Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Farba roka 2022 v obývačke

Farby sú každodennou súčasťou nášho života. Robia náš svet krajším, no dokážu nás aj rozveseliť, upokojiť či dodať energiu. Podobne ako ranné slnko, večerná obloha či dúha po daždi. Ak práve premýšľate ako si vylepšiť svoje bývanie a aké interiérové farby vybrať pre váš domov, pripravili sme pre vás prehľad toho najdôležitejšieho. Zoznámime vás s tým, aké sú základné farby pre tvorbu domova, ktoré feng shui farby vám prinesú harmonický domov a ako farby navzájom kombinovať, aby ste sa v nich cítili dobre. 

Základné informácie o farbách do interiéru

Poznáte ten pocit, keď prídete k niekomu na návštevu a cítite sa voľne a príjemne ako na dovolenke? Alebo naopak, máte pocit, že aj keď sú k vám hostitelia milí, niečo vám u nich doma celkom nesedí? Môže to byť jednoducho farbami a svetlom. Poďme na to pekne od základov.

Psychológia farieb v interiéri

Okrem veľkosti a polohy bytu, hrá pri zariaďovaní interiéru nemalú úlohu aj účel miestnosti a želaná atmosféra. Kým niektorí ľudia potrebujú doma hlavne „vypnúť“ a cítiť sa v bezpečí, iní potrebujú skôr „naštartovať“, rozveseliť alebo sa inšpirovať. Ako vybrať farby tak, aby mali želaný efekt na vašu náladu a pocity? Odpoveďou je staviť na ich význam. Podľa toho, či sa radia do kategórie studených, alebo teplých odtieňov vám napovedia, ako budú vplývať na vašu psychiku.

aura farieb

Studené farby

Potrebujete doma pracovať alebo si chcete dobre oddýchnuť? Vyberajte skôr studené farby, ktoré upokojujú, pôsobia pokojnejšie, podporujú intelekt a možnosť sústrediť sa. Patrí sem modrá farba, zelená farba a fialová farba v rôznych odtieňoch. Vhodné sú pre spálne či domáce pracovne a miestnosti, ktoré sú zaliate a príliš prehriate slnkom. Vďaka studeným farbám budú pôsobiť pokojnejšie a chladnejšie.

Teplé farby

Túžite sa doma „dobiť“ energiou, podporiť komunikáciu a hravosť? Vyberajte teplé farby, medzi ktoré patria odtiene červenej, oranžovej a žltej. Vhodné sú pre predsieň, obývaciu izbu, jedáleň či detskú izbu, ale aj pre tmavšie časti domu. Miestnosti tak budú pôsobiť slnečnejšie a teplejšie. Príjemnú domácu atmosféru podporíte ešte využitím textilu, ako sú záclony, prehozy, vankúše, koberce a zaujímavé deky.

Feng shui farby 

Určite ste už počuli o starej čínskej filozofii Feng Shui. Zaoberá sa prúdením energie a udržiavaním rovnováhy medzi jin (princíp pokoja) a jang (princíp aktivity). Tieto princípy reprezentuje päť prvkov: drevo, oheň, zem, kov a voda, ktoré sa odrážajú aj vo farbách a materiáloch. Ich využívaním pri zariaďovaní interiérov docielite správne energetické naladenie, pocit pohody, šťastia a harmónie. 

Ak potrebujete vo svojom domove podporiť niektorú z energií, využite nasledovné prvky a feng shui farby v rôznych prevedeniach a odtieňoch:

ČERVENÁ – oheň – vášeň, odvaha a energia. 

ŽLTÁ – zem – výživa, radosť a zvedavosť.

BIELA – kov – čistota, sviežosť, nevinnosť.

ZELENÁ – drevo – rast, regenerácia, zdravie.

ORANŽOVÁ – voda – optimizmus, otvorenosť, spoločenskosť.

MODRÁ – voda – pokoj, mier, hĺbka.

Naše inšpirácie: 12 základných farieb pre vašu domácnosť

Každá farba vplýva na interiér inak – niektoré ho otvárajú, iné zas naopak, uzatvárajú a opticky zmenšujú. Ak však viete, ako ich nakombinovať, nemusíte sa ničoho báť. Toto sú základné farby, ktoré môžete u seba doma vyskúšať a získať tým príbytok snov:

 • čierna farba – ide o magnetický odtieň, ktorý sa radí skôr medzi studené farby. Interiér vie opticky zmenšiť, no ak ho skombinujete s bledými odtieňmi, napríklad bielou, dokáže miestnostiam dodať hĺbku, šmrnc a dotyk pôvabu.
 • biela farba – ak hľadáte interiérové farby, ktoré otvoria každý priestor, práve ste našli tú najlepšiu. Biela je svieža a hodí sa hlavne do štýlov ako minimalizmus a rustikálny štýl. Ľahko sa kombinuje aj s inými, bledými či tmavými farbami.
 • béžová farba – má veľmi podobné účinky, ako biela, pretože prináša pokoj a vyváženosť. Môžete ňou ozvláštniť strohé bledé interiéry, alebo ju pridať aj k tým tmavším. Nemá tendenciu biť sa a vytvárať nepríjemnú atmosféru, takže sa jej nemusíte báť.
 • ružová farba – farba dobrej nálady, pohody a priateľstva láka mnohých. Skvelo vyzerá v kombinácii s bielou, no pokojne ju dajte aj k béžovej či dokonca bledučko modrej. Najlepšie sa k nej hodia pastelové farby, preto sa ju nesnažte zladiť so sýtymi tmavými odtieňmi, ako čierna alebo tmavomodrá.
 • žltá farba – krásna svieža farba vyzerá najlepšie, keď ju zladíte s neutrálnou bielou a béžovou, prípadne ju pridáte k oranžovej. S čiernou vytvára nie vždy prijateľný kontrast a s inými farbami by si nemusela rozumieť. Narábajte s ňou opatrne a každý krok si dobre premyslite.

Ďalšie základné farby

 • fialová farba kombinácie farieb na steny s fialovou sú výrazné a dominantné, preto k nej vyberajte jemné a univerzálne odtiene. Najlepšia je biela a bledosivá, ak máte veľký priestor, pokojne pridajte aj čiernu. Okrem toho netreba zabúdať, že fialová je farba roka 2022, takže by vám, minimálne vo forme doplnkov, nemala chýbať.
 • zelená farba – základné farby tvorí takisto zelená, ktorej sýtosť podporíte bielou, béžovou a telovou. Keď ju chcete zjemniť, vyberte tmavší odtieň, napríklad sivú alebo hnedú.
 • modrá farba – tmavý odtieň modrej je symbolom luxusu a nadčasovosti. Keď ho zladíte so zlatou alebo striebornou, vytvoríte si glamour interiér, z ktorého bude vyžarovať noblesa a vznešenosť. K bledej modrej vyberajte jemnejšie odtiene ako bielu, bledosivú alebo pastelovo ružovú.
 • tyrkysová farba – je na tom podobne ako modrá, preto k nej laďte odtiene ako biela, určená na osvieženie, sivá, vhodná na stlmenie, a metalické farby na zvýraznenie detailov.
 • bordová farba – sýta červená je charakteristická pre nadčasový vzhľad každého interiéru. Patrí medzi farby jesene, no v príbytku ju môžete využívať celoročne. Pridajte k nej klasiku vo forme bielej, prípadne tmavomodrú na dosiahnutie hĺbky a pompéznosti. Stávkou na istotu sú aj metalické odtiene ako zlatá a strieborná.
 • antracitová farba – krásny tmavý odtieň je univerzálny a vhodný na použitie do akejkoľvek miestnosti. Podporte ho bielou alebo béžovou a interiér opticky otvorte. Prípadne k nemu pridajte pastelovú ružovú, čiernu či bledohnedú a vytvorte intímnu atmosféru.
 • sivá farba – kombinácia farieb so sivou je jednou z najpopulárnejších vôbec. Je zárukou nadčasového, no pritom domáceho interiéru, ktorý nadchne úplne každého. Ten najkrajší výsledok poskytne, keď k nej pridáte bielu a čiernu, no netreba sa báť ani pastelových odtieňov, hnedej či dokonca zlatej.

Základné farby: ako ich kombinovať v interiéri

Ak chcete štýlové a moderné zariadenie interiéru, musíte správne kombinovať jednotlivé základné farby. Westwing má pre vás praktické rady a nápady, vďaka ktorým zistíte, ako vymaľovať spálňu, aké farby sú najlepšie na steny v detskej izbe či aké odtiene sú ako stvorené pre moderné kuchyne.

Farby v jednotlivých miestnostiach

Od charakteru miestnosti sa odvíja aj spôsob jej zariadenia, farby stien, nábytku, textílií a doplnkov. Ktoré farby sa hodia do ktorej miestnosti?

 • Spálňa a zariadenie spálne – je miestom oddychu, a preto by farby do spálne mali mať skôr studené odtiene, ktoré upokojujú a napomáhajú k relaxácii. Vhodná je modrá farba, svetlé odtiene zelenej alebo tmavšia fialová farba a neutrálna biela a béžová. Na doplnenie tepla v podobe doplnkov, obliečok alebo vankúšov použite tlmenejšie odtiene červenej a vhodná bude aj pokojná bordová farba. 
 • Obývačka a zariadenie obývačky – umožňuje stretávanie a komunikáciu všetkých členov domácnosti. Podporujú ju teplé farby, ktoré symbolizujú vrelosť, radosť a dodajú optimizmus po náročnom dni. Vhodné farby sú oranžová, žltá, žltozelená alebo hnedá, ale aj neutrálna béžová farba, biela a šedá.
 • Kuchyňa a zariadenie kuchyne – srdce domu znesie aj výraznejšie odtiene. Aké farby do kuchyne sú používané najčastejšie? Obľúbené farby sú zelená, žltá, červená alebo oranžová, pretože podporujú nielen chuť k jedlu, ale aj trávenie a radosť zo života. V kuchyni vynikne aj čierna farba na stene či kuchynských dvierkach. Na zvýraznenie sezóny alebo nálady použite rôznofarebné doplnky, keramický riad či obrus.
 • Kúpeľňa a zariadenie kúpeľne – vie byť veselá, neutrálna alebo aj vážna. Záleží od vkusu a celkového ladenia interiéru. Teplé farby umocnia domácku atmosféru a studené podporia čistotu a hygienickosť. Ak si netrúfate experimentovať, béžová farba, drevený nábytok a uteráky v rôznych farbách podporia akýkoľvek želaný efekt.
 • Detská izba a zariadenie detskej izby – by mala podporovať kreativitu, napomôcť učeniu, no zároveň dostať deti do pohody. To veru nie je jednoduchá úloha! Pri dobrom plánovaní a zohľadnení veku a individuálnych potrieb detí sa to však dá dosiahnúť. Farby do detkej izby by nemali byť príliš krikľavé, použite radšej teplé a pastelové farby. Rýchlu zmenu dosiahnete, keď vymeníte obliečky, závesy či koberec.

Ako kombinovať farby v interiéri

Plánujete nové bývanie alebo len túžite po zmene? Využite silu farebných kombinácií a obklopte sa takými farbami, ktoré vás naladia a vytvoria harmonický celok. Ktoré to sú? Biela farba na stenu sa hodí k akémukoľvek nábytku a farbám. Pôsobí čisto, elegantne a vzdušne. S čiernou vyzerá exkluzívne, s modrou pripomína Stredomorie a v kombinácii so svetlým drevom vytvoríte obľúbený pohodový škandinávsky štýl.

Pri zariaďovaní jednotlivých miestností zvoľte také kombinácie farieb na steny, ktoré podporujú želanú atmosféru. Studené a pastelové farby vás upokoja, zatiaľ čo oranžová so žltou alebo pestrofarebné kombinácie vám dodajú energiu a živosť. 

Ak chcete udržať trend, ideálna bude kombinácia farieb so sivou alebo žltou. Sivá farba pôsobí neutrálne, a preto sa k nej hodia viaceré odtiene. Okrem žltej pri nej vynikne levanduľová, pudrová alebo tyrkysová farba, napríklad na doplnkoch alebo originálnych kusoch nábytku. 

Pri zariaďovaní sa môžete riadiť aj prirodzenosťou prírody. Ak použijete farby jesene, ako je bordová, okrová, oranžová, žltá či zelená farba, určite sa nepomýlite. Jednu z farieb môžete zvoliť ako hlavnú a ďalšie len v podobe doplnkov ako sú deky, kvetináče či vankúše. 

Máte radi originálne interiéry? Zvoľte odvážnejšie kombinácie. V súčasnej dobe je obľúbená antracitová farba, ktorá v kombinácii s výraznými, ale aj neutrálnymi farbami pôsobí elegantne, zaujímavo a luxusne. Dá sa využiť na steny aj na nábytok, rovnako ako pre textílie, doplnky a dekorácie. Efektná je v kuchyni, no dobre s ňou vyzerá aj moderná obývačka.

Farba roka 2022

Farba roka 2022 s názvom Very Peri predstavuje jemnejší odtieň fialovej vhodný do každej jednej miestnosti. Skvelo si s ním poradia moderné kuchyne, spálne, obývačky aj predsiene. Je krásnym detailom v rôznych interiérových trendoch, ako napríklad provensálsky štýl, minimalizmus, vintage či industriálny štýl. Jej odvážna prítomnosť podporuje kreativitu, dobrú náladu a harmóniu. Miestnosti dodáva eleganciu a šmrnc, vďaka čomu si podmaní každého jedného človeka.

Stavte na silu základných farieb a nechajte sa unášať paletou krásnych odtieňov, ktoré si vás získajú hneď na prvý pohľad. Dodajte miestnostiam hĺbku, nenútenú pohodu a dômyselne prepracovaný detail. Uvidíte, že príbytok sa v priebehu niekoľkých sekúnd zmení na nepoznanie.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing, zistite ako správne kombinovať jednotlivé farby a vytvorte si tak príbytok snov!