Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Kombinácie v interiéri s oranžovou farbou

Len si to predstavte, sedíte na pláži, vonku je príjemne teplo a sledujete krásny západ slnka, ktorý sfarbí celú oblohu najprv naružovo a neskôr do teplých tónov oranžovej. Táto očarujúca scéna nemusí byť len vo vašich spomienkach alebo hlave, pokojne si ju môžete urobiť aj doma. Stačí, keď do svojho príbytku prinesiete správne tóny, ktorých základom je oranžová farba. Sýty a energetický odtieň navodzuje dobrú náladu, vytvára úsmev na tvári a vie podporiť kreativitu. Čo viac si priať? Zistite, aké interiérové farby sú tie najlepšie a ktorý štýl bývania je pre oranžovú ako stvorený.

3 dôvody, vďaka ktorým sa stane oranžová farba farebným hitom vo vašej domácnosti

Marhuľová farba je jasná, vzrušujúca a zábavná. Prináša so sebou prirodzený jas a vie si poradiť aj s inými odtieňmi. Radí sa medzi teplé farby, ktoré sú charakteristické svojou vrúcnosťou, ženskosťou a jemnosťou. Zladiť ju môžete aj s modrou či bielou, ktoré sú jasné a studené farby.

Oranžová farba sa podobá iným farbám. Presnejšie sú to žltá farba a bordová farba. Ostatným odtieňom pridáva krásne akcenty a výborne ich zvýrazňuje. Optimistické a veselé oranžové tóny sú bezpečné a ľahko použiteľné, a to v prípade, keď ich do farebných schém zariaďovania zahrniete s mierou a opatrnosťou.

Marhuľová oranžová je osobná a subjektívna. Pôsobí extravagantne a vytvára pohodlný interiér. Okrem všetkých ostatných výhod poznajte aj tri hlavné dôvody, prečo vám nesmie chýbať:

 • zariadenie interiéru je nadčasové a vyzerá dobre aj po rokoch,
 • marhuľová farba má viacero odtieňov, ktoré si môžete vybrať podľa vašich preferencií,
 • odtieň vyvoláva pozitívne emócie a nastoľuje dobrú náladu.

5 nápadov ako využiť oranžovú farbu v interiéri

Oranžová farba môže vyzerať nežne a romanticky, alebo sofistikovane a elegantne. Všetko sa odvíja od vkusu, od toho, aký tón si zvolíte a v akej forme bude u vás farba dominovať. Výzdoba a menšie detaily sú skvelé na oživenie niektorých častí miestností. Väčšie dekorácie do bytu alebo nábytok sú zas určené na to, aby pritiahli pozornosť a nastolili smer. Westwing má pre vás praktické rady a nápady, ako s oranžovou pracovať:

 • otvorenie priestoru – svetlé oranžové tóny dokážu miestnosť zväčšiť a zároveň otvoriť. Dodajú jej teplý a mierne odvážny vzhľad, ktorý podporíte ďalšími jasnými farbami, ako napríklad bielou, bledomodrou a sivou. Výborne sa hodí aj ružová farba v pastelovom prevedení.
 • zvýraznenie niektorých častí miestností – marhuľové detaily sú riešením v prípade, že je miestnosť mdlá a potrebuje trochu oživenia. Do bledo zariadených interiérov vyberte skôr broskyňové odtiene. Do tmavých domov a bytov sa hodia sýte oranžové farby prelínajúce sa až do bordovej alebo červenej.
 • úplná zmena – marhuľová farba je výrazná a treba s ňou pracovať opatrne. No keď siahnete po bledších tónoch, pokojne ju využite aj na maľovanie stien. Zaujímavý výzor dodajú tapety s rôznymi vzormi alebo dekorom. Pamätajte však, že strop, prípadne aspoň jedna stena musia zostať biele, aby celok vyvážili.
 • doplnenie podláh – zdajú sa vám vaše podlahy nudné a hľadáte riešenie, ktoré by ich zvýraznilo? Stavte na mäkké koberce v oranžovej a doplňte ich nimi. Hodí sa tu aj celoplošný model, ktorý však vyberajte skôr v bledších, krémových tónoch.
 • dominantné kúsky priťahujúce pozornosť – úplnú zmenu miestnosti docielite nielen nafarbením stien, ale takisto voľbou dominantného prvku v oranžovej. Každá miestnosť má inú dominantu, napríklad v obývačke je to pohovka, v spálni zas posteľ. Vyskúšajte nájsť kúsok, ktorý bude celý odetý v oranžovej, prípadne aspoň nejaká jeho časť.

Ktoré farby v interiéri sa hodia k oranžovej?

Oranžová síce nie je farba roka 2022, no v niektorých prípadoch sa tak rozhodne správa. Posledné mesiace je na výslní. Kombinovať ju môžete s takmer každým odtieňom. Niektoré jej pomôžu zvýrazniť sa, iné zas zvýrazňuje ona sama. Čo k nej dať, ak ju zvolíte do svojho príbytku?

Oranžová farba s bielou

Biela pomáha oranžovej zažiariť a vyrovnáva jej pôsobenie v interiéri, takže po nafarbení stien alebo využití dominantného prvku príliš nebije do očí. Bielo-oranžová kombinácia rozjasňuje a opticky zväčšuje miestnosť. Podporuje kreativitu a hodí sa do obývačky aj do kancelárie. Po sviežom jarnom a letnom období ju stačí doplniť tmavšími odtieňmi. Výborné sú napríklad farby jesene, a následne vytvoriť útulnú atmosféru.

Oranžová farba so sivou

Sivá farba je na tom veľmi podobne ako biela, pretože je svieža a izby neuzatvára. Farba roka 2021 v jemnom, skôr bledom prevedení, je o niečo jemnejšia, a preto nevytvára až taký kontrast ako snehobiela. Miestnosť je stále výrazná, no nie príliš jasná, takže sa v nej aj dobre oddychuje. Hodí sa preto do detských a hosťovských izieb, kde navodí príjemné sny. Radí sa takisto medzi perfektné farby do spálne.

Oranžová farba so zelenou

Zelená farba sa k oranžovej skvelo hodí, no nezabudnite toto duo doplniť ešte tretím, univerzálnym a základným odtieňom, ako napríklad:

Zaistíte si, že výsledok nebude príliš výrazný a chaotický, a nebude na vás pôsobiť ťaživo. V praxi to môže vyzerať tak, že dominantné prvky zvolíte v základných farbách a doplnky v zelenej a oranžovej.

TIP: Ak sa pýtate, aké farby do kuchyne sú tie najlepšie, odpoveďou je oranžová a zelená! Sýte tóny podporujú chuť do jedla a navodzujú príjemnú atmosféru, ktorú si užijete pri každom obede či večeri.

Oranžová farba s béžovou

Béžová farba je najlepšia k bledým oranžovým odtieňom, s ktorými môže byť ladená tón v tóne. Keď k takémuto celku pridáte pastelové farby, získate elegantný a podmanivý výsledok vhodný do obývačiek, spální aj chodieb. Oranžovú so svojou miernou nostalgiou zvýrazníte minimalistickou a univerzálnou béžovou, ktorá pri nej mierne zaniká. Vytvára tak skvelý podklad, na ktorom môžete pracovať.

Oranžová farba s hnedou

Odtiene hnedej sa často podobajú na tie béžové, preto sa tu dajú aplikovať rovnaké alebo veľmi podobné pravidlá. Kombinujte tón v tóne a zaistite si plynulé prechody medzi jednotlivými odtieňmi. Platí, že keď siahnete po výraznej oranžovej, vyberte si skôr jemnú hnedú a naopak. Výsledok bude pôsobiť prirodzenejšie a krajšie, nehovoriac o pravej domácej atmosfére.

Oranžová farby ako kráľovná interiéru

 1. Vyberte si viac odtieňov marhuľovej farby

  Oranžová nie je len jedna, preto do interiéru pridajte rovno viac z jej odtieňov a začnite ich vrstviť. Takýmto spôsobom si zaistíte, že aj tá najkrikľavejšia farba bude pôsobiť jemnejšie.
 2. Nebojte sa wow efektu

  Túžite po zmene, no neviete, ako ju docieliť? Vytvorte wow efekt pomocou výraznej, sýtej a krikľavej oranžovej farby. Napríklad, do tmavo zariadenej obývačky si zaobstarajte oranžovú pohovku alebo do bledej spálne zvoľte oranžové čelo postele. Wow efekt podporíte aj menšími doplnkami a detailmi v oranžovej.
 3. Vytvorte prirodzene pôsobiacu domácnosť

  Ak nie ste milovníkom sýtych a výrazných odtieňov, využite silu pastelovej broskyňovej oranžovej. Je elegantná a ženská. Vyzerá výborne s bielou, ružovou a hnedou.

Marhuľová farba je krásnym detailom aj dominantným prvkom domácnosti. Nebojte sa jej a stavte na všetky silné stránky, ktoré vám poskytuje. Uvidíte, dômyselne prepracovaný výsledok s nádychom nostalgie a letnej nálady vás určite dostane.

Chcete vniesť do interiéru viac výrazných a zaujímavých farieb? Pozrite sa na ďalšie články o farbách, ktoré by sa vám mohli páčiť:

Bezplatná registrácia na Westwing: ponorte sa do sveta farieb a zistite, ako ich správne využiť!