Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Obývačka v zemitých tónoch

Hnedá sa radí medzi zemité farby, ktoré do každého priestoru vnesú kúsok prirodzenej krásy a spätosti s prírodou. Možno na prvý pohľad pôsobí nenápadne, ale práve tento aspekt ju robí skutočne očarujúcou. Vďaka svojim rozmanitým odtieňom sa dá ľahko zakomponovať do interiéru akýchkoľvek farieb, pričom celému aranžovaniu dodá útulný nádych a podtrhne jeho charakter. Veľmi dobre si rozumie taktiež s rôznymi materiálmi. Objavte s nami očarujúce odtiene hnedej v ich pestrej škále a uvidíte, že aj vy ju hneď budete chcieť mať doma! 

Návrat k prírode: odtiene hnedej ako dominanta posledných rokov

I keď kombinácie farieb s hnedou nikdy nevyšli z módy, v ostatných rokoch sa teší ešte väčšej popularite. Jedným z dôvodov je aj jej symbol návratu k prírode a s ním spojená udržateľnosť, ktorá je v dnešnej neľahkej ekologickej dobe stále viac a viac dôležitá. Preto sa radí aj medzi interiérové trendy 2022, čo poskytuje množstvo skvelých inšpirácií pre štýlové aranžovanie.

Očarujúci charakter hnedej

Hnedá sa skladá z teplých farieb ako žltá, oranžová a červená so rôznou sýtosťou. Niekedy sa môže zdať, že určité tmavé odtiene oranžovej sú hnedé a niektoré svetlé odtiene hnedej zas pripomínajú oranžovú – všetko však závisí od jasu a sýtosti daného tónu. Aj tu môžete vidieť, prečo je hnedá tak nezameniteľná pre zariadenie interiéru. Spájajú sa v nej energické farby pripomínajúce prírodu v každodennom cykle. Preto sa považuje za symbol vytrvalosti, istoty a bezpečia. Ak to s ňou v interiéri preženiete, jej efekt bude opačný – bude pripomínať opustenú púšť a vyvolávať pocit samoty a izolovanosti.

Odtiene hnedej v umení feng shui

Feng shui farby podľa starodávnej čínskej filozofie tvrdia, že hnedá sa spája s pocitom bezpečia, starostlivosti, srdečnosti a zároveň umocňuje úprimnosť, čím dotvára dokonalý priestor pre rodinný život. Je to stabilná farba predstavujúca element zeme a v interiéri má svoje nezastúpiteľné miesto.

Aké odtiene hnedej existujú?

Hnedá jednoznačne patrí medzi teplé farby, pričom v jemných, svetlých variantoch je aj ideálnou neutrálnou farbou, ako pre kombinácie farieb na steny, tak aj pre podlahy, nábytok, doplnky a textílie. Skvelou správou je, že po jej boku krásne vynikne ako farba roka 2021 – dvojica skladajúca sa zo žltej a sivej, tak aj farba roka 2022 – novovytvorená Very Peri! Pripravili sme pre vás najznámejšie a najobľúbenejšie prevedenia pre interiérové farby s hnedou. 

Béžová

Béžová farba sa svojím neutrálnym charakterom hodí ako na steny, tak aj na podlahy a celé zariadenie. Jej svetlý a jemný charakter ponúka ideálne kombinácie pre teplé aj studené farby.  

Čokoládová

Tento tmavohnedý odtieň dodá priestoru sofistikovanú eleganciu a pocit bezpečia. Či už nábytok, tmavá drevená podlaha, akcentová stena alebo doplnky do bytu – bude to pocit dokonalého prepojenia s prírodou.

Kávová

Lahodný kompromis medzi tmavou a svetlou hnedou v podobe kávovej vnesie do miestnosti útulný pocit. Biela farba na stenu v kombinácii s týmto odtieňom spraví priestor nenútene elegantným a doplnky a textílie ešte hrejivejším. 

Odtiene hnedej: medená

Ďalším populárnym odtieňom je medená hnedá, v ktorej prevládajú červené tóny. Veľakrát je to v interiéri aj pútavá a menej výrazná náhrada červenej. Samozrejme veľmi pekne vynikne popri hnedej aj samotná červená farba.

Minimalizmus či maximalizmus? Odtiene hnedej pre každý štýl

Či už máte v obľube jednoduché, minimalistické aranžovanie, alebo vás očaril maximalizmus a radi kombinujete zariadenie mix and match spôsobom, odtiene hnedej sú skvelou voľbou pre každý štýl bývania! Hnedá sa totiž stala vkusnou náhradou sivej pre zútulnenie priestoru. 

Industriálny štýl

Pre industriálny štýl sa krásne hodia svetlé odtiene hnedej v prírodnom prevedení dreva, ako aj tie tmavé, ktoré v ňom vytvoria strohú eleganciu a pekne doplnia čierne kovové prvky.

Vidiecky štýl

Keďže vidiecky štýl uprednostňuje svetlé farby a prírodný charakter, môžete do neho zakomponovať nábytok, doplnky a dekorácie v akomkoľvek odtieni hnedej.

Boho štýl

Vzletný a hravý boho štýl miluje prírodné materiály a vlákna, ktoré sú samé o sebe veľakrát v odtieňoch hnedej. Svetlé tóny na stenách a tmavšie na zariadení ho vynikajúco doplnia.

Škandinávsky štýl

Škandinávsky štýl vychádza zo spojenia s prírodou a jednoduchej krásy. Zbožňuje drevo v akejkoľvek forme, čo znamená, že sa mu určite budú páčiť aj všemožné odtiene hnedej.

Aké odtiene hnedej farby voliť podľa charakteru miestnosti?

Hnedá farba dokáže svojou širokou paletou odtieňov vytvoriť rôzne pocity a atmosféru. Do každej miestnosti sa hodí trochu iná – ako dotvoriť pomocou tejto farby ten správny charakter miestnosti?

Obývacia izba a odtiene hnedej farby

Hrejivá energia obývačky sa hnedými odtieňmi vynikajúco doplní – tmavé odtiene na nábytku, na podlahe či na stenách jej dodajú intelektuálnu eleganciu, svetlé ju zas oživia a opticky zväčšia. Farebnosť zvyšného aranžovania je potom už len na vás. Je to aj výborný priestor pre veľké izbové rastliny, ktoré ešte podtrhnú prepojenie s prírodou.

Spálňa s hnedou

Farby do spálne v hnedých tónoch sú skvelou voľbou, pretože okrem hrejivého pocitu dodajú miestnosti extra mäkkosť. Dodajte k nim pastelové farby alebo odtiene fialovej pomocou posteľnej bielizne a dekoračných vankúšov pre viac romantiky a vznešenosti. 

Kuchyňa a hnedé odtiene

Odtiene hnedej určite nesklamú, ak sa rozhodujete, aké farby do kuchyne sa hodia najviac. Obkladačky, dlažba alebo kuchynská linka v týchto farbách spravia priestor útulným a s nádychom tradície. Budete ho môcť štýlovo doplniť farebným zariadením a textíliami, ktoré sa tu krásne hodia v akýchkoľvek farbách. Najlepšie je pre každé ročné obdobie iný motív!

Detská izba s odtieňmi hnedej

Ak premýšľate, ako vymaľovať detskú izbu, svetlé odtiene hnedej na steny sú vkusným riešením. Okrem hrejivej, pozitívnej energie, ktorú tu vnesú, vám dajú aj neobmedzený priestor pre výber farebného zariadenia! Deti rastú ako z vody a hnedé steny sa neskôr určite prakticky osvedčia aj pre izby pre tínedžerov.

Domáca kancelária

Tmavohnedé zariadenie kancelárie spraví priestor príjemne intelektuálnym a pútavým. Ak pridáte odtiene zelenej a odtiene modrej, vnesiete do nej pokoj a inšpiráciu dôležitú pre prácu z domu. Bude radosť tráviť tu čas!

Hnedá je pre interiérový dizajn skrátka nepostrádateľnou farbou! Veľakrát sa v zariadení objaví bez toho, aby sme si to uvedomili – napríklad výzdoba, doplnky, dekorácie, nábytok či podlaha z dreva ju prirodzene spravia súčasťou aranžovania. Kto by drevo nemiloval, keď sa ku všetkému aj naďalej radí medzi horúce interiérové trendy? Svetlé aj tmavé odtiene hnedej na akomkoľvek materiáli, priestoru ihneď dodajú hrejivú atmosféru plnú pohodlia a štýlovej elegancie. Už viete, akým spôsobom ju zakomponujete do vášho interiéru?

Doplnky do bytu v hnedej farbe

Hnedá farba predstavuje prirodzenosť, vyrovnanosť, rešpekt a pokoj. Ide o zemitý odtieň, ktorý sa dá ľahko kombinovať, nepôsobí príliš extravagantne a vytvára pocit tepla, ktorý je v domácnostiach veľmi dôležitý. Jednou z možností, ako túto farbu využiť v doplnkoch, je zvoliť hnedý koberec, ktorý skrášli obývačku, chodbu či dokonca aj kuchyňu. Minimalizmus v byte a premyslený interiérový dizajn si podmaní každého, kto vojde do miestnosti, a pritom poskytne množstvo praktických vlastností.

Hnedý koberec je dobrou voľbou nehľadiac na to, aký typ podláh sa u vás v dome či byte objavuje. Doplniť vie nielen tvrdé parkety, ale aj plávajúcu podlahu a kachličky. Vie si tiež poradiť s rôznymi farbami na stenách, obkladom, tapetami alebo dekoráciami nachádzajúcimi sa v okolí. Keď si zaobstaráte hnedý koberec, celý proces zariaďovania si zjednodušíte a urýchlite.

Kam umiestniť hnedý koberec?

  • veľký masívny hnedý koberec – veľké modely kobercov sa hodia do spoločenských miestností, ako napríklad obývačka. Vedia totižto krásne vyplniť priestor v okolí sedačky, konferenčného stolíka alebo relaxačného kresla. Okrem toho ich využijete aj v spálni, kde dekorujú posteľ a uisťujú vás, že sa ráno nepostavíte priamo na chladné parkety
  • stredne veľký hnedý koberec – tento typ kobercov využijete v prechodných miestnostiach a tam, kde sa zvyčajne viac chodí a pracuje ako oddychuje. Je to napríklad chodba, predsieň, kancelária a pracovňa.
  • malé hnedé koberce – menšie koberčeky si zamilujú deti vo svojich izbách, no takisto vaši hostia v hosťovských miestnostiach. Okrem toho sú dobré do kúpeľne pri sprchový kút a na vyčistenie topánok pri vchodové dvere.

Farby, ktoré ladia s hnedým kobercom

Nehľadiac na to, aký tón ste zvolili, všetky sa dajú kombinovať s niekoľkými odtieňmi, ktoré sa postarajú o štýlový a nadčasový vzhľad:

  • limetková – presnejšie ide o bledozelený odtieň, ktorý bol obľúbený hlavne z 70. – 80. rokoch minulého storočia. Trendy sa však vracajú a ak chcete svoj domov oživiť a opticky zväčšiť, nebojte sa tejto netradičnej kombinácie. Limetková sa postará o to, aby aj chladná hnedá vyzerala prívetivo a srdečne
  • modrá – ak chcete s kobercom kombinovať modrú, uistite sa, že hnedý odtieň sa radí medzi teplejšie. Vytvoríte tak jemný kontrast, ktorý sa postará o príjemnú atmosféru v miestnosti. Modrá farba je totižto sama o sebe studená a ak by ste k nej dali studenú hnedú, výsledok by mohol viesť k sterilnosti
  • pastelová ružová – presným opakom studenej modrej je teplá ružová farba, ktorá sa k hnedej skvelo hodí. Je len na vás, či zvolíte skôr tmavohnedý koberec, prípadne vyberiete bledší variant. Do elegantného výzoru, ktorý ružová nastolí, sú vhodné obe možnosti

Odtiene hnedej nikdy nevyjdú z módy! Nechajte sa očariť ich všestrannou krásou a pridajte ich do vášho aranžovania pomocou štýlového nábytku, doplnkov či textílií. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší a pohodlnejší!