Základné farby v interiéri

Farby sú každodennou súčasťou nášho života. Robia náš svet krajším, no dokážu nás aj rozveseliť, upokojiť či dodať energiu. Podobne ako ranné slnko, večerná obloha či dúha po daždi. Ak práve premýšľate ako si vylepšiť svoje bývanie a aké interiérové farby vybrať pre váš domov, pripravili sme pre vás prehľad toho najdôležitejšieho. Zoznámime vás s tým, aké sú základné farby pre tvorbu domova, ktoré feng shui farby vám prinesú harmonický domov a ako farby navzájom kombinovať, aby ste sa v nich cítili dobre. 

Ktoré sú základné farby v interiéri?

Poznáte ten pocit, keď prídete k niekomu na návštevu a cítite sa voľne a príjemne ako na dovolenke? Alebo naopak, máte pocit, že aj keď sú k vám hostitelia milí, niečo vám u nich doma celkom nesedí? Môže to byť jednoducho farbami a svetlom. Poďme na to pekne od základov.

Základné farby 

Základné farby sú tie, ktoré sa nedajú vyrobiť a z ktorých sú odvodené všetky ostatné farby. Medzi základné farby patrí červená, zelená a modrá. Za doplnkové farby sa považuje fialová (purpurová), azúrová (zeleno-modrá) a žltá. Ostatné farby vznikajú miešaním alebo „skladaním“ týchto základných a doplnkových farieb, vrátane neutrálnej bielej, čiernej a sivej. 

Najčastejšie základné farby v interiéri

Vybrať si správnu farbu do interiéru nie je veru jednoduchá úloha. Veľa záleží od osobného vkusu, ale výber často ovplyvňuje aj kultúra a aktuálne trendy, typ miestnosti a intenzita prirodzeného svetla. Medzi najčastejšie využívané interiérové farby patrí žltá, červená, modrá, oranžová a pastelové farby s dôrazom na ružovú a hnedú, zelená farba čierna farba v kombinácii s bielou. 

Farby a svetlo v byte

Ak je v byte svetla málo, vhodné sú teplé farby, ktoré ho presvetlia a dodajú mu energiu. Ak je byt orientovaný na slnečnú stranu a izby sú dostatočne veľké, môžete si dovoliť viac experimentov aj v podobe výraznejších farieb. Pre menšie miestnosti bez dostatku prirodzeného svetla je vhodné zvoliť také kombinácie farieb na steny, ktoré priestor presvetlia a opticky zväčšia. 

Základné farby: psychológia farieb v interiéri

Okrem veľkosti a polohy bytu, hrá pri zariaďovaní interiéru nemalú úlohu aj účel miestnosti a želaná atmosféra. Kým niektorí ľudia potrebujú doma hlavne „vypnúť“ a cítiť sa v bezpečí, iní potrebujú skôr „naštartovať“, rozveseliť alebo sa inšpirovať. Ako vybrať farby tak, aby mali želaný efekt na vašu náladu a pocity? 

Pôsobenie farieb v interiéri – teplé a studené farby

Túžite sa doma „dobiť“ energiou, podporiť komunikáciu a hravosť? Vyberajte teplé farby, medzi ktoré patria odtiene červenej, oranžovej a žltej. Vhodné sú pre miestnosti ako predsieň, obývacia izba, jedáleň či detská izba, ale aj pre tmavšie častí domu. Miestnosti tak budú pôsobiť slnečnejšie a teplejšie. Potrebujete doma pracovať alebo si chcete dobre oddýchnuť? Vyberajte skôr studené farby, ktoré upokojujú, pôsobia pokojnejšie, podporujú intelekt a možnosť sústrediť sa. Patrí sem modrá farba, zelená farba a fialová farba v rôznych odtieňoch. Vhodné sú pre spálne či domáce pracovne a miestnosti, ktoré sú zaliate a príliš prehriate slnkom. Vďaka studeným farbám budú pôsobiť pokojnejšie a chladnejšie.

Feng shui farby 

Určite ste už počuli o starej čínskej filozofii Feng Shui. Zaoberá sa prúdením energie a udržiavaním rovnováhy medzi jin (princíp pokoja) a jang (princíp aktivity). Tieto princípy reprezentuje päť prvkov: drevo, oheň, zem, kov a voda, ktoré sa odrážajú aj vo farbách a materiáloch. Ich využívaním pri zariaďovaní interiérov docielite správne energetické naladenie, pocit pohody, šťastia a harmónie. 

Ak potrebujete vo svojom domove podporiť niektorú z energií, využite nasledovné prvky a feng shui farby v rôznych prevedeniach a odtieňoch:

ČERVENÁ – oheň – vášeň, odvaha a energia. 

ŽLTÁ – zem – výživa, radosť a zvedavosť.

BIELA  – kov – čistota, sviežosť, nevinnosť.

ZELENÁ – drevo – rast, regenerácia, zdravie.

ORANŽOVÁ – voda – optimizmus, otvorenosť, spoločenskosť.

MODRÁ – voda – pokoj, mier, hĺbka.

Farby v jednotlivých miestnostiach

Od charakteru miestnosti sa odvíja aj spôsob jej zariadenia, farby stien, nábytku, textílií a doplnkov. Ktoré farby sa hodia do ktorej miestnosti?

Spálňa a zariadenie spálne je miestom oddychu, a preto by farby do spálne mali mať skôr studené odtiene, ktoré upokojujú a napomáhajú k relaxácii. Vhodná je modrá farba, svetlé odtiene zelenej alebo tmavšia fialová farba a neutrálna biela a béžová. Na doplnenie tepla v podobe doplnkov, obliečok alebo vankúšov použite tlmenejšie odtiene červenej a vhodná bude aj pokojná bordová farba. 

Obývačka a zariadenie obývačky– umožňuje stretávanie a komunikáciu všetkých členov domácnosti. Podporujú ju teplé farby, ktoré symbolizujú vrelosť, radosť a dodajú optimizmus po náročnom dni. Vhodné farby sú oranžová, žltá, žltozelená alebo hnedá, ale aj neutrálna béžová farba, biela a šedá.

Kuchyňa a zariadenie kuchyne– srdce domu znesie aj výraznejšie odtiene. Aké farby do kuchyne sú používané najčastejšie? Obľúbené farby sú zelená, žltá, červená alebo oranžová, pretože podporujú nielen chuť k jedlu, ale aj trávenie a radosť zo života. V kuchyni vynikne aj čierna farba na stene či kuchynských dvierkach. Na zvýraznenie sezóny alebo nálady použite rôznofarebné doplnky, keramický riad či obrus.

Kúpeľňa a zariadenie kúpelne– vie byť veselá, neutrálna alebo aj vážna. Záleží od vkusu a celkového ladenia interiéru. Teplé farby umocnia domácku atmosféru a studené podporia čistotu a hygienickosť. Ak si netrúfate experimentovať, béžová farba, drevený nábytok a uteráky v rôznych farbách podporia akýkoľvek želaný efekt.

Detská izba a zariadenie detskej izby– by mala podporovať kreativitu, napomôcť učeniu, no zároveň dostať deti do pohody. To veru nie je jednoduchá úloha! Pri dobrom plánovaní a zohľadnení veku a individuálnych potrieb detí sa to však dá dosiahnuť. Farby do detskej izby by nemali byť príliš krikľavé, použite radšej teplé a pastelové farby. Rýchlu zmenu dosiahnete, keď vymeníte obliečky, závesy či koberec.

Farba roka 2021

Každý rok, už vyše 20 rokov, určuje Pantone Color Institute z USA farbu roka, ktorá ovplyvní módne trendy nielen v obliekaní, ale aj v zariaďovaní interiérov. Minulý rok bol náročný pre celý svet, a tak špecialisti v snahe vyvážiť neistotu pohodou urobili zmenu. Farba roka 2021 má tak dve tváre: je ňou sivá, symbolizujúca stabilitu a praktickosť a žltá ako symbol tepla, optimizmu a radosti. Ktorú potrebujete viac? Možno stačí vymeniť vankúše a potrebnú zmenu prinesiete aj k vám!

Kombinácie farieb v interiéri

Plánujete nové bývanie alebo len túžite po zmene? Využite silu farebných kombinácií a obklopte sa takými farbami, ktoré vás naladia a vytvoria harmonický celok. Ktoré to sú? Biela farba na stenu sa hodí k akémukoľvek nábytku a farbám. Pôsobí čisto, elegantne a vzdušne. S čiernou vyzerá exkluzívne, s modrou pripomína stredomorie a v kombinácii so svetlým drevom vytvoríte obľúbený pohodový škandinávsky štýl.

Pri zariaďovaní jednotlivých miestností zvoľte také kombinácie farieb na steny, ktoré podporujú želanú atmosféru. Studené a pastelové farby vás upokoja, zatiaľ čo oranžová so žltou alebo pestrofarebné kombinácie vám dodajú energiu a živosť.

Ak chcete udržať trend a farby roka 2021, ideálna bude kombinácia farieb so sivou alebo žltou. Sivá farba pôsobí neutrálne, a preto sa k nej hodia viaceré farby. Okrem žltej pri nej vynikne levanduľová, pudrová alebo tyrkysová farba, napríklad na doplnkoch alebo originálnych kusoch nábytku. 

Pri zariaďovaní sa môžete riadiť aj prirodzenosťou prírody. Ak použijete rôzne farby jesene, ako je bordová, okrová, oranžová, žltá či zelená farba, určite sa nepomýlite. Jednu z farieb môžete zvoliť ako hlavnú farbu, inú na pohovku a ďalšie len v podobe doplnkov ako sú deky, kvetináče či vankúše.

Máte radi originálne interiéry? Zvoľte odvážnejšie kombinácie. Obľúbená je v súčasnej dobe antracitová farba, ktorá v kombinácii s výraznými, ale aj neutrálnymi farbami pôsobí elegantne, zaujímavo a luxusne. Dá sa využiť na steny aj na nábytok, rovnako ako pre textílie, doplnky a dekorácie. Efektná je v kuchyni, ale aj moderná obývačka s ňou vyzerá úžasne!

Naše farebné tipy

Už viete, ktorá farba vám doma chýba? Ak si zatiaľ neviete vybrať, do akých šiat obliecť váš domov, nevadí. Doprajte si čas a nechajte sa inšpirovať aj našim ďalším výberom. 

Nenechajte si ujsť aj ďalšie naše tipy a zaregistrujte sa bezplatne na Westwing: získate tak exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!