Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Kuchynská linka v retro štýle

Ak máte vrelý vzťah k minulosti, kuchyňa v retro štýle bude pre vás absolútne dokonalou voľbou. Radi sa vŕtate v starých fotografiách, oživujete spomienky a zároveň oceníte to, čo bolo v minulosti? Prečo nepreniesť časy minulé aj do súčasnosti? Dajte im nový šat, tvary a farby. Pohrajte sa s prvkami, ktoré kopírujú minulosť, ale zároveň si zachovávajú osobitný retro štýl v modernom duchu. Ak vás chytá nostalgia za srdce vždy, keď sa pozriete na niečo historické, skúste zvážiť štýl kuchyne, ktorá tomu zodpovedá. Určite sa v nej budete cítiť ako v siedmom nebi. Inšpirujte sa našimi nápadmi!

Čo je retro štýl bývania

Vráťte sa späť v čase a prineste si do interiéru niečo z minulého storočia! V rámci eklektického mixu starých štýlov, ktorý poznáme aj pod názvom retro štýl, sa môžete vrátiť k akejkoľvek ére, pričom mnohí sa najčastejšie inšpirujú 50., 60. a 70. rokmi plnými povojnovej voľnosti, radosti a farebnosti.

 • Retro pracuje so starými aj novými kusmi nábytku a dekorácií, navzájom ich kombinuje a vytvára príjemný domov plný dobrej nálady a pravej domácej atmosféry.
 • Retro štýl kuchyne nie je o nič odlišnejší – hrá sa s množstvom sýtych odtieňov, nevadia mu nadčasové vzory a zameriava sa na využitie praktických kúskov nábytku a doplnkov, ako napríklad vitrín, políc, komôd a kuchynského príslušenstva.

Kuchyňa v retro štýle: farby a materiály

Retro kuchyne zažívajú svoj veľkolepý návrat, a to z dobrého dôvodu.

 • Veselé farebné povrchy, zaoblené tvary a výstredné detaily sú dokonalou alternatívou k vanilkovým farbám kuchyne.
 • Retro skrinky a vintage pracovné dosky pôsobia veľmi dobre napríklad v malých kuchyniach.
 • Vďaka drobným, ale zároveň nápadným detailom, ako sú napríklad zaujímavé naberačky alebo nádoby, prežiarite kuchyňu prvkami, ktoré jej vrátia život a zašlý lesk.

V 50. rokoch minulého storočia prešla kuchyňa z čisto funkčného priestoru do roly spoločenskej miestnosti. Ergonómia a premyslená efektivita v riešeniach sa stali základom kuchynského dizajnu, ktorý dômyselne usporadúval priestor a zároveň obsahoval zariadenia na uľahčovanie práce. Kuchynské linky boli vybavené efektnými pracovnými doskami, ktoré sa vyznačovali ľahko umývateľným povrchom a všestrannosťou. A to predsa všetci milujú!

Drevená kuchyňa v retro štýle

Do módy sa vrátili aj hladké kuchynské skrinky, ktoré sú z dreva od vrchu až po zem. Takáto kuchyňa v retro štýle sa vyznačuje jednoduchým prevedením.

 • Jednoduché línie bambusových skriniek s minimálne viditeľnými spotrebičmi charakterizujú retro štýl z polovice 60. rokov 20. storočia.
 • Farebný retro digestor dodá neutrálnemu kuchynskému zariadeniu veselší nádych.
 • Nápadné osvetlenie kuchyne, ako napríklad stropné svietidlo, zdôrazní drevený stôl a stoličky.

Typické materiály v retro kuchyni

 • Kuchyňa v retro štýle prináša zo 60. a 70. rokov textúry, vrstvenie, oblé tvary a geometrické vzory.
 • Nebojte sa vrstviť viac textilu vo forme utierok, chňapiek či dokonca kobercov, stavte na drevené alebo kachličkové aleebo vinylové obklady s prepracovaným vzorom za kuchynskou linkou, otvorené kovové police a staré dobré vinylové podlahy.
 • Skvelo vám poslúžia aj minimalistické plastové dekorácie v krikľavých farbách, ako napríklad nádoby či naberačky, ktoré podporia hravosť, útulnosť a dobrú náladu.

Ktoré farby sú typické pre retro kuchyňu?

Retro štýl je divoký a nespútaný, preto si vyžaduje odvážny prístup k farbám a takmer žiadne zábrany. Ak sa teda pýtate, aké farby do kuchyne zvoliť, odpoveď je jednoduchá:

 • Sýte tóny zelenej, modrej, žltej a oranžovej, ktoré krásne vyniknú na nábytku aj doplnkoch, ako napríklad kobercoch, vázach či na dekoračných podložkách pod taniere.
 • Keď túžite po niečom jemnejšom a nadčasovejšom, stavte na pastelové farby, tmavšie odtiene hnedej s čiernou a bielou, a kombinácie tmavomodrej s tmavofialovou.
 • Celok nezabudnite ešte doplniť zaujímavými vzormi a potlačami, ktoré interiéru dodajú šmrnc a pozdvihnú ho rovno o niekoľko úrovní.

Bezplatná registrácia na stránke Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Doplnky a dekorácie do kuchyne v retro štýle

Inšpirácie do kuchyne, v ktorej prevláda retro štýl bývania, nájdete v spomienkach na vaše detstvo. Retro doplnky do kuchyne sú všade, kam sa pozriete vrátane jedinečných žltých visiacich svietidiel, ktoré zvýrazňujú kuchynský stôl. Kombinujte zakrivené prvky s priamymi líniami. V tomto štýle je dovolené všetko. Tyrkysová s lososovou, oranžová farba s ružovou či čierno-biela so žltou. Nebojte sa priznať farbu aj v kuchyni! Ak neviete, ako zariadiť kuchyňu zaujímavými retro prvkami, pripravili sme si pre vás zopár tipov.

Premeňte staré veci na jedinečné doplnky do kuchyne

Možno ste vo vašom detstve nepovažovali babičkine poklady za štýlové, ale teraz sa vám budú určite hodiť. Pohrabte sa na povale či v pivnici v starých skrýšach a určite nájdete staré vybavenie kuchyne, ako napríklad panvice, cedidlá či žufane. Zaveste ich ako dekorácie nad kuchynský stôl a vytvoríte tak originálny retro dekorácie do kuchyne na stenu. Ak budete mať šťastie, nájdete aj svadobný porcelán alebo vzácnu výbavu pre nevestu.

Retro výzdoba stola

Jedálenský stôl v štýle retro musí vyzerať honosne, hrať všetkými farbami sveta a pritiahnuť pohľad aj z diaľky. Keď budete prestierať pre rodinu alebo priateľov, siahnite po bielych obrusoch, ktoré doplníte farebnými behúňmi a servítkami. Celok skrášlite taniermi s farebnými okrajmi, metalickými príbormi, hrubostennými pohármi s gravírovaním, etažérkami a stojanmi na jedlo. Pravý retro nádych prinesie aj modranská keramika vo forme džbánov, maselničiek, šálok na kávu a mís na polievku. Všetko dokončite ešte kyticou čerstvých kvetov alebo kvetinovým aranžmánom, ktorý doplníte sviečkami.

TIP: Modranská keramika je perfektným doplnkom aj pre vidiecky štýl kuchyne.

Stoličky a stoly

Neodmysliteľnou súčasťou kuchyne v retro štýle sú stoličky a stoly, ktoré vás pri každom obede alebo večeri prenesú späť o niekoľko rokov. Stoličky z 50., 60. či 70. rokov boli čalúnené a spravidla ich výrobcovia odievali do jemnejších pastelových odtieňov ako modrá, limetková, mentolová či oranžová. Využívala sa však aj žltá farba či výrazná červená farba, ktoré krásne ladili s inými divokými odtieňmi v interiéri. Okrem stoličiek mnohí majitelia väčších domácností využívali aj pohodlné boxy a lavice. 

Pravý retro stôl, ktorý podporí útulnú a hravú atmosféru, by mal byť minimalistický, bez výrazných hrán a v rovnakej farbe ako stoličky. Prípadne v menej výraznom odtieni, napríklad v bielom alebo čiernom. To isté platí aj pre retro kuchynský ostrovček, ktorý by mal byť skôr jednoduchší a nie príliš masívny.

Osvetlenie kuchyne

Retro osvetlenie je predovšetkým o vzhľade, preto sa zamerajte na zaujímavé lustre a netradičné nástenné či stojacie lampy charakteristické pre 70. roky. Na vytvorenie dramatického efektu využite neónové svetlá v modrej, zelenej či ružovej farbe, ktoré prinesú nostalgický nádych 60. rokov. A ak by ste sa chceli vrátiť v čase do 50. rokov, siahnite po odhalených žiarovkách visiacich zo steny.

TIP: Máte menšiu kuchyňu a neviete, ako s ňou pracovať? Prečítajte si náš článok ako zariadiť malú kuchyňu a inšpirujte sa našimi praktickými tipmi.

Retro komody a vitríny

Retro štýl si zakladá na funkčnosti, preto v ňom nesmie chýbať dostatok nábytku, do ktorého uložíte všetko, čo potrebujete. Či už je pred vami rekonštrukcia kuchyne, alebo len meníte niektoré kúsky nábytku, zabudnúť nesmiete na masívne vitríny z dreva, do ktorých vyložíte svoju zbierku modranskej keramiky či farebných tanierov. Následne siahnite po policiach, nižších komodách s množstvom úložiska a po minimalistických háčikoch, na ktoré zavesíte hrnce, panvice alebo naberačky. Retro kuchyne nič neskrývajú a odhaľujú prostredníctvom otvorených úložných priestorov oveľa viac, ako napríklad minimalizmus, glamour či škandinávsky štýl bývania.

Inšpirujte sa retro štýlom a prineste ho do svojej kuchyne, ktorá sa v priebehu sekundy môže zmeniť na interiér plný hravých farieb a dobrej nálady. Využite naše rady a nápady, a uvidíte, že celý proces rekonštrukcie či zariaďovania bude oveľa jednoduchší!