Inšpirácie na zariadenie predsiene

Pri zariaďovaní domácnosti je potrebné mať dostatočnú fantáziu na to, aby ste vedeli, aké prvky kúpiť a kam ich umiestniť. Nie každý si však vie hneď predstaviť, ako má jeho domov vyzerať, a čo vlastne v ňom chce. A toto tvrdenie platí dvojnásobne o predsieni, malej miestnosti v domácnosti s kľúčovou úlohou. Pravidelne ju využívate, a preto musí byť štýlová a zaujímavá. Neviete, čo by ste do nej dali? Využite chodba inšpirácie a nechajte sa zlákať svetom štýlového nábytku, pekných doplnkov a trendy kúskov.

Chodba inšpirácie: kde začať

Pri zariaďovaní chodby si musíte uvedomiť jednu základnú vec – ide o praktickú miestnosť s dôležitou funkciou. Prepája jednotlivé miestnosti v domácnosti a je často tým prvým, čo uvidí návšteva po otvorení vchodových dverí. Je preto nutné, aby ste mysleli na to, čo do nej dáte a ako ju zariadite. Moderné predsiene majú jednu spoločnú vec, nie sú len praktickými a strohými časťami domácnosti, ktoré si nikto nevšimne. Práve naopak, tvoria základ každého domu a bytu, sú štýlovo zariadené a hostia na ne nezabudnú dlho po tom, ako opustia váš domov. Problém je ten, že sú menšie, a preto sa vám možno prehnala hlavou otázka, ako zariadiť malú predsieň? Netreba sa ale ničoho báť, celý proces je ľahký, rýchly a zvládne ho aj začiatočník.

Chodba inšpirácie: 7 moderných nápadov

Štýlová, moderná a trendy chodba v dome či byte vie navodiť tú správnu atmosféru celého interiéru. Na to, aby však mala takúto moc, do nej musíte zvoliť tie správne prvky. Práve preto vám prinášame 7 moderných nápadov, akú toto miesto zariadiť podľa vlastných predstáv a tak, aby poskytovalo presne to, čo má.

Vyberte si štýl miestnosti

Na začiatok je dôležité vybrať si správny štýl bývania, do ktorého budete chodbu ladiť. Najlepšou voľbou je minimalizmus, charakteristický bledšími farbami a menším počtom doplnkov. Je tiež veľmi praktický, čo tento typ miestnosti vyžaduje. Okrem minimalizmu je tiež vhodný industriálny štýl známy jednoduchosťou a minimom doplnkov. Pri tomto štýle si ale dávajte pozor, pretože je tmavý a dokáže opticky miestnosť zmenšiť. Poslednou možnosťou je severský či škandinávsky štýl populárny bledými farbami a využitím dreva.

Dôležitá je aj farebná kombinácia

Každý štýl bývania je charakteristický nejakými farbami, no ak sa pre žiaden nerozhodnete a zvolíte svoj vlastný, vyberte si dva, maximálne tri odtiene či interiérové farby. Tie by mali byť podobné, aby spolu pekne ladili, nebili do očí a dokázali jedna druhú zvýrazniť. Najlepšie sú farby ako napríklad béžová farba, pretože je to bledá farba a opticky vie zvýrazniť miestnosť. Rovnakú silu majú aj pastelové farby a biela, nehovoriac o tom, že sa navzájom pekne kombinujú.

Zamerajte sa na kľúčové prvky

Ešte predtým ako začnete vyberať zariadenie interiéru, napríklad doplnky a dekorácie do bytu, je dôležité premyslieť si, ktoré zo základných prvkov v predsieni využijete. K základným kúskom patrí skrinka na odkladanie vecí, ako napríklad topánok, kabátov, tašiek a iných, väčších či menších predmetov. Ďalej je dôležité miesto na sedenie, najlepšie lavica s úložným priestorom, puf alebo stoličky. Posledný kúsok nábytku je vešiak, ten môže byť stojaci, niekde v rohu, alebo navŕtaný v stene.

Základný nábytok by ste mali mať v predsieni všetok, aby mohol spĺňať svoju hlavnú úlohu. Jednotlivé predmety si dobre zmerajte a zistite, či sa zmestia. Ak nie, musíte hľadať ďalej, pretože väčšina chodieb má limity a nie je príliš veľká.

Nebojte sa doplnkov

Zariaďovanie interiéru sa môže zdať náročné, a preto si nezabudnite pozrieť “chodba inšpirácie”, ktoré sú plné nových možností a detailov. Pri voľbe doplnkov a dekorácií máte voľnú ruku a je len na vás, čo zvolíte. Dôležité je ale, aby ste to s nimi zbytočne neprehnali, pretože v takom prípade by interiér nepôsobil dobre.

Chodba inšpirácie: osvetlenie

Ak máte v chodbe veľké okno, cez ktoré sa do miestnosti dostane prirodzené svetlo, máte výhodu v tom, že nepotrebujete príliš veľa toho umelého. Stačí, keď zvolíte centrálne, vo forme lustra alebo bodového osvetlenia. Niektorí však okno nemajú a musia v chodbe svietiť aj cez deň. Ak patríte do tejto skupiny, je dôležité, aby ste si vybrali úsporné žiarovky a viac štýlových lámp. K centrálnemu osvetleniu pridajte ešte pekné stolové alebo stojacie lampy. Dôležité je tiež nočné osvetlenie chodby, ktoré využijete hlavne v noci, keď si pôjdete po pohár vody.

Využite podlahu

Podlaha tvorí veľkú časť chodby, no mnohí na jej potenciál zabúdajú. Keď v byte alebo dome nemáte peknú podlahu, stavte na celoplošné koberce. Pomaly sa vracajú do módy a prinášajú so sebou príjemné teplo počas celého roka. Skvelo doplnia zariadenie predsiene a môžete ich ladiť s viacerými doplnkami alebo nábytkom. V prípade, že si podlahu ešte len vyberáte, zainvestujte do nej a vyberte si niečo, čo bude ladiť so štýlom miestnosti. Napríklad, do severského trendu padne ako uliata drevená podlaha, do minimalistického sa budú hodiť biele kachličky.

Chodba inšpirácie: zrkadlo a jeho silné vlastnosti

Úzka chodba v byte sa krásne otvorí, keď do nej dáte veľké zrkadlo, prípadne niekoľko menších. Miestnosti dodá centimetre navyše a vám poskytne praktický doplnok na skontrolovanie outfitu, účesu a mejkapu. Neviete, ako skombinovať zrkadlo do svojej domácnosti? Využite naše “chodba inšpirácie” a pozrite si, ako s takýmto kúskom pracujú profesionálni dizajnéri.

Ako využiť chodbu na uskladnenie vecí

Ako sme už niekoľkokrát spomenuli, chodba je hlavne praktickou miestnosťou. Poskytuje priestor na uskladnenie viacerých vecí a prepája dve, prípadne viacero miestností. Na to, aby ste využili jej najsilnejšie stránky, je nutné správne ju zariadiť:

  • Vyberajte štýlové úložné boxy, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako pekný doplnok. V skutočnosti však môžu skrývať veľa maličkostí, doplnkov či sezónnych dekorácií.
  • Snažte sa vyberať praktické skrinky, na prvý pohľad minimalistické, no s množstvom úložného priestoru. Ukryjete do nich všetko čo potrebujete, od búnd, kabátov a tašiek, až k topánkam, čiapkam a šálom.
  • Stavte na tajné úložné miesta, napríklad v laviciach alebo pekných pufoch. Nikto o nich nemusí vedieť, len vy.

Štýl bývania: ktorých pravidiel sa držať?

Menšie alebo väčšie chodby majú určité pravidlá, ktorých by ste sa mali držať, aby vyzerali dobre a zaujímavo:

  • Nekombinujte viac ako tri farby, aby ste nevytvorili chaos. V malej miestnosti by ste sa potom necítili dobre a opticky by ste ju zmenšovali.
  • Rovnakého pravidla sa držte aj pri materiáloch. Najlepšie spravíte, keď si vyberiete len jeden, prípadne dva.
  • Chodbu sa snažte presvetliť, aby ste ju opticky zväčšili. Ak nemáte dostatok prirodzeného svetla, siahnite po umelom, vo forme dekoračných lámp.
  • Nebojte sa honosného, elegantného a luxusného glamour štýlu. V chodbe môže vyzerať veľmi dobre.
Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!