Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
škandinávsky štýl nábytku v obývačke

Túžite bývať štýlovo a predsa v súlade s prírodou? Škandinávske bývanie je potom pre vás ideálna voľba! Spĺňa nároky na poctivý interiérový dizajn, kvalitné materiály aj šetrnosť voči prírode. Zároveň poskytuje dostatok pohodlia a úctu k rodinným tradíciám. Ako sa to dá všetko skĺbiť? Ktoré materiály v interiéri sú vhodné, aký nábytok a doplnky do bytu sa hodia k severskému štýlu? Poďte s nami na prehliadku možností. Ukážeme vám ako si môžete zariadiť jednotlivé miestnosti vášho bytu, aké doplnky vybrať a aj to, čím začať.

Škandinávske bývanie: základné princípy

Nič nemá v poslednej dobe taký úspech, ako interiérový dizajn zrodený na severe. Vznikol dávno, no moderný je aj dnes. Ak vás láka minimalizmus v byte, ale radi by ste ho doviedli do dokonalej pohody, štýl severu bude dobrá inšpirácia. Na akých základoch stavia škandinávsky štýl?

4 základné princípy

  1. Farebná striedmosť: Dominuje biela a aj biela farba na stenu, sivá a béžová farba, doplnená tlmenými odtieňmi prírody, jemnými vzormi a dekoráciami bez kontrastov
  2. Svetlé drevo: Nábytok aj zariadenie interiéru pôsobí prirodzene, jednoducho a elegantne, hoci aj s nádychom nostalgie a strateného času.
  3. Minimum dekorácií: Čím menej a kvalitnejšie, tým lepšie. Stačí jedna dominantná dekorácia z dreva či kovu, fotografia v jemnom rámiku alebo zrkadlo v zlatom ráme.
  4. Útulná atmosféra: Bývanie na severe si žiada pocit tepla. Prinesú ho prírodné a hrejivé materiály, svetielka a dobrý čaj s blízkymi.

Úcta k prírode

Škandinávsky štýl v sebe prepája viac severských štýlov. Všetky však majú spoločné jedno: vládne tu nepopierateľná a všadeprítomná úcta k prírode. Každé škandinávske bývanie, či už je to dánske hygge, švédsky lagom alebo nórsky štýl, obsahuje rovnaké prvky a prírodné materiály. Dôraz je na možnosť recyklácie, úspornosť, jednoduchosť, pocit tepla a striedmosť.

Škandinávske bývanie: zariaďte si byt podľa tohto štýlu

Vniesť škandinávske bývanie do domu obklopeného prírodu je jednoduché. Ako však zariadiť byt uprostred mesta tak, aby odrážal vysnívaný škandinávsky štýl bývania? Prinášame vám užitočné rady a nápady, vďaka ktorým si s tým určite poradíte.

Pripravte si priestor na škandinávske bývanie

Ak sa chystáte zariaďovať úplne nový byt, bude to jednoduchšie, no aj v staršom byte sa to dá. Ten však musíte najskôr zbaviť nepotrebných alebo rušivých momentov. Začnite upratovaním a zbavovaním sa zbytočností, ktoré vám plnia priestor. Škandinávske bývanie nestrpí miestnosti preplnené vecami. Inšpirujte sa metódou od Marie Kondo a byt najskôr prevzdušnite.

Zvoľte si hlavné prvky

Dobrý bytový dizajn vyžaduje trochu prípravy. Kým začnete vyberať konkrétne zariadenie interiéru, predstavte si, ako chcete aby váš byt vyzeral. Môžete sa nechať inšpirovať aj obrázkami z časopisov a urobiť si koláž s vysnívanými kúskami. Zamerajte sa na to, čo majú spoločné a čo by ste radi vniesli aj do svojho príbytku. A držte sa toho.

Nebojte sa experimentovať

V každom štýle sa sem tam objavia aj nové trendy, ktoré ten hlavný štýl posunú na novú úroveň. Nové kombinácie farieb, nové vzory a tvary. Experimentovať teda môžete aj vy. Hlavne nech je to osobné. Pridajte vlastné fotografie, obrázky a originálne doplnky, no nepreháňajte to. Aby ste udržali vybraný štýl, držte sa základných princípov.

Interiérové farby, materiály a doplnky do bytu v severskom štýle

Škandinávske bývanie je jednoduché, no zároveň plné tepla a pocitu pohody. Čím je vytvorené? Dôkladne vyberanými materiálmi, farbami a detailmi. Nič nie je ponechané na náhodu. Na čo by ste mali myslieť pri zariaďovaní?

Svetlé harmonické farby

Hlavne nech je v byte dostatok svetla! Severský štýl bývania uprednostňuje svetlé a pokojné interiérové farby, ako je béžová farba, biela a sivá alebo aj hnedá. Na doplnenie sa hodí svetlá farba dreva, pastelové farby a obľúbená je aj zelená farba a staroružová, tzv. dusty pink. Pre zvýraznenie je prípustná aj horčicová alebo iné odtiene žltej farby.

Škandinávske bývanie a kvalitné materiály

Pri výbere materiálov dôverujte pocitu a prírode. Zamerajte sa na to, z čoho máte jednoducho dobrý pocit. Všetko musí spolu ladiť a vytvárať pocit dokonalosti a krásy. Či už je to kov, tkanina, sklo, rôzne druhy dreva alebo iné materiály, nech to „nemá chybu“. Škandinávske bývanie si potrpí na dobrý pôvod a detail, preto sa sústreďte viac na kvalitu ako kvantitu.

Škandinávske bývanie a praktické doplnky

Ak túžite vo svojom byte vytvoriť atmosféru severu, vyberajte také doplnky do bytu, ktoré vám byt pomôžu zútulniť a zároveň neprepchať zbytočnosťami. Nech je to hlavne praktické a prináša aj radosť! Pre vytvorenie pohodlia stačí aj málo: mäkký koberec, hrejivá deka, vankúš pre väčšie pohodlie, voňavá sviečka alebo jeden väčší kvetináč s rastlinou.

Originálne diela

Nepotrebujete vystaviť všetko umenie, ktoré ste nazbierali za celý život. Vystavte len to, ktoré máte najradšej. Nezáleží na tom, či je to skutočné umelecké dielo renomovaného umelca, zručného remeselníka alebo replika. Dôležitý je efekt a pocit, ktorý dielo zanechá. Doprajte mu vyniknúť a nájdite si čas potešiť sa pohľadom na neho.

Škandinávske bývanie: naše inšpirácie do každej miestnosti

Každý byt môže pripomínať útulné a praktické škandinávske bývanie. Stačí pár drobností a vaša obývačka či kuchyňa v centre mesta vám môže priniesť pocit voľnosti ďalekého severu. Aký nábytok, dekorácie do bytu a zariadenie použiť? Tu je niekoľko tipov:

Pohodlná obývačka

Škandinávska obývačka volá po pohodlí a štýle. Hodí sa moderne svieža svetlo sivá alebo béžová sedačka a mäkké vankúše v prírodnej alebo horčicovej farbe. Ideálna je aj vlnená deka na zakrytie a praktický príručný stolík alebo komoda z dreva, kam si odložíte voňavý čaj alebo sviečku. Doplňte priestor efektnou zeleňou, jednou originálnou plastikou a stojatou lampou na čítanie. Špeciálnu atmosféru dotvorí sezónna výzdoba.

Zariadenie predsiene: praktická chodba

Čo potrebujú ľudia, keď prídu domov alebo na návštevu? Odložiť si kabát a pohodlne sa prezuť. Zvoľte praktickú lavicu, jednoduchý vešiak a doplňte chodbu behúňom v prírodných farbách, ktorý sa tak ľahko neošúcha, no vyvolá pocit domova. Hodí sa sem juta, drevo, umelá kožušina, doplnky v čiernej a bielej, alebo aj zrkadlo v kovovom ráme.

Zariadenie kuchyne: rodinná kuchyňa

Nič nie je tak dôležité, ako priestor pre stretnutia nad dobrý jedlom. A pre severský štýl bývania a hlavne hygge štýl, je to priam nevyhnutnosť. Dôležitý je preto veľký stôl a praktická kuchyňa, kde sa zmestí aj viac ľudí naraz. Priestor môžu dostať aj bylinky v kvetináčoch, dózy s koreninami či košíky na pečivo alebo aj osobné fotografie členov rodiny.

Zariadenie spálne: útulná spálňa

Škandinávska spálňa je plná pohodlia a útulnej atmosféry, kde sa dobré spí aj čítajú knižky. Z materiálov zvoľte mäkké prírodné materiály ako je bavlna, ľan, drevo a vlna. Vankúše a obliečky vhodne doplnia prírodné motívy. Nezabudnite na nočný stolík, kde nesmie chýbať dobrá kniha a praktické svetlo.

Zariadenie kúpeľne: relaxačná kúpeľňa

Medzi interiérové trendy 2022 jednoznačne patrí aj domáca wellness kúpeľňa, ktorá je prirodzenou súčasťou škandinávskeho štýlu. Doprajte si teplo, vône a čas pre seba. Ku svetlým obkladom uprednostnite doplnky z prírodných materiálov ako je drevo, bavlna či prútie. Mäkká podložka, jemné osušky a vonná sviečka alebo difuzér poskytne pocit dokonalého pôžitku.

Páčilo by sa vám takto bývať? Ak áno, tak sa do toho pustite a vneste do svojho domova novú atmosféru. Pri hľadaní nových možnosti vám veríme pomôžu aj ďalšie naše inšpirácie pre zariadenie interiéru.

S bezplatnou registráciu na Westwing získate prístup k čerstvým inšpiráciám aj exkluzívnym ponukám, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší.