Kuchynská linka v retro štýle

Ak máte vrelý vzťah k minulosti, kuchyňa v retro štýle bude pre vás absolútne dokonalou voľbou. Radi sa vŕtate v starých fotografiách, oživujete spomienky a zároveň oceníte to, čo bolo v minulosti? Prečo nepreniesť časy minulé aj do súčasnosti? Dajte im nový šat, tvary a farby. Pohrajte sa s prvkami, ktoré kopírujú minulosť, ale zároveň si zachovávajú osobitný retro štýl v modernom duchu. Ak vás chytá nostalgia za srdce vždy, keď sa pozriete na niečo historické, skúste zvážiť štýl kuchyne, ktorá tomu zodpovedá. Určite sa v nej budete cítiť ako v siedmom nebi. Inšpirujte sa našimi nápadmi!

Kuchyňa v retro štýle a jej charakteristika

Retro kuchyne zažívajú svoj veľkolepý návrat, a to z dobrého dôvodu. Veselé farebné povrchy, zaoblené tvary a výstredné detaily sú dokonalou alternatívou k vanilkovým farbám kuchyne. Retro skrinky a vintage pracovné dosky pôsobia veľmi dobre napríklad v malých kuchyniach. Vďaka drobným, ale zároveň nápadným detailom, prežiarite kuchyňu prvkami, ktoré jej vrátia život a zašlý lesk. Doprajte veciam šancu na druhý život!

V 50. rokoch minulého storočia prešla kuchyňa z čisto funkčného priestoru do roly spoločenskej miestnosti. Ergonómia a premyslená efektivita v riešeniach sa stali základom kuchynského dizajnu, ktorý dômyselne usporadúval priestor a zároveň obsahoval zariadenia na uľahčovanie práce. Kuchynské linky boli vybavené efektnými pracovnými doskami, ktoré sa vyznačovali ľahko umývateľným povrchom a všestrannosťou. A to predsa všetci milujú!

Drevená kuchyňa v retro štýle

Do módy sa vrátili aj hladké kuchynské skrinky, ktoré sú z dreva od vrchu až po zem. Takáto kuchyňa v retro štýle sa vyznačuje jednoduchým prevedením.

Jednoduché línie bambusových skriniek s minimálne viditeľnými spotrebičmi charakterizujú retro štýl z polovice 60. rokov 20. storočia. Farebný retro digestor dodá neutrálnemu kuchynskému zariadeniu veselší nádych. Nápadné osvetlenie kuchyne, ako napríklad stropné svietidlo, zdôrazní drevený stôl a stoličky.

Čierno-biela kuchyňa v retro štýle

Nemáte chuť na farebnú kuchyňu? Ak preferujete mierne zakrivené tvary a retro vzory, ste zo srdca vítaní v čierno-bielej kuchyni. Možno zvolíte riešenie na mieru alebo skombinujete striedavé vzory čiernych skriniek s bielymi, prípadne dvierka z iného materiálu. Napríklad nehrdzavejúca oceľ v dvojfarebnej kuchyni dodáva miestnosti pomerne obyčajného rázu industriálnejší vzhľad.

Trendy retro podlaha

50. roky minulého storočia zaviedli nový štýl techno materiálov, čiže vinylu a plastu. Tieto materiály sú odolné, všestranné a ľahko sa vyrábajú v rôznych farbách a vzoroch. V interiéroch sa dotkli najmä kuchynských podláh.

Vinylové podlahy sú pre kuchyne stále životaschopnou možnosťou. Vybrať si môžete vinylové dlaždice s extravagantným vzorom, čím získate retro nádych a potom ich skombinujte s grafickou tapetou.

Nápadná retro podlaha

Neexistuje žiaden univerzálny typ retro podlahy. Od linolea cez dlaždice až po drevo. Kuchyni môže dodať retro vzhľad veľa typov a štýlov podláh.

Existuje však jeden konkrétny a nápadný štýl, ktorý vždy vyvolá silné retro vibrácie: čierno-biela kockovaná podlaha! Či už si ju zvolíte v drobných vzoroch alebo veľkých kockách, vždy pôjde o typický vzhľad retro kuchyne. Určite zvážte aj klasický pepito vzor alebo kohútiu stopu.

Svetlá kuchyňa v retro štýle

Aké farby do kuchyne v retro štýle? Veselé odtiene a pastelové farby sú synonymom kuchynskej zábavy v retro štýle. Skrinky v cukríkovej ružovej, bábätkovskej modrej, trávičkovo zelenej alebo intenzívnej žltej farbe sú vynikajúcou voľbou na vytvorenie retro vzhľadu v obyčajnej kuchyni. Môžete však dosiahnuť aj decentnejší efekt, ak na jednu stenu zvolíte svetlú pastelovú farbu. Vytvorte kuchyňu Creme de la Creme, ktorá bude svetlá a vždy pozitívne naladená.

Živé farby

Ak chcete zachovať elegantnejší vzhľad, použite živé farby napríklad na spotrebičoch. Zelená retro chladnička alebo žltá kanvica dosiahnu efekt slobodne zmýšľajúcich domácich. Svoje šťastné miesto nájde aj samostatne stojaci varič, okolo ktorého sa budú krásne vynímať jablkovo-zelené lesklé kachličky či lakované skrinky. Retro efekt dosiahnete aj barovým pultom s bufetom a vysokými stoličkami.

Doplnky a dekorácie do kuchyne v retro štýle

Nápady na originálne dekorácie nájdete v spomienkach na vaše detstvo. Retro kuchynské doplnky sú všade, kam sa pozriete… vrátane jedinečných žltých visiacich svietidiel, ktoré zvýrazňujú kuchynský stôl. Nebojte sa kombinovať zakrivené prvky s priamymi líniami. V tomto štýle je dovolené všetko. Tyrkysová s lososovou, oranžová s ružovou či čierno-biela so žltou. Nebojte sa priznať farbu aj v kuchyni!

Retro kúsky po babičke

Možno ste vo vašom detstve nepovažovali babičkine poklady za štýlové, ale teraz sa vám budú určite hodiť. Pohrabte sa na povale či v pivnici v starých skrýšach a určite nájdete staré panvice, cedidlá či žufane. Zaveste ich ako dekorácie nad kuchynský stôl a vytvoríte tak originálny retro nádych s dušou. Ak budete mať šťastie, možno nájdete aj svadobný porcelán alebo vzácnu výbavu pre nevestu.

Boxy a krabice

Kuchyňa v retro štýle miluje doplnky. Čím ich je viac, tým lepšie. Zariadenie kuchyne možno nepôsobí tak nápadne, retro dojem však dosiahnete pomocou dekorácií. Užitočné a funkčné doplnky budú pôsobiť ako vystrihnuté zo starého filmu. Medzi istoty patrí drevený retro box na chlieb či porcelánová misa na ovocie. Svoje miesto majú aj nástenné dekorácie, počnúc starožitnými hodinami s kukučkou, až po makramé obrazy.

Retro stropy a steny

Dodajte im šmrnc! Steny môžete polepiť vzorovanou tapetou s kvetinovým vzorom, prípadne dekorovať okná nápadnými závesmi a vintage záclonami. Nezabudnite aj na parapety, na ktoré môžete umiestniť izbové kvety vo veselých pastelových kvetináčoch. Retro štýl zvýrazní aj extravagantný centrálny luster s veľkým tienidlom, ktorý bude dominovať celému priestoru nad jedálenským stolom. Vaše návštevy ho budú vždy obdivovať!

Vintage alebo retro výzdoba stola

V retro štýle kuchyne vždy zaujme pútavý stôl a stoličky. Môžete ísť do odvážnych farieb, ako je koralová alebo citrónovožltá v prípade, ak zvyšok interiéru udržíte v neutrálnych farbách.

Stoličky môžu byť pokojne kožené alebo zdobené kovovým pásom a tenkou líniou červenej látky. Na stole sa môže hrdo týčiť masívna váza plná tulipánov alebo lúčnych kvetov, hneď vedľa stojanu na zákusky, makrónky či košíčky. Nezabudnite ani na retro soľničky a koreničky.

Každý uprednostňuje v bývaní vlastný štýl. Kuchyňa v retro štýle je pre tých skutočne odvážnych, ktorí sa neboja nápadných doplnkov a farieb. Svoj oprávnený comeback zažíva aj kvôli tomu, aby sme si pripomenuli, že už niekoľko desiatok rokov nie je kuchyňa miestom len na prípravu jedál.

U nás nájdete oveľa viac nápadov a inšpirácií ako zariadiť kuchyňu vašich snov, ako napríklad:

Bezplatná registrácia na stránke Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!