Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
zariadenie domácej pracovne

Pracujete z domu a premýšľate, že by ste si zariadili svoju vlastnú domácu pracovňu? Miesto určené čisto na prácu vám poskytne atmosféru na sústredenie a priestor na kreatívne zmýšľanie. Okrem toho, domáca pracovňa je takisto dôležitá pre vaše psychické a fyzické zdravie. Provizórny kútik spočiatku možno stačí, no po niekoľkých mesiacoch vás začne obmedzovať. Vytvorte si vo svojej domácnosti priestor, ktorý poteší pohodlím a vysokou produktivitou. Využite tipy od Westwing a celý proces výberu nábytku si uľahčite.

Výhody a nevýhody domácej pracovne

Keď niekto povie slovné spojenie domáca pracovňa, mnohí si predstavia dokonalé miesto na prácu. A síce tento priestor disponuje desiatkami výhod, má aj svoje nevýhody, s ktorými musíte počítať.

Domáca pracovňa a jej výhody

Najväčšou výhodou domácej kancelárie je fakt, že si ju viete zariadiť presne podľa seba. Zariadenie kancelárie je čisto na vás a vašich preferenciách. Máte radšej studený škandinávsky štýl alebo stavíte na boho trend plný doplnkov a detailov? 

Pracovňa je takisto priamo vo vašom dome alebo byte, takže sa v nej cítite príjemne domácky. Nehovoriac o tom, že dochádzanie do nej vám z postele zaberie necelú minútu. Zabúdať nesmiete ani na to, že domáca pracovňa vytvára prostredie ako stvorené na podporu vašej produktivity a kreativity. Keď zatvoríte dvere, môžete sa ponoriť do jednotlivých úloh a zadaní, ktoré vás čakajú.

Domáca pracovňa a jej nevýhody

Každá domáca pracovňa niečo stojí. A to aj vtedy, keď si poviete, že vám v nej stačí len základné zariadenie. Za písací stôl s úložným priestorom, pohodlnú stoličku a aspoň jednu komodu musíte zaplatiť určitú sumu. Následne myslite na to, že kanceláriu musíte umiestniť do nejakej miestnosti v byte alebo dome. Keď máte veľký dom, určite nájdete aspoň jeden voľný priestor, kde si kanceláriu vyskladáte.

Problém prichádza vtedy, keď máte malý byt, kde miesto na kanceláriu jednoducho nie je. V takýchto prípadoch si môžete vyskladať len menší pracovný kútik, v ktorom sa však nedokážete zatvoriť pred hlukom od ostatných členov rodiny.

Tip: Ak hľadáte inšpirácie pre malý byt, pozrite sa naše články, v ktorých nájdete rôzne užitočné tipy.

Akú miestnosť si vybrať pre domácu pracovňu?

Domácu pracovňu si môžete zariadiť kdekoľvek vo svojom príbytku, no väčšina využíva najčastejšie tri miesta. Miestnosť pre domácu kanceláriu musí disponovať veľkými oknami, cez ktoré prechádza prirodzené svetlo, a dostatočnými rozmermi pre veľký písací stôl, stoličku a minimálne jednu komodu alebo regál. Následne myslite na svieže interiérové farby, oddychovú zónu a ergonómiu vo forme nastaviteľných stolov, ergonomických klávesníc a podložiek pod nohy.

  1. Domáca pracovňa v obývačke – v obývačke môžete využiť prázdny kút alebo stenu, kde položíte stôl so stoličkou. Nevýhodou tejto miestnosti je, že predstavuje centrum domu a priestor, kde sa zdržiavajú všetci členovia rodiny.
  2. Domáca pracovňa v spálni – v spálni si môžete takisto vytvoriť príjemný pracovný kútik, kde budete robiť na svojich úlohách. Nevýhodou spálne je to, že po čase sa vám môže pracovný a súkromný život vlievať do jedného. Odborníci tvrdia, že tam, kde spíte, by ste nemali pracovať.
  3. Domáca pracovňa v samostatnej miestnosti – najlepším riešením je využiť prázdnu miestnosť vo svojom príbytku, kde budete mať dostatok priestoru a nikto vás nebude rušiť.

Domáca pracovňa v podkroví: ako si s tým poradiť?

Podkrovná domáca kancelária môže byť perfektným útočiskom, no dopredu by ste mali vedieť, že jej zariaďovanie vás bude stáť veľa energie. Znížené stropy a nedostatok miesta predstavujú len začiatok. Keď je podkrovie veľmi nízke, trápiť vás môže aj menej svetla, čo však viete efektívne vyriešiť štýlovými lampami. Ak si chcete celý proces zariaďovania urýchliť, stavte na nábytok na mieru.

Tip: Ak zariaďujete pracovný kútik v podkrovnej detskej izbe, pozrite sa na naše tipy pre malé podkrovné detské izby, ktoré ponúkajú veľmi dobré riešenia aj pre tento problém v domácnosti.

4 dôležité rady pri zariaďovaní domácej pracovne

Okrem miesta nezabúdajte ani na spôsob zariadenia kancelárie. Len vtedy, keď bude pracovňa spĺňať všetky kľúčové parametre, vám bude aj vyhovovať.

#1 Najlepšie interiérové farby pre vašu domácu kanceláriu

Do kancelárie vyberajte svieže a bledé farby, prípadne pastelové energizujúce odtiene, ktoré navodia dobrú náladu. Do domácej pracovne sa hodia predovšetkým tieto farby:

Tip: Vyhýbajte sa ponurým odtieňom navodzujúcim spánok, zlú náladu a smútok. Do tejto kategórie sa radia tmavé tóny modrej, sivej alebo fialovej a čierna.

#2 Pracovňa a oddychová zóna v jednom

Keď je v pracovni dostatok miesta, v jednej jej časti si vytvorte oddychovú zónu, ktorú doplníte kreslom alebo pohovkou. Počas dlhých hodín za počítačom alebo stolom vám oáza pokoja skvelo poslúži.

#3 Správne osvetlenie v domácej kancelárii

Písací stôl pod oknom alebo v jeho blízkosti je skvelé riešenie, keď nechcete využívať veľa umelého svetla. Prirodzené svetlo je dôležité, preto sa uistite, že ho máte v miestnosti dostatok. Písací stôl musí byť dostatočne veľký a nesmú mu chýbať úložné priestory vo forme zásuviek a skriniek.

Ak sa pýtate ako vybrať lampu pre pracovný kútik, odpovedí a rád je hneď niekoľko. Lampy totižto slúžia na to, aby vám poskytli svetlo na písanie alebo čítanie. Osvetlenie na písací stôl alebo do pracovného kútika musí byť dostatočne ostré. Vyberajte skôr chladný typ ako ten teplý. Konštrukciu výrobku musíte vedieť upraviť, napríklad zvýšiť alebo znížiť, no celá lampa nesmie byť príliš masívna veľká, aby nezaberala dôležité miesto.

Tip: Ak hľadáte inšpirácie pri výbere správneho osvetlenia, pozrite sa na naše ďalšie tipy a rady pre osvetlenie interiéru.

#4 Ergonómia pracoviska

Kancelársky nábytok musí spĺňať ergonomické pravidlá, čiže musí podporovať zdravie vašej chrbtice a celého tela. Zariadenie by sa zároveň malo vedieť prispôsobiť vašim potrebám. Pri nákupe zvoľte písací stôl s možnosťou zmeny výšky a ergonomickú elektroniku (myš a klávesnicu).

Pri stoličke myslite tiež na ergonómiu a dbajte na to, aby mala kolieska, možnosť výškového prispôsobenia, vysokú chrbtovú opierku a pohodlné lakťové opierky. Dizajn musí ísť v tomto prípade na vedľajšiu koľaj.

Tip: Pozrite sa na náš článok, v ktorom sa dozviete informácie aká by mala byť správna ergonómia pri práci.

3 najobľúbenejšie štýly pre vašu domácu pracovňu

Zariadenie kancelárie môžete vybrať podľa svojich preferencií, no ovplyvniť vás dokáže aj štýl bývania, ktorý prevláda v iných miestnostiach. Neviete si vybrať? Westwing má pre vás zopár inšpirácií a praktické tipy.

Domáca pracovňa a škandinávský štýl bývania

Chladné škandinávske bývanie poteší svojím nezameniteľným šarmom a jednoduchosťou. Ide o trend, ktorý sa do kancelárií perfektne hodí, pretože nevyužíva príliš veľa doplnkov, ktoré dokážu priťahovať zrak a rozptyľovať pozornosť. Svetlé farby ako biela, sivá či béžová, pôsobia sviežo, dobíjajú ľudí energiou a zlepšujú náladu. Takúto kombináciu určite oceníte pri práci na ťažkých projektoch a hodinách za počítačom. Škandinávsky štýl využíva skôr prírodné materiály, ako napríklad drevo, ratan alebo jutu, a nevadia mu ani menšie nedokonalosti.

Domáca pracovňa a minimalizmus

Pre vaše efektívne sústredenie v domácej pracovni je dobrým riešením voľba strohejšieho minimalistického štýlu, ktorý však viete upraviť tak, aby z neho sálala útulnosť a domáckosť. Kombináciu bledých odtieňov a čistých línií zvýraznia doplnky do bytu v rovnakých odtieňoch či živé kvety do kancelárie v jarných a letných farbách.

Domáca pracovňa v boho štýle

Pri štýle boho platí, že využíva veľa doplnkov, ktoré by mohli negatívne vplývať na vašu pozornosť. V tomto prípade však existuje jedno riešenie, a to obmedziť doplnky na minimum a vyberať kúsky, ktoré majú pridanú hodnotu. Napríklad, úložné boxy poskytujú miesto na odloženie papierov a ďalších maličkostí, zaujímavú nádobu zas využijete ako odkladací priestor na perá. Snažte sa pohrať so zariadením, aby v miestnosti len nezavadzalo a nezaberalo priestor. 

Zariaďte si domácu pracovňu presne podľa svojich predstáv a pracujte na všetkých úlohách z pohodlia domova. Stačí vám na to len ergonomické zariadenie, dostatok svetla a nadčasový štýl bývania.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a odomknite všetky tipy pre zariaďovanie interiéru!