art déco štýl v interiéri

Umenie dekorovať. Taký je doslovný preklad interiérového štýlu zvaného art déco, ktorý prekvital v 20. a 30. rokoch minulého storočia. Jeho domovom bola Amerika aj Európa a dnes sa k tomuto interiérovému štýlu vracia celý svet. Je to veľmi elegantný a prekvapivo funkčný štýl, ktorý pohltil spoločenské dianie svojej doby. Okrem interiérového dizajnu sa objavil v móde, v architektúre aj v dizajne automobilov. Krásne zobrazený ste ho mohli vidieť v známom filme Veľký Gatsby. Niektorí ho považujú za nádherný a podmanivý, iní za lacný a gýčový. Aký bol a aký je tento štýl dnes?

Štýl bývania: spoznajte art déco

Art déco nahradilo jednoduchšie art nouveau inšpirované prírodou v období po prvej svetovej vojne. Jeho názov je odvodený od Medzinárodnej výstavy moderného dekoratívneho a priemyselného umenia. Tá sa konala v Paríži v roku 1925, kedy bol tento štýl bývania prvýkrát predstavený svetu. Rýchlo sa stal módnou senzáciou a spájal v sebe unikátne kúsky s masovo vyrábaným nábytkom a doplnkami. Zámerom bolo vytvoriť nový štýl elegancie, ktorá predstavovala bohatstvo a sofistikovanosť. Akým spôsobom tento štýl spojil priemyselné prvky s tými okrasnými?

Čím sa vyznačuje tento štýl?

Nábytok v tomto  štýle sa vyznačuje jednoduchým, čistým, často až aerodynamickým tvarom a opakujúcimi sa geometrickými vzormi. Na výrobu nábytku a dekorácií sa používali drahé prírodné materiály ako zelený nefrit, striebro, slonovina či kamenné krištále. Bohato boli zastúpené aj umelé materiály ako bakelit a železobetón. Je to elegantný štýl a neobsahuje romantické prvky ako napríklad provensalský štýl alebo shabby chic.

10 hlavných prvkov

Tento štýl je mozaikou mnohých štýlov a charakteristické sú preň prvky pozbierané z celého sveta. Ovplyvnený bol kubizmom, prvky prírody prebral z art nouveau a inšpirácie zo starovekého Egypta, Ázie, Indie aj strednej Ameriky. V štýle sa objavili aj tvary prebrané z industriálneho dizajnu lodí, vlakov a motorov áut. Predstavujeme vám desať hlavných prvkov, ktoré neodmysliteľne patria k tomuto štýlu.

  1. Opakujúce sa geometrické, cikcakové a ševronové vzory 
  2. Sýte farby s dôrazom na kontrast
  3. Lesklé materiály ako perleť, mramor, mosadz, krištáľové sklo a lakované drevo
  4. Nábytok s reliéfom, klenby a podstavce
  5. Často sa opakujúci motív vychádzajúceho slnka
  6. Štylizovaná príroda a zvieratá
  7. Exkluzívne materiály ako napríklad africké perly kombinované s bakelitom  
  8. Senzuálne abstraktné kresby nahých ženských tiel
  9. Sofistikované japonské techniky maľby 
  10. Špicaté, zúbkované vzory inšpirované mrakodrapmi (napríklad Chrysler Building)

Geometrické vzory a materiály v hlavnej úlohe

Art déco bolo doslova presýtené geometrickými vzormi. K tejto obsesii prispeli významné archeologické objavy na začiatku 20.storočia. Boli nimi vykopávky v Pompejach a Tróji a najvýznamnejšie bolo odokrytie Tutanchamónovej hroby v roku 1922. Ďalšie geometrické tvary boli inšpirované novými vynálezmi v oblasti motorov, rádií, áut, lietadiel a vlakov. 

Vzorovaná tapeta na stenu

V interiéri inšpirovanom týmto štýlom by ste len ťažko našli holé steny. Pokiaľ sa chystáte s týmto štýlom experimentovať, jednoznačne začnite umiestnením tapety na jednu, alebo viacero stien. Pri geometrickej tapete vaša práca však nekončí, tu je bežné tapety ozdobiť aj kovovým zrkadlom v tvare slnka. Zvoliť môžete aj populárne art déco obrazy alebo čierno-biele fotografie.

Najobľúbenejšie geometrické vzory

V art déco nájdete celú škálu geometrických tvarov. Obľúbený je ševronový vzor v tvare písmena V, rovnako ako aj oblé krivky inšpirované aerodynamikou. Z archeológie sa v art déco objavili vzory zikkuratov. Populárne sú aj cikcakové vzory, trojuholníky, diamanty, stupňovité vzory a motív slnka a slnečných lúčov. 

Art déco materiály

V štýle sa kombinovali luxusné materiály s materiálmi zo sériovej výroby. Z luxusných materiálov sa používali perly, nefrit, obsidián, kryštáľ, striebro a zlato. Populárny bol aj mramor, hodváb, ebenové drevo, koža a umelá žraločia koža. Na výrobu nábytku sa používalo naleštené drevo a zamat. Zo sériovo vyrábaných materiálov vynikal plast, a to hlavne bakelit, sklo vita-glass a železobetón. Kombináciu chrómu a skla bolo možné vidieť hlavne na všadeprítomných ozdobných svietidlách.

Art déco bol prvým väčším medzinárodným dekoračným štýlom a dôraz sa v ňom kládol aj na kvalitu materiálov. Koberce sa dovážali z Blízkeho Východu, kachličky zo Španielska a ónyxový mramor z Talianska. 

Zariadenie v štýle 20.rokov

Štýl je veľmi bohatý na farby. Používali sa sýte odtiene modrej, žltej, červenej, zelenej aj ružovej. Pre svetlejšie obývačky alebo spálne sa používala béžová farba. Interiérové farby boli síce hlboké a výrazné, nikdy však nezatienili nábytok a ostatné doplnky v miestnosti. Farby na stenách bývali doplnené čiernymi, chrómovými a zlatými prvkami. Romantické motívy kvetín nie sú typické pre art déco, prednosť získali geometrické vzory a jednoliate farebné plochy.

V art déco interiéri vynikal nábytok z lakovaného dreva a populárne boli masívne komody, skrine a priestranné kreslá. Zamatové gauče a taburetky s okrasnými strapcami boli taktiež veľmi obľúbené. Často sa nich zobrazovali motívy z dovoleniek na safari ako vzor zebry, leoparda a iných zvierat. Rozšírené bolo taktiež použitie kože a umelej žraločej kože na menšie dekorácie a úžitkové predmety.

Na dlážkach boli obľúbené drevené parkety a vzor rybej kosti, u nás známy aj ako stromčekový vzor. Vzory teda naozaj dominovali celej miestnosti, začínajúc už od samotnej podlahy. Linoleum a čierno-biele kachličky boli taktiež veľmi populárne. Pre art déco štýl sú typické aj výrazné koberce s geometrickým vzorom položené na týchto krásnych dlážkach. 

Ako posledné sa v art déco kládol dôraz na krásne svietidlá a lustre. V art déco interiéri by ste odhalené žiarovky typické pre industriálny štýl hľadali len márne. Populárne boli geometrické tvary lámp vyrobených z kombinácie kovu a skla. Ich dizajn bol na tú dobu veľmi moderný a inšpirovaný bol opäť aerodynamikou s minimálnymi okrasnými detailmi.

Moderný interiér v štýle art déco

Art déco interiéry zo začiatku minulého storočia boli dekadentné, luxusné a príťažlivé. Aby ste vytvorili pôvabný domov v štýle art déco v súčasnosti, je treba nájsť zlatú strednú cestu. Začnite art déco do svojho domova začleňovať postupne a oddajte sa mu len natoľko, nakoľko uznáte za vhodné.

V prvom rade venujte pozornosť svojim stenám. Grafická tapeta a maľovka sú rýchle a efektné riešenia, ako na počkanie vniesť art déco do svojho domova.  Čo sa týka zariadenia, art déco bolo známe kombinovaním materiálov.  Vyberte si nábytok zo zamatu, dobrou voľbou sú okrasné taburetky z ponuky WestwingNow v kombinácií zamat a kov. Zvoliť si môžete aj kreslá či stoličky so zvieracím motívom v kombinácií s drevom alebo kovom. Vniesť ducha art déco do vášho domova vám pomôžu aj samostatné doplnky z kovu. Okrem sošiek, váz a lámp nezabudnite ani na nástenné kovové dekorácie a to v prvom rade zrkadlá.

Mnohé interiérové farby z art déco éry sú veľmi populárne aj dnes. Medzi nimi sú hlavne: modrá farba, ružová farba, zelená farbaantracitová farba, ktoré v menšom často vídame aj v boho štýle. Smelo ich kombinujte medzi sebou, doplňte o element zlatej alebo striebornej a dekorovanie zakončite čierno-bielym prvkom. A to buď na koberci, kachličkách alebo ho vneste do priestoru v podobe fotografie alebo grafickej maľby. Vintage štýl si našiel svoje miesto aj v art déco, kde sú historické kúsky vždy vysoko oceňované. Ústredným a unikátnym prvkom vášho domova inšpirovaného art déco sa tak môže stať prečalúnený gauč alebo nanovo prelakovaná starožitná komoda.

Lákajú vás atraktívne kúsky v štýle art déco, alebo je pre vás kombinácia mnohých farieb a vzorov priveľa? Na stránkach Westwing vám pravidelne prinášame inšpirácie a užitočné rady, ako si vytvoriť domov presne podľa vášho gusta. Využite bezplatnú registráciu na našom serveri a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!