Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
tipy a inšpirácie aká farba sa hodí k zelenej

Zelená farba vyjadruje často nádej. Je tiež symbolom harmónie, pretože pochádza z prírody a tá dodáva modernému svetu rovnováhu. Patrí medzi základné farby a pomerne ľahko sa kombinuje. Zodpovieme vám, aká farba sa hodí k zelenej a ako ju môžete správne zladiť s vašim aranžovaním. Táto farba prináša do vášho domova potrebný balans, aj preto je vynikajúcou voľbou do každej miestnosti. Jej sviežosť a ľahkosť ľahko nadväzuje na iné farby v interiéri. Má rôzne odtiene a zaručene oživí to, čo potrebuje svieži vzhľad.

Aká farba sa hodí k zelenej? Kombinácie farieb

Zelená farba je najbežnejšia farba v prírode. Má zvyčajne pozitívny vplyv na náladu človeka, ale je potrebné pochopiť psychológiu zelenej, aby ste ju čo najlepšie začlenili do priestoru. Taktiež môže mať veľmi veľa odtieňov, ktoré sa hodia vždy na iný účel. Reprezentuje aj jeden z prvkov tradičného čínskeho princípu, takže sa radí aj medzi feng shui farby. Poďte s nami preskúmať, aká farba sa hodí k zelenej.

 1. Teplé farby a pastelové farby  

  Teplé farby vytvárajú príjemný priestor. Nábytok z hnedého dreva, napríklad stredne tónovaný orech, sa dobre znáša s akýmkoľvek odtieňom zelenej. Pastelové farby, ako napríklad ružová farba alebo fialová farba, sú doplnkové farby, čo z nich robí ideálne kombinácie. Obe farby však môžu byť výrazné a žiarivé, preto je dôležité zvoliť tie správne odtiene v rámci priestoru, aby ste docielili rovnováhu. Svetlejšie odtiene zelenej a ružovej sú jemné a upokojujúce a sú dokonalým párom pre spálňu a dievčenskú detskú izbu. Fialová ako levanduľa sa hodí k jemnému provensálskemu štýlu, napríklad do kuchyne.
 2. Akú farbu kombinovať s mätovou zelenou?

  Ak sa neviete rozhodnúť, aká farba sa hodí k zelenej s mätovým podtónom, priložte si ich k sebe. Najlepšie to uvidíte na väčšej ploche. Mätovo zelená a sivá vytvárajú vyváženú atmosféru. Fialová sa k nej hodí takisto. Poskytuje dostatočný kontrast, keď sú spárované so sivým nábytkom alebo doplnkami, aby sa v miestnosti vytvorila hĺbka a teplo. Na druhej strane, jasnejšia zelená farba môže oživiť šedú miestnosť alebo nábytok pomocou doplnkov, ako sú vankúše, umelecké diela alebo iné akcenty.
 3. Kombinácie s tmavozelenou farbou

  Tmavozelená farba na stenách vytvára náladovú atmosféru v miestnostiach s knižnicou z tmavšieho dreva. Ak chcete urobiť dojem na tínedžera, urobte zo zelenej výraznú farbu. Použite nábytok z hnedého dreva, kúsky so zeleným akcentom a vzorované látky, ktoré tvoria dokonalý pár. Nebojte sa trošku riskovať. Nápadnejšie doplnky do bytu a živé kvety v originálnych črepníkoch vás určite nesklamú. K tmavozelenej sa hodí taktiež čierna farba. Ak chcete dosiahnuť neutrálnejšiu kombinovateľnosť farieb, použite pravidlo 60-30-10, aby čierna farba nepreťažila priestor. Začnite so 60% neutrálnou farbou, ako je biela farba na stenu, 30% zelenými akcentmi alebo jedným kusom nábytku a 10% čiernou farbou v malých doplnkoch, ako sú rámy na obrazy a príručné stolíky.
 4. Kombinácie s olivovo zelenou

  Olivovo zelená farba sa zdá komplikovaná, ale v skutočnosti nie je. Stačí týchto pár kombinácií: biela, hnedá a žltá farba. Farby jesene sa krásne dopĺňajú a dokážu vyčarovať skutočne príjemnú atmosféru. Sú to vhodné interiérové farby pre každú izbu vo vašom dome alebo byte.  
 5. Zelená a béžová farba

  Béžová farba, označovaná aj ako farba roka 2021, sa skvele dopĺňa so zelenou. Vytvára prírodnú kombináciu a poteší oko. Nábytok s béžovým tónom vyzerá famózne vedľa zeleného čalúneného nábytku. Na zeleno namaľované steny ponúkajú vynikajúci podklad pre umenie s béžovými rámami, zrkadlá alebo svietidlá. Béžová farba pôsobí veľmi upokojujúco, čo môže elegantne vyriešiť dilemu, aká farba sa hodí k zelenej napríklad vo vašej obývačke.  

3 najobľúbenejšie materiály, ktoré sa ľahko kombinujú so zelenou

Kľúčom k zisteniu, aká farba sa hodí k zelenej aj v rámci interiéru, je voľba toho správneho materiálu. Zelená farba zastupuje prírodu. Preto aj materiál doplnkov či nábytku by mal mať čo najviac prírodný charakter. Od kuchyne a kúpeľne až po spálňu či obývačku je zelená flexibilnou farbou. Má vo zvyku meniť svoj vzhľad v závislosti od množstva denného svetla  alebo rôznych odtieňov a štýlov nábytku. Dokonale bude ladiť s bielou v spálni a sivou v obývačke, ako sj s hnedou v kuchyni. Teplé tóny dreva alebo ostré čierne línie skriniek alebo rámov na obrazoch úplne zmenia vzhľad miestnosti.  

1. Drevo

Tento prírodný materiál dokonale korešponduje s charakterom zelenej farby. Všetko, čo je prírodné, sa dobre dopĺňa. Vďaka schopnosti prírodných materiálov odbúravať stres sa zistilo, že zelená farba je tiež povzbudzujúca a revitalizujúca. Ak zvolíte drevo na nábytku, potom už len stačí zelenou natrieť steny a máte vyčarovanú harmóniu domova.

2. Zamat

Zelená bola dlho symbolom plodnosti a v 15. storočí bola voľbou číslo jedna farby svadobných šiat. Na textíliách sa táto tradícia zachovala. Môžete ju použiť ako dekoráciu na zamatových vankúšoch alebo závesoch. Výborne vynikne aj na prikrývkach na postele.    

3. Koža

Zelená farba na stene a napríklad žltá kožená sedačka vás rozhodne nadchnú. Zelená a žltá sú analogické farby, ktoré sa navzájom dobre znášajú. Žltá a zelená môžu byť odvážnymi kombináciami, takže je dôležité vytvoriť v nich rovnováhu. Pokúste sa začleniť žltú a zelenú do miestnosti pomocou vzorovaných látok. Často ich nájdete spárované v kvetinových vzoroch na vankúšoch alebo iných dekoratívnych prvkoch.  

Aká farba sa hodí k zelenej? 5 tipov, ako ju kombinovať v interiéri

Ako kombinovať zelenú farbu vo vašich miestnostiach:

 1. Zelená farba je vynikajúcou voľbou pre vymaľovanie stien v knižniciach. Je dokázané, že zelená zvyšuje chuť do čítania a taktiež tvorivosť.

 2. Doplňte vaše izby živými rastlinami, aby ste priniesli osviežujúce aspekty prírody a vytvorili rovnováhu.

 3. Zelená so sivými podtónmi môže pôsobiť neutrálne. Dobre sa spája s čiernymi, bielymi a sivými odtieňmi, čím vytvoríte v miestnosti hĺbku a teplo.

 4. Pridajte do izieb jasno zelené doplnky, ako sú vankúše, plédy, deky a iné dekorácie do bytu. Zelenou rozžiarite celú domácnosť.

 5. Svetlejšie odtiene zelenej sú pre ľudskú myseľ upokojujúce a sú dobrou voľbou pre farbu v spálňach a škôlkach.

Pozrite si aj našu ponuku produktov renomovaných značiek na klubovej stránke Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!