Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Floristika: aranžovanie kvetov

Máte radi kvety? Či už je to profesionálna výzdoba pre špeciálne príležitosti, kytice vytvorené vašimi rukami alebo aranžmány dodané odborníkmi, všetky variácie majú svoje čaro. Ak vás láka aranžovanie kvetov, ale neviete kde začať či len hľadáte nové inšpirácie, poďte s nami na prehliadku floristiky. Dozviete sa, ako si môžete vďaka kvetom zútulniť či oživiť svoj priestor, aké základné materiály a pomôcky budete potrebovať a aká kvetinová výzdoba sa hodí na aké príležitosti. Ukážeme vám aj to, ako vyzerá pampová tráva alebo machová stena a čo je to kokedama.

Aranžovanie kvetov: techniky a tipy ako na to

Akákoľvek kvetinová výzdoba robí s priestorom divy. Ale ak si ju vytvoríte sami, vaša radosť sa znásobí pocitom radosti z tvorby a dobre vykonanej práce. Stačí vedieť, čo k tomu potrebujete a aké máte možnosti. Radi vám poradíme ako na to.

Potrebné materiály a pomôcky na aranžovanie kvetov

Aranžovanie kvetov nie je vôbec náročné, stačí mať trochu fantázie, k dispozícii živý materiál a po ruke vhodné pomôcky. Čo všetko budete potrebovať alebo sa vám zíde pre rôzne druhy aranžovania?  

Živý zelený materiál:

 1. Čerstvé kvety 
 2. Čerstvé listy alebo vetvičky
 3. Dekoračná tráva
 4. Doplnková zeleň

Aranžérske náradie: 

 1. Ostrý nôž s krátkou čepeľou na mäkké tenké stonky rastlín a kvetov
 2. Ostré záhradnícke nožnice na hrubé a drevnaté stonky
 3. Nožnice na papier na strihanie stúh
 4. Štikacie kliešte na drôt
 5. Tavná pištoľ a náplne

Pomôcky a dekorácie:

 1. Stuhy, jutové špagáty, motúzy a dekoračný papier
 2. Hrubší drôt na spevnenie stoniek kvetov a tenší drôt na dekorovanie
 3. Korálky, ozdobný prášok, drobné ozdoby a pod.
 4. Aranžérska hmota
 5. Floristická fixačná páska 
 6. Aranžérsky sprej
 7. Umelé kvety

Kvety vo váze: usporiadanie kvetov

Aby kvety vo váze vynikli a tvorili harmonický celok, potrebujete celej kytici vtisnúť ten správny tvar. Pre docielenie atraktívneho vzhľadu postupujte tak, aby žiaden kvet alebo zeleň nevyčnievali nad ostatné a aby listy neprekrývali kvety. Rozložením kvetov a listov a zastrihnutím stoniek sa snažte dosiahnuť tvar pologule. Kvety môžu byť v strednej časti a listy po okraji, alebo sa môžu striedať. Ak chcete kytici dodať väčšiu dynamiku, použiť môžete aj rôznorodejšie dĺžky rastlín, alebo doplniť kyticu o dekoračnú trávu. Pre kreatívnu inšpiráciu si pozrite naše video.

Rôzne nápady na viazanie kytice

Ak chcete aby kytica pôsobila bohato a držala tvar, využite špirálovité viazanie stoniek. Dosiahnete ho tak, že stonky prvých dvoch kvetov prekrížite a postupne k ním budete pridávať ďalšie a ďalšie kvety, zatiaľ čo kyticu obraciate, aby bol tvar rovnomerný. V mieste úchopu by mala byť kytica najužšia a na tomto mieste ju aj obmotajte špagátom, floristickou páskou alebo tenkým drôtom. Napokon odstrihnite stonky v rovnakej dĺžke. Pre zvýraznenie tvaru alebo spevnenie môžete okraj kytice napokon doplniť o dekoračné listy alebo papier. Pri dlhších kvetoch môžete kyticu uviazať aj tak, že stonky previažete na dvoch miestach, aby držali tvar. 

Inšpirácie na ozdobné doplnky bytu

Malá alebo aj výrazná ozdoba v kytici dokáže povzniesť krásu kvetov na ďalšiu úroveň. Pre aranžovanie kvetov sú vhodné prírodné aj umelé aranžérske ozdoby. Môžu to byť rôzne sezónne tvary a materiály, ako napríklad drevené srdiečka, hviezdy či zvieratká, umelé kvety v kvetináči alebo pierka, stuhy a korálky. Efektne vyzerajú perlové reťaze, špeciálny dekoračný papier a originálne veľké listy rastlín. Zaujímavo pôsobí aj dekoračný sprej, použitý na častiach rastlín.

Dekoratívne nápady na aranžovanie kvetov

Kvetinová výzdoba dáva miestnosti úplne nový rozmer. Priestor tak pôsobí omnoho pokojnejšie, príjemnejšie aj veselšie. Môže to byť aj jeden kvetináč s pôsobivou rastlinou, dekoratívna váza s kyticou kvetov, netradičné aranžmány alebo aj umelé kytice. Čo môžete použiť na aranžovanie kvetov v interiéri?

 1. Dekoračná tráva: Pampová tráva vyzerá pôsobivo nielen na záhrade, ale aj ako umelá rastlina. Hodí sa pre každý štýl bývania, ktorý domov doplní o jesennú jemnosť a hebkú mäkkosť.
 2. Visiace machové gule: Ak máte veľké okná alebo nevyužitý priestor, oživte ho efektnými zelenými závesmi kokedama. Sú to nenáročné rastlinky pestované v machovom lôžku. S pravidelnou starostlivosťou ich zdravý rast určite zvládnete. 
 3. Krása chytená do skla: Orchidea je omamný, čarovný a nádherný kvet, ktorý dokáže rozžiariť každý priestor. Efektne vyzerá hlavne orchidea v skle, jej pestovanie zvládne aj  začiatočník.
 4. Vertikálna záhrada a zeleň: Máte radi zeleň kamkoľvek sa pozriete? Doprajte si ju! Machová stena je nielen pôsobivý doplnok interiéru, vhodný aj do tmavších kútov, ale má aj priaznivý vplyv na ovzdušie i akustiku v miestnosti.
 5. Trvalá krása: Živú krásu ťažko niečo nahradí, no sú miesta alebo aj situácie, kedy umelé kvety v kvetináči či umelé kvety urobia rovnakú službu. Ideálne sú nielen pre nevhodné svetelné podmienky či nedostatok času, ale aj ako oživenie ťažšie dostupného priestoru.
 6. Nápady starých mám: Obyčajný zaváraninový pohár či keramická nádoba, obalená vkusným špagátovým makramé a doplnená ťahavými rastlinami, môže dať priestoru tú správnu atmosféru, obohacujúcu nielen boho štýl. 

Ako farebne kombinovať kvety a kvetinové dekorácie

Druhové a farebné kombinácie kvetov môžu byť naozaj rôznorodé. Každá farba aj kvet má svoj špecifický charakter a ich vzájomné dopĺňanie môže vyvolávať pestrú paletu pocitov. Pre aranžovanie kvetov je preto dôležité vedieť aj to, aký dojem a pocit chcete kvetmi dosiahnuť. Iné to bude v prípade kytice pre smútočné situácie a iné pre jarnú oslavu mladosti. Aké základné farby a ich kombinácie sa hodia napríklad pre kvety na svadbu, potešenie priateľky či pre jesenný aranžmán? Pripravili sme pre vás prehľad kvetinových variácií na každú príležitosť.

Kvetinové variácie

 1. Kvetinová romantika

  Ružové, biele a jemné odtiene fialovej a zelenej pôsobia nežne a pokojne. Čarovná je s nimi nielen svadobná výzdoba, ale aj pôsobivý a nestarnúci vintage štýl. Vhodne ich dopĺňajú srdiečka, perly, čipky a stuhy svetlých farieb alebo vázy s nádychom histórie.
 2. Veselé kytice a aranžmány

  Oranžové a žlté kvety rôznych tvarov, doplnené výraznejšou zelenou, vyvolávajú pocit radosti, hravosti a hodia sú všade tam, kde chcete priniesť spontánnosť a energiu slnka. Hodia sa k nim rôznofarebné stuhy, dekoračný papier aj kreatívne nádoby.
 3. Dôstojné kytice

  Pre vážnejšie alebo smútočné situácie sa hodia skôr biele kvety a tlmené tóny ako pestré farby. Vhodná je aj tmavá červená a bordová farba sprevádzaná pokojnou zelenou a skôr nenápadnými doplnkami.
 4. Extravagantné variácie

  Exotické rastliny rôznych tvarov a farieb v netradičnom aranžmáne sa hodia všade tam, kde chcete zapôsobiť originalitou. Výrazne pôsobia modré a fialové kvety, doplnené zeleňou, špeciálnymi stuhami a dekoráciami alebo aj špeciálnou nádobou.
 5. Upokojujúce aranžmány

  Tlmené tóny kvetov, jednoduchosť, kompaktnosť, prírodné materiály ako juta, keramika či sisal sú vhodné pre všetky situácie, kde chcete vniesť pocit pohody, vidieka a prirodzenosti. 
 6. Dary lúk a záhrad

  Ak máte radi pestrosť a súlad s cyklami prírody, spoľahnite sa na to, čo práve rastie a kvitne. Sezónne kvety vo váze alebo aj umelé kvety v kvetináči, farebné jarné kvety, jednoduché lúčne kvietky alebo farby jesene v podobe chryzantémy. 

Kvetinových variácií je rovnako veľa ako hviezd na oblohe. Oslňujúce sú občas všetky a ťažko si vybrať. Ak si však budete vyberať srdcom, určite si vyberiete správne. Aby bolo pre vás aranžovanie kvetov radosťou, spoľahnite sa hlavne na intuíciu a vlastný vkus, no ak by vám chýbala inšpirácia, nahliadnite aj do našich ďalších článkov. Kvety sú totiž neoddeliteľnou súčasťou každého krásneho domova, ktorý vám radi pomáhame spolutvoriť.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte prístup k najnovším aj exkluzívnym ponukám, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší.