THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŽ -50 % – NAKUPUJTE LEN DNES!

Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
art déco štýl v interiéri

Umenie dekorovať. Taký je doslovný preklad interiérového štýlu zvaného art déco, ktorý prekvital v 20. a 30. rokoch minulého storočia. Jeho domovom bola Amerika aj Európa a dnes sa k tomuto interiérovému štýlu vracia celý svet. Je to veľmi elegantný a prekvapivo funkčný štýl, ktorý pohltil spoločenské dianie svojej doby. Okrem interiérového dizajnu sa objavil v móde, v architektúre aj v dizajne automobilov. Krásne zobrazený ste ho mohli vidieť v známom filme Veľký Gatsby. Niektorí ho považujú za nádherný a podmanivý, iní za lacný a gýčový. Aký bol a aký je tento štýl dnes?

Čo je to art déco štýl bývania?

Art déco štýl bývania je pôvabný, prepracovaný a zaujímavý štýl, ktorý prinášal vo svojich začiatkoch istú mieru odreagovania sa v neľahkých povojnových časoch. Ľudia sa k nemu utiekali, aby sa odreagovali, zabavili a preniesli sa do blízkej budúcnosti, ktorá dávala prísľub voľnosti a akejsi slobody. Názov art déco odvodili dizajnéri od Medzinárodnej výstavy moderného dekoratívneho a priemyselného umenia (fran, Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Tá sa konala v Paríži v roku 1925, kedy bol tento štýl bývania prvýkrát predstavený svetu.

Ľudia si tento štýl zamilovali, vďaka čomu sa stal okamžitou senzáciou. Spojenie unikátnych a nadčasových kúskov, elegancie, modernosti a štýlovosti bolo niečo úplne nové. Čím ďalším sa art déco vyznačuje?

 • čistým, jednoduchým a často až aerodynamickým tvarom
 • opakujúcimi sa geometrickými tvarmi
 • prírodnými materiálmi ako zelený nefrit, striebro, slonovina či kameň
 • umelými materiálmi ako bakelit a železobetón

Zaujímavosťou je, že aj napriek orientácii na detail, art déco rozhodne do interiéru neprináša romantické prvky, ako napríklad provensalský štýl, taliansky štýl alebo shabby chic.

Art déco interiér: 10 charakteristických prvkov

Art déco je mozaikou mnohých štýlov a charakteristické sú preň prvky pozbierané z celého sveta. Ovplyvnený bol kubizmom, prvky prírody prebral z art nouveau a inšpirácie zo starovekého Egypta, Ázie, Indie aj strednej Ameriky. V tomto štýle sa objavili aj tvary prebrané z industriálneho dizajnu lodí, vlakov a motorov áut. Predstavujeme vám desať hlavných prvkov, ktoré neodmysliteľne patria k prepracovanému štýlu art déco.

 1. Opakujúce sa geometrické, cikcakové a ševronové vzory
 2. Sýte farby s dôrazom na kontrast
 3. Lesklé materiály v interiéri ako perleť, mramor, mosadz, krištáľové sklo a lakované drevo
 4. Nábytok s reliéfom, klenby a podstavce
 5. Často sa opakujúci motív vychádzajúceho slnka
 6. Štylizovaná príroda a zvieratá
 7. Exkluzívne materiály ako napríklad africké perly kombinované s bakelitom  
 8. Senzuálne abstraktné kresby nahých ženských tiel
 9. Sofistikované japonské techniky maľby
 10. Špicaté, zúbkované vzory inšpirované mrakodrapmi (napríklad Chrysler Building)

Vzory, farby a materiály v štýle art déco

Art déco bolo doslova presýtené geometrickými vzormi. K tejto obsesii prispeli významné archeologické objavy na začiatku 20. storočia. Boli nimi vykopávky v Pompejach a Tróji a najvýznamnejšie bolo odokrytie Tutanchamónovej hrobky v roku 1922. Ďalšie geometrické tvary boli inšpirované novými vynálezmi v oblasti motorov, rádií, áut, lietadiel a vlakov.

Najobľúbenejšie geometrické vzory

Krásne a nadčasové art déco má mnoho tvárí, vďaka čomu dokáže vyhovieť úplne každému, nehľadiac na to, aké štýly preferujete. To, čo mu dodáva na zaujímavosti a netradičnosti, sú rozhodne geometrické tvary, z ktorých sa najčastejšie využívajú:

 • ševronový vzor v tvare písmena V
 • oblé krivky inšpirované aerodynamikou
 • vzory zikkuratov z archeológie
 • cikcakové vzory
 • trojuholníky a diamanty
 • stupňovité vzory
 • motív slnka a slnečných lúčov

Art déco materiály

Art déco interiéry zo začiatku minulého storočia boli dekadentné, luxusné a príťažlivé. A síce to platí aj teraz, zopár vecí sa rokmi zmenilo a pretransformovalo, vďaka čomu je tento štýl bývania trendy aj dnes.

Popri lineárnych dekoráciách a geometrických tvaroch by ste v tomto štýle mali používať drahé, možno až trochu exotické materiály s dekadentnými, leštenými a vysoko lesklými povrchmi. Klasikou je nadčasové drevo s lakovanou úpravou a s mosadznými alebo chrómovými detailmi. Ak by ste nechceli investovať do drahého masívu, pomôže vám imitácia dreva, ktorá vyzerá na prvý pohľad na nerozoznanie od skutočného dreva.

Art déco vzdáva hold bohatstvu, kráse a nadčasovosti, čo je dôvod, prečo by v interiéri nemali chýbať zlaté detaily a luxusné materiály, ktoré priťahujú pozornosť. K nim patria:

 • luxusné poťahové látky na sedenie a čelo postele, ako je napríklad koža, satén alebo zamat
 • nerezová oceľ, chróm, sklo a lakované detaily pre zariadenie a doplnky do bytu
 • drahé materiály pre kvalitný nábytok ako je mramor, drevo, kameň a v niektorých prípadoch jednofarebný porcelán bez detailných kresieb

V minulosti charakterizoval luxusný dom v art déco aj plast, prípadne iný umelý materiál. V súčasnosti sa mnohí orientujú skôr na prírodné materiály, ktoré tešia dlhou výdržou, originalitou a nadčasovým dizajnom.

Interiérové farby pre štýl bývania art déco

Zariadenie domu v štýle art déco priťahuje pozornosť a láka každého, aby sa prizrel bližšie. Počítajte preto s tým, že farby doplnkov, nábytku či stien musia byť nápadné a výrazné. Jednotlivé odtiene často rozbíjajú prvky s vysokým leskom, chrómovanými detailmi alebo zaujímavými geometrickými tvarmi. Aké interiérové farby by vám vo vašom modernom art déco príbytku nemali chýbať?

 • sýte odtiene žltej, červenej, zelenej, modrej a ružovej, ktoré môžete použiť v obývačke alebo kuchyni, kde je neustály pohyb
 • jemnejšie odtiene krémovej a béžovej, ktoré môžete využiť v obývacích izbách, jedálňach a spálňach, pretože pôsobia upokojujúco
 • neutrálne farby ako biela a čierna, ktoré slúžia na prechod medzi výraznými odtieňmi a ktoré môžete, no nemusíte použiť

Ako zariadiť moderný interiér v štýle art déco? 6 tipov, ako na to!

Zariadenie interiéru v art déco prináša nadčasovosť, originalitu a unikátnosť, po ktorej túžia mnohí. Chcete aj vy moderný dom, ktorý vyrazí dych každej návšteve? Westwing si pre vás pripravil niekoľko praktických krokov a tipov, ako na to!

 1. Voľte lesklý nábytok, najlepšie drevený masív, ktorý výrobcovia alebo vy sami nalakujete špeciálnym lakom. Ak by ste drevo nechceli, môžete siahnuť aj po lesklom kachličkovom obklade alebo kovovom zariadení v metalických odtieňoch.
 2. Zamerajte sa na drahé materiály ako zamat, hodváb, satén, koža, mramor alebo kameň a vytvorte nimi výrazný interiér, ktorý bude pomaly prehádzať až do štýlu glamour.
 3. Nebojte sa výrazných farieb, ako modrá, červená, zelená, ružová či dokonca zlatá farba a navzájom ich skombinujte.
 4. Ak nie ste milovníkom výrazných farieb, siahnite po krémových odtieňoch, ako je béžová farba alebo ťavia a doplňte ich zaujímavými doplnkami.
 5. Nezabúdajte na vzory, najlepšie geometrické, no pohrajte sa aj s oblými krivkami, motívom slnka alebo zikkuratmi z archeológie.
 6. Nebojte sa textílií a do obývačky alebo spálne ich prineste vo veľkom množstve a vo výrazných vzoroch. Okrem prehozov si zaobstarajte aj závesy, koberce, deky či vankúše.

Art déco nábytok

Nábytok v štýle art déco poteší svojou elegantnou siluetou a na prvý pohľad jednoduchým dizajnom, ktorému chýbajú zložité detaily. Pre tento trend sú typické veľké príborníky, presklené vitríny a masívne art déco kreslá a stoličky. K typickým oblým a rozmerným kreslám pridajte pohodlné zamatové pohovky a taburetky v sýtych farbách a nezabudnite ani na praktický konferenčný stolík. A kým v minulosti ľudia do interiérov prinášali motívy z dovoleniek na safari ako vzor zebry, leoparda a iných zvierat, dnes ich nahrádzajú geometrické vzory, čisté línie a aerodynamické oblé tvary. 

TIP: Vintage štýl si našiel svoje miesto aj v art déco, kde sú historické kúsky vždy vysoko oceňované. Ústredným a unikátnym prvkom vášho domova inšpirovaného art déco sa tak môže stať prečalúnená pohovka alebo nanovo prelakovaná starožitná komoda.

Textílie

Okrem kože sa v interiéri objavujú aj ďalšie textílie, ako napríklad zamat a hodváb. Práve tieto materiály prinášajú charakteristický luxus a bohatstvo, o ktoré sa štýl snaží. V rámci výzoru textílií sa vyhnite kvetom alebo iným romantickým prvkom a nahraďte ich jednofarebnými kúskami, prípadne geometrickým vzorom. Textílie ako deky a prehozy umiestnite na posteľ, čalúnenú sedačku, kreslo alebo taburetku, záclony a ťažké závesy zaveste na okná a koberce prestrite vedľa sedačky a postele.

Osvetlenie

Jedným z najjednoduchších, no zároveň najpútavejších spôsobov, ako do vášho domova priniesť art déco, sú svietidlá, ktoré ho podčiarkujú. Svietidlá tohto trendu priťahujú pozornosť svojimi geometrickými a symetrickými vzormi, a viacerými detailmi. Vyberáte si z viacerých možností:

 • svietidlá s čistými aerodynamickými modernými líniami a siluetami s minimálnymi detailmi
 • lampy s minimalistickými tienidlami, ktoré pôsobia stále veľmi jednoducho a vedia splynúť s okolím
 • svietidlá s rozmernými tienidlami prinášajúce intímnu atmosféru a pravé teplo domova

Doplnky

Rovnako ako koloniálny štýl, aj art déco dotiahnete do dokonalosti, keď doň zvolíte správne doplnky. Orientujte sa na kúsky, ktoré vás môžu preniesť v čase, no pritom pôsobia stále nadčasovo a budú trendy aj o niekoľko rokov. Vyberte jednoduchšie sošky ženských postáv, veľké nástenné zrkadlo, masívne vázy a menšie figúrky. Namiesto obrazov a fotografií siahnite skôr po originálnych tapetách a nezabudnite ani na detaily, ako sú kovové úchytky nábytku, nožičky na sedačke alebo tienidlá na stojacich a nástenných lampách.

Tapety na stenu

V interiéri inšpirovanom art déco by ste len ťažko našli holé steny. Pokiaľ sa chystáte s týmto štýlom experimentovať, jednoznačne začnite umiestnením tapety na jednu, alebo viacero stien v obývačke, jedálni, kuchyni či chodbe. Tapety si vyberáte v jednofarebnom prevedení s jemným dekorom, prípadne vo výraznom dizajne s geometrickými vzormi alebo oblými tvarmi. V rámci farieb zostávajte v charakteristických odtieňoch pre art déco, ako sýta zelená, červená farba, modrá, žltá či jemnejšia krémová a béžová.

Pri výraznej tapete vaša práca však nekončí, je bežné tapety ozdobiť aj kovovým zrkadlom v tvare slnka. Zvoliť môžete aj populárne art déco obrazy alebo čierno-biele fotografie.

Lákajú vás atraktívne kúsky v štýle art déco, alebo je pre vás kombinácia mnohých farieb a vzorov priveľa? Na stránkach Westwing vám pravidelne prinášame inšpirácie a užitočné rady, ako si vytvoriť domov presne podľa vášho gusta.