Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
parížsky francúzsky štýl v obývačke

Francúzsko… to bola vždy krajina módy, dizajnu a elegancie. Meno, pri ktorého spomienke každému napadne atmosféra noblesy a sofistikovanosti. Moderný parížsky alebo francúzsky vidiecky štýl sa v interiérovom dizajne vôbec nelíšia. Sú očarujúce a sofistikované, využíva sa v nich pravidelne lesklá keramická žula a leštený prírodný kameň, parkety a laminát so svetlými textúrami dreva a krásne pastelové farby. Inšpirujte sa týmto trendom a pozrite si naše tipy, ako si vytvoriť nadčasovú oázu pokoja inšpirovanú mestom či krajinou len kúsok od nás.

Francúzsky vs francúzsky vidiecky štýl

Zariadenie interiéru vo francúzskom štýle je takmer totožné s vidieckym, no medzi oboma je niekoľko odlišností, o ktorých by ste mali vedieť. Francúzsky štýl je zmesou elegancie, nadčasovosti a mierne mestského štýlu. Predstavte si ho ako štýl bývania nachádzajúci sa v byte v rušnom centre Paríža.

Typickými prvkami francúzskeho štýlu sú:

 • otvorené police
 • využívanie chladnejších materiálov v kombinácii s teplejšími
 • minimalistické osvetlenie s poloindustriálnym nádychom
 • zarámované obrazy alebo koláže v umeleckom štýle

Na druhej strane, francúzsky vidiecky štýl, je, ako už z jeho názvu vyplýva, inšpirovaný práve vidiekom. Snúbi v sebe moderné, no pritom mierne tradičné prvky, je elegantný, komfortný a vyžaruje z neho teplo domova. Interiér je typický tým, že mieša rustikálny štýl a minimalizmus v byte, ktorý sa nebojí farieb a rozhodne nešetrí doplnkami.

Na rozdiel od mestského štýlu sa stráni používaniu chladnejších materiálov. Interiérové farby sú skôr bledšie a zemité, obľúbené sú odtiene ako biela, hnedá a béžová farba. Vyhýbať sa však nemusíte ani výraznejším pastelovým odtieňom, ktoré so sebou prinášajú sviežosť.

Francúzsky štýl – Parížsky štýl

Parížske zariadenie interiéru je orientované na interiérový dizajn, vznešenosť a vládne v ňom kombinácia viacerých štýlov. Typický parížsky byt vo francúzskom štýle sa nachádza v staršom paneláku a má vysoké stropy, lietacie dvere v kazetovej optike, nádherné drevené parkety a takmer v každej miestnosti otvorený krb s veľkým antickým zrkadlom. 

Do parížskeho bytu sa hodia najmä barokové a romantické kusy nábytku a doplnky do bytu. Pre tento štýl bývania je typický čalúnený nábytok so zamatovým poťahom, mohutné závesy a boxspring postele. Vo francúzskom štýle sa môžu objaviť dekoratívne doplnky z centrálnej a severnej Afriky, pretože práve tieto regióny sa historicky spájajú s Francúzskom. Pri ladení jednotlivých odtieňov a materiálov sú výstižné pastelové farby s kombináciou bielej a ligotavé zlaté a strieborné látky ako zamat, hodváb a bavlna. Pre inšpiráciu si pozrite naše video, kde vám ukážeme, ktoré doplnky sú vhodné pre parížsky štýl.

Provensalský štýl

Provensalský štýl prináša do vášho domova pocit stredozemnej atmosféry. V Provensalsku sú typické bungalovy s kamenným obkladom a oknami až po zem. Výstižným elementom sú látky, ktoré sú väčšinou vo výrazných farbách ako je žltá farba, zelená farba, modrá farba, červená a oranžová, a sú zdobené stredozemnými vzormi ako olivy alebo levanduľa. Aj provensalský riad môže symbolizovať francúzsky vidiecky štýl. K tomu nepatrí len biely porcelán, ktorý je ozdobený rovnakými vzormi ako textílie, ale aj amfory, misky a hrnce v červenej terakote.

Provensalský štýl

Štýl Bretónska

Bretónsko je tradičnou rybárskou oblasťou, preto je pre tento región typická francúzska námorná atmosféra. Bretónsko je dosť drsné, ale aj srdečné, a presne to by malo vyžarovať vo vašom interiérovom zariadení. Farby miestností sú väčšinou v jemných, matných modrých odtieňoch, zmiešané s pastelovými farbami. Doplnky do bytu majú tiež námornícky nádych a patria medzi ne fľaše v rôznych formách a malé doplnky ako loďka alebo dekoratívny maják.

Francúzsky vidiecky štýl a jeho prvky

O francúzskom vidieckom štýle sa často hovorí ako o kombinácii rustikálneho a minimalistického trendu s rafinovaným dekorom. To však nie je ani zďaleka všetko. Tento typ zariadenia je veľmi obľúbený vďaka vysokému komfortu, pohodlnosti a léžernej elegancii, ktorá vyzerá nadčasovo a nepôsobí okázalo. Štýl zariadenia má niekoľko charakteristických prvkov, ku ktorým sa radia:

Interiérové farby vo francúzskom štýle pochádzajú skôr z teplej palety a sú to odtiene ako žltá, ružová farba, krémová, biela, hnedá a béžová farba. Dokonca, báť sa netreba ani tmavších alternatív ako tehlovo červenej, okrovej alebo prírodnej ílovej.

Byt či dom zariadený v tomto štýle využíva nedokonalosti ako sú odhalené drevené stropné trámy alebo unikátne podlahy z dreva, kameňa či dokonca tehál. Materiály v interiéri môžu byť aj drahšie vo forme zamatu, hodvábu, terrazzo alebo mramoru, prípadne lacnejšie vo forme ratanu, kameňa, tehál a kovu.

Francúzsky vidiecky štýl: tipy, ako ho využiť v interiéri 

Francúzsky vidiecky štýl sa dá využiť v každej miestnosti v domácnosti. Ak neviete, ako na to, Westwing má pre vás praktické rady a nápady, ktoré vám rozhodne pomôžu:

Kuchyňa a kúpeľňa s francúzskym nádychom

Sofistikovaný, no pritom pohodlný a komfortný pocit získate v kuchyni využitím praktického a štýlového nábytku. Zvoľte drevené skrinky so zaujímavým detailom, napríklad s masívnymi rúčkami. Neformálnosť tohto štýlu sa vyznačuje otvorenými policami, vtipnými nápismi, kovanými stojanmi či dokonca hrncami zavesenými na háčikoch. Doplnky do kuchyne voľte striedmo, aby vám nezavadzali, a snažte sa, aby mali pridanú hodnotu. Napríklad štýlové úložné boxy alebo zaujímavé nástenné dekorácie s úložným priestorom.

To isté spravte aj v kúpeľni, kde jemnosť a unikátnosť podporíte malým lustrom, nástennými svietnikmi, zaujímavým zrkadlom a vintage vázou. Kúpeľňové doplnky sú dôležité, no v tejto praktickej miestnosti to s nimi nepreháňajte.

Francúzska oáza v obývačke

Vzdušné, priestranné a zaliate slnkom – aj tak by sa dali opísať obývačky vo francúzskom vidieckom štýle. Ten podporíte využívaním mäkkých a pohodlných materiálov, vzorovaných látok a čipkových závesov. Pod okno postavte taburetku alebo leňošku a komfort zvýraznite niekoľkými prehozmi a dekami. Dekorácie do obývačky voľte skôr masívnejšie a väčšie, aby sa v priestrannej miestnosti nestratili. Skvelá je napríklad stolová alebo stojaca lampa, pekný črepník, celozelené izbové rastliny či staršie knižky položené na stolíku pri kresle.

Elegantná francúzska spálňa

Spálňa snov už nemusí byť len vo vašich predstavách, práve naopak. Dnes ju môžete mať doma, stačí vám na to zopár detailov z francúzskeho vidieckeho štýlu. Zmes ženskosti, jemnosti a ošumelého vzhľadu prinesie krásny krištáľový luster, biela posteľná bielizeň a stará lavica na konci postele. Dekorácie do spálne nemusia byť vo veľkom množstve, stačí jedna lampa, drevené nočné stolíky a pohodlné kreslo pri okne.

Dekorovanie a výzdoba vo francúzskom vidieckom štýle

Správne zvolené dekorácie do bytu vedia celý francúzsky vidiecky štýl podporiť a dodať mu na kráse. Čo zvoliť, aby bol interiér trendy, no pritom si zachovával svoju praktickosť?

 • prehozy a vankúše na pohovke, kresle a posteli
 • nápadité nástenné osvetlenie vo forme svietnikov
 • menšie, no pritom masívne lustre
 • zaujímavé misy na ovocie
 • porcelán
 • čerstvé kvety alebo umelé kytice
 • farebné vzory
 • nedokonalé drevené kúsky

Naplňte váš byt francúzskym vidieckym štýlom a preneste sa v sekunde do centra Paríža. Vytvorte si štýlový, elegantný a nadčasový domov, v ktorom sa budete cítiť perfektne.

Nenechajte si ujsť horúce novinky a trendy! Využite bezplatnú registráciu na Westwing a zariaďte si domov ako profesionáli.