Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Romantické svadobné menu

Chystáte svadbu a spolu s ňou aj chutné slávnostné menu? Doprajte sebe aj hosťom pôžitok nielen z jedla, ale aj dokonalú pastvu pre oči! Pri výbere dekorácií na svadobný stôl myslite aj na prípravu jedálneho a nápojového lístka. Zaujímavý a štýlový dizajn hostí nielen zaujme, ale aj naladí na všetko dobré, čo ich čaká. Svadobné menu tak môže vkusne doplniť program na svadbu a dotvoriť celkový štýl svadobného dňa. Uprednostníte elegantnú klasiku alebo niečo osobnejšie? Aby sme vám uľahčili plánovanie svadby, máme pre vás pár štýlových inšpirácií.

Najkrajšie svadobné menu: naše 4 obľúbené štýly

Ako zaujať, zabaviť aj informovať svadobných hostí už od prvej chvíle? Pripravte im očarujúce svadobné menu, ktoré zdôrazní váš osobitý štýl. Na výber máte niekoľko možností:

 1. Glamour

  Ukážte svoj pôvab a zmysel pre krásu aj na slávnostnom menu. Ideálne budú zlaté a strieborné prvky s kvapkou zmyselnosti.
 2. Romantické

  Nevinnosť a neha. Tento dojem podporí využitie kvetinových prvkov s prímesou jemnej ružovej. Pre napísanie jedálneho lístku je ideálne malebné kaligrafické písmo.
 3. Klasické

  Jednoduchá biela a čierna, doplnená skvelým výberom jedál a nápojov, sa hodí nielen pre minimalistický štýl, ale aj pre akýkoľvek iný typ svadby.
 4. Vintage

  Trochu retra a okrasných prvkov nezaškodí, hlavne keď máte radi vidiek a trochu rozmarnosti. Rozhodne vzbudíte pozornosť hostí, a tiež ich zvedavosť nato, čo dobré ich čaká. Ak vás zaujíma ako by mala vyzerať svadba v tomto štýle, pozrite sa na náš príspevok: vintage svadba.

Pre viac inšpirácií na tému svadba si pozrite naše ďalšie inšpirácie:

3 základné formáty pre vaše svadobné menu

Prvý dojem robí divy! Pamätajte na to aj pri výbere jedálneho lístku. Keď sa hostia usadia, určite si so záujmom obzrú detaily, ktoré nájdu na stole – taniere, svietniky, vázy, kvety na svadbu a iné dekorácie. Aby všetko spolu pekne ladilo, venujte pozornosť aj výberu vhodného motívu, tvaru a materiálu svadobného menu.

1. Klasika: štvorcové svadobné menu

Klasické hranaté jedálne lístky sú všeobecne známe aj populárne. Mávajú rôzne veľkosti a formy. Môže to byť skladacia karta, s veľkosťou 15 x 21 cm, ktorú viete postaviť na stôl pred viacerých hostí. Taktiež to môže byť elegantná kokteilová karta 10,5 x 30 cm, ktorá sa dobre drží v rukách a jedlá na nej vyzerajú veľmi štýlovo. Ak by ste radi dali každému hosťovi niečo do rúk, zvážte svadobné menu vo forme pohľadnice, s rozmermi 10 x 21 cm. Tento formát sa veľmi pekne kombinuje aj s obrúskami, prípadne s ozdobami či drobnými darčekmi, ku ktorým sa dostane každý hosť.

2. Skutočný pútač pozornosti: okrúhle svadobné menu

Páči sa vám predstava, že každý hosť dostane svoje vlastné svadobné menu? Ak chcete navyše zaujať, využite existujúce tvary a použite okrúhle menu, ktoré dokonale zapadne k tanierom na stole. Ušetrí vám miesto a podčiarkne celkový dojem z dekorovaného priestoru. Či už to budú kvetinové vzory alebo minimalistické moderné vzory – okrúhle karty dodajú vašim stolom efektný detail.

3. Elegantné, prirodzené a minimalistické menu

Keď už ste si vybrali tvar pre svoje svadobné menu, je čas venovať pozornosť materiálu. Na výber máte veľa druhov vysoko kvalitného papiera v rôznych štruktúrach a farbách. Podľa materiálu pre ktorý sa rozhodnete, dostane vaše menu úplne iných charakter. Ktoré sú naše najobľúbenejšie materiály?

 1. Kraft papier – vyniká svojim prírodným vzhľadom aj v rôznych farbách a vhodný je pre eko, vidiecky alebo boho štýl.
 2. Transparentný papier – v kombinácii s farebným papierom, ktorý tvorí základ, vyzerá tento vzdušne pôsobiaci papier veľmi efektne a výnimočne.
 3. Štruktúrovaný papier – môže byť použitý v rôznych farebných odtieňoch, ktoré zrnitej štruktúre dodajú pocit ušľachtilosti a dôstojnosti.
 4. Perleťový papier – doplní rozprávkovú alebo aj elegantnú atmosféru svadobnej výzdoby a dodá jej pocit vzácnosti a noblesy.

Tipy a triky: na čo by ste mali myslieť pri výbere svadobného menu

Hostia by sa nemali na svadbe nudiť a vám sa to určite podarí! Okrem atraktívneho miesta na svadbu dokáže hostí zaujať nielen zaujímavý program na svadbu, ale aj inšpiratívna karta s ponukou jedál a nápojov. Využite to ako príležitosť na spríjemnenie času aj na pobavenie hostí. Zozbierali sme niekoľko nápadov, ktoré vám prípravu uľahčia.

 1. Stavte na štýl prezentácie

Na klasickom skladacom menu býva jedlo zvyčajne uvedené vpravo a nápoje vľavo, dodržte to. Ak má vaše svadobné menu tvar pohľadnice alebo okrúhly tvar, umiestnite jedlo na prednú stranu a nápoje na zadnú.

 1. Stavte na štýl prezentácie

Na klasickom skladacom menu býva jedlo zvyčajne uvedené vpravo a nápoje vľavo, dodržte to. Ak má vaše svadobné menu tvar pohľadnice alebo okrúhly tvar, umiestnite jedlo na prednú stranu a nápoje na zadnú.

 1. Dbajte na čitateľnosť

Myslite na starších alebo aj menších hostí a skontrolujte, či je písmo čitateľné pre všetkých. Ideálne je objednať si vzorové menu s vašim dizajnom, aby ste mohli všetko skontrolovať a uistiť sa, že je všetko v poriadku.

 1. Preverte, či máte dostatok kusov

Doprajte hosťom pocit pohody už od začiatku a uistite sa, že bude na stoloch dostatok jedálnych lístkov pre všetkých. Vyhnete sa tak sklamaniu, že niekto čaká na slávnostný výber pridlho. Pre každých 6 osôb by ste mali mať jednu alebo dve karty. Ak ste sa rozhodli potešiť každého hosťa vlastnou kartou, uistite sa, že nikomu nebude chýbať.

Buďte originálni – DIY svadobné menu

Niet nad svadbu, ktorá srší pohodou a hlavne jedinečnosťou svadobného páru. Pre dotvorenie celkovej atmosféry môžete použiť aj vlastnú tvorivosť a dodať tomuto špeciálnemu dňu originalitu.

Ukážeme vám, ako si navrhnúť vlastné svadobné menu:

 1. Navrhnite si štruktúru a nakreslite hlavné obrysy

 2. Nadpisu dajte dôraz a farby

 3. Podnadpis napíšte tenším perom

 4. Použite odlišný typ písma pre hlavný text

 5. Okraje zvýraznite vodovými farbami

Neponáhľajte sa! Plánovanie svadby nie je každodenná záležitosť. Úlohu zohráva každý detail, podobne ako vo vzťahu. Dajte si čas na premyslenie a prezrite si aj ďalšie naše články a inšpirácie pre svadbu.

Registrujte sa bezplatne na Westwing a získajte exkluzívne ponuky a inšpirácie, vďaka ktorým váš domov ožije krásou a pohodou.