Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Vintage obývačka - naše inšpirácie pre každý domov

Usmievate sa pri predstavách na to, čo bolo? Neustále si prehrávate tie krásne okamžiky z minulosti? Cítite sa veľmi príjemne v prostredí s nostalgickou atmosférou? Máme pre vás vynikajúce riešenie – zariadenie obývačky, v ktorom sa rozplyniete od radosti. Dnes sa pozrieme na detaily vintage štýlu. Takýto interiér je očarujúci a veľmi ohľaduplný k životnému prostrediu. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako zariadiť obývačku v štýle vintage, ste na správnej adrese. Štylistky z Westwing si pre vás pripravili inšpirujúce nápady a tipy, ako by mala vyzerať vintage obývačka!

Retro alebo vintage obývačka- aký je rozdiel?

Vintage obývačka alebo Retro? Nostalgické interiéry majú toho veľmi veľa spoločného. No spoločným a bezpochyby najväčším menovateľom všetkých týchto štýlov, je minulosť! Dokázali by ste ich medzi sebou odlíšiť? Ako rozoznáte či sa jedná o vintage štýl alebo sa pozeráte na ten retro?

Vedeli ste, že vintage nábytok je vyrobený v rokoch od 1920 až do 1980 a všetok nábytok vyrobený pred rokom 1920 sa už považuje za starožitnosť? Retro štýl je vlastne moderný nábytok so vzormi z minulých storočí. Vďaka týmto informáciám budete v spoločnosti vyzerať ako expert na nostalgické štýly!

Spojenie desaťročí: Toto je vintage štýl v obývačke

Vintage obývačka vás privíta svojou nostalgickou atmosférou už od prahu miestnosti. Všetky kusy nábytku v pravom vintage štýle totižto pochádzajú z 20. až 70. rokov a nesú zo sebou ducha tradícií. Takéto zariadenie obývačky vďaka úmyselne zostarenému nábytku vytvára medzi stenami hrejivý pocit bezpečia. Veľmi pozitívne vítané sú v takomto zariadení aj kvety do obývačky a kvetinové prvky štýlu art deko. Ak máte radi nostalgiu, ale nechcete svoju obývačku zariadiť celú vo vintage štýle, začnite s jedným kusom nábytku a postupne podľa nálady pridávajte ďalšie prvky tohto štýlu. Mnoho interiérových štýlov obľubuje vintage prvky!

Farby, vzory a materiály vo vintage štýle

Farebná škála takéhoto zariadenia by mala byť jednoduchá a jednotvárna. Vzorom v štýle vintage jednoznačne otvárame dvere. Či už sú to kvetinové vzory, pruhy alebo iné geometrické tvary. Vintage obývačka má farby zakorenené v okrovej, petrolejovej, zlatej a hnedej. Rôznymi kombináciami týchto farieb a úmyselne zostareného nábytku dosiahnete vytúžený vintage efekt. A čo materiály? Tie sú rovnako rozmanité ako samotný štýl. Môžete tu nájsť drevo, kameň, kožu, ale aj nestarnúci kov. 

Krok za krokom: zariaďte si obývačku vo vintage štýle

 • Uistite sa, že vaše vintage kúsky sú akoby z jednej súpravy a nie sú si príliš odlišné
 • Aby váš interiér nebol nudný, hrajte sa s materiálmi a ich kontrastami. Napríklad lesklá meď, dymové sklo a drevo. Znie to zaujímavo?
 •  Budete potrebovať dva alebo tri nosné piliere vintage štýlu. Veľká vintage pohovka a komoda, sú zaručene správnou voľbou
 •  Dekorujte! Vintage nevyhnutne potrebuje dekorácie a aj dekorácie na stenu do obývačky. Dávajte však pozor na to, aby sa z vašej obývačky nestal blší trh
 • Ako čerešničku na torte si doprajte pravý vintage kúsok z miestneho bazáru. Hovoríme napríklad o starom kufríku, porceláne alebo kukučkových hodinách

Nevyhnutnosť štýlu vintage

Tvary nábytku v štýle vintage sú bohaté a slobodné. Či už okrúhle, rovné alebo tie geometrické s ornamentmi. Ak milujete tento nostalgický štýl, nasledujte naše tipy na nábytok, ktorý nesmie chýbať v takomto zariadení! 

 • Ako sme spomínali pár riadkov vyššie, kvalita je viac ako kvantita. Je lepšie vlastniť menej kvalitných predmetov, ako mať plný interiér nepotrebných kusov nábytku. Dizajn obývačky – zamerajte sa na dizajnérske skvosty a vytvorte sofistikovaný vintage štýl
 • Vintage nábytok musí predovšetkým pritiahnuť zrak a rozprávať vlastný príbeh. O to sa zvyčajne postarajú originálne tvary a charakteristické črty, ktoré mnohokrát slúžili ako podpis autora či firmy. Vo vintage obývačke nesmie chýbať takáto komoda či kreslo
 • Nevyhnutnosťou vintage obývačky je určite pohodlná vintage pohovka, ktorá prinesie do vášho domova americký pocit
 • Obklopte sa porcelánom zo 60. až 70. rokov. Porcelán je kľúčovým elementom zariadenia v štýle vintage! Porcelán nepatrí len do kuchyne. Je veľmi ozdobný a náramne sa hodí ako dekorácia do vintage obývačky. Starožitné figúrky, vázy alebo čajové súpravy sa budú nádherne vynímať na tej úmyselne zastarnutej komode či konferenčnom stolíku
 • Vintage klasikou sú plagáty, ústrižky z novín či prvé reklamné predmety akými sú napríklad staré logá, či tabule. Taktiež nezabúdajte na lustre, hodiny a zrkadlá. Čím staršie budú, tým viac príbehov so sebou prinesú

Výzdoba: vintage doplnky a textílie do obývačky

Aby bol celkový charakter vintage štýlu čarovný a nostalgický, je potrebné vybrať tie správne doplnky! Tu sa nachádza veľmi tenká línia medzi vintage a gýčom. Ak budete dodržiavať tipy našich štylistiek a zvolíte napríklad staré kukučkové hodiny, lustre alebo zrkadlá s priam až starými rámami, urobíte správny krok. Do takéhoto zariadenia doplňte vintage vozík, ktorý bude slúžiť ako pomocný stolček. Taktiež zvoľte niekoľko vankúšov v retro štýle a koberecna. Aký koberec je vhodný do obývačky? Najlepšie ten veľký perzský. Takéto zariadenie určite nebude pôsobiť gýčovo, ale naopak veľmi sofistikovane a elegantne.

Kombinujte vintage nábytok s modernými doplnkami

Vintage výzdoba

Moderná obývačka a vintage? Vintage štýl je veľmi slobodný a otvorený rôznym kombináciám. Pokojne ho môžete kombinovať s moderným štýlom. V takomto prípade postupujte tak, že budete kombinovať len menšie dekoračné elementy. Ak by ste chceli mať vo vintage interiéri moderný nábytok, narušilo by to celú atmosféru vo vintage štýle, ktorá by mohla veľmi jednoducho zaniknúť.

Nástenná výzdoba v obývačke vo vintage štýle

Vintage obrazy

Ak chcete pritiahnuť zrak hostí, siahnite po tapetách! Rok 2021 prináša nové trendy a medzi nimi bezpochyby nájdete aj tapety na stenu do obývačky . Vintage steny sa určite potešia obrazom a zrkadlám, ale len tým, ktoré budú v starých rámoch. Ak budete mať takýto rám, nezáleží na tom či obrázky v ňom budú čiernobiele alebo farebné.

Osvetlenie obývačky v štýle vintage

Vintage osvetlenie

Stolové lampy ako u babičky, staré lustre alebo industriálne nástenné modely zo 70. rokov. Svetlo ma v takomto štýle v prvom rade dekoračnú funkciu. Preto buďte pri jeho výbere naozaj kreatívni. Pokiaľ ide o počet, platí pravidlo – čím viac, tým lepšie! Zvýraznite dekoračné prvky pomocou osvetlenia, čím znásobíte ich charakter.

Vintage obývačka – ako ju zariadiť na 2 spôsoby

 1. Starý dom alebo byt

  Prvým spôsobom, ako zariadiť obývačku vintage štýlom je presťahovanie sa do domova, ktorý vám zanechali vaši rodičia alebo prarodičia. V takomto prípade postačí využiť moderné elementy. Tento spôsob je náročnejší! Prečo? Pretože musíte zanechať všetko v pôvodnom stave. Ornamenty na stenách, staré okná či drevenú parketovú podlahu.

  Pri rekonštrukcii musíte postupovať opatrne, aby ste nenarušili ten starodávný pocit, pre ktorý ste sa sem rozhodli nasťahovať. Môžete začať napríklad tým, že si zaobstaráte väčší moderný kus nábytku, akým je napríklad pohovka Chesterfield. Pokračujete vintage dekoráciami, kde vymeníte nepoužiteľné starožitnosti za praktické vintage kusy. Starožitné rámy môžete vyplniť napríklad novou zrkadlovou plochou alebo dokúpiť žiarovky do starej lampy. Kreativite sa medze nekladú!
 2. Vintage nábytok a výzdoba

  Druhý spôsob je oveľa jednoduchší a mnohokrát aj o čosi zábavnejší. Vintage štýl je veľmi otvorený a prakticky sa v ňom môže stretnúť naozaj široké spektrum nábytku, motívov a dekorácií. Musíte len dbať o to, aby sa príliš nelíšili.

  Ako teda začať? Spýtajte sa rodiny, susedov alebo svojich známych, či sa im v pivnici alebo na povale nepovaľuje nejaký nepotrebný starý nábytok. Pri hľadaní svojho budúceho vintage kúsku môžete naraziť na plno vzácnych vecí, ako napríklad porcelán, vázy alebo unikátne modely vyrobené na určitú udalosť. Dobre viete, že v minulosti sa nevyrábalo v takom veľkom množstve ako dnes, a teda takéto kusy nábytku nesú so sebou aj veľkú hodnotu.

  Taktiež môžete navštíviť vintage shopy, bazáry alebo webové stránky, kde ľudia ponúkajú nepotrebný nábytok za odvoz. Zariaďte si svoju obývačku, ktorá bude naozaj čarovná. Zabavte sa a ušetrite peniaze!

Vintage inšpirácia

Dúfame, že sa vám inšpirácie do obývačky v podobe vintage štýlu páčila. My vo Westwing máme radosť, ak môžeme inšpirovať ľudí k vytvoreniu krásnych domovov.


Nechajte sa inšpirovať a prečítajte si aj tieto články na našom webe:

Ak máte záľubu v nádhernom dizajne a nadčasových trendoch, registrujte sa bezplatne na Westwing a čerpajte z výhod členského klubu. Čaká na vás mnoho exkluzívnych ponúk a inšpirácií, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajším!