sa vracajú. Je to hlavne z dôvodu ich vysokej praktickosti a veľmi zaujímavému vzhľadu. Nenájdete ich úplne všade, čo z nich robí pomerne raritu.

2. Romantický záves

Závesy sú vhodné hlavne vtedy, keď chcete zakryť väčšiu plochu, a to rovno od stropu až po podlahu. Veľmi dobre s nimi vyzerajú aj iné textilné dekorácie do bytu, napríklad záclony, koberce, predložky a obliečky. Zlaďte ich s nimi a uvidíte, že vytvoríte veľmi príjemnú domácu atmosféru. Pekné závesy nájdete v mnohých farbách a materiáloch, preto sa dajú prispôsobiť s čímkoľvek. Najlepšie sa vynímajú v priestranných a veľkých domácnostiach, no miesto im nájdete aj v tých menších.

3. Otvorený vešiak na oblečenie

Vyššie vešiaky na oblečenie predstavujú veľmi praktický, no pritom štýlový kúsok, ktorý poskytuje rovno niekoľko funkcií. Tou prvou je uloženie oblečenia moderným a nadčasovým spôsobom. Druhou je dekorovanie miestnosti a treťou predeľovanie väčších izieb a tvorenie hranice medzi nimi.

4. Stena z rastlín

Patríte k milovníkom rastlín a máte ich doma hneď niekoľko? Vytvorte pomocou nich živú stenu vhodnú do každej jednej miestnosti. Okrem steny vám izbové rastliny pomôžu vytvoriť tú pravú atmosféru domova.

5. Predelenie izby praktickou poličkou

Veľmi podobne ako vešiak na oblečenie, aj polička je praktickým deliacim prvkom. Okrem toho, že vytvorí hranicu, si do nej môžete uložiť menšie aj väčšie predmety. V otvorených a veľkých miestnostiach vyzerá skvelo polička s knihami alebo rastlinami.

6. Masívny kuchynský ostrovček

V kuchyni môže úlohu deliaceho prvku prevziať kuchynský ostrovček, prípadne bar. Ide o masívny a veľký nábytok, ktorý patrí medzi dominanty. Každý, kto do miestnosti vojde, si ho všimne ako prvý. Umiestnite ho tak, aby dával najavo, kde končí obývačka a začína kuchyňa. Všetkému pomôžu aj pekné barové stoličky alebo iné sedenie.

7. Jednoduché posuvné dvere

Posuvné steny alebo zasúvacie dvere vyriešia každý problém s oddeľovaním miestnosti. Výhodou je, že takéto niečo nie je náročné urobiť doma. Prezrite si zopár návodov “urob si sám”, známych aj ako DIY, a inšpirujte sa, ako z dreva alebo iného materiálu vytvoriť štýlové posuvné dvere.

8. Predelenie izby štýlovým nábytkom

Jednotlivé miestnosti viete od seba oddeliť aj správnym umiestnením nábytku. Využite napríklad masívnu sedačku, ktorú dáte na hranicu, kde končí obývačka. To isté vyskúšajte aj s komodami či poličkami. Hrajte sa so zariadením, farbami aj materiálmi a snažte sa vytvoriť optickú ilúziu.

9. Odlišná podlaha

Celému oddeleniu dokáže pomôcť aj odlišná podlaha alebo použitie kobercov. Ak totižto majú miestnosti tú istú podlahu, mohlo by sa zdať, že sa do seba zlievajú, čo rozhodne nechcete. Snažte sa zostať v podobnom farebnom tóne, aby ste nevytvorili výrazný kontrast, no vyberte iný materiál alebo typ parkiet či kachličiek.

10. Predelenie izby vhodne zvolenými farbami

Pri farbách platí to isté, čo pri podlahe. Keď sú miestnosti zariadené do rovnakých odtieňov, zlievajú sa do seba a splývajú. Vyberajte farby z rovnakej farebnej skupiny, no snažte sa o bledšie alebo tmavšie prevedenie.

Najčastejšie otázky ako správne predeliť izbu

Dá sa predeliť aj menšia chodba v dome?

Keď sa pohráte s farbami, materiálmi a zariadením, predeliť sa dá akákoľvek miestnosť v domácnosti, nehľadiac na jej veľkosť. Chodba v dome sa dá predeliť štýlovým paravanom, vešiakom alebo pekným kobercom.