Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Červená farba v interiéri

Je plná energie, ohnivej sily a nespútanej vášne. Práve týmito obdivuhodnými prívlastkami sa môže pýšiť červená farba, ktorá sa odjakživa považuje za symbol moci a rafinovanosti. Niet sa preto čo čudovať, že sa už od starodávnych čias objavovala na oblečení a v interiérovom dizajne všetkých spoločenských vrstiev. V interiéri nádherne vynikne samostatne, čo jej dodá vyzývavý účinok, alebo v kombináciách s inými farbami, do ktorých vždy vnesie iskrivú energiu. Aká je tá ideálna miera, aby priestor pôsobil vyvážene? Objavte s nami skvelé inšpirácie s červenou farbou!

Červená farba a jej charakteristika v interiéri

Červená je v interiéri jednoznačným pútačom pozornosti. Tmavšie odtiene vytvoria v priestore elegantnú atmosféru, tie svetlejšie ho zas oživia a dodajú mu vášnivú iskru. Dokonca aj podľa starodávneho čínskeho umenia, ktoré určilo základné feng shui farby, sa červená považuje za stimulujúcu farbu a to po všetkých stránkach. Jej prítomnosť má pomáhať na ceste ku sláve a zvyšovať šance byť úspešným v živote. Jej ohnivý element takisto vnáša do interiéru radosť, vzrušenie, túžbu a vášeň.

Odtiene červenej farby

Ako pri každej inej farbe sa aj odtiene červenej delia na teplé a studené. Veľmi jednoduchým a výstižným prirovnaním je v tomto prípade chutné letné ovocie. Predstavte si farebný rozdiel medzi červenými jahodami a malinami. Jahody s prímesou žltej až oranžovej sa radia medzi teplé odtiene a maliny so štipkou fialovej a modrej zas medzi tie studené. S akými názvami sa môžete stretnúť?

  • medzi teplé farby sa radí: jahodová, ohnivá červená, paradajkovo červená, neónová, rubínová alebo karmínová;
  • medzi studené farby patrí: vínovočervená, burgundy, purpurová, malinová alebo orientálna červená.

Ako využiť červenú farbu v interiéri?

Červená farba je vhodná pre akékoľvek zariadenie interiéru a štýl bývania. Jej čaro spočíva práve v jej výraznom charaktere – veľakrát stačí len niekoľko doplnkov či dekorácií v jej odtieňoch a ihneď ožije celé aranžovanie. Môžete sa rozhodnúť aj pre nábytok, ak na neho chcete upútať pozornosť či z neho spraviť centrum aranžovania. Veľmi rafinovaným nápadom sú aj kombinácie farieb na steny s červenou – akcentová stena v obývačke spraví miestnosť energickou a dynamickou. Dávajte však pozor, aby ste to s ňou neprehnali, pretože môže potom pôsobiť skľučujúco.    

Ako integrovať červenú farbu vo vašich miestnostiach

Nielen že sa dá červená výzdoba integrovať do každej miestnosti pomocou pútavých doplnkov, dekorácií či nábytku, ale je aj dokonalou partnerkou pre určité farebné kombinácie. Pripravili sme pre vás skvelé rady a nápady, ako ju zakomponovať do aranžovania tak, aby pôsobilo harmonicky a zároveň neuveriteľne štýlovo!

Klasická biela so sivou

Neutrálne interiérové farby ako biela a sivá ponúkajú množstvo priestoru pre kombinácie s extravagantnejšími farbami, medzi ktoré červená jednoznačne patrí. Biela farba na stenu môže vyznievať fádne, ale opak je pravdou! Môžete zaexperimentovať s akcentovou stenou v červenej, ktorá v kombinácii so sivým nábytkom vytvorí v miestnosti osobitú eleganciu. A čo tak extravagantný, odvážny červený nábytok? Biela a sivá pre základ ho nechajú nádherne vyniknúť! 

Farba roka 2021: žltá a sivá

Pamätáte sa na dvojicu farieb, ktoré boli podľa Pantone označené ako farba roka 2021? Máte žltú a sivú aj vo vašom interiéri? Výborná voľba! Skvelou správou je, že aj takéto povznášajúce aranžovanie červená farba úžasne doplní. Do priestoru vnesie ešte viac energie po boku teplej a žiarivej žltej a na druhej strane ju sivá štýlovo umierni a vyrovná. 

Kombinácie sivej s ružovou či fialovou

Kombinácie farieb so sivou dokážu byť skutočnou pastvou pre oči! Výnimkou nie je ani ružová farba alebo odtiene fialovej. V tomto prípade sa do aranžovania hodí červená v studených odtieňoch, ako napríklad malinová či purpurová, ktoré vytvoria prirodzený prechod medzi zvyšnými farbami. K sivej sa štýlovo hodia aj pastelové farby nielen týchto odtieňov.

Farba roka 2022 na stenách

Inštitút Pantone sa po 23 rokoch pôsobenia rozhodol vytvoriť úplne novú kombináciu, a tak vznikla Very Peri – farba roka 2022. Je to kombinácia modrých odtieňov s prímesou červenofialovej, ktorá symbolizuje nádej, zvedavosť a futurizmus plný technologického napredovania. Na stenách krásne vynikne po boku ružovej a studenej červenej, ktoré dodajú interiéru hravosť a nezbednosť. 

Kombinácia červenej farby s ostatnými farbami v interiéri

Ako ste mohli vidieť, červená sa vďaka svojim teplým a studeným odtieňom dá veľmi štýlovo zakomponovať do akéhokoľvek aranžovania. Pripravili sme pre vás ďalšie skvelé tipy pre farebné trendy a materiály, ktoré popri nej krásne vyniknú, alebo ktoré nádherne doplní.

Červená farba v obývačke

Zariadenie obývačky sa všeobecne odporúča aranžovať v teplých farbách, preto vsaďte na “jahodové” spektrum červenej. S neutrálnymi farbami na stenách a dreveným nábytkom poskytne skvelú príležitosť pridať do aranžovania aj žiarivý lesk pomocou zlatých prvkov cez doplnky ako svietniky, osvetlenie či dekorácie. Dodaním čiernych kovových doplnkov zas získa ušľachtilú eleganciu.

Červená farba v spálni

Pre toto miesto oddychu je výbornou voľbou studená časť farebného spektra, a teda odtiene zelenej, odtiene modrej a fialová farba. Ako už sami určite tušíte, aj farba roka 2022 sa tu dokonale hodí, a s ňou aj studené odtiene červenej. Vínovočervený prehoz alebo posteľná bielizeň v orientálnej červenej dodajú priestoru vznešenosť a šteklivú štipku vášne. 

Červená farba v domácej kancelárii

Zariadenie kancelárie by malo byť plné pohodlia a stimulujúcich ako aj upokojujúcich elementov pre čo najefektívnejšiu prácu. Kombinácia farieb s hnedou sa tu výborne osvedčí – pridajte nábytok v čiernej či tmavohnedej, k tomu nenáročné izbové rastliny v štýlových kvetináčoch a niekoľko doplnkov na stole a v regáli v teplých odtieňoch červenej – pohľad na ne vás vždy naplní energiou!

Červená farba v kuchyni

Červená bude prekrásnym doplnením nielen pre provensalský štýl alebo vidiecky štýl kuchyne vo svetlých farbách. Stačí aranžovanie obohatiť o obrus alebo behúň na stôl či prestieranie v červených odtieňoch – uvidíte, ako vzrastie chuť do jedla. Kuchynské spotrebiče v tejto farbe dodajú každému vareniu ešte viac energie.

Červená farba v predsieni

Červená sa určite radí aj medzi štýlové nápady do predsiene. Pre obmedzenosť priestoru tu stačí naozaj málo, napríklad doplnky do bytu ako váza, kvetináč či úložná škatuľka na drobnosti v tejto farbe a ihneď tu vdýchnu tú správnu iskru pre každý odchod a hlavne príchod domov.

Červená farba v teplých alebo studených odtieňoch vnesie do každej z nich kúsok radosti, energie a vášne. Pritom stačí do vášho aranžovania pridať zopár pútavých doplnkov alebo dekorácií bez toho, aby ste museli podniknúť nejaké veľké zmeny. Nádherne však vynikne aj na stenách a nábytku, pričom ju budete môcť štýlovo skombinovať s ďalšími úžasnými farbami a materiálmi. Jednoducho povedané, červená dodá interiéru tú správnu iskru! 

Rozprúďte energiu a radosť vo vašom interiéri a obohaťte ho o úžasné doplnky, dekorácie, textílie či nábytok v neodolateľnej červenej farbe – využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing, aby ste nepremeškali naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!