Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Obývacia izba s petrolejovými detailmi

Medzi modrou a zelenou. Tak jednoducho sa dá popísať petrolejová farba, no jej význam a použitie je omnoho bohatšie. Jej prínos pre zariadenie interiéru je nepopierateľný. Ak ste ju ešte pri zariaďovaní nikdy nepoužili, odporúčame to aspoň skúsiť. V každej miestnosti, kde je vhodne využitá, dokáže vytvoriť výnimočnú a dôstojnú atmosféru. Kde všade ju môžete použiť, s čím je dobré ju kombinovať a na čo si dávať pozor? To všetko sa dozviete v dnešnom článku venovanom tejto originálnej farbe.

Aká je to petrolejová farba?

Ťažko ju presne popísať a vystihnúť. Petrolejová farba má mnoho rôznych odtieňov, no svojim modrozeleným charakterom patrí medzi elegantné studené farby. Aké rôzne podoby a tóny môže táto nezvyčajná farba mať?

Odtiene petrolejovej farby

Petrolejová vzniká spojením modrej a zelenej farby, pričom jej odtieň závisí od pomeru oboch farieb. Čím je v nej viac modrej, tým má farba studenší a vážnejší charakter a väčšiu hĺbku. Čím je v nej viac zelenej, tým pôsobí teplejšie a veselšie, pretože zelená farba obsahuje aj teplú žltú farbu.

Niekedy je to šedomodrá s nádychom zelenej, inokedy drsná modrá alebo aj šľachtická modrá. Občas pripomína tmavú tyrkysovú alebo machovú zelenú. Vo vzorkovníku Pantone má tiež viacero odtieňov, napríklad len pod názvom Teal je jej niekoľko variánt. V každom prípade však petrolejová farba pôsobí elegantne, štýlovo, sofistikovane, záhadne a orientálne.

Ako využiť petrolejovú farbu v interiéri

S touto originálnou farbou získa nepochybne každé zariadenie obývačky aj iných miestností nový šmrnc. Ak vás čo i len trochu petrolejová farba priťahuje, využite ju. Vnesie do vášho príbytku nádych luxusu a rafinovanej vznešenosti. Poďte sa pozrieť na to, aké máte možnosti a kde všade viete petrolejovú farbu využiť.

Zariadenie obývačky

Sedačka, kreslo alebo jedna stena v petrolejovej farbe dokáže každého upútať na prvý pohľad. Aby tu však nepôsobila táto farba ako päsť na oko, prispôsobiť bude potrebné aj okolie. Petrolejová totiž neznesie pri sebe príliš veľa farieb alebo rôznorodosti. Dodržte elegantné dekórum a zvažujte opatrne každý krok. V tomto prípade jednoznačne platí „menej je viac“. Na petrolejovú stenu napríklad môžete použiť nástenné dekorácie v hnedej, bielej alebo zlatej farbe a k petrolejovej sedačke či komode neutrálnu bielu stenu.

Zariadenie spálne

V spálni je žiadúca upokojujúca atmosféra, ktorá vám pomôže zrelaxovať po náročnom dni. Pokojná studená petrolejová je preto vhodná aj pre zariadenie spálne. Môže to byť mäkká čalúnená posteľ, koberec alebo dokonca aj jedna stena či závesy. Aby tu však nebolo modrozelenej farby priveľa, pridajte neutrálnu bielu, či oživujúce teplé farby v podobe horčicovej alebo hnedej. To vám pomôže vyvážiť pomer studených a teplých tónov a vniesť do priestoru tichú harmóniu.

Zariadenie kúpeľne

Ak máte radi originálne a luxusne pôsobiace interiéry, farba smaragdu a zafíru túto túžbu určite splní. Petrolejovú farbu viete využiť pre zariadenie kúpeľne v podobe obkladu, skriniek alebo len doplnkov, ako je odpadkový kôš, uteráky či predložka do kúpeľne. Veľmi dobre vyniknú petrolejové odtiene v kombinácii s bielou alebo hnedým drevom.

Kuchyňa vo farbe vody

Aj v kuchyni viete túto jedinečnú farbu využiť. S petrolejovou dokážete premeniť akýkoľvek nudný kuchynský kút na dekoratívne dielo. Stačí ak vymeníte kuchynské dvierka alebo do bielej kuchyne pridáte petrolejový koberec a razom zmeníte celý charakter miestnosti. Ak sa vám nechcú meniť dvierka, vymeňte len obrus alebo taniere a zmena je zaručená. Zvážte však aj tu farebnú striedmosť, lebo elegancia nemá rada priveľa farieb.

Materiály

Petrolejovej farbe pristane z materiálov všeličo, najlepšie však vynikne na dôstojných a autentických materiáloch ako je zamat alebo aj ušľachtilé drevo, sklo a keramika. Vo svetlejších odtieňoch vyzerá zaujímavo aj na časom ošúchanom dreve a v akomkoľvek tóne aj v nitkách ľanu, s ktorým vytvára jedinečné textúry vintage atmosféry.

Petrolejová farba a doplnky

Ak vás petrolejová farba láka, využiť ju môžete pre detaily. Na výber máte drobnejšie dekorácie do bytu či domu, ale taktiež aj interiérové farby stien. Pri dobrej kombinácii plôch, farieb a materiálov dokáže táto tajomná farba naozaj divy. Stačí jej ale niekedy aj úplne málo a efekt býva veľkolepý. Tu je niekoľko nápadov pre využitie petrolejovej farby:

Farby na stenu

Petrolejová farba nie je síce úplne bežná pre použitie na stene, no ak ju raz využijete, zapamätá si ju každý. Steny namaľované touto jedinečnou farbou mora a lesa vyvolávajú búrku emócií, ktorých výsledkom je dokonalý pokoj a hĺbka. Nebojte sa jej a využite ju. Ak máte obavy, vyskúšajte kúsok po kúsku a zistíte sami, či vám táto farba na stene „sadne“.

Zdá sa vám táto farba prisilná na steny? Ani biele steny nemusia byť nudné ak ich plochu oživíte modrozelenou sedačkou, kvetom či inou dekoráciou a zariadením. Taktiež na bielej stene vynikne petrolejový výklenok, rímsa alebo aj okno v tejto nádhernej modrozelenej farbe.

Doplnky do bytu v petrolejovej farbe

Najľahším spôsobom ako zistiť, či si s petrolejovou farbou sadnete, je využiť ju najskôr pre menšie doplnky do bytu. Môže to byť petrolejová polička, váza, kvetináč alebo šálka či váza, no taktiež aj koberec či vankúš. Aj deka alebo obraz s prímesou modrozelenej farby dodá priestoru potrebnú hĺbku a oživenie.

Ako kombinovať petrolejovú farbu s ostatnými farbami v interiéri

Pri výbere doplnkov s petrolejovou farbou dbajte na to, aby nebolo farieb príliš veľa. Odporúčame dodržať pravidlo 60-30-10, čo znamená, že hlavnej farby by malo byť 60%, napríklad na steny, doplnkovej farby 30% a farba doplnkov by mala tvoriť okolo 10%.

Ak chcete vytvoriť elegantný a dôstojný interiér, kombinovať petrolejovú so žltou, fialovou, oranžovou a červenou farbou v jednom priestore, nebude teda asi veľmi dobrý nápad. S ktorými farbami petrolejová farba vynikne najkrajšie?

Biela farba: použiť ju môžete pre steny, ale aj nábytok a doplnky, s ktorými tvorí petrolejová výrazné kontrastné línie.

Horčicová farba: pridaním vankúša alebo dekorácií v teplých žlto-hnedých odtieňoch dodáte studenému odtieňu modrozelenej farby harmonické vyváženie.

Zelená farba: rastliny v akejkoľvek podobe doplnia a zjemnia celý priestor a dodajú mu novú štruktúru a hravosť, no použiť ju viete aj pre poháre či taniere.

Ďalšie farby

Antracitová farba: tmavá kovová farba umocní dôstojný dojem petrolejovej, ak však netúžite po veľmi tmavom interiéri, použite ju opatrne, ideálne s bielymi stenami alebo svetlým drevom.

Svetlá modrá farba: dodá petrolejovej farbe ľahkosť a umocní jej upokojujúci charakter, aplikovať ju viete ako zaujímavý akcent v podobe jedného kusu nábytku alebo menších doplnkov.

Béžová farba: univerzálna farba, ktorá sa ľahko kombinuje s akoukoľvek farbou vrátane petrolejovej, ktorej dodá nežnosť a mäkkosť.

Bledohnedá farba: farba svetlého dreva, ratanu alebo prútia a petrolejová farba tmavého lesa sa skvelo dopĺňajú a vyvažujú navzájom, tak ako farby v prírode.

Zlatá farba: dokonalá kombinácia pre dotvorenie priestoru, kde dominuje dôstojná petrolejová. Tieto dve farby spolu tvoria nezameniteľnú atmosféru luxusu a elegancie.

Tak čo poviete, je petrolejová farba výnimočná farba? Stačí si už len vybrať pre seba ten správny odtieň a vniesť do života trochu zmeny. Ak vám predsa len ešte chýba pár inšpirácií, nazrite do nášho prehľadu, kde nájdete všetky interiérové farby.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a nové inšpirácie aj exkluzívne ponuky pre váš krajší domov už nestratíte!