Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Svokrin jazyk na poličke

Čarovná a príjemne pôsobiaca domácnosť, ktorá vyzerá nenútene, no pritom originálne a jedinečne, sa dá dosiahnuť veľmi jednoducho. Stačí si zvoliť nielen správny nábytok a doplnky, ale takisto niečo živé, čo so sebou prinesie radosť a svieži nádych. Jednou z možností je svokrin jazyk, nádherná celozelená rastlina, ktorá vie skrášliť nejeden prázdny kút, poličku alebo veľký drevený stôl. Je masívna, len tak vás neomrzí a pôsobí ako celoročná výzdoba. Túžite po nej aj vy, no bojíte sa starostlivosti? Westwing má pre vás praktické rady a nápady, ktoré vám celý proces uľahčia.

Čo je svokrin jazyk?

Kvetinová výzdoba dokáže od základov zmeniť interiér, priniesť doň potrebný život a podmaniť si nielen vás, ale aj všetkých vašich hostí. Okrem masívnych farebných kytíc sú vhodnou voľbou aj veľké izbové rastliny v celozelenom prevedení s netradičnými listami. A presne do tejto kategórie sa radí svokrin jazyk, známy aj pod oficiálnym názvom Sansevieria.

Rastlina svokrin jazyk alebo sansevieria patrila v minulosti medzi obľúbené typy, ktoré sa nachádzali snáď v každej obývačke, spálni alebo chodbe. Možno si pamätáte, ako ste ju mali doma, prípadne u starých rodičov. A síce sa pred niekoľkými rokmi vytratila, v súčasnosti si znova hľadá cestu späť. Poďakovať za to môže hlavne severskému štýlu a minimalizmu, kam sa hodí snáď najlepšie.

Sansevieria pochádza z tropických oblastí a jej pôvod by sme mohli hľadať na Madagaskare, v Arábii či dokonca v Indii. Suchšie oblasti dopredu naznačujú, že vydrží aj horšie podmienky, menej vody a vlhkosti. To z nej robí dobrú izbovú rastlinu hlavne v prípade, že nemáte veľa času na starostlivosť. V jednoduchosti povedané, svokrinmu jazyku sa bude dariť snáď všade, kam ho dáte. Doplní kvety v kúpeľni, obývačke, spálni aj v chodbe, dômyselne sa zladí s ostatnými farbami v okolí a spraví zo seba fascinujúci element lákajúci všetky pohľady.

Rôzne odrody svokrinho jazyka

Svokrin jazyk je trendy ozdobou vhodnou pre každého, kto túži po troche prírody vo svojom príbytku. Na trhu sa však stretnete s viacerými druhmi, ktoré sa od seba navzájom odlišujú farbou, veľkosťou aj celkovým prevedením. Spolu ich je viac ako 70, pričom na Slovensku je najobľúbenejšia Sansevieria trifasciata Laurentii, charakteristická žltým lemom.

K ďalším obľúbeným sa radia Sansevieria:

 • trifasciata Moonshine – charakteristická bledozeleným prevedením
 • trifasciata Futura Robusta – odetá do tmavozeleného odtieňa
 • kirkii Silver Blue – so zaujímavými vlnitými okrajmi
 • cylindrica – s listami, ktoré majú kruhový prierez a na prvý pohľad vyzerajú ako dlhé ostne

Svokrin jazyk dosahuje výšku približne 70 – 90 cm. Niektoré sú aj menšie, no pri väčšine očakávajte, že vám zaberú trochu viac miesta.

Výhody svokrinho jazyka

Tento krásny kvet do obývačky vás poteší hneď viacerými výhodami a benefitmi, ktoré sa s ním spájajú. K tým najväčším sa radia:

 • produkuje kyslík – väčšina rastlín je producentom kyslíka, no svokrin jazyk sa môže pochváliť tým, že ho produkuje zo všetkých najviac. Potvrdzuje to štúdia z Harvardu, ktorá sledovala význam kvetov a rastlín. Veľmi podobne je na tom aj fikus, takže keď si zaobstaráte oba druhy, môžete sa tešiť na príjemnú domácnosť.
 • čistí kyslík – rastlina bola podrobená aj ďalším výskumom a experimentom vrátane jedného uskutočneného pod taktovkou spoločnosti NASA. Ten preukázal, že svokrin jazyk perfektne očisťuje kyslík od toxínov, ako sú napríklad benzén, formaldehyd alebo toulén.
 • darí sa mu aj v tme – hľadáte izbové kvety do tieňa, ktoré by mohli ísť aj do miestností, kde nie je veľa svetla? Svokrin jazyk túto dilemu rieši za vás, pretože mu nevadí nedostatok slnečných lúčov. Pokojne ho dajte do chodby, kde nie je okno, do kúpeľne alebo do predsiene.
 • ľahké kombinovanie – milujete aranžovanie kvetov a chcete si doma vytvoriť menšiu oázu? Svokrin jazyk je na to ako stvorený, pretože má univerzálny výzor a ľahko sa kombinuje s inými prvkami v domácnosti. Pokojne k nemu dajte žlté kvety, fialovú levanduľu, červené ruže alebo biele kvety ľalií.
 • prináša zdravie aj krásu – Sansevieria má podľa čínskeho umenia a filozofie feng shui doslova magické schopnosti. Ľudia veria, že keď sa umiestni do niektorých rohov v dome a blízko vchodu, osobám žijúcim v tejto domácnosti prinesie osem darov cnosti – krásu, zdravie, múdrosť, prosperitu, silu, umenie, dlhý život a poéziu.

Svokrin jazyk: dôležité informácie pre pestovanie

Nehľadiac na to, či ste začiatočník, alebo máte so starostlivosťou o rastliny nejaké skúsenosti, svokrin jazyk je vhodný pre každého. Pestovanie a údržba sú jednoduché, vďaka čomu vám polievanie, hnojenie či pravidelné presádzanie nezaberie veľa času. Čo všetko tento zelený zázrak potrebuje?

 • umiestnenie – svokrin jazyk má veľmi rád orientáciu na západnú stranu a rozptýlené svetlo alebo polotieň. Ak ho dáte na južnú stranu, uistite sa, že mu počas dňa zastriete, pretože priame slnko mu nerobí dobre. V rámci teploty poskytnite rastline od 15 °C do 25 °C.
 • pôda – pH pôdy by malo byť okolo hodnoty 6. Ak sa pýtate, ako zistiť pH pôdy, celý proces je pomerne jednoduchý. Stačí vám na to tester, ktorý za zopár eur zoženiete v každom záhradkárstve. Prihnojovať stačí len v čase od apríla do augusta, zbytočne to ale nepreháňajte. Z hnojív vyberajte typ pre sukulenty, ten sa bude rastline páčiť najviac.
 • zálievka – ako sme už spomenuli, svokrin jazyk nie je náročný na zálievku, a preto vydrží aj vtedy, keď naň zabudnete. V období od jari do jesene musí byť zálievka mierna. Substrát nechajte vždy dobre vyschnúť a až následne rastlinu polievajte. V zime zálievku obmedzte len na jednu za dva týždne.
 • presádzanie a rozmnožovanie – svokrin jazyk zbytočne nepresádzajte, nemá totižto rád zmeny. Do nového črepníka ho dajte až vtedy, keď mu bude ten predchádzajúci príliš malý. Množiť môžete celoročne, najlepšie však na jar, pomocou odrezkov z dospelých listov, ktoré majú dĺžku 7 – 8 cm. 
 • choroby a škodcovia – na svokrinom jazyku je skvelé, že je odolný voči škodcom, preto sa s nimi veľmi často nestretnete. Na rastline sa zvyčajne odráža nesprávna starostlivosť, ako napríklad príliš veľa zálievky.

Svokrin jazyk a starostlivosť o túto rastlinu

Svokrin jazyk je nádhernou ozdobou všetkých interiérových štýlov. Starostlivosť oň je ľahká, no mali by ste vedieť o niekoľkých základných pravidlách, ktoré sa s ním spájajú:

 1. Pri polievaní si dávajte pozor, aby ste nepoliali aj listy. Mohli by vám uhynúť.
 2. Roseniu listov sa vyhýbajte. Ak z nich chcete dostať nejaké nečistoty, zoberte mokrú handričku a jemne ich utrite.
 3. Žlté listy naznačujú, že kvet hnije z dôvodu príliš veľkého množstva vody.
 4. Ak rastlina nemá dostatok výživy, začne vädnúť a objavuje sa hniloba.
 5. S hnojením to zbytočne nepreháňajte, no v období od apríla do augusta by ste naň mali myslieť a vykonávať ho v pravidelných intervaloch. Najlepšie raz za mesiac.

Postarajte sa o svokrin jazyk správne a získajte nádhernú celozelenú rastlinu, ktorá láka pohľady a prináša do príbytku život.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a získajte praktické tipy na starostlivosť o rastliny.