Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Izbové kvety do tieňa: izba plná zelene

Ako spestriť tienisté miesta v interiéri? Osviežte ich zeleňou a vytvorte z nich priestor pre nádherné izbové kvety do tieňa! Existuje totiž množstvo rastlín, ktoré uprednostňujú práve takéto podmienky, a my sme pre vás vybrali top 10 z nich. Nielen že budú čistiť ovzdušie vo vašom domove, ale z týchto nenápadných kútov v interiéri spravia pútavé a osviežujúce aranžovanie! Nezabudnime ani na správnu starostlivosť o tieto zelené skvosty spolu s ďalšími skvelými tipmi a nápadmi. Izbové rastliny sú skrátka večne zelené trendy!

Top 10 krásnych a nenáročných izbových kvetov do tieňa

Ako vyzerá náš výber top 10 pútavých a nenáročných izbových kvetov do tieňa? Každý si tu príde na svoje, pretože sme zahrnuli rastliny rôznych rozmerov, rôznych spôsobov rastu ako aj zafarbení. Ktorý sa vám najviac hodí na tienisté miesta vo vašej domácnosti?

1. Monstera

Napriek tomu, že táto známa rastlina potrebuje väčší priestor pre svoje obrovské listy, jej údržba je veľmi jednoduchá. Darí sa jej ako v tmavých, tak aj chladnejších priestoroch, má rada pravidelné zalievanie a rozprašovanie či utieranie listov vlhkou handričkou. Vyrastie z nej skutočný obor, preto ju musíme postupne presádzať do väčších kvetináčov.

2. Izbové kvety do tieňa: Lopatkovec wallisov

Určite ho poznáte z videnia – obľúbený lopatkovec má veľké tmavozelené listy, nevyžaduje takmer žiadnu údržbu, je veľmi odolný a má rád tieň, pričom patrí medzi populárnych izbových čističov ovzdušia. Ak mu doprajete trochu svetla, bude vám niekoľkokrát do roka kvitnúť – jeho biele kvety vyzerajú ako ľalie.

3. Aspidistra elatior

So svojimi dlhými tmavozelenými listami vyrastajúcimi do výšky cca 65 cm dokáže zachytiť akékoľvek svetlo, čo ju robí skvelou rastlinou do tieňa. Nepotrebuje toľko starostlivosti, a preto si vyslúžila povesť “železnej” rastliny, ktorá je takmer nezničiteľná.

4. Maranta rebernatá

Ťahavá maranta rebernatá má prekrásnou textúrou listov a plazivý spôsob rastu. Keďže je menšieho vzrastu s výškou do cca 35 cm, je to dokonalá kvetinová výzdoba stolov či políc.

5. Pávia rastlina – Calathea makoyana

Calathea sa pýši svojimi nádherne štruktúrovanými listami, ktoré sú zo spodnej strany sfarbené na ružovo. Voláme ju aj “pávia rastlina”. Textúrou listov je veľmi podobná marante. Dorastá do výšky 60 cm, vďaka čomu krásne vynikne aj v kvetináčoch na stojane. Veľmi pekné sú aj iné druhy z rodu calathea.

6. Chamédorea úhľadná

Táto veľmi elegantne pôsobiaca izbová palma má nádherné vejárovité listy. Ak jej doprajete dostatok miesta, dokáže dorásť do výšky až 2,5 m! Nepotrebuje svetlo, a preto krásne ozdobí prázdny roh.

7. Polyscias scutellaria

Ak máte radi vysoké rastliny, polyscias bude ten pravý pre vás! Dorastá do výšky 1-2 m a jeho kmeň a konáre sú pokryté peknými, okrúhlymi listami, ktoré pripomínajú malý exotický strom. Zachováva si štíhly tvar, čím sa dá ľahko zakomponovať do tienistých miest v interiéri.

8. Pavúčia rastlina – Chlorophytum comosum

Pre tohto chocholáčika bude dokonalým miestom závesný kvetináč! Vtedy najkrajšie vyniknú jeho dlhé listy s rozstrapkanými končekmi. Existuje množstvo druhov zelenca a pre tieň sú najvhodnejšie tie s celozelenými listami bez panašovania. Je veľmi prispôsobivý a radí sa napríklad aj medzi vhodné kvety do kúpeľne.

9. Zamiokulkas

Tento zaujímavý izbový kvet je takmer nezničiteľný! Rastie pomaly, vytrvalo a je to skutočne dlhoveká rastlina. Hustý listnatý porast dorastá do výšky a šírky 1 m. Má rád tieň ako aj slnečné stanovištia. Je veľmi nenáročný a vydrží dlhú dobu bez polievania. Určite je to skvelý tip aj pre kvety do obývačky.

10. Dracéna voňavá

Táto veľmi populárna rastlina pripomínajúca palmu dorastá do výšky 1,5 m. Má rada rosenie svojich lesklých žltozelených listov a nemá rada priame slnečné žiarenie. Polievajte ju len mierne. Aj to až vtedy, keď je už substrát v kvetináči preschnutý. Dracena voňavá sa ihneď stane dominantou tienistého miesta.

Pravdaže existuje množstvo ďalších skvelých adeptov pre izbové kvety do tieňa. Radi by sme preto ešte pridali napríklad:

Kam umiestniť izbové kvety do tieňa?

Pri výbere toho správneho miesta pre izbové kvety do tieňa myslite na ich veľkosť a priestor, ktorý budú potrebovať pre svoj rast. Aké sú najzákladnejšie tipy pre ich umiestnenie? Tie rozmernejšie nádherne vyniknú priamo na podlahe v rohu miestnosti. Výhodou menších je ich väčšia flexibilita – takáto prírodná výzdoba pekne vynikne:

 • v regáli
 • na nástennej polici
 • na rôznych stolíkoch
 • v kvetináči na stene
 • v závesnom kvetináči
 • na podlahe
 • v kvetináči na stojane

Rastliny do tieňa sú výborným nápadom taktiež pre zariadenie predsiene, v ktorej zvyčajne býva veľmi málo prirodzeného svetla. Niektoré z nich môžeme využiť aj do kúpeľne. Tam sú svetelné podmienky veľakrát ešte náročnejšie.

Westwing inšpirácia pre naše obľúbené kvetináče

Správna starostlivosť o izbové kvety a rastliny do tieňa

Ako ste si mohli všimnúť, izbové kvety do tieňa sú exotické rastliny. V hustom poraste tropického lesa či džungle si zvykli na malý prísun svetla. Preto sa väčšinou vyznačujú veľkými tmavozelenými listami, ktoré im pomáhajú zachytiť aj to najmenšie množstvo slnečného žiarenia. Ako doma pripraviť tie správne podmienky pre kvety milujúcich tieň?

 • Pôda v kvetináči má byť priepustná pre dobré odvádzanie vlhkosti
 • Obľubujú tieň a polotieň
 • Nemajú rady prelievanie – mnohé z nich si totiž zvyklo na suché podmienky
 • Všetky sa potešia rozprašovaniu vody na listy a ich občasnému očisteniu vlhkou handričkou
 • Ak si zvolíte rozmernejšie druhy, nezabudnite ich presádzať, aby mali v kvetináči dostatok miesta pre koreňovú sústavu
  Raz mesačne počas vegetačného obdobia prihnojujte svoje izbové rastliny slabým univerzálnym tekutým hnojivom

Tip: Ak sa chystáte na dovolenku a nemá vám kto poliať kvety, v tomto videu vám ukážeme ako na polievanie kvetov počas dovolenky

Význam kvetov v interiérovom dizajne je v dnešnej uponáhľanej dobe nesmierne dôležitý. Po náročnom dni prinášajú neoceniteľný pocit úľavy a uvoľnenia a k tomu mnohé z nich udržiavajú doma čisté ovzdušie. Už ste si vybrali nejakú nádhernú izbovú rastlinu pre tienisté časti vášho interiéru? Ako ste sa mohli sami presvedčiť, starostlivosť o ne je veľmi jednoduchá. Stačí naozaj málo a vaša domáca tropická oáza bude prekvitať!

Obklopte sa nádhernou exotickou zeleňou a oživte tienisté zákutia vo vašom interiéri – rozmiestnite ich po podlahe, policiach či stolíkoch alebo ich zaveste zo stropu. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nepremeškajte naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!