Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Odtiene fialovej na kuchynskom skle

Fialová farba je bezpochyby krásna, ale zároveň veľmi špecifická. V interiéroch sa väčšinou objavuje len vo forme malých predmetov a doplnkov, pretože je ľahké sa ňou presýtiť a vo veľkom množstve dokáže pohltiť celý priestor. Ak však zvolíte ten správny odtieň, stane sa dokonalou súčasťou aranžovania. Je totiž plná elegancie, grácie a intelektuálneho šmrncu, ktoré sa jednoznačne oplatí mať doma! Poďte sa s nami pozrieť, ako štýlovo dokážu odtiene fialovej skrášliť každú miestnosť a určite jej nebudete vedieť odolať!

Odtiene fialovej a ich rozmanité odtieňové spektrum

Fialová je vlastne akákoľvek farba medzi modrou a červenou. Zároveň sa môže pochváliť najvyššou frekvenciou, akú ľudské oko dokáže vnímať. So svojím špecifickým šarmom plným vznešenosti sa radí medzi populárne interiérové farby a aj pre odtiene fialovej platí, že sa vo farebnom spektre vyskytujú ako v teplých, tak aj v studených tónoch. Odlišná sýtosť a jas jej variácie ešte znásobia – ktoré sú teda tie najobľúbenejšie?

Farba roka 2022 s fialovou

Určite vás poteší fakt, že farba roka 2022 taktiež obsahuje fialovú farbu – jej červené odtiene v kombinácii s modrou vytvorili unikátnu farbu s názvom Very Peri, v ktorej sa spája nádej, zvedavosť a obdiv pre futurizmus. Fialová skrátka nevychádza z módy!

Levanduľa – jemný a upokojujúci odtieň fialovej

Romantická levanduľová sa radí aj medzi veľmi populárne pastelové farby, ktoré nádherne zjemnia a oživia každé aranžovanie. Jej elegancia a upokojujúci efekt sú ideálnou voľbou pre textílie ako posteľná bielizeň či denný prehoz.

Indigo – tajuplný odtieň fialovej

Odtieň indigo patrí medzi studené farby a je na hranici medzi modrou a fialovou farbou, čo mu dáva nádhernú, tajuplnú hĺbku. Aranžovaniu dodá priam kráľovskú vznešenosť! Stačí do neho vniesť doplnok či dekoráciu v tejto farbe alebo pre odvážnejších nádherne vynikne aj na nábytku, ako napríklad pohovke či kresle.

Purpurová – odtieň fialovej plný energie a kreativity

Purpurová pre svoju kombináciu červenej s fialovou patrí medzi teplé farby. Pre svoj výrazný charakter sa dokonale osvedčí ako nabudzovač energie a kreativity. Interiér s ňou ihneď bude pôsobiť živšie a veselšie.

Mauve – odtieň vhodný do moderných i tradičných interiérov

Tento bledofialový odtieň bol pomenovaný podľa kvetu slezu a v interiéri má neuveriteľne široké využitie. Vo svetlých tónoch veľmi príjemne pôsobí ako neutrálna farba na stenách a v tých tmavších zas na nábytku a textíliách. Je to skvelá voľba pre moderné aj tradičné zariadenie interiéru.

Odtiene fialovej farby z hľadiska psychológie farieb

Fialová farba má na ľudskú myseľ ako povzbudivý, tak aj upokojujúci účinok. Tmavé odtiene sa pritom spájajú so vznešenosťou, zatiaľ čo svetlé zas s bezstarostnosťou a romantikou. Podľa čínskej filozofie pre feng shui farby sa táto farba považuje za symbol bohatstva, rešpektu a moci. Tmavočervené tóny prechádzajúce do fialovej napríklad privolávajú priaznivý osud. Ako kombinácia ohnivej červenej a chladivej modrej je fialová taktiež farbou harmónie a rovnováhy. V ktorých miestnostiach sa ju oplatí mať?

Odtiene fialovej v spálni

Pre farby do spálne sú snáď všetky odtiene fialovej výbornou voľbou, pretože sa tu hodia ako svetlé a teplé tóny, tak aj studenšie a tmavšie. Môžete s ich pomocou dosiahnuť:

  • vzletný, romantický nádych – postarajú sa o to pastelové a teplé odtiene, ktoré pekne vyniknú na posteli a textíliách pre ňu, ako aj na nástenných dekoráciách, či ako štýlové tapety do spálne s kvetinovým vzorom!
  • vznešený a elegantný vzhľad – studené odtiene sú jeho zárukou! V tomto prípade odporúčame zvoliť akcentovú stenu alebo posteľnú bielizeň a zvyšné aranžovanie doplniť teplými neutrálnymi farbami pre vyváženosť a harmóniu celku. Ak chcete zo spálne kráľovskú lóžu, krásna tu bude aj indigo alebo Very Peri doplnená zlatými prvkami.

Odtiene fialovej v obývačke

Zariadenie obývačky by malo pôsobiť hrejivo a energicky, keďže je to najspoločenskejšia miestnosť v domácnosti. Fialová ho však môže nádherne doplniť aj v studených odtieňoch – ak zvolíte doplnky do bytu či dekorácie v tomto prevedení, priestoru dodajú rovnováhu. Fialová sedacia súprava v neutrálnom aranžovaní zas spraví obývačku neuveriteľne elegantnou.

Odtiene fialovej v kuchyni

Láka vás vniesť fialovú aj do kuchyne? Skvelý nápad! Vsaďte na veselé odtiene ako napríklad levanduľová alebo purpurová – obrusy a prestieranie v týchto farbách ihneď oživia priestor! Pre tých odvážnejších odporúčame kuchynskú linku v jemných pasteloch – zariadenie kuchyne nadobudne neodolateľne romantický, rodinný charakter!

Odtiene fialovej v kúpeľni

Keďže kúpeľňa je zvyčajne miestom s nedostatkom svetla, svetlé a teplé odtiene fialovej ho určite spestria a rozveselia! Nezabudnite ani na mäkkučkú predložku či koberček. Pre ešte viac žiary tu krásne vyniknú aj kovové prvky v zlatom prevedení ako vešiaky, držiaky na uteráky či kúpeľňová súprava.

Kombinácie odtieňov fialovej podľa interiérového štýlu

Ako ste si mohli všimnúť, fialová sa v tom správnom odtieni hodí do akejkoľvek miestnosti a to dokonca aj pre akýkoľvek štýl bývania! Pripravili sme pre vás niekoľko skvelých inšpirácií pre rôzne spôsoby aranžovania. Určite si tu každý príde na svoje! 

Provensálsky štýl

Provensálsky štýl sa vyznačuje jemnosťou, vzdušnosťou a romantickým nádychom vďaka svetlým neutrálnym farbám, ktoré sú pre neho tak príznačné. Určite ho preto krásne doplní menej nápadná mauve pre kombinácie farieb na steny, alebo ho môžete oživiť svetlými, hravými tónmi fialovej v doplnkoch a textíliách.

Industriálny štýl

Priznané konštrukčné materiály ako kovové potrubia, tehlové steny, odhalené trámy a celková strohosť zariadenia, ktorou sa môže pýšiť práve industriálny štýl, ponúkajú dokonalý priestor pre zjemnenie pastelovou fialovou. Celé aranžovanie sa stane ešte útulnejším!

Škandinávsky štýl

Škandinávsky štýl milujeme pre jeho prírodné materiály ako drevo, kameň, koža, kov či textílie z prírodných vlákien. Všetky sa vyznačujú prirodzene neutrálnym zafarbením, čím sa naskytuje skvelá príležitosť pre spestrenie aj výraznejšími odtieňmi fialovej. Takáto výzdoba v podobe vankúšov, plédu alebo koberca dodá ten správny šmrnc a energiu.

Moderný štýl

Moderný štýl v sebe spája eleganciu a praktickosť s pútavým, jednoduchým dizajnom zariadenia. Veľakrát je prevedený v neutrálnych, prírodných farbách, čo opäť dáva výbornú príležitosť pre využitie fialovej. Pre rozveselenie a prekvapujúci element odporúčame teplé odtiene, pre intelektuálnu vznešenosť zas tie studené. Môžete ich aj štýlovo skombinovať!

Jedinečný šarm fialovej sa nezaprie! Či už premýšľate, aké farby do kuchyne budú originálne, ako spestriť obývačku či akým spôsobom dodať spálni kráľovskú vznešenosť – odpoveďou sú jednoznačne odtiene fialovej s ich mnohými tvárami. Nádherne doplnia akýkoľvek štýl aranžovania, pričom to môže byť v menšej miere originálnymi doplnkami, dekoráciami, textíliami alebo štýlovým nábytkom či farbami na stenách.

Ani vy neviete odolať fialovej? Vytvorte s ňou nezameniteľné aranžovanie plné elegancie a hravosti. Vneste do neho očarujúce doplnky, dekorácie či nábytok.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing, aby ste nepremeškali naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!