Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
komoda v retro štýle

Dizajnérske éry sa často opakujú, a preto je úplne bežné, že sa niekedy znova objaví záblesk minulosti s moderným nádychom. Takýto návrat sa často označuje vintage alebo retro štýl. Retro interiérový dizajn je eklektický mix starých štýlov a nových foriem alebo nových foriem so starými materiálmi a povrchovými úpravami. Ak vás zaujíma takáto kombinácia, ste tu správne! Preskúmajte naše tipy, ako zariadiť byt v retro štýle a čo všetko by mu nemalo chýbať. Inšpirujte sa od odborníkov a stavte na naše praktické rady a nápady.

Retro štýl a jeho prvky v interiéri

Pre retro štýl sú typické najmä prírodné materiály ako rôzne druhy dreva, avšak zabúdať by ste nemali ani na plastové elementy a doplnky do bytu v pestrých prenikavých farbách, ktoré robia tento štýl vzrušujúcim a moderným. Ktoré materiály v interiéri a interiérové farby sú optimálne pre vaše retro zariadenie interiéru?

  1. Typické sú organické, geometrické a ozdobné vzory nábytku a doplnkov. Preto sa tento nábytok často volá aj tvarový nábytok. Retro štýl však nie je inovatívny len pri tvare, ale aj pri výbere farieb. Z nich sú typické púdrové a pastelové farby, zdržanlivé prírodné odtiene a nápadné prenikavé farby. Všetky môžete medzi sebou kombinovať a vytvárať pekný celok.
  2. V 50. a 60. rokoch boli viac v popredí tvary a funkcie ako vzhľad nábytku. Netreba sa však čomu čudovať, funkčnosť je popri dizajne veľmi dôležitá. Stoly a kreslá by mali mať okrem zaujímavého dizajnu aj vlastnosti, napríklad komfort.
  3. Tmavé drevo je dnes obľúbeným materiálom pre retro. Na výslní je hlavne kombinácia dreva so zdržanlivými formami a rôznymi farbami. Pre tento štýl je typický aj mix prírodných materiálov ako je koža alebo ekokoža, ľan, drevo a kameň.

Retro štýl a 70. roky

Skutočný retro štýl v sebe zahŕňa niekoľko desaťročí rôznych štýlov a kombinuje ich do jednej miestnosti alebo domácnosti. A síce pod týmto označením môžeme chápať takmer každú dobu spred niekoľkých dekád, najčastejšie sa využíva na opis divokých, no pritom krásnych 70. rokov.

Sedemdesiate roky sú známe živými a zábavnými farbami, bláznivými vzormi a pekným kontrastom. Porozprávajte sa so svojimi rodičmi a zistite, ako vyzeral ich domov v tomto období. Prípadne si prezrite staré fotografie a snímky na internete, kde nájdete doslova kilá inšpirácie. Zabudnite na jemnú ženskosť, eleganciu a formalitu. Retro je hlučný, rušivý, bláznivý a má veľmi ďaleko od minimalistických štýlov prevládajúcich v súčasnosti, čo z neho robí unikát a raritu. Prineste ho k sebe domov aj vy!

Divoký mix vzorov

Retro aj vintage štýl sú hravé, slobodné a prinášajú dotyk minulosti, v ktorom sa snúbia sýte farby a divoký mix vzorov. Najobľúbenejšie sú kvetinové, ktoré boli príznačné pre 60. a 70. roky, no keď sa posuniete o dekádu ďalej, objavíte vplyv futurizmu vo forme geometrických útvarov. Výrazné interiérové farby skombinujte s tapetami a dodajte miestnosti potrebnú hĺbku. A ak by ste nechceli tapety, skvelým riešením sú nástenné dekorácie ako pop art obrazy.

Zariadenie interiéru v retro štýle

Doprajte si chvíľku a vráťte sa v čase do éry, kedy boli odvšadiaľ počuť tóny piesní od The Beatles a na každom kuchynskom stole bol vždy aspoň jeden pravý domáci koláč. Prepadáte nostalgii? Nemusíte! Šeštdesiate, sedemdesiate aj osemdesiate roky majú svoje čaro a vy si ho môžete priniesť do svojej domácnosti.

Retro štýl a zariadenie obývačky

Zariadenie domu v retro štýle nesmie obísť jednu z hlavných miestností, ktorou je obývačka. Vyberte do nej kovový a drevený nábytok v prirodzenom vzhľade, pohovku v pastelových odtieňoch a dekorácie v sýtych farbách. Ak je nejaký kúsok mdlý, napríklad konferenčný stolík, najlepším riešením je výzdoba ako behúň, obrus, váza či porcelánová nádoba na ovocie. Skrinky, komody a poličky môžu byť masívnejšie a mali by mať výrazné detaily, napríklad rúčky.

Zariadenie spálne v retro štýle

Retro spálňa si vyžaduje veľa lásky, rodinnej atmosféry a príjemného tepla domova, ktorý jej môžete dať pomocou drevených podláh a celoplošných alebo menších kusových kobercov. Vyberte si starožitný kozmetický stolík, drevenú komodu a masívnu posteľ s vyrezávaným čelom. Z druhej strany ju doplňte starou lavicou alebo veľkou truhlicou s úložným priestorom. Zamerajte sa aj na dekorácie do spálne ako závesné svietidlá, lávové lampy, vintage sochy a obrazy. 

Retro štýl a zariadenie kuchyne

Zariadenie interiéru v retro štýle nie je príliš náročné, pretože ide o trend spájajúci pekný vzhľad a praktickosť. Vďaka tomu je ako stvorený do kuchyne, kde sa pravidelne niečo pripravuje. Okrem základného masívneho nábytku a priehľadných vitrín stavte aj na farebné plastové alebo kovové stoličky, ťažký jedálenský stôl s honosným vzhľadom a prepracované závesy. Doplnky do bytu vhodné aj do kuchyne sú napríklad veľké vázy a črepníky, celozelené kvety, koláž fotiek a vtipné nápisy.

Nábytok a doplnky do bytu v retro štýle

Stoly v tvare obličky, závesné svietidlá, poťahy v sýtom horčicovom tóne alebo starý sekretár v retro štýle. Vydajte sa po stopách minulosti a zaobstarajte si atmosféru pomocou doplnkov v retro štýle. Práve pre starodávny nádych sú retro doplnky moderné a trendy!

Retro tapety

Tapety majú rozhodujúci vplyv, pretože si ich všimnete akonáhle vstúpite do miestnosti. Pri ich nákupe máte na výber rôzne farby a vzory, ktoré sa dajú navzájom kombinovať, vďaka čomu dokážete vytvoriť rôzne štýly. Retro tapety vám dodajú šarm minulosti a vyzdobia vaše steny jednoducho a štýlovo. Nalepte ich na jednu či dve steny a dodajte svojej domácnosti potrebnú hĺbku. Zladiť ich môžete, napríklad s obrazom, fotografiami alebo inými nástennými dekoráciami.

Retro dekorácie do bytu

Podobne ako pri nábytku, materiály v interiéri ako drevo, plast a sklo hrajú hlavnú rolu v rámci doplnkov do interiéru. Dominantnú úlohu majú aj kvetinové vzory a grafické motívy. S retro dekoráciami môžete zariadiť vašu domácnosť v retro štýle aj bez toho, aby ste museli investovať do veľkej renovácie. Kombinácia starých a moderných kúskov vyzdobí váš interiér vkusne a štýlovo.

Retro koberce vyčaria okúzľujúcu atmosféru

Chcete u vás doma niečo nové, ale neviete kde začať? Retro koberce zmenia váš interiér na nepoznanie. Vyberte si modely v ohnivo červenej alebo slnečnej žltej, ktoré sú pre tento štýl bývania ako stvorené. Nehovoriac o ich praktických funkciách ako tlmenie zvuku, sálajúce teplo a ochrana podláh. Do retro sa hodia najmä celoplošné prevedenia, no pokojne siahnite aj po kusových určených na položenie vedľa sedačky alebo postele.

Preneste sa o niekoľko dekád dozadu pomocou retro štýlu, ktorý krásne zvýrazní každú jednu miestnosť v domácnosti. Zvoľte zaujímavé dekorácie do obývačky, doplnky do kuchyne či spálne, doplňte ich vhodný nábytkom a užívajte si interiér lákajúci všetky zmysly.

Inšpirujte sa retro štýlom a zaobstarajte si praktické a trendy kúsky v tej najlepšej kvalite z Westwing.