Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !

Zariadenie obývačky

Obývačka je v našom domove predovšetkým oázou pokoja a relaxu. Na tomto mieste oddychujeme po náročnom pracovnom dni, vychutnávame si náš obľúbený seriál z pohodlia našej komfortnej pohovky alebo trávime čas s najbližšími. Rozmýšľate nad tým, ako zariadiť obývačku, aby ste si v nej dokonale oddýchli? A možno sa obzeráte po riešení, v ktorom sa obývačka spája s kuchyňou alebo tiež po takom, ktoré sa večer mení na spálňu. Dnes vás prevedieme základnými tipmi, vďaka ktorým bude zariadenie obývačky nielen štýlové, ale aj veľmi praktické a funkčné.

Ako zariadiť obývačku: krok za krokom

Pri zariaďovaní obývačky stojíte pred mnohými rozhodnutiami. Čakajú na vás rôzne farby, štýly a dizajn obývačky. Je len na vás, aké kombinácie zvolíte, aby ste vytvorili sofistikovanú obývačku. Ako zariadiť obývačku podľa feng shui , ktorá bude odrážať tú správnu atmosféru. Túto výzvu vďaka nám zvládnete jednoducho, hravo… a na jej konci budete mať pocit, že ste vytvorili miesto, ako z najčítanejšieho magazínu o interiérovom dizajne. Pripravili sme pre vás jednoduchý checklist, na ktorý sa pred realizáciou novej obývačky určite oplatí pozrieť.

  1. Ako prvé sa rozhliadnite a vymedzte priestor, v ktorom sa bude obývačka nachádzať – práve ten je rozhodujúci pri výbere nábytku a dekorácií. Teraz je čas na dôkladný prieskum. Inšpirujte sa pri tvorení vašej vysnívanej obývačky blogmi, obrázkami či inými interiérovými magazínmi. Všetko si uložte na jedno miesto!
  2. Ak ste skončili svoj výber, pozrite sa, aké zariadenie interiéru vám najviac učarovalo. Taktiež si všimnite, aké farebné kombinácie a formy nábytku sa najčastejšie nachádzajú v tomto výbere. Práve ste našli smer, ktorým budete vašu obývačku zariadovať.
  3. Vybrali ste štýl obývačky a teraz je narade výber stien! Akou farbou budú žiariť vaše steny v obývačke? Aké tapety na stenu do obývačky si vyberiete? A aké dekorácie na stenu do obývačky si vyberiete?
  4. Ak ste predošlé kroky zvládli, čaká vás tá najpríjemnejšia časť zariaďovania obývačky. Jej dekorovanie alebo výzdoba! Vráťte sa ku kroku č. 3 a pozrite sa, ktoré predmety sa najčastejšie objavujú vo vašom výbere.

Ako ich správne kombinovať, a ktoré z nich nájdete v tejto sezóne medzi trendmi, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Inšpirácie do obývačky – tipy na nápady

Vynikajúcu výhodu majú tí z vás, ktorí majú veľmi veľa miesta. Obývačka, ako sme už spomínali, je miesto, kde budete tráviť takmer všetok svoj voľný čas. Miesto, kde pozvete a usadíte svojich hostí. Miesto, ktoré si zaslúži vašu najväčšiu pozornosť z pohľadu interiérového dizajnu.

Zariadenie obývačky nie je také náročné, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Prezradíme vám v krátkosti pár tipov, ako zariadiť obývačku alebo ako vybrať závesy do obývačky, aby odrážala váš charakter a pôsobila štýlovo a trendy.

Radi čítate?

Postavte si v obývačke menšiu knižnicu alebo čitateľský kútik. Postačí vám na to regál, veľmi pohodlné kreslo či pohovka a pomocný stolík, kde si môžete odkladať kávu, či iné nápoje. Ako stolík môžete použiť aj taburetku, ktorá môže slúžiť aj ako podnožka – zväčšíte tak pohodlie vášho čitateľského kútika. Určite pri výbere dbajte na výber čalúnenia a vyberte to, ktoré je odolné voči znečisteniu, škrabancom a ľahko sa čistí. Taktiež nezabudnite na jemné textílie, stojaciu lampu a vankúše. Čítanie bude vďaka nim tieto chladné dni v bezpečí.

Je čas ísť do práce

…ale len do vedľajšej izby. Home office v obývačke? Za nás jednoznačne áno! Nevyhnutnosťou pre ideálne miesto na pracovanie doma sú predovšetkým stôl a kreslo. Pri zariadení myslite na doplnkové regály a organizéry, kam odložíte svoje dokumenty. Na stenu odporúčame zavesiť nástenné dekorácie, ktoré stimulujú vašu kreativitu. Môžu to byť motivačné citáty, obrázky slávnych alebo miesta, na ktoré by ste sa chceli raz v živote pozrieť.

Nemáte veľký priestor?

Spojte kuchyňu a obývačku. Postavte do stredu jedálenský stôl podľa veľkosti interiéru a aranžujte všetko v jednom štýle. Kombinujte napríklad poťahy stoličiek s poťahmi vankúšov na pohovke alebo riad a príbor s dekoráciami na poličkách. Je to jedno ci to bude rustikálna obývačka alebo  luxusná obývačka, vytvorte miesto, ktoré bude štýlovou obývačkou a zároveň kuchyňou. Obývačku, v ktorej sa bude dať dobre najesť a kuchyňu, v ktorej sa bude dať dobre oddýchnuť. Takýmto praktickým riešením budete vždy skvelým hostiteľom!

Malý priestor

Máte malý priestor, ale nepáči sa vám obývačka s kuchyňou alebo ju nechcete spájať? Jednoduchým riešením je vytvorenie pomyselnej steny. Tú môžete vytvoriť z regálu, ktorý postavíte uprostred. Takú istú funkciu môžete vytvoriť aj paravanom. Oba spôsoby sú veľmi praktické a štýlové. Ako zariadiť malú obývačku, aby pôsobila väčšie a vzdušnejšie? Ak uvažujete nad tým, akú cestu zvoliť, aby vaša obývačka pôsobila priestrannejšie a ako do nej dostať čo najviac svetla, ste tu správne.

Od čoho začať?

Pri zariadení obývačky vyberte hlavný kus nábytku a začnite od neho. Páči sa vám vintage obývačka, máte radi extravagantné veľké lustre, jednoduchý minimalizmus, boho spojené s prírodou alebo studený loft? Vyberte hlavný prvok vášho obľúbeného štýlu a pustite sa do zariaďovania obývačky. Neviete, aký je váš štýl? Čítajte ďalej. Či je to už škandinávska obývačka, rustikálna obývačka alebo vidiecky štýl obývačky, máme pre vás pripravené tipy, ako ho nájsť.

Nábytok do obývačky – tento nábytok by nemal chýbať pri zariaďovaní obývačky

Rozdeľme si najprv nábytok do obývačky na oddychový a praktický. Prvým menovaným máme na mysli pohovku a kreslo.

Oddychový nábytok

Pohovka v obývačke je srdcom celej izby. Nezáleží na jej veľkosti, tvare ani štýle. Vždy by mala byť centrom vašej obývačky. Ako však vybrať tú správnu? Je to jednoduchšie, ako sa zdá. Vyberte najprv štýl a tvar. Na výber sú rohové modely pohoviek, rozkladacie, dvoj a trojmiestne, ale aj takzvané ležadlá. Teraz sa musíte rozhodnúť pre farbu. Vyberajte takú, ktorá kooperuje s farbou stien vašej obývačky. Posledným krokom sú komfort a čalúnenie. Zvýšte pozornosť pri výbere poťahu a siahnite po takom, ktorý je odolný voči škvrnám, škrabancom a jednoducho sa čistí.

Pri výbere správneho kresla je najdôležitejším ukazovateľom jeho komfort. Ako prvé by vás malo zaujímať pohodlie vášho chrbta a lakťov. Farebné prevedenie sa môže odlišovať od farby stien či pohovky. Takýto kus nábytku, ak je jeho farebná kombinácia odlišná od zvyšku zariadenia. Zariadenie obývačky tak naberie charakter, vďaka ktorému bude interiér štýlový praktický a zároveň trendy.

Praktický nábytok

Ak ste si vybrali nábytok na oddychovanie, tak zariaďovanie obývačky naberie grády. Ideme sa pustiť do výberu pomocného nábytku, ktorý bude plniť funkčné vlastnosti vašej obývačky. Nezabudnite, že drevený nábytok je nesmrteľnou klasikou v zariadení obývačky. Návrat k prírode je garanciou nadčasoveho štýlu, ktorý už niekoľko sezón kraľuje interiérovým trendom a v prichádzajúcej sezóne tomu nebude inak!

Stôl do obývačky vyberáme podľa jej veľkosti. Ak máte menší priestor a vaša obývačka plní taktiež funkciu jedálne, siahnite po stole, ktorý tvarom a veľkosťou nebude zaberať viac ako ¼ priestoru. Najlepšie je vybrať taký model, ktorý je rozkladací. V prípade, že vás prekvapí viac hostí, budete pripravení.

Najväčším trendom v zariaďovaní obývačky je konferenčný stolík. Niekde ho môžete nájsť aj pod pojmom konzolový stolík. Každopádne, do tohto nenápadného kusu nábytku sa bezhranične zamilujete. Je nesmierne štýlový a mimoriadne praktický. Môžete naň postaviť krásne dekorácie, akými sú napríklad vázy či vonné sviece alebo odložiť pohár horúceho čaju alebo kávy.

Čo nesmie chýbať vo vašej obývačke? Komoda! Vo vnútri môžete skryť to, čo nechcete ukázať vašim hosťom, ale potrebujete to mať vždy nadosah. Komoda môže plniť dekoratívnu úlohu v obývačke jednoduchými spôsobmi. Môžete siahnuť po modeli, ktorý je sám o sebe „eye catcher“ alebo zvoliť klasické prevedenie. Takýto na pohľad nudnejší variant môžete ozdobiť stojacimi dekoráciami, svietnikmi, knihami alebo fotorámikmi.

Zariadenie obývačky – ako nájsť svoj štýl?

Pripravili sme pre vás jednoduché kroky, vďaka ktorým jednoducho a hravo nájdete svoj štýl obývačky. Pri zariaďovaní nechajte vyniknúť svoju kreativitu a hravosť. Vďaka tejto slobodnej kombinácii bude interiér obývačky dokonale odrážať váš charakter. Inšpirácie na zariadenie obývačky najlepšie hľadať na týchto miestach:

  • Založte si konto na Pintereste a ukladajte si svoje obľúbené obrázky.
  • Podobne to urobte na Instagrame. Možno sa to nezdá, ale Instagram je studnicou obývačkových inšpirácií.
  • Odoberajte náš Newsletter Westwing a inšpirujte sa každodennou dávkou inšpirácií, tipov a trendov zo sveta interiérového a exteriérového dizajnu. Vďaka nim bude váš interiér ešte o čosi krajší.
  • Čítajte dizajnérske blogy. Mnohokrát ich píšu osoby, ktoré milujú zariadenie interiérov a exteriérov. Viete sa s nimi ľahko spojiť a dostať odpovede na svoje otázky nielen zo sveta interiérového dizajnu.
  • Spoznajte tie najlepšie magazíny o interiérovom dizajne
  • Spýtajte sa známych, ktorí majú tú krásne zariadenú obývačku, na ktorú neviete prestať myslieť. Akými pravidlami sa pri jej zariaďovaní riadili oni?

Najkrajšie nápady do obývačky: tipy na dekoráciu

Už to skoro máte! Zostáva tá najpríjemnejšia časť. Výzdoba obývačky je čerešničkou na torte celého zariadenia. Tak sa poďme pozrieť od čoho začať!?

Nástenné dekorácie

Dekorácie na stenu do obývačky dotvárajú hlbší charakter. Vyberajte preto svedomito, pretože tieto dekorácie budú oknom do vašej duše. Rodinné fotografie, obrazy do obývačky, motivačné texty či obľúbené osobnosti? Ktoré z nich si vyberiete? Alebo je vaša obývačka skôr v štýle boho? Vtedy siahnite určite po makramé dekoráciách a obrazoch s rastlinnými motívmi. Taktiež môžete vytvoriť menšiu galériu z mnohých menších kusov. A čo takto ich položiť na komodu? Bez problémov dávame súhlas!

Regále

Ak sa chceme baviť o trende, ktorý nesmie chýbať v štýlovej obývačke, budeme sa baviť o regáloch! Tento kus nábytku vám umožní znásobiť vaše estetické cítenie. Pomocou regálu môžete vystavovať vaše obľúbené dekorácie, knihy, fotografie a iné menšie dekoratívne prvky. Taktiež ho môžete použiť ako predelovaciu stenu. V menších priestoroch vám pomôže oddeliť zóny. Malý tip od nás – nezabudnite na LED-dekoráciu, ktorá dodá regálu, ale aj celej obývačke energiu a oživí celý interiér.

Zeleň

Obývačka bez živej zelene? Určite nie! Ak však nie ste vášnivým botanikom, máme pre vás tip! Umelé rastliny alebo kvety do obývačky Nemusíte sa strachovať o ich polievanie a vždy budú krásne rozkvitnuté. Mnohokrát si ich vaši hostia budú mýliť s tými živými. Len veľmi bystré oko zbadá rozdiel. Kombinujte ich však so živými kvetmi, ktoré vystavíte v krásnych vázach na komode, stolíku či poličkách. Takáto sezónna živá dekorácia dodá obývačke život a novú energiu.

Koberce

Koberec zjemní každý interiér a dodá mu útulnejšiu atmosféru. Aký koberec je vhodný do obývačky? Porozmýšlajte nad kožušinami z pravej kože. Tieto modely sa najlepšie hodia do obývačky v industriálnom štýle. Sú praktické a štýlové zároveň. Pre tie konzervatívnejšie interiéry zvoľte modely s geometrickými vzormi.

Osvetlenie obývačky

Kvalitné zariadenie obývačky, moderná obývačka, nábytok a nápadité doplnky sú veľmi dôležité pre dobrý pocit z pôsobivo zariadeného priestoru. Viete však, že celkový dojem robí až osvetlenie obývačky? Svietidlá do obývačky nie sú iba nástrojom, ako prežiariť priestor počas tmavých dní. To, aký luster do obývačky zvolíte, je aj dekoratívna záležitosť. Možnosti osvetlenia a inšpirácie do obývačky sú nekonečné – od decentných, bodových, stropných až po nadštandardné výrobky.

Zaujali vás naše rady a chceli by ste držať krok s trendmi interiérového dizajnu? Registrujte sa bezplatne na serveri Westwing, kde vás okrem trendov čakajú inšpirácie, tipy na zariadenie a mnohé exkluzívne zaujímavosti zo sveta interiérového a exteriérového dizajnu, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!