Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Modré kvety na drevenom stolíku

Ak aj vám učarovala modrá farba, máte skvelú príležitosť priniesť si vďaka nej domov viac pohody a vyváženosti. Obklopiť sa modrou je ako ponoriť sa do pokojnej hladiny modrého mora a hĺbky horského jazera. Modré kvety a ich neobyčajná krása toto všetko dokážu priniesť aj k vám domov. Dnes vám prinášame prehľad kvetov pre záhradu, dom i balkón, aj pre jednotlivé ročné obdobia. Nájdete tu tiež aktuálne trendy pre modré kvetinové dekorácie a doplnky do bytu. Rozhliadnite sa a vyberte si svoju modrú krásu pre váš domov! 

Modré kvety do záhrady, na balkón aj do vázy!

Každý kút s nimi získa hlbší rozmer. Modré kvety sú ideálne nielen ako kvety do záhrady, ako dekorácie v interiéri, ale získa s nimi nový rozmer aj balkón a terasa. Hodia sa pre každý štýl bývania, pretože rovnako dobre vyniknú v romantickej vidieckej vilke ako v modernom mestskom byte. Na výber máte veľa druhov modrých kvetov, toto sú tie najobľúbenejšie:

 • astra
 • hortenzia
 • horec
 • iris
 • nevädza
 • orchidea
 • hyacint
 • nezábudky
 • čakanka
 • fialka

Význam modrej farby

Kým sa na kvety pozrieme detailnejšie, pripomeňme si čo modrá farba znamená a aký je význam kvetov modrej farby. Modrá symbolizuje pokoj, dôveru, slobodnú myseľ a striedmosť. Spája sa s pokojom vody a nekonečnou oblohou, čím pripomína hĺbku a zároveň nadhľad a rozvahu. Modrými kvetmi potešíte inteligentných romantikov, pre ktorých je premýšľanie rovnako dôležité ako city.

Modré kvety v záhrade: top 10

Ak chcete svojej záhrade dodať rovnováhu, modré kvety vám s tým pomôžu. Použiť pritom viete celé spektrum modrej, od nežnej belasej, až po tmavú indigovú. Každá záhrada vďaka modrým kvetom ožije a priláka pozornosť okoloidúcich ľudí aj užitočného hmyzu. Aké kvety v modrom šate vyniknú v záhrade?

Toto je top 10 modrých kvetov do záhrady:

 1. astra
 2. hortenzia
 3. hyacint
 4. stračonôžka
 5. horec
 6. modrica
 7. levanduľa
 8. kosatec
 9. šalvia
 10. zvonček

Tip: ak chcete zmeniť farbu svojej Hortenzie na modrú, stačí ak použijete hnojivo určené pre modré hortenzie, ktoré obsahuje hliník viažuci na seba špecifické modré farbivo.

Balkón a terasa s modrými kvetmi: top 10

Kvety na balkón v modrej farbe, rovnako ako tie v záhrade či v prírode, dodajú vašej rannej káve atmosféru dovolenky. Farebná škála nemusí byť ani veľmi prísna, pokojne si doprajte viacero variant pre väčšiu pestrosť, od nezábudkovo modrej, cez kráľovskú modrú až po fialovú.

Top 10 modrých kvetov na balkón:

 1. hortenzia
 2. petúnia
 3. fuchsia
 4. nezábudka
 5. hyacint
 6. fialka
 7. levanduľa
 8. lobelka
 9. šalvia
 10. veronika

Tip: S modrou sa veľmi dobre kombinujú aj ružové kvety alebo aj biele a žlté kvety.

Aranžovanie modrých kvetov

Kvetinová výzdoba s dôrazom na modrú farbu zaujme vždy a hlavne v prípade použitia netradičných kombinácií a výrazných druhov. Pre aranžovanie kvetov sa používa často hortenzia, ktorá vynikne nielen ako rezaný kvet, ale aj ako sušená či umelá. Vidiecke aranžmány romanticky doplní nezábudka či levanduľa, tie moderné zase modré ruže, tulipány či kosatce.

Modré kvety podľa sezóny

Každé ročné obdobie má v prírode svoje modré krásky. Dokonca aj počas neskorej zimy ich nájdete v prírode v podobe fialky či horca. Priniesť si ich modrú krásu domov však viete kedykoľvek. Ktoré sú typické pre jednotlivé obdobia?

Jar

Jarné kvety v modrej farbe prinášajú do našich dní nádej obnovy života a novú energiu. Nájdete ich kdekoľvek na cestičke lesom, na lúke či v záhrade a viete si ich priniesť aj domov. Vyniknú v kvetináči aj vo váze a výborne sa kombinujú s pestrosťou ostatných jarných kvetov. Medzi často využívané modro kvitnúce kvety patria tieto: fialka, hyacint, modrica, tulipán, pečeňovník, šafrán, horec, kosatec

Leto

Leto s modrými kvetmi je nezabudnuteľné. Modrá farba nám často pripomína čisté nebo, dovolenkovú atmosféru, more a pokoj, ale aj cestovanie a objavovanie nových obzorov. Takouto typickou modrou predstaviteľkou je levanduľa, alebo hortenzia, ktorých krásu si viete dopriať aj na balkóne. Letné modré kvety: hortenzia, nevädza, bodliak, levanduľa, kosatec, lobelka, lupínia

Jeseň

Modré odtiene kvetov spravia bohatú službu aj počas jesene, pretože prinášajú farbu modrého neba aj do tmavnúcich jesenných dní. Svojou sviežosťou dopĺňajú farby jesene o pocit vitality a ľahkosti. V prírode aj v záhrade kvitnú na jeseň tieto modré krásky: plamienok, šalvia, astra, pakost, zvonček, rohobliznik, jesienka, železník

Modré kvety: top 10 krásnych nápadov

Sú jedinečné, harmonizujúce a zároveň vitalizujúce. Dodávajú rozvahu a pokoj aj tam, kde chýba energia. Ak neviete ako a kde použiť modré kvety u vás doma, tu je 10 nápadov, ktoré vám veríme prinesú inšpirácie pre vaše vlastné použitie:

 1. Hortenzia v kvetináči: balkónová výzdoba z modrých kvetov hortenzie bude u vás očarujúca a dokonale dekoratívna v každom ročnom období.
 2. Kytica modrých tulipánov alebo ruží: ideálne ak ich použijete ako kvety do obývačky, chodby alebo jedálne pre špeciálne príležitosti.
 3. Drobné modré a biele kvety v krčahu: s touto letnou výzdobou bude váš dom dýchať vidieckou romantikou a pokojom.
 4. Pestré lúčne kvety so zvončekmi: cíťte sa doma ako na dovolenke a vysaďte si modro kvitnúcu lúku namiesto anglického trávniku.
 5. Modrá skalka: poniklec, nezábudka, tarička alebo zvonček sú skvelou voľbou ak hľadáte nenáročné a nádherné modré kvety do skalky.
 6. Kôš s modrými kvetmi: nazbierajte v záhrade alebo na lúke rôzne modré kvety a dajte ich spoločne do jednej nádoby, ktoré vložíte do prúteného košíku.
 7. Modré zátišie v záhrade: nájdite vhodné zákutie v záhrade a vysaďte ho jedným druhom modrých kvetov, napríklad kosatcom alebo šalviou.
 8. Levanduľový záhon: modrofialový pás alebo záhon levandule bude neodolateľný v každom type záhrady a navyše vám urobí radosť aj keď si ju usušíte.
 9. Závesný kvetináč: využite modrú farbu petúnií, pupenca alebo nemézie ako vodopád sviežej krásy prepadávajúce cez okraj kvetináču.
 10. Modrá sviatočná výzdoba: vezmite akékoľvek modré kvety a vložte ich do malých bielych vázičiek, nič viac potrebovať nebudete.

Dekorácie do bytu s modrými kvetmi

Modrých kvetov nie je zdá sa nikdy dosť. Pre každý prípad sme našli pár ďalších inšpirácií a to aj pre situácie, keď už živé kvety nestačia. Pozrite si kde všade viete motív modrých kvetov použiť.

Umelé modré kvety

Ak hľadáte kvety do kúpeľne alebo kvety pre iný priestor, v ktorom absentuje prirodzené denné svetlo, využiť môžete sušené kvety alebo umelé kytice. Ich modrá farba obohatí priestor o pocit hĺbky a krásy a ich výhodou je jednoduchá údržba a spoľahlivosť vytrvalej krásy.

Krása v skle a keramike

Modrá farba vynikne najlepšie vo farebne neutrálnych nádobách ako je biela alebo modrá keramika či sklo. Veľmi originálne pôsobí napríklad modrá orchidea v skle alebo pôsobivá modrá hortenzia v bielej váze. Modré kvety vo váze vyniknú taktiež v spojení s kontrastnou žltou či červenou farbou iných kvetov a pekne ich doplní aj ružová farba a cyklamenová farba.  

Jarný veniec na dvere

Jarný veniec s modrými kvetmi je pôsobivý a netradičný. Či už použijete drobné modré kvietky alebo veľké hortenzie či tulipány, záleží len na vás. Vyniknú na bielom korpuse doplnenom zeleňou, aj v kombinácii s ružovými, oranžovými, žltými alebo bielymi kvetmi. Jarný veniec na dvere vyzerá taktiež skvelo s využitím modrofialovej levandule.

Doplnky s modrými kvetmi

Ak máte modrej farby stále málo, zaiste vás potešia aj namaľované či nakreslené kvety. Posteľné obliečky, dekoračné vankúše, obrus alebo kvetináče s využitím modrých kvetov zaujmú na prvý pohľad a pohladia aj na duši. Fotografie alebo maľby s modrými kvetmi splnia rovnakú úlohu a doplnia priestor o originálnu dekoráciu.  

Na záver už len zopakujme, že modré kvety prinášajú oku potešenie a duši pocit pohody. Veríme, že naše rady a nápady vás dostatočne inšpirovali a našli ste si niečo aj pre seba.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte ďalšie inšpirácie a exkluzívne ponuky pre váš krajší domov i záhradu.