Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
krásna kvetinová výzdoba - pampová tráva

Nie je tráva ako tráva! Hoci každá tráva môže byť krásna, pampová tráva má v sebe niečo výnimočné. Čaro a jemnosť tejto jemnej rastliny si čoraz viac získava srdcia nadšencov interiéru. Vynikne vo váze v zložitejších kvetinových aranžmánoch, no vyzerá dokonale aj ako solitér. Sušená či umelá pampová tráva nepotrebuje vodu a bude vám slúžiť niekoľko mesiacov aj bez nutnosti starať sa o ňu. Každý interiér s ňou získa nový charakter. Poďte sa s nami pozrieť, čo všetko dokáže a aké možnosti vám ponúka.

Čo je to pampová tráva?

Pampová tráva je okrasná tráva pochádzajúca z pámp (stepí a prérií) Južnej Ameriky, dosahujúca výšku 100 aj 250 cm. Odrody sa líšia dĺžkou, hustotou aj farbou kvetov. Existuje v rôznych odtieňoch krémovej, pastelovo ružovej, hnedej aj fialovej. Rastie ako solitér zložený z trsu trávy a súkvetí. V záhradách tvorí dokonalé dizajnové zákutia. Ak uvažujete aké kvety do záhrady vybrať, toto môže byť jedna z nich.

pampová tráva v béžovom interiéri

Odrody pampovej trávy: vyberte si svoju obľúbenú

Pampová tráva je statná a očarujúca rastlina, Je možné ju rezať a použiť čerstvú pre aranžovanie kvetov alebo aj sušiť. Najobľúbenejšie odrody sú:

Biela pampová tráva

Vedeli ste, že biela pampová tráva je jednou z najobľúbenejších záhradných dekorácií? Vďaka jemným a jasným kvetenstvám skvele rozžiari celú záhradu a je zaujímavým dizajnovým prvkom. Je obľúbenou dekoráciou aj pre vázy a interiér.

Ružová pampová tráva

Ružová farba dodá každému zákutiu elegantný vzhľad. Táto majestátna stálozelená rastlina kvitne na jeseň a prináša tak do chladného priestoru teplo a nehu.

Purpurová tráva pampy

Purpurová alebo bordová farba bude ako stvorená pre skutočne originálnu záhradu. Najmä v zime – fialová pampová tráva pokrytá snehom bude vyzerať rozprávkovo!

Pampová tráva – Cortaderia selloana

Táto vynikajúca odroda okrasnej trávy skvele poslúži v každej záhrade. Najlepšie sa jej darí v suchých a kamenistých pôdach, preto ju určite nevysádzajte do mokradí a vlhkých zákutí.

Aké sú výhody pampovej trávy?

V čom spočíva čaro tejto „obyčajnej“ trávy? Pampová tráva je nenáročná na pestovanie a zároveň:

 • vynikne v exteriéri rovnako aj v interiéri
 • vyzerá krásne hneď po zrezaní, ale aj keď vyschne
 • pôsobí veľkolepo a ponúka veľa možností pre aranžovanie kvetov a interiéru
 • hodí sa nielen pre boho štýl, ale takmer pre každý štýl bývania
 • zjemňuje priestor svojimi prírodnými farbami v odtieňoch béžovej aj ružovej

Sušená pampová tráva ako dekorácia

Pampová tráva je jedna z mála rastlín, ktorej čas vôbec neuberá na kráse. Práve naopak. Keď vyschne, jej krása nadobúda ďalší rozmer. Jej veľkolepé chocholy umožňujú expresívne meniť charakter interiéru a poskytujú množstvo príležitostí pre ich využitie. Kvetinová výzdoba vďaka nej získava bohatosť a súčasne jemnosť spojenú s naturálnou prirodzenosťou.

Ako vysušiť pampovú trávu?

Či už si pampu donesiete čerstvú z vlastnej záhrady, kvetinárstva alebo zo záhradného centra, postup pri sušení je rovnaký. Vyberte steblá, ktoré sú najhustejšie a vyzerajú najlepšie. Potom odstráňte listy zo stoniek a upravte ich na požadovanú dĺžku. Stonky omotajte špagátom alebo elastickou páskou a zaveste ich dolu hlavou, približne na 2 až 3 týždne, na suché a teplé miesto. Keď tráva kompletne uschne, môžete začať s výzdobou.

TIP : Aby ste zabránili drobeniu trávy a aby si dlhšie udržala svoju trvanlivosť, nastriekajte ju kvetinárskym sprejom alebo lakom na vlasy. Takéto ošetrenie zabráni vyblednutiu trávy, čo je obzvlášť dôležité v prípade jej ružovej odrody.

Veniec z pampovej trávy v boho štýle

Sušená pampová tráva sa často používa napríklad aj pri viazaní vencov. Prinášame vám tip na adventný veniec v boho štýle, ktorý jedinečným spôsobom kombinuje spomienky na bohaté leto a sviatočnú atmosféru. Vianočná výzdoba s ním bude naozaj čarovná. Vytvorte si ho spolu s nami!

Potrebujete:

 • Slamený veniec, minimálne 40 cm
 • 4 vysoké sviečky a svietniky (držiaky na sviečky) určené na vence
 • Pampová tráva
 • Iné sušené trávy, napríklad Phalaris (Chrastica), Lagurus (Zajačka vajcovitá), Lunaria (Mesačnica), sušený bielený Ruscus
 • Zlatý drôt

Postup:

Presný popis ako vytvoriť veniec z pampovej trávy:

 1. Trávu skráťte tak, aby z nej zostal iba „kvet“ a krátky úsek stonky.

 2. Jednotlivé trávy pripevnite na jednu stranu venca omotaným drôtom.

 3. Akonáhle sú trávy pripevnené, všetko nastriekajte lakom na vlasy.

 4. Pripevnite na veniec držiaky na sviečky.

 5. Pri manipulácii dbajte na bezpečnosť.

Trend: pampová tráva vo váze

Dekoratívna tráva vynikne najlepšie v dekoratívnej nádobe. Moderný dizajn nádob a váz žičí rôznorodým tvarom a prepožičiava interiéru špecifický charakter. Možností je naozaj veľa, nebojte sa preto hľadať to správne miesto aj tvar.

Ako dekorovať pampovú trávu aby vynikla vo vašom interiéri?

Kamkoľvek ju umiestnite bude vyzerať skvelo! Môže byť súčasťou iných kytíc, ale môže byť umiestnená aj samostatne. Vynikne podobne ako iné kvety vo váze na stole, v blízkosti postele alebo aj v knižnici. Ak je celý aranžmán vysoký, neodporúčame ho položiť na stôl nielen kvôli bezpečnosti, ale aj preto, aby nenarušil harmóniu interiéru. Potom je lepšie položiť vázu na podlahu, konzolu alebo nízky stolík.

Neviete ako na to? Tu je pár tipov pre aranžmán s trávou:

 1. Aj jedno steblo vyššej trávy vynikne vo väčšej váze z farebného skla a bude pôsobiť originálne a veľkolepo.
 2. Veľká váza s hustou kyticou, umiestnená v rohu obývacej izby, doplnená vašou obľúbenou grafikou, ležérne opretou o stenu, dodá miestnosti umelecký charakter.
 3. Stredne veľká váza, umiestnená na nočnom alebo konferenčnom stolíku, hneď vedľa minimalistickej sochy a sviečky.
 4. Kytica z trávy položená na komode a doplnená albumom fotiek, svietnikmi a dekoratívnou miskou dodá priestoru dôstojnosť.

S akými kvetmi môžete kombinovať pampovú trávu?

Suché trávy je možné kombinovať aj s inými vetvičkami alebo rastlinami. Možnosti rôznych kompozícií sú nekonečné, tak ako vaša fantázia. Tu sú overené nápady:

 • Eukalyptus s pampovou trávou: táto kombinácia vydrží dlho vo váze. Eukalyptus je ďalšia módna a odolná rastlina pre kvetinové aranžmány vo váze.
 • Vetvičky bavlny s trávou: biela a béžová farba je kombinácia, po ktorej dychtivo siahajú interiéroví dizajnéri. Tak prečo to nevyužiť aj u vás doma?
 • Pampová tráva a jarné kvety: Jar prináša nekonečné kombinácie farieb a možností. Jemná ružová, biela a fialová tráva obohatia svieže jarné kvety o krehkú nehu.
 • Protea s trávou: Protea (Artyčok) patrí v poslednej dobe medzi obľúbené rastliny floristov. Vydrží dlho vo váze a dobre sa aj suší, takže bude dokonalým spoločníkom pre pampovú trávu.
 • Samostatná pampová tráva: Vložte niekoľko stebiel do veľkej vázy a položte ju na podlahu k stene. Trávu tiež môžete skrátiť a vložiť jednotlivé steblá do niekoľkých menších váz.
 • Umelé kytice s pampovou trávou: Doplňte umelé kvety o autentickú prírodnú trávu, čím podporíte prirodzený vzhľad aranžmánu.

Svadobná výzdoba: inšpirujte sa kvetinovou dekoráciou pampovej trávy

Svadobná výzdoba s využitím pampovej trávy je ideálna predovšetkým pre boho štýl svadby. Využiť sa dá pre malé kytice na svadobnom stole, ale aj pri výzdobe svadobného oblúka alebo závesných dekorácii nad stolom. Ak sa bude konať svadobná hostina alebo svadba v prírode, husté kytice pampovej trávy v sklenených nádobách sú tiež krásnym doplnkom. Pri aranžovaní kombinujte trávu s eukalyptom, bielymi kvetmi ako eustoma alebo orchideami či ružami. Krásne vyzerá aj kombinácia viacerých farieb tráv v jednom aranžmáne.

Pampová tráva: všetko, čo potrebujete vedieť o jej starostlivosti

Úspešné pestovanie pampovej trávy vyžaduje miernu a suchú zimu, hoci mrazy tráve nevadia. Dôležité je, aby miesto nebolo príliš veterné alebo mokré. Tráva potrebuje skôr suché, slnečné alebo polotienisté miesto. Ak nemáte vhodnú pôdu, riešením bude zmiešať pôdu s pieskom alebo zeminou na výsadbu kaktusov a využiť aj drenáž na odvodnenie. Pravidelné hnojenie napomôže správnemu rastu. V zime je ideálne zviazať trávu do trsu, aby ju nepoškodil nával snehu.

Pampovú trávu môžete pestovať aj na balkóne, myslite však na vhodne veľký kvetináč a zazimovanie prikrytím. Vďaka svojej výške vám tráva určite poskytne aj ochranu pred zvedavými pohľadmi susedov a okoloidúcich.

Pozrite si našu klubovú stránku Westwing a získajte exkluzívne ponuky a originálne inšpirácie pre váš domov!