orchidea v interiéry

Tou najkrajšou dekoráciou v domácnosti je kvetinová výzdoba v sýtych farbách, ako červená, ružová farba, žltá či biela. Letné či jarné kvety dokážu dodať interiéru príjemnú atmosféru, rozjasniť ho a prepojiť s prírodou. Na výber máte množstvo typov, od celozelených až po viacfarebné. Jednou z obľúbených možností je orchidea v skle, ktorá priťahuje pozornosť nielen farebnosťou, ale aj zaujímavým vzhľadom. Kombinácia kvetu a chladného skla dokáže kontrastovať na každom stole, poličke alebo vo vitríne. Premýšľate, že by ste dali orchidei šancu? Westwing má pre vás zopár praktických rád a tipov, ako ju zakomponovať do každej miestnosti.

Čím sa vyznačuje orchidea?

Orchidea je krásna rastlina, ktorá patrí k tým najrozmanitejším na svete. V skutočnosti ich existuje viac ako 30 000, nehovoriac o ďalších 200 000 hybridoch. Najrozšírenejším a najobľúbenejším typom je phalaenopsis. Vhodný je pre začiatočníkov, pretože nie je náročný na pestovanie a je menší, vďaka čomu nezaberá príliš veľa miesta. 

Kvet orchidey nájdete v rôznych farebných prevedeniach, od ružovej cez fialovú až k bielej. Dokonca, niektoré druhy sú tak zaujímavé, že kombinujú rovno viacero odtieňov. Vďaka rozšírenosti kvetu je úplne jednoduché nájsť ten, ktorému sa bude dariť v našich podmienkach. Starostlivosť a údržba nie je náročná, stačí ho len umiestniť na správne miesto a dať mu dostatok vody. Ak chcete, aby bola vaša bežná výzdoba zaujímavejšia, osviežte ju nie jednou, ale rovno dvomi alebo tromi orchideami. Spolu si dobre rozumejú a vytvoria krásnu kvetinovú kulisu v obývačke, spálni aj detskej izbe.

Orchidea predstavuje lásku, luxus, krásu a silu. V starovekom Grécku sa spájala s mužnosťou. Ženy verili, že ak otcovia ich nenarodeného dieťa budú jesť nové hľuzy orchideí, z dieťaťa bude chlapec. Na to, aby ste dnes získali z kvetu silu, nepotrebujete jesť jej hľuzy. Stačí, aby ste ju umiestnili do svojho domova a skombinovali s ďalšími doplnkami alebo rastlinami. Skvelou voľbou sú napríklad celozelené izbové rastliny, pri ktorých vyniknú sýte farebné kvety.

Orchidea v skle: ako sa o ňu starať

Údržba a starostlivosť o orchideu nie je náročná, aj napriek tomu, že s ňou mnohí bojujú. Základom je neprehnať to s vodou a umiestniť ju na správne miesto. Rovnako to platí v prípade orchidey v skle. Pre zjednodušenie starostlivosti vám Westwing prináša niekoľko rád, ako na to:

  • Každá orchidea je iná, a preto si pred jej kúpou dobre naštudujte, čo všetko potrebuje. Niektorým druhom nevadí príliš veľa slnečného žiarenia, iné môžu kvôli nemu uhynúť.
  • Orchidea má vo všeobecnosti veľmi rada svetlo, preto ju postavte na miesto, kde ho dostane. Vhodná je napríklad polička, vitrína alebo stôl. Zaistite, že počas dňa bude vystavená slnku aspoň na 12 hodín. 
  • Počas jesene a zimy nemusí dostať orchidea dostatok svetla, a preto jej pomôžte umelým osvetlením. Dávajte si však pozor na vzdialenosť kvetu od žiaroviek. Tá by mala byť aspoň 15 – 20 cm.
  • Najlepšie miesto pre kvet je pri oknách orientovaných na juh a východ.
  • Pri orchideách platí, že sucho tolerujú omnoho lepšie ako príliš vysokú vlhkosť. V preklade to znamená, že ak ich zabudnete poliať, nič sa nestane. Keď to ale budete s vodou preháňať, kvet vám odumrie alebo mu začnú hniť korene.
  • Orchidea je exotická rastlina, a preto má veľmi rada vlhkosť. V miestnosti jej zaručte vlhkosť v rozmedzí od 60 % do 80 %.
  • Dôležité je tiež miesto, kde je orchidea zasadená. Vyberajte väčšie kvetináče, kde bude mať dostatok priestoru.
  • A netreba zabudnúť ani na hnojenie. Používajte kvapalné hnojivo zriedené raz toľko, ako pri iných kvetoch a rastlinách. Hnojte len v období aktívneho rastu.

Kedy orchidea kvitne?

Orchidea kvitne v závislosti od toho, ako sa o ňu staráte. Každá jedna rastlina má svoj vlastný rytmus, no ak má všetky živiny, kvetmi vás bude tešiť aj 6 mesiacov v roku. Očakávať ich môžete spravidla od jari do jesene.

Kedy je potrebné orchideu presadiť?

Orchideu by ste mali presadiť vtedy, keď jej chcete po dlhom čase zmeniť miesto alebo sa už nezmestí ho malého kvetináča. Pred presádzaním rastlinu dobre zalejte vodou a na pár hodín nechajte v pokoji. Nový črepník vyčistite a naplňte ho zeminou. Orchideu vytiahnite z predchádzajúceho kvetináča, očistite jej korene a vložte do nového. Starostlivosť o orchidey nie je náročná, je však potrebné držať sa základných pravidiel. Len tak docielite, že rastlina bude vyzerať dobre a bude sa jej dariť.

Orchidea v skle: rozmanité nápady ako ju použiť ako dekoráciu

Orchidea v skle je krásnym doplnkom, ktorý môžete mať na stole v kuchyni, obývačke aj v jedálni. Hneď na prvý pohľad upúta pozornosť a zaujme. Veľmi jednoducho sa kombinuje s inými dekoráciami a vďaka kompaktným rozmerom nezaberá príliš veľa miesta. Ak chcete vytvoriť pekný celok, skombinujte k nej umelé kytice. O tie sa starať nemusíte, čo vám umožňuje venovať sa len orchideám. Nehovoriac o tom, že kytice sú farebné a nájdete ich v rôznych prevedeniach. K fialovej orchidei sa skvelo hodia žlté kvety, k bielej zas skombinujte fialové kvety.

Kvet je charakteristický svojou čistosťou a jednoduchosťou, ktorá vynikne hlavne v minimalistických miestnostiach. Tmavším druhom dovoľte vyniknúť v bledších interiéroch, a naopak, bledším zas v tmavších. Podľa farby kvetov vyberajte aj farbu kvetináča. Najlepšie sú jednofarebné modely, no vyskúšajte tiež kombinovaný dizajn.

Orchidea v skle ako kvetinová výzdoba stola

Orchidea v skle je ako stvorená na písací alebo jedálenský stôl. Je menšia, takže nezavadzia, dá sa umiestniť presne do stredu a doplniť ďalšími dekoráciami. Skvelé sú napríklad kvety vo váze v rôznych farbách a veľkostiach.

Ružová či fialová orchidea dodá miestnosti romantický podtón a príjemnú atmosféru domova. Červená a tmavomodrá zas rozbijú jednoduchý vzhľad a dodajú miestnosti šmrnc. Tmavých farieb sa báť rozhodne nemusíte, môžu vám len pomôcť. Stačí, aby ste ich správne skombinovali. A v prípade, že by ste nechceli kvet v skle, pokojne ho naaranžujte do pekných kvetináčov, na tanierik alebo misku. Orchidey sú výbornou dekoráciou na rôzne posedenia, párty či dokonca oslavy. Predstavujú tiež kvety na svadbu, ktoré sa dajú skombinovať s obrúskami, vázami a inými dekoráciami.

Stôl však nemusí byť len jedálenský alebo písací, pokojne to môže byť aj konferenčný či príručný. Na menší konferenčný stôl umiestnite buď nižšiu orchideu alebo kvet v skle. Príliš vysoký doplnok by mohol zavadzať vo výhľade na televíziu alebo ostatných členov rodiny. Na príručné stolíky v chodbe alebo v predsieni voľte pokojne vyššie kvety v masívnejších kvetináčoch. Doplniť ich môžete vonnými sviečkami, difuzérom alebo aromalampou.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!