Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Kvety na balkón, ktoré ho premenia na nepoznanie

Oblečte váš balkón do sviežich farieb! Kvety na balkón či kvety do záhrady potešia nielen vaše oči, ale urobia radosť aj okoliu. Bez ohľadu na to, či máte viac alebo menej priestoru, živé rastliny dokážu urobiť divy. Nezáleží, či bývate na prízemí alebo na deviatom poschodí, kvety na balkón sa hodia kamkoľvek. Ich vôňa a krása dodá balkónu život a vyčarí úsmev na tvári. Využite váš priestor na pestovanie byliniek alebo kompaktnej zeleniny, či okrasných kvetov. Na balkóne je všetko dovolené! Prinášame inšpirácie na balkón. Doprajte si trochu zelene!

Na čo treba myslieť pred kúpou kvetov na balkón?

Väčšina rastlín sa dá skvele pestovať aj na balkóne panelákového bytu. Stačí sa zamerať na zopár kritérií, ktoré pomôžu rastlinám a kvetom na balkóne zostať v super stave počas celého roka.

Obdobie kvitnutia

Ak chcete mať balkón stále zakvitnutý, treba sledovať vegetačné obdobia. Niektoré kvety, najmä letničky, kvitnú od skorého leta až do jesene. Sú nimi najmä petúnie alebo cínie. Od leta až do neskorej jesene kvitnú chryzantémy. Od jari až do prvých mrazov kvitne železník. Niektoré kvety sú pôsobivé aj vtedy, ak nemajú práve svoje kvitnúce obdobie. Ak chcete mať kvety na balkóne farebné počas celého roka, rešpektujte ich prirodzené obdobia kvitnutia. 

Stav a vzhľad rastlín

Pri kúpe rastlín sledujte ich vonkajší vzhľad. Zaujímať by vás mali najmä listy. Tie by nemali byť suché, klesajúce ani zažltnuté, pokiaľ žltá farba nie je pre tieto rastliny prirodzená. Pri niektorých druhoch si treba všímať aj korene a zem, v ktorej sú zasadené. Takisto sa informujte, ako často treba rastliny hnojiť a dodať im špeciálne prípravky, pretože práve tie môžu výrazne napomôcť, prípadne uškodiť, ich dobrej kondícii. 

Pozícia vášho balkóna

Pred zakúpením rastlín venujte pozornosť tomu, koľko slnečného žiarenia váš balkón prijíma v rôznych denných časoch. Úplné slnko znamená šesť alebo viac hodín priameho slnečného žiarenia, zatiaľ čo čiastočné slnko je zhruba polovičné. Niektoré balkóny môžu byť tiež v úplnom tieni. Prečítajte si štítok alebo popis rastliny, aby ste vedeli, či sa rastline darí vo vašich svetelných podmienkach. 

Aké kvety na balkón si zvoliť?

Kvety na balkón môžete rôzne kombinovať, aby ste docielili požadovaný vizuálny efekt. Čo však je dôležité sledovať, je orientácia svetových strán, slnečné aj tienisté strany balkóna, aj vhodnosť umiestnenia kvetov vzhľadom na ročné obdobie.

1. Kvety, ktoré sa hodia na malý aj veľký balkón

Potrebujete uniknúť do tropického raja? Exotické kvety a sýte farby ibišteka sú krásnym doplnkom balkónu. Preštudujte si štítok, aby ste im zabezpečili dostatok priestoru, pretože niektoré odrody dosahujú pomerne veľké rozmery. Niektoré môžete zazimovať aj v interiéri, aj keď je to trochu zložité, pretože potrebujú priame slnko.

Ruže sa pestujú ľahšie, než by ste si mysleli. Vyberte si nejakú miniatúrnu odrodu ruže alebo kríkovú ružu, ktorej sa bude v kvetináčoch dobre dariť. Uistite sa, že je na vašom balkóne najmenej šesť hodín priameho slnka, aby ste dosiahli čo najkrajšie zakvitnutie tejto kráľovnej medzi kvetmi.

Bylinky sú dokonalým doplnkom každého balkóna s nízkymi nárokmi na údržbu a pri varení z nich môžete kedykoľvek odstrihnúť. Ak máte na balkóne priame slnko, vyberte si bazalku a rozmarín. Pre slnečnú stranu s tieňom sú dobrou voľbou koriander a pažítka. Viac o pestovaní bylinike tu: bylinková záhrada.

2. Aké kvety na slnečný balkón?

Slnečné balkóny si doslova pýtajú levanduľu. Tieto trvalky dlho kvitnú, potrebujú priame slnko a ponúkajú nádherný buket, ktorý vás prenesie na dovolenku. Ak je váš balkón chránený previsom, nezabudnite pravidelne rastliny zalievať. Črepníky z pórovitých materiálov, ako je terakota alebo kokosové vlákno, rýchlo vysychajú, pretože sa z nich rýchlo odparuje voda. Nádoby z menej priepustných materiálov, napríklad z plastu alebo kovu, vysychajú pomalšie. 

3. Ktoré rastliny zvoliť na západný balkón?

Balkóny orientované na západ majú dostatok slnka. Preto sa sem hodia letničky v ružových, červených alebo fialových odtieňoch.  Najlepšie ich bude vidno v závesných košoch a okenných škatuliach. Motýle ich zbožňujú, takže okrem kvetinovej dekorácie budete mať na balkóne aj farebných lietajúcich návštevníkov. 

4. Bylinky na balkóne

Na terasu či balkón patria aj bylinky. Tie krásne prevoňajú celý priestor a vizuálne doplnia ostatné balkónové kvety. Bazalka je ideálna na pestovanie v kvetináčoch. Stačí jej priepustná pôda a bude bujne rásť napriek pravidelnému zberu jej listov. Poteší vás aj rozmarín, tymian, pažítka a šalvia. Medovka a mäta prevoňajú celý balkón a nepotrebujú takmer žiadnu údržbu. Ich vôňa navyše funguje ako repelent pre vás aj ostatné balkónové kvety.

Ak ste fanušíkom pestovania, poradíme vám ako by mala vaša zeleninová záhrada alebo bylinková záhrada vyzerať:

5. Kvety na balkón, ktoré prežijú zimu

Aj keď je tuhá zima, váš balkón a terasa sa nemusí odobrať na zimný spánok. Vysaďte naň tie správne druhy rastlín tak, aby kvitli postupne jedna po druhej. Budete sa z neho tešiť počas všetkých ročných období.

6. Tieto kvety prežijú zimu

Kvitnúť zrejme počas zimy v našich zemepisných šírkach nebudú ani jedny, niektoré kríky a stromy však zostanú aspoň zelené. Vyberajte si medzi tujami, borievkami, smrekmi, či krušpánom. Ak sa vám ale skutočne cnie za troškou farby, siahnite po vresoch. Tie pri správnej starostlivosti vydržia aj tuhé severské zimy s mínusovými teplotami, takže s nimi prežijte až do prvého jarného slnka.

5 tipov, ako pomôcť vašim kvetom prežiť zimné obdobie

Balkón a terasa, spolu s kvetmi a dekoráciami, si vyžadujú svoje. Doprajte kvetom prežiť zimu čo najdôstojnejšie! Máme pre vás inšpirácie na balkón:

  • odstráňte nerozvinuté puky, plody, odkvitnuté kvety a celú rastlinu skrátiť asi o tretinu ich veľkosti
  • ochráňte najmä koreňové krčky a použite prírodný materiál ako čečina alebo lístie
  • trvalky obmotajte prírodnou tkaninou a kríky zeminou
  • muškáty a fuchsie umiestnite do svetlej miestnosti s teplotou okolo 10°C
  • rastliny zalievajte maximálne raz za dva týždne, aby ste ich nenútili vegetovať

Dekorácia na balkón: krásne doplnky pre balkónové kvety

Inšpirácie na balkón a doplnky na terasu môžu mať rozmanitý charakter. Záleží od vášho vkusu, požadovanej atmosféry a dizajnového štýlu. Doprajte vašim kvetom dôstojné bývanie! Originálne črepníky a kvetináče sú pre vaše kvety na balkón ako stvorené. 

Nezabudnite, že balkón je ako vaša druhá obývačka. Dajte si preto záležať, aby sa vám aj vašim hosťom pohodlne na ňom sedelo. Obklopte ich kvetmi!Vychutnajte si naplno voľné chvíle! Vďaka dekoráciám a umeleckým kúskom bude váš balkón žiariť. 

Kvety potrebujú neustále vlahu. Zalievajte ich štýlovo! Krhličky rôznych druhov budú nielen plniť svoju funkciu, ale skrášlia váš balkón. Balkón sa môže stať príjemným miestom na oddych po dlhom a náročnom dni. Kvety a rastliny na balkóne pomáhajú dotvárať celkovú pohodu. 

Ďalšie inšpirácie a nápady do záhrady alebo na balkón nájdete tu:

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!