Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
význam kvetov v interiéri

Kvety nás sprevádzajú životom – od začiatku po koniec. Tých príležitostí je viac ako dosť! Približne v 18. storočí začali ľudia vyjadrovať city, ktoré sa inak v tej dobe nedali verejne prejaviť, a to práve cez darovanie kvetov. Vtedajší gentlemani túto šifrovanú reč ovládali a vyhýbali sa tak spoločenským faux-pas. Pozrite sa s nami na význam kvetov, aby ste nešliapli vedľa a vaša kvetinová výzdoba vysielala svetu jasný odkaz. Dôležitý je druh, počet aj farba kvetov, všetko má skrytú symboliku a význam. Kvety patria vždy medzi nápady na darčeky, ktoré potešia hlavne ženy, ale môžeme takto obdarovať aj mužov. Poďte sa inšpirovať!

Prečo je význam kvetov dôležitý?

Kvety zvyčajne vyberáte pre konkrétnu príležitosť. Iné darujete na narodeniny, iné na svadbu alebo promóciu, iné svojej milej. Z historických zdrojov vieme, že vo viktoriánskej dobe existovali, popri biblii, aj príručky na dešifrovanie reči kvetov. Hoci sa definície odlišovali podľa zdroja, význam kvetov vyjadroval mnohé.

Kvety sa kedysi používali na doručovanie správ. V tomto nemom rozhovore sa kvety dali použiť na vyjadrenie odpovedí „áno”, kedy vám kvet odovzdali pravou rukou, alebo „nie”, odovzdaný ľavou rukou. Význam mali farby aj druhy kvetov, aj ako boli adresátovi odovzdávané. Štýl viazania stuhy mal tiež svoj skrytý význam, aj to, či bola kytica čerstvá alebo zvädnutá. Kvetmi sa dá vyjadriť averzia aj náklonnosť. Toľko k historickému okienku. Niektoré pravidlá platia stále.

aranžovanie kvetov

30 najobľúbenejších kvetov a ich význam

Aby malo aranžovanie kvetov zmysel, pozrite s nami, čo nám napovedajú najobľúbenejšie kvety. Každý z kvetov má svoju symboliku, ale význam kvetov sa zároveň jemne mení s ich jednotlivými farbami.

 1. Ruža – kráľovná kvetín, znamená lásku a vášeň, nevinnosť, ale aj neveru
 2. Frézie – znamenajú rešpekt, energiu, nevinnosť a ohľaduplnosť
 3. Ľalia – čistota, panenstvo, cnosť
 4. Nezábudka – spomienka, láska, spojenie 
 5. Gerbera – veselosť
 6. Gladiola – pevnosť a odhodlanosť
 7. Chryzantéma – spomienka na zosnulých, oddanosť a láska
 8. Klinček – hrdosť a krása, jeho povesť, žiaľ, pošramotili časy minulé, ale znova je na výslní
 9. Konvalinka – láska na prvý pohľad, šťastie, pozitívna energia a myslenie
 10. Pivonka – symbolizuje lásku, bohatstvo, priateľstvo, stmeľuje partnerov 
 11. Slnečnica – čisté myšlienky, obetavosť, bezvýhradná láska
 12. Narcis – sebectvo, žiarlivosť, zmŕtvychvstanie
 13. Tulipán – nové príležitosti, bohatstvo, radosť zo stretnutia
 14. Fialka – skromnosť, pokora, trpezlivosť, duchovno
 15. Mak – útecha, podpora, optimizmus

Ďalšie obľúbené kvety

 1. Orchidea – zmyselnosť, telesnosť, plodnosť, bohatstvo, mladosť
 2. Magnólia – čistota, dokonalosť, mladosť, nevinnosť, radosť
 3. Veternica – neutíchajúca láska, úprimnosť, dôvera
 4. Margarétka – húževnatosť, trpezlivosť, vytrvalosť, tichá radosť
 5. Kosatec – kvet pochopenia, odoženie lži a nevďačnosť
 6. Levanduľa – ticho, pokoj, obetavosť
 7. Hyacint – hravosť, bolesť, krásu, športový postoj
 8. Snežienky – prvé jarné kvety, symbolizujú čistotu a nádej, viera v dobro
 9. Lisianthus – kvet podobný ruži alebo maku symbolizuje ocenenie, obdiv, uznanie, starosvetské hodnoty
 10. Solidaster – podpora, rast, povzbudzovanie, opatrnosť, šťastie
 11. Amaryllis – hlboký symbol lásky, krásy, odhodlania, nádej, úspech
 12. Strelícia – sila, odvaha, úspech, originalita, cieľavedomosť
 13. Eucalyptus – pokoj, harmónia, nastolenie pozitívnej energie
 14. Ibištek – vášeň, láska, túžba
 15. Cínia – vhodná pre dievčatá súce na vydaj

Význam kvetov a ich farieb

Každého priťahuje iná farba. Význam kvetov sa odlišuje aj farbami. Čo nám teda farby kvetov napovedia? Ktoré kvety vyjadrujú skôr negatívne emócie a ktoré zasa opačne? 

 • Modré kvety symbolizujú pokoj a mier, modrá upokojuje a relaxuje. Spomeňte si na nežné nezábudky, nevädze alebo hortenzie.
 • Ružové kvety vyjadrujú lásku, šťastie, jemnosť a ženskosť. Kytica pivoniek, ruží alebo tulipánov to vyjadria samé za seba.
 • Žlté kvety sú čistá radosť a šťastie, optimizmus, farba slnka. Žlté kvety vyjadrujú priateľstvo, ale aj neveru alebo závisť. Rozžiarte si domov slnečnicami, ľaliami alebo tulipánmi!
 • Fialové kvety sú symbolom úspechu, obdivu a tradícií, dokonca vyžarujú až kráľovský majestát. Asi všetci milujú fialky, orgován, zvončeky alebo kosatce.
 • Biele kvety sú symbolom čistoty a nevinnosti, často sa objavujú vo svadobných kyticiach. Orchidey, karafiáty, sedmokrásky sú asi najtypickejšie.
 • Oranžové kvety sú odvážne a jasné, symbolizujú pocity vzrušenia a nadšenia. V oranžovej nájdete ľalie, tulipány, nechtíky či gladioly.
 • Červené ruže sú symbolom vášnivej lásky a obdivu, aj nestálosti. Sú to snáď najpoužívanejšie kvety aj v kultúrnom zobrazení lásky a vášne, v literatúre, filme, maliarstve. 

Ruže a ich jednotlivé farby

 • Ružové ruže sú o pravej láske, vznikajúcom vzťahu, nehe, láske a súcite, tmavší ružový odtieň vyjadruje úctu a statočnosť.
 • Žlté ruže sú často spojené so žiarlivosťou, chamtivosťou a neverou, ale vyjadrujú aj priateľstvo, šťastie a radosť a úctu. Tiež sa nimi dá požiadať o odpustenie priateľov. Ale vzhľadom na optimistickú farbu, žlté ruže vyjadrujú prevažne pozitívne pocity.
 • Biele ruže sú farbou čistoty, úcty a vyjadrujú nádej do budúcna. Často sú súčasťou obradov typu svadba, promócie, výročia, krstiny a posledné rozlúčky.
 • Oranžové ruže vyjadria priateľstvo, oranžovou prejavujete nadšenie a lásku.
 • Čierna ruža je krásna a elegantná, poetická, až goticky temná. Je symbolom smrti a rozlúčky, ukončenia vzťahu, ale aj nového začiatku a znovuzrodenia. Môže byť trochu kontroverzná, v chápaní jej významu, používala ju mafia ako varovanie pred smrťou a hovorí sa tiež, že je v nej skrytý význam pomsty a nenávisti.

Ruže vyjadrujú prevažne pozitívne emócie, ale čo kvety s vyjadrením negatívnych postojov? Aj také sú.

Ďalšie kvety a ich význam

 • Čierna dahlia je napríklad symbolom zla a nečestnosti.
 • Oranžová ľalia vyjadruje nenávisť, pýchu a pohŕdanie, vo všeobecnosti sú kvetmi smútku.
 • Žltý klinček si neprajte dostať, je to symbol pohŕdania a odmietnutia.
 • Petúniou prejavujete pocity odporu a hnevu.
 • Cyklámen sa posiela niekomu, s kým ste sa práve rozišli, je to symbol rozlúčky a rezignácie.

Tento zoznam je len malá nápoveda, akým spôsobom môžete pristupovať k výberu kvetov. Ideálne je, ak význam kvetov pozná aj adresát, čo v dnešnej dobe nie je zaručené.

Kvety na rôzne príležitosti

Poďakovať sa, vyjadriť úctu alebo zhmotniť city, to všetko sa dá tými správnymi kvetmi. Stačí vedieť, ktoré na akú príležitosť zvoliť. 

Pri príležitosti úspechov: promócie či prvý byt

Kolaudácia alebo promócie sú príjemným zavŕšením vášho snaženia, na rôznych frontoch. Väčšinou sa od vás očakávajú dary. Medzi vhodné darčeky ku kolaudácii sa považujú darčeky do domácnosti, alebo izbové či rezané kvety. Bonsaj, dracénu, bambus, určite potešia. K promócii i kolaudácii sa môžete inšpirovať kvetmi, ktoré symbolizujú nové začiatky.

Čas na novú kapitolu: poďakovanie učiteľom, šéfom

Význam kvetov sa prenáša aj na rôzne formálnejšie príležitosti. Z vďaky darujte buď ruže, nezábudky alebo lúčne kvety. Kvety vyjadrujúce vďačnosť sú aj georgíny a gladioly. 

Posledná rozlúčka: pohreb

Lúčenie s milovanými je jednou z najťažších vecí života. Zvládnite ju s výberom kvetov znamenajúcich smútok a poslednú rozlúčku. Nezábudky, čierne ruže, ľalie, narcis, biele ruže alebo chryzantémy.

Dúfame, že vám naše rady a nápady budú napomocné pri výbere kvetov a vaša výzdoba bude tip-top. Ak hľadáte ďalšie inšpirácie, pozrite si našu klubovú stránku Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!