Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
pH pôdy v záhrade

PH pôdy je jedným z najdôležitejších parametrov pre pestovanie, pretože práve toto číslo priamo ovplyvňuje rast a obranyschopnosť všetkých rastlín vo vašej záhrade, a dokonca aj v kvetináčoch. Vďaka tomuto poznatku si následne budete môcť vlastnosti pôdy upraviť tak, aby vyhovovali každému druhu stromu, kra, zeleniny, ovocia či bylinky, ktoré sa rozhodnete zasadiť. Existujú veľmi účinné triky, ako zistiť pH pôdy a ako ho ovplyvniť. Údržba vašej záhrady sa tak stane ešte efektívnejšou a pestovanie zeleniny o to väčšou radosťou! Pripravili sme pre vás aj rady a nápady ako kompostovať a ďalšie užitočné tipy do záhrady, spojené s pôdou.

Všetko, čo musíte vedieť o zemine ako zistiť pH pôdy

Aké pH má pôda závisí predovšetkým od pôdneho zloženia, a teda či a v akom množstve obsahuje napríklad vápenec, piesok, íl a ďalšie prirodzené zložky, ktoré sa v nej vyskytujú. Práve tie určujú jej kyslosť, ktorá vplýva na rozpustnosť minerálov a iných dôležitých látok v pôde, a aj schopnosť rastlín tieto látky vstrebať. 

Ako zistiť pH pôdy vo vašej záhrade, a prečo je to dôležité

Tento proces vôbec nie je zložitý, ale keďže je založený na chemickej báze, budete potrebovať buď špeciálny papierik, pH meter alebo profesionálneho pracovníka, ktorý dodá vždy najpresnejšie výsledky. My sa však zameriame na cenovo najdostupnejšie a svojpomocné alternatívy, pretože aj nie úplne presné výsledky vám budú stačiť. Vďaka takémuto testovaniu zistíte, akým rastlinám vyhovuje pôda vo vašej záhrade, ktorej výsledné pH môže byť:

  • pH 5.0 a menej – veľmi kyslá pôda
  • pH 5.1 – 6.0 – kyslá pôda
  • pH 6,1 až 7 – neutrálna až mierne kyslá pôda
  • pH 7,1 až 8 – alkalická (zásaditá) pôda

2 najdostupnejšie spôsoby ako zistiť pH pôdy

Ako sme už spomínali, cenovo najdostupnejšie varianty, ktorými môžete merať pH pôdy svojpomocne, sú takzvané lakmusové indikátorové papieriky na meranie pH alebo pH meter. Samotné meranie našťastie nemá nijaký negatívny vplyv na vašu záhradu, a preto ho môžete konať tak často, ako uznáte za vhodné.

Meranie pomocou papierikov

Indikátorové papieriky sa dajú kúpiť takmer vo všetkých lekárňach, a taktiež vo vybraných drogériách. Sú cenovo najdostupnejšie, a zároveň aj najpraktickejšie. Stačí si prichystať roztok s kúskom dobre vysušenej pôdy z vašej záhrady alebo miesta, ktoré chcete otestovať. Pár gramov zeminy zalejeme destilovanou vodou v pomere 1:1. Roztok poriadne premiešame, vrch prekryjeme a necháme 1-2 dni odstáť. Potom do neho ponoríme jednorazový indikátorový papierik. Podľa jeho zafarbenia budete môcť odčítať pH z farebnej škály na balení od papierikov.

Meranie pomocou pH metra

Je to tiež veľmi praktický a rýchly spôsob, pretože pH meter len zapichnete do zeme, ktorú chcete zmerať, a prístroj ihneď zobrazí dané pH. Nevýhodou je, že v pôde môže byť prítomná voda a takáto vlhkosť spolu s typom vody môžu skresliť výsledky.

Užitočné tipy do záhrady

Ako môžu výsledky pH merania ovplyvniť plánovanie záhrady

  1. Môžete si zvoliť rastliny, ktorým bude takýto druh pôdy vyhovovať. Vybrali sme niekoľko druhov, vhodných pre vyššie uvedené 4 typy pôdy:
  • Veľmi kyslá pôda: čučoriedky, brusnice, rododendrony, vresy, hortenzia s modrými kvetmi, kalina
  • Kyslá pôda: zemiaky, černice, baklažán, melón, jabloň, javor
  • Mierne kyslá, neutrálna až zásaditá pôda: zelenina, bôbovité rastliny, bylinky, okrasné rastliny, dreviny
  1. Keďže pH pôdy sa dá svojpomocne upraviť, môžete si v záhrade vytvoriť miesta s odlišným pH a pestovať tak rôznorodejšie rastliny. Ako a čím to dosiahnete?
  • pH kyslých pôd môžeme zvýšiť pridaním drveného vápenca, takzvaného vápna, alebo drevného popolu. Tým sa stanú zásaditejšie.
  • Pre zníženie pH zásaditých pôd sa používa rašelina, ihličie, ozimina alebo mulč, ktoré zapracujeme do pôdy. Podobný výsledok dosiahneme aj pridaním síry, hnojiva alebo kompostu.

TIP: Po takomto upravení pôdy je jej pH vhodné merať najskôr za 3 mesiace, keď sa dodaný materiál už dôkladne vmieša a rozpustí.

Kompost na záhrade a jeho výhody

Veľmi jednoduchým spôsobom ako si zaobstarať vlastné organické hnojivo je kompost. Pripravili sme pre vás zopár tipov ako kompostovať správne a účinne. Najskôr sa však pozrieme na to, čo do neho vlastne patrí:

  • Záhradný odpad: tráva, seno, slama, burina, piliny, drevná štiepka, hlina, odrezky z viniča, vychladnutý popol ako aj uhlie z dreva. Pridáva sa aj lístie, ale pri niektorých stromoch, napríklad orech, je lepšie ho nepridávať.
  • Kuchynský odpad: čajové vrecúška, grunt z kávy, podrvené škrupinky z vajec, šupky zo zeleniny a ovocia spolu s citrusmi, podrvené orechové škrupinky, a pod. Zvyšky jedál sa neodporúčajú v príliš veľkom množstve, a ak ich pridáte, zmiešajte ich s väčším množstvom suchého materiálu.
  • Trus bylinožravých zvierat

Čo do kompostu určite nepatrí:

  • Zvyšky mäsa, ryby, mliečne výrobky – teda čokoľvek živočíšneho pôvodu, piliny z drevotriesky, nič chemicky ošetrené a ani trus mäsožravých zvierat, teda ani domácich psov a mačiek.

Pre úspešné kompostovanie je dôležitá rôznorodosť pridaných materiálov, primeraná vlhkosť a prístup vody a vzduchu. Platí pravidlo – čím menšie kúsky odpadu pridáte, tým skôr sa skompostujú. 

Rady pre najvhodnejšie miesto pre kompostér

  1. Váš kompostér by mal byť v záhrade na dostupnom mieste, aby ste sa k nemu dostali aj za daždivého počasia. 
  2. Nemal by byť vystavený priamemu slnku počas celého dňa.
  3. Je potrebné zabezpečiť mu priamy kontakt so zemou.
  4. Nemal by byť blízko zdroja pitnej vody.
  5. Nechajte si okolo neho dostatočný priestor, aby sa vám potom dobre vyberal.

Ak ste našli to správne miesto, stačí si už len vybrať druh kompostéra. Existuje mnoho variantov z plastu a veľmi pekne pôsobia aj kompostéry z drevených dosiek. 

Ako otestovať zrelosť kompostu

Správne vyzretý kompost má hnedú až tmavohnedú farbu, hrudkovitú štruktúru, a predovšetkým nezapácha, skôr pripomína vôňu lesnej pôdy. Skúste ho otestovať jednoduchým “testom klíčivosti” – do malého kvetináča s vlhkým, prekypreným kompostom nasejte semienka žeruchy. Ak do týždňa väčšina z nich vyklíči, váš kompost je pripravený na použitie v záhrade! 

Akú pôdu zvoliť pre bytové rastliny

Ako ste si mohli všimnúť vyššie, kvety do záhrady, okrasné trávy alebo rastliny v záhrade je najvhodnejšia mierne kyslá, neutrálna až zásaditá pôda. Vaša domáca bylinková záhrada sa tiež poteší tomuto druhu. Pátranie po správnej pôde uľahčujú záhradkárstva, kde nájdete substráty rôznych pH, vďaka ktorým určite budete mať tú správnu zeminu pre vaše bytové rastlinky a bylinky.

Je okrasná záhrada aj vašim snom? Je veľmi ľahké podceniť dôležitosť pH pôdy, v ktorej by ste radi začali pestovať zeleninu, ovocie, stromy alebo si vytvorili okrasnú záhradu. A pritom je to také jednoduché! Vďaka tomuto poznatku budú vaše rastliny a zeleň, či už doma alebo v záhrade, rásť ešte spokojnejšie a vaša úroda bude o to bohatšia.

Neváhajte a zistite pH pôdy vo vašej záhrade – uvidíte, aké prínosné to bude pre vaše pestovanie a záhradkárčenie! Vytvorte si vlastný kompost a využite tak organický odpad aj z vašej domácnosti. Nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým budú váš domov a záhrada ešte krajšie!

Máme pre vás k tomu aj bezplatnú registráciu na Westwing.