Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
papraď izbová v interiéri

Kto by nepoznal paprade – tieto nádherné rastliny s bujnými listami a nezameniteľným rebrovaným, vejárovitým charakterom, ktoré sú súčasťou života na našej planéte už spred čias dinosaurov a do dnešnej doby sa stále objavujú ďalšie nové druhy. Papraď izbová je prispôsobivá a všestranná rastlina, ktorá dokáže nádherne spestriť ako záhradu, tak aj domácnosť. Poďme spolu odhaliť krásu, ktorú v sebe ukrýva táto neodolateľná rastlina, a uvidíte, že aj vy budete chcieť mať tento zelený poklad ihneď doma!

Čo je papraď izbová a prečo by ste si ju mali zaobstarať?

Papraď izbová vnesie do každého interiéru nádych sviežosti a upokojujúcu zeleň. Radí sa medzi najobľúbenejšie veľké izbové rastliny aj vďaka tomu, že je nenáročná na svetlo – už od pravekých čias je totiž zvyknutá na rast v tienistých zákutiach bujných pralesov. Aby toho nebolo málo, papraď izbová je výborným čističom ovzdušia v domácnosti – skrátka a dobre, naozaj sa oplatí mať ju doma!

Rôzne druhy paprade

Paprade sa v prírode vyskytujú vo forme rastlín a aj stromov. Existuje neuveriteľne široké spektrum odlišných druhov, ktoré však spája fakt, že sa rozmnožujú spórami, a preto nikdy nekvitnú. Ďalším typickým znakom papradí je pozoruhodné rozvíjanie sa ich nových listov v tvare tzv. biskupskej palice. S akými stálozelenými druhmi vhodnými pre naše podnebné podmienky sa môžete stretnúť?

  • vlhké záhrady: adiant, onoklea citlivá; 
  • tienisté záhrady: papraďka samičia, sladič obyčajný, papraďovec štetinatý;
  • skalky v tieni: slezinník, orličník obyčajný;
  • svetlý tieň: “Lyn. Polydactyla” papraď samčia, “Filix-mas” papraď samčia, perovník pštrosí.

Výhody paprade v domácnosti

Ako sme už spomínali vyššie, papraď izbová je jedným z najlepších čističov ovzdušia v interiéri. Čomu za to vďačí? Je to predovšetkým jej schopnosť odstraňovať škodlivé, znečisťujúce látky ako zo vzduchu, tak aj z pôdy a vody, ktorá sa odborne nazýva fytoremediácia. O tento objav sa postarala NASA, pričom testovaním dalších rastlín prišli napríklad na to, že sansevieria alebo tzv. svokrin jazyk má tiež úžasnú schopnosť čistiť ovzdušie spolu s neuveriteľnou odolnosťou voči suchu a nedostatku svetla.

Pestovanie paprade u vás doma či v záhrade

Premýšľate, či bude lepšie pestovať papraď doma alebo v záhrade? A čo tak sa rozhodnúť pre obidve! Nádherná zeleň rozkošatenej paprade krásne spestrí ako exteriér, tak aj interiér. Každý z nich však vyžaduje odlišné podmienky.

Pestovanie paprade v záhrade

Paprade sú nenáročné a prispôsobivé, avšak pred výberom tej najlepšej pre vašu záhradu by ste mali myslieť na nasledovné body:

  • Najvhodnejšie je tienisté stanovište s dostatkom vlahy.
  • Zohľadnite priestor, ktorý by ste chceli vyhradiť pre vašu papraď, pretože každý druh dorastá do odlišných rozmerov – od maličkých 30 cm až do 8 m stromových druhov!
  • Môžete si vybrať z dvoch skupín papradí – stálozelené, ktoré si ponechajú svoje listy aj cez zimu a nové začnú vypúšťať až na jar, alebo opadavé s pútavým sezónnym efektom, ktoré pri nízkych zimných teplotách odumierajú a nanovo vyrašia opäť na jar.
  • Ak sa rozhodnete pre stromovú papraď, nádherne vynikne ako solitér. Stálozelené a opadavé sú zas veľmi pekné aj v skupinkách – odporúča sa zvoliť nepárny počet pre prirodzenejší vzhľad.
  • Paprade sú bezproblémové rastliny, čo sa týka chorôb a škodcov. Niekedy ich môžu napadnúť slimáky, ale tie sa dajú ľahko odstrániť. Ak spozorujete škvrnitosť na listoch hlavne pri hustejších druhoch, stačí ich preliečiť pravidelným odstraňovaním odumretých listov.

TIP: K sadeniu kontajnerových papradí môžete pristúpiť kedykoľvek od jari do jesene, pričom stačí vykopať jamu tak hlbokú, ako je kvetináč. 

Papraď izbová: umiestnenie v interiéri

Vo všeobecnosti paprade nemajú rady extrémne teploty a priame slnko. Práve preto sú to ideálne izbové kvety do tieňa a štýlovo sa osvedčia napríklad aj ako kvety do kúpeľne, kde býva dostatok vlahy a málo svetla. Ak si zvolíte rozmernejší druh, vaša papraď izbová bude spĺňať aj najhorúcejšie trendy interiérového dizajnu, ktorý nedá dopustiť na veľké izbové rastliny. Vyberte pre ne krásny kvetináč na vkusnom podstavci, vyplňte ho priepustnou hlinou a kamienkami na povrchu a nádherná zelená výzdoba do tienistého kúta obývačky či spálne je hotová!

Papraď izbová: tipy na starostlivosť

Interiérová kvetinová výzdoba nadobudne vďaka papradi úžasný exotický nádych. Aj keď údržba týchto nádherných rastlín toho nevyžaduje veľa, máme pre vás rady a nápady, ktoré im zaručia spokojný rast. Aranžovanie kvetov s papraďami jednoducho stojí za to!

Stále teploty 

Ako sme už spomínali, mnohé druhy paprade pochádzajú z tropických a subtropických oblastí. Ak sa rozhodnete pre jednu z nich, musíte myslieť na to, že veľmi zle znáša nízke teploty. Naopak druhy, pochádzajúce z mierneho podnebného pásma, zas uprednostňujú chladnejšie časti domu. Našťastie podmienky v interiéri väčšinou zaručia stále teploty bez výrazných výkyvov, čo paprade priam zbožňujú.

Vlhkosť vzduchu

Papraď izbová miluje vlahu vo vzduchu, čo v interiéri dosiahnete rozprašovaním vody na jej bujné, zelené listy. Uvidíte, ako sa vám za túto starostlivosť odvďačí – listy budú pôsobiť ešte sviežejšie a plné energie!

Dostatok vody a priepustná pôda

Ako väčšina izbových rastlín, papraď potrebuje pravidelné zalievanie, ale pôda by nikdy nemala byť premočená. S tým súvisí aj to, že má najradšej práve dobre priepustný druh pôdy. Aj keď by ste ju preliali, kvetináč sa rýchlo odvodní a papraď si vezme len toľko vody, koľko potrebuje.

Papraď izbová: hnojenie

Aby vaša papraď izbová spokojne rástla, v lete sa odporúča primiešať malé množstvo tekutého hnojiva do vody, a takto ich pohnojiť každé 2 alebo 4 týždne. Niekoľko kvapiek hnojiva môžete občas pridať aj do rozprašovača na listy. V zime tieto rastliny odpočívajú, a preto ich nemusíte hnojiť.

Paprade sú jednoznačne jednou z najlepších volieb pre rastliny do interiéru aj exteriéru. Okrasná záhrada s nimi vyzerá prekrásne zeleno a získa očarujúci exotický charakter. Do interiéru zas vnesú sviežosť a upokojujúci účinok, pričom ďalší dôležitý význam kvetov tohto druhu je, že čistia ovzdušie a robia priestor príjemnejším pre každý štýl bývania. Ako ste sa mohli sami presvedčiť, paprade krásne vyniknú v každej miestnosti – ako kvety do obývačky, spálne, kúpeľne, predsiene či do jedálne v závesnom kvetináči. 

Nechajte sa očariť exotickou krásou papradí a pridajte ich do vášho aranžovania – tienisté kúty vašej domácnosti sa ihneď naplnia osviežujúcou energiou! Vystavte ich v krásnych kvetináčoch na štýlových podstavcoch, využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší a zelenší!