Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
orchidea v interiéry

Tou najkrajšou dekoráciou v domácnosti je kvetinová výzdoba v sýtych farbách, ako červená, ružová farba, žltá či biela. Letné či jarné kvety dokážu dodať interiéru príjemnú atmosféru, rozjasniť ho a prepojiť s prírodou. Na výber máte množstvo typov, od celozelených až po viacfarebné. Jednou z obľúbených možností je orchidea v skle, ktorá priťahuje pozornosť nielen farebnosťou, ale aj zaujímavým vzhľadom. Kombinácia kvetu a chladného skla dokáže kontrastovať na každom stole, poličke alebo vo vitríne. Premýšľate, že by ste dali orchidei šancu? Westwing má pre vás zopár praktických rád a tipov, ako ju zakomponovať do každej miestnosti.

Orchidea v skle: všetko o tomto krásnom kvete

Orchidea je krásna rastlina, ktorá patrí k tým najrozmanitejším na svete. V skutočnosti ich existuje viac ako 30 000, nehovoriac o ďalších 200 000 hybridoch. Najrozšírenejším a najobľúbenejším typom je phalaenopsis. Vhodný je pre začiatočníkov, pretože nie je náročný na pestovanie a je menší, vďaka čomu nezaberá príliš veľa miesta. 

Kvet orchidey nájdete v rôznych farebných prevedeniach, od ružovej cez fialovú až k bielej. Dokonca, niektoré druhy sú tak zaujímavé, že kombinujú rovno viacero odtieňov. Vďaka rozšírenosti kvetu je úplne jednoduché nájsť ten, ktorému sa bude dariť v našich podmienkach. Starostlivosť a údržba nie je náročná, stačí ho len umiestniť na správne miesto a dať mu dostatok vody. Ak chcete, aby bola vaša bežná výzdoba zaujímavejšia, osviežte ju nie jednou, ale rovno dvomi alebo tromi orchideami. Spolu si dobre rozumejú a vytvoria krásnu kvetinovú kulisu v obývačke, spálni aj detskej izbe.

Orchidea predstavuje lásku, luxus, krásu a silu. V starovekom Grécku sa spájala s mužnosťou. Ženy verili, že ak otcovia ich nenarodeného dieťa budú jesť nové hľuzy orchideí, z dieťaťa bude chlapec. Na to, aby ste dnes získali z kvetu silu, nepotrebujete jesť jej hľuzy. Stačí, aby ste ju umiestnili do svojho domova a skombinovali s ďalšími doplnkami alebo rastlinami. Skvelou voľbou sú napríklad celozelené veľké izbové rastliny, pri ktorých vyniknú sýte farebné kvety.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!

Význam kvetov a ich farieb

Každá rastlina má nejakú symboliku a znamená niečo viac, ako len trendy doplnok do interiéru. Význam kvetov, a predovšetkým orchidey ako takej, je jedinečnosť a významnosť. Keď ju niekomu darujete, hovoríte mu, aký je pre vás dôležitý a akú kľúčovú úlohu hrá vo vašom živote. A síce orchideou môžete vyjadriť aj osudovú lásku, používa sa skôr na vyjadrenie úcty k niekomu, koho máte veľmi radi.

Okrem typu kvetu netreba zabúdať ani na samotné farby. Tie dokážu ovplyvniť to, aký pocit navodzujú nielen u obdarovaného, ale aj u toho, kto samotnú orchideu dal.

 • ružové kvety ružová farba je charakteristická pre pocity ako mladosť, láska, romantika a zdravie.
 • biele kvety – biela je charakteristická pre nevinnosť a čistotu srdca, dokážete ňou preto naznačiť svoje úprimné city.
 • modré kvety modrá farba značí vernosť, krásu a vytrvalosť, preto je vhodná hlavne pre partnerov v dlhšom vzťahu.
 • žlté kvetyžltá farba sa pri orchideách často neobjavuje, no niektoré hybridy v nej nájdete. Farba je známa láskou, no niektorí ju považujú aj za odtieň negatívnych pocitov, ako žiarlivosť a nenávisť.
 • fialové kvety – fialovou orchideou ukážete vernosť, vážnosť a rozvážnosť vo vašej náklonnosti a citoch.

Orchidea v skle: 5 nápadov ako ju aranžovať v interiéri

Orchidea v skle je krásnym doplnkom, ktorý môžete mať na stole v kuchyni, obývačke aj v jedálni. Hneď na prvý pohľad upúta pozornosť a zaujme. Veľmi jednoducho sa kombinuje s inými dekoráciami a vďaka kompaktným rozmerom nezaberá príliš veľa miesta.

Ak hľadáte inšpirácie, ako ju dostať do svojho príbytku, Westwing má pre vás praktické rady a nápady:

1. Farebný celok s umelými kyticami

Orchidea v skle je nádherným kúskom, ktorý sa dá zladiť do každého jedného interiérového štýlu. Ak by ste však do miestnosti chceli priniesť farebnú dúhu, pridajte ku kvetu umelé kytice v sýtych odtieňoch ako je ružová, oranžová, červená alebo fialová. Iným riešením sú umelé kvety v kvetináči v celozelenom prefarbení. Celok umiestnite na poličku, stôl, stolík alebo pekný podstavec, kde ho bude dobre vidno a spraví si svoju prácu. Ak netúžite po umelých kvetoch, siahnite po tých živých.

2. Orchidea v skle: dominantný kúsok stola

Jedálenský stôl je praktickým miestom určeným na konzumovanie, prípadne prípravu jedla. Väčšinu času je však prázdny, a preto sa žiada nejakým spôsobom upraviť ho. Zoberte orchideu v skle a postavte ju do stredu stola. Ak sa vám zdá, že zaniká, pridajte k nej ďalšiu alebo ju doplňte pekným dekoratívnym tanierikom, obrusom alebo machom. Snažte sa ale, aby bola orchidea dominantná a nič ju nezatienilo.

3. Jemný detail miestnosti

Orchidea v skle je jemný, elegantný a nádherne ženský detail, ktorý dokáže domácnosť zbaviť chladnosti a nepríjemnej ostrosti. Keďže je univerzálna, môžete ju položiť na akékoľvek miesto, kde cítite, že chýba pravá domáca atmosféra. Môže to byť v tmavej kúpeľni, kde sú len studené materiály, v prázdnej chodbe, kde sa nachádza jeden menší stolík, alebo v kuchyni, ktorá vyzerá moc funkčne, pretože v nej nie je dosť doplnkov.

4. Vítajúci prvok domácnosti

Prvý dojem je jednou z mála vecí, ktorá sa v živote nedá zmeniť alebo urobiť znova. Nehľadiac na to, či k vám prídu noví hostia alebo starí známi, všetci by mali mať dobrý pocit, keď otvoria vchodové dvere. Na poličku, komodu alebo na regál v chodbe položte orchideu v skle, ktorú doplníte miskou na kľúče, vonnou sviečkou a nejakou ďalšou maličkosťou. Zbytočne to ale nepreháňajte, aby priestor zostal praktický.

5. Ozdoba balkóna a terasy

Balkón a terasa sú vhodné na aranžovanie kvetov a ich vzájomnú kombináciu. Ak doma už nejaké kvety alebo kytice máte, určite k nim pridajte orchideu, ktorá celok pozdvihne rovno o niekoľko úrovní a dodá mu šmrnc. Dekoráciu umiestnite napríklad na stolík, regál alebo poličku. Inou možnosťou je položiť ju na drevený alebo kovový podstavec, ktorý podporí jej výrazný vzhľad.

Starostlivosť o orchideu

Údržba a starostlivosť o orchideu nie je náročná, aj napriek tomu, že s ňou mnohí bojujú. Základom je neprehnať to s vodou a umiestniť ju na správne miesto. Rovnako to platí v prípade orchidey v skle. Pre zjednodušenie starostlivosti vám Westwing prináša niekoľko rád, ako na to:

 • Každá orchidea je iná, a preto si pred jej kúpou dobre naštudujte, čo všetko potrebuje. Niektorým druhom nevadí príliš veľa slnečného žiarenia, iné môžu kvôli nemu uhynúť.
 • Orchidea má vo všeobecnosti veľmi rada svetlo, preto ju postavte na miesto, kde ho dostane. Vhodná je napríklad polička, vitrína alebo stôl. Zaistite, že počas dňa bude vystavená slnku aspoň na 12 hodín. 
 • Počas jesene a zimy nemusí dostať orchidea dostatok svetla, a preto jej pomôžte umelým osvetlením. Dávajte si však pozor na vzdialenosť kvetu od žiaroviek. Aspoň 15 – 20 cm.
 • Najlepšie miesto pre kvet je pri oknách orientovaných na juh a východ.
 • Pri orchideách platí, že sucho tolerujú omnoho lepšie ako príliš vysokú vlhkosť. V preklade to znamená, že ak ich zabudnete poliať, nič sa nestane. Keď to ale budete s vodou preháňať, kvet vám odumrie alebo mu začnú hniť korene.
 • Orchidea je exotická rastlina, a preto má veľmi rada vlhkosť. V miestnosti jej zaručte vlhkosť v rozmedzí od 60 % do 80 %.
 • Dôležité je tiež miesto, kde je orchidea zasadená. Vyberajte väčšie kvetináče, kde bude mať dostatok priestoru.
 • A netreba zabudnúť ani na hnojenie. Používajte kvapalné hnojivo zriedené raz toľko, ako pri iných kvetoch a rastlinách. Hnojte len v období aktívneho rastu.

Ako presadiť orchideu: krok za krokom

Kvet by ste mali presadiť vtedy, keď mu chcete po dlhom čase zmeniť miesto alebo sa už nezmestí ho malého kvetináča. Máte celý tento proces pred sebou? Poradím vám, ako presadiť orchideu tak, aby sa jej darilo aj po zmene črepníka

Presný postup ako na presádzanie orchideí:

 1. Pred presádzaním rastlinu dobre zalejte vodou a na pár hodín nechajte v pokoji.

 2. Nový črepník vyčistite, aby sa v ňom neusadili nejakí škodcovia, a naplňte ho zeminou.

 3. Orchideu vytiahnite z predchádzajúceho kvetináča, očistite jej korene a vložte do nového.

 4. Ak sú korene suché, kvet mierne zalejte a následne ho pár dní sledujte. Ak by sa mu náhodou nedarilo, zmeňte stanovište, pôdu alebo zistite, či rastlina nemá veľa vody.

Starostlivosť o orchideu nie je náročná. Musíte sa však držať základných pravidiel. Len tak docielite, že rastlina bude vyzerať dobre a bude sa jej dariť. Dostaňte do svojho príbytku štýlovú orchideu, ktorá so sebou prináša zaujímavú, mierne exotickú náladu, dobrý pocit a šmrnc. Inšpirujte sa tipmi od Westwing a zlaďte ju tak, aby domácnosť povýšila rovno o niekoľko úrovní.