Bambusový nábytok

Bambus patrí medzi udržateľné materiály v interiéri, a aj preto zažíva v súčasnej modernej dobe obrovský úspech. Stelesňuje pokrokový a uvedomelý štýl bývania, ktorý sa dá aplikovať do každej domácnosti. Bambus je príjemný na pohľad, atraktívny a mimoriadne odolný, používa sa v mnohých priemyselných odvetviach, okrem iného aj v móde. Môže mať rozmanité farby a tvary, možno aj preto je vhodným materiálom pre dekorácie do bytu, ako aj na veľké podlahové plochy. Poďte s nami preskúmať tento originálny materiál a načerpajte inšpiráciu pre bytový dizajn!

Bambus: základné vlastnosti tohto skvelého materiálu 

Priemysel interiérového dizajnu zažíva v súčasnosti obrovský dopyt po udržateľných riešeniach a prikláňa sa stále viac k ekologickým materiálom. Trvalo udržateľný dizajn je možné dosiahnuť použitím materiálov, ktoré majú minimálny vplyv na životné prostredie. Ľudia nielenže hľadajú štýlové a trendové vzory, ale tiež sa rozhodujú pre ekologické stavebné materiály. Tieto uvedomelé materiály majú najmenší vplyv na ekosystém. Do hry tak vstupuje používanie bambusu v interiérovom dizajne. 

Bambus patrí medzi univerzálne materiály a dokáže sa prispôsobiť akýmkoľvek poveternostným podmienkam. Zmeny teploty, vlhkosti, pôdy a podnebia neovplyvňujú jeho rast. Tempo rastu bambusu je také vysoké, že nevyžaduje žiadne používanie hnojív ani pesticídov. Samotná rastlina je protiplesňová, antibakteriálna a pôsobí proti škodcom.

Bambus v porovnaní s inými rastlinami z tvrdého dreva

Rastlina je schopná konzumovať oxid uhličitý rýchlejšie ako väčšina rastlín z tvrdého dreva. Je tiež schopná produkovať viac kyslíka ako väčšina rastlín z tvrdého dreva. Špecialita bambusu ako ekologického materiálu je posilnená tým, že nejde o strom. Bambus je tráva, a preto sa dá donekonečna obnovovať. Z tohto dôvodu jeho rezanie nemá taký zásadný vplyv na životné prostredie.

Bambusovému výhonku stačí pre úplnú zrelosť iba päť rokov. Je tiež obnoviteľný, pretože po zbere ho netreba znova vysádzať. Z existujúcich zvyškov výhonku sa vyvíja nový závod. Výmena bambusových výhonkov trvá v priemere 60 dní, zatiaľ čo stromom z tvrdého dreva, ako je napríklad dub, to trvá takmer 60 rokov. Bambus je silnejší ako dub a nerozťahuje sa, ani sa nescvrkáva ako drevo získané z väčšiny stromov z tvrdého dreva.

Kde a ako môžete bambus využiť v interiéri a exteriéri?

Ako sme spomínali vyššie, bambus sa dá použiť u vás doma veľmi všestranne. Pozrite sa, koľko možných spôsobov ho môžete aplikovať aj vy. Určite si aspoň jeden z nich zamilujete!

Podlaha z bambusu

Jedným z najviac všestranných použití bambusu je použitie na podlahy. Primárnou požiadavkou na podlahový materiál je, aby nebol ovplyvnený environmentálnymi podmienkami, ako je napríklad jeho rozťahovanie a sťahovanie. Bambus má všetky tieto vlastnosti. Dokonca aj drevené podlahy sú náchylné na klimatické zmeny. Preto je ideálny pre podlahy a zariadenie interiéru, ako je nábytok a dekorácie stien. Má tiež väčšiu pevnosť ako oceľ. To je dôvod, prečo sa používa na stavbu domov v oblastiach ohrozených zemetrasením.

Bambus používaný na kúpeľne

Drevo vyrobené z bambusových výhonkov má väčšiu hustotu a poskytuje nízku vodivosť tepla v kombinácii s tepelnou izoláciou. Preto si získal popularitu vďaka svojmu použitiu pri výrobe vaní, nielen v tropických krajinách. Je to tiež dobrý materiál pre podlahy v kúpeľni, pretože jeho vlákna zabraňujú vsakovaniu vody. 

Dekorácie do spálne

Aby ste mohli používať bambus v interiérovom dizajne v spálni, treba sa pozrieť na nábytok. Spálne sa veľmi dobre dekorujú v prírodných tónoch. Dekorácie môžu byť napríklad sošky vyrobené z bambusu. Bambusové postele sú ďalším spôsobom, ako dodať vašej spálni prírodný ráz. Moderné domácnosti sa pokúšajú nahradiť postele s baldachýnom z tvrdého dreva posteľami z bambusu. Bambusové postele by tak mali celkový účinok, ktorý je relaxačnejší pre zmysly. Ďalšími ozdobnými prvkami sú bambusové záhlavia alebo bambusové panely nad posteľou.

Použitie bambusu v obývačke: dekorácie do obývačky

Existuje niekoľko nápadov na dekoráciu stien. Väčšina z nich obsahuje nástenné prvky, ako sú bambusové tyče inštalované do panelu v obývačke. Tieto panely sú potom vybavené LED svetlami, ktoré vyžarujú teplú a príjemnú žiaru. Stena lemovaná bambusom dodá obytnému priestoru tropický, ale moderný orientálny nádych. Jednoduchý, ale elegantný a minimalistický spôsob, ako rozjasniť každý obytný priestor, je vyzdobiť ho bambusovými rastlinami v kvetináči. Rast bambusu vyžaduje veľmi málo slnečného svetla a v tlmenom obytnom priestore vyzerá mimoriadne esteticky. Na tento účel je možné použiť aj čínsky bambus. Použitie bambusových sedacích súprav a stoličiek ako dekoratívneho nábytku je tiež ďalším spôsobom, ako dodať interiéru prírodný nádych.

Použitie bambusu v zimnej záhrade

Bambus je rastlina, ktorej údržba je minimálna, a preto je možné postaviť malé bambusové záhrady aj vo vnútri. Absorbuje viac atmosférického oxidu uhličitého ako väčšina stromov z tvrdého dreva a vyžaruje o 30% viac objemu kyslíka. Nehovoriac o tom, že bambusové stromy splynú so svojim okolím. Preto je skutočne dobrou možnosťou použiť bambus v interiérovom dizajne.

Doplnky a dekorácie do bytu z bambusu: inšpirujte sa!

Na začiatok zvážte napríklad bambusové žalúzie, ktoré ponúkajú iný prístup k vašim tradičným okenným krytinám. Nielenže poskytujú rovnaké vlastnosti ako bežná plastová roleta, ale tiež ponúkajú prírodný prvok vo vašej miestnosti a dodávajú príjemný efekt. K bambusu sa hodia aj iné druhy dreva, prípadne imitácia dreva, ktoré sú na nerozoznanie. Bambus má veľmi príjemnú farbu, ktorá sa ani nemusí ďalej opracovávať, a tým sa stáva univerzálnym materiálom v celej domácnosti. Zariadenie interiéru môže vďaka bambusu vyzerať neopozerane a dodá atraktivitu každému jednému kúsku.

Doplnky do bytu 

Rámy obrazov a nástenné umelecké diela vyzerajú krásne, ak sú umiestnené v bambusovom ráme. Od priamych línií po dekoratívne vlnky vám bambus dáva príležitosť uplatniť svoju kreatívnu stránku pri zarámovávaní obľúbených obrázkov. Či už zvažujete novú posteľ, sedačku alebo stôl, nájdete záplavu týchto kúskov. Jednou z úžasných vlastností bambusového nábytku je jeho odolnosť a pritom nízka hmotnosť v prírode.

Ak hľadáte, ako pridať do domu bambusový prvok, možno vám najlepšie poslúži polička. Môžete sa rozhodnúť ich umiestniť v kúpeľni nad toaletou, aby ste mali všetko poruke alebo do svojho hlavného obytného priestoru, aby držali cennú drobnosť a slúžili jednoducho ako ozdobný prvok.

S ktorými materiálmi a doplnkami kombinovať bambus?

Bambus je veľmi univerzálna drevina, ktorá sa hodí takmer do každého interiéru. Ľahko ho skombinujete s čímkoľvek vo vašej domácnosti. Hodí sa perfektne k prírodným látkam, ale aj materiálom ako ekokoža, ratan, akryl, menčester, či juta. Predstavte si napríklad bambusové hojdacie kreslo. K nemu sa perfektne hodí pletená deka alebo umelá kožušina.

Starostlivosť o bambus: poradíme vám!

Získané z druhu trávneho bambusu sú vynikajúcou voľbou pre ľudí, ktorí si uvedomujú udržateľnosť. Zber bambusu okrem toho nezabije rastlinu a opäť rastie. Bambusové drevo je oveľa silnejšie, a preto je aj trvanlivé. Niektoré odrody bambusu sú až extrémne trvanlivé. Bambusové podlahy sú spravidla laminované, vďaka čomu sú odolné voči vode a je nepravdepodobné, že sa rozpadnú.

Ľahko sa čistí

Údržba je jednoduchá. Vďaka tomu sú bambusové podlahy a bambusový nábytok vynikajúcou voľbou do vašej kuchyne, kúpeľne a jedálenského kúta, kde dochádza k premávke. Navyše odoláva škrabancom a nárazom, spôsobeným padajúcimi predmetmi. Bambus má v porovnaní s betónom a oceľou väčšiu pevnosť v tlaku a napriek tomu je na dotyk mäkký a príjemný. 

Základným problémom dnešnej doby je nedostatok času. Bambusové predmety sa však veľmi ľahko čistia a sú časovo menej náročné. Stačí, ak použijete prachový mop, aby predmety vyzerali opäť lesklo. Bambusové výrobky sa dajú ľahko vyčistiť pomocou minimálne vlhkej handričky bez použitia agresívnych chemických čistiacich prostriedkov. Príležitostne ich môžete vyčistiť nevoskovým a nealkalickým čistiacim prostriedkom. Udržateľné materiály sa dajú použiť už takmer všade. Dávajú nám nádej, že si tak skoro nevyčerpáme všetky prírodné zdroje.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!