Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Ružové kvety vo váze

Kytica kvetov má úžasnú schopnosť potešiť každého, kto sa na ňu pozrie, bez ohľadu na sezónu. Kvety vo váze slúžia aj ako dekorácia interiéru, na prvý pohľad zaujmú farbami, tvarmi alebo detailným či jednoduchším aranžovaním. Kvety vo váze podliehajú novému interiérovému trendu – biophilic design, čiže usporiadanie interiéru v súlade s prírodou, vďaka čomu si budete môcť užívať dotyk prírody priamo u vás doma. Kvetinovú výzdobu môžete zvýrazniť vďaka správne zvolenej váze, ktorá svojim dizajnom zapadne do usporiadania interiéru alebo práve naopak – bude jedinečným prvkom, ktorý nezostane bez povšimnutia. 

Kvety vo váze: osvojte si základné floristické princípy

Samotná príroda je na vrcholovom rebríčku ak ide o aranžovanie kvetinových kompozícií, ktorými sa väčšinou inšpirujeme a snažíme napodobňovať, ale niekedy to nemusí stačiť. Odporúčame riadiť sa základnými princípmi kvetinárstva. Vďaka nim sa naučíte ako kombinovať rôzne kvety a izbové rastliny, ktoré rastliny sa navzájom neznesú a ako naaranžovať kvety vo váze tak, aby ste dosiahli dokonalé aranžovanie kvetov.

 1. Princíp

  Exotické rastliny, ktoré sa navzájom od seba výrazne odlišujú, napríklad farbou, tvarmi listov či kvetov alebo svojou veľkosťou, zohrávajú dôležitú úlohu pri vytváraní kvetinovej výzdoby. Takéto kvety si žiadajú neutrálne pozadie aby pôsobili ako hlavný dekoračný prvok. Ich krásu zvýraznia originálne porcelánové, krištáľové alebo sklenené vázy. Na záver ich môžete takisto ozdobiť elegantnou hodvábnou stuhou. Takéto kvety sa hodia na špeciálne príležitosti a radíme medzi ne napríklad: anthuriu, delphiniums, mečík, ľaliu.   
 2. Princíp

  Rastliny, ktoré majú okrúhle kvety, sa zvyčajne považujú za menej originálne ale s rovnako veľkou dekoratívnou hodnotou ako tie exotické. Aranžovanie rastlín s okrúhlymi kvetmi si vyžaduje menej pravidiel. Medzi takéto kvety patria: ruže, chryzantémy, karafiáty, tulipány, pivonky, narcisy, hortenzie. Hodia sa do klasických porcelánových, sklenených či keramických váz, ako aj do medených alebo cínových. Tieto kytice môžete ozdobiť jednoduchými lesklými stuhami z látky. 
 3. Princíp

  Pre klasické, každodenné kompozície sa používajú rastliny, ktoré majú okrúhle a malé kvety a patria sem: sedmokrásky, nechtíky, prvosienky alebo konvalinky. Kytice z týchto kvetov môžete vložiť do jednoduchších ale nie príliš vysokých váz, vyrobených z hliny alebo kameniny. Takisto môžete použiť plechové krhličky. Kyticu ozdobte dekoratívnou rafiou alebo jednoduchou šnúrkou. 

TIP: Vyberte si z krásnych sklenených váz vo Westwing. Stačí si kliknúť tu: Sklenené vázy!


Aranžovanie kvetov do vázy

Ako prvé odrežte konce stoniek ostrým nožom pod uhlom, aby mala plocha stonky, cez ktorú kvet absorbuje vodu, maximálnu možnú veľkosť. Vyvarujte sa nožniciam, ktoré môžu stonku poškodiť. Odrežte taktiež spodné listy a tŕne aby nehnili vo vode. Vázu naplnte vodou tak, aby boli stonky rastlín ponorené maximálne 5 cm. Do vody môžete vložiť niekoľko kociek ľadu, ktoré zaručia, že kvety vo váze vydržia oveľa dlhšie. 

Následne vytvorte základ kytice pomocou veľkých listov, rôznych vetvičiek alebo farebných drôtov, ktoré budú slúžiť aj ako podpora kvetov s tenkými stonkami. Jednoduchý spôsob na aranžovanie kvetov je zvinutie jednotlivých listov, ktoré vložte do vázy a do každej rolky umiestnite jednotlivé kvety. 

Ďalší spôsob na vytvorenie kvetinovej výzdoby je zviazanie rôznych druhov kvetov do menších kytíc a ich uloženie do plytkej vázy alebo sklenenej misy. Na základ kytice môžete použiť aj malú kovovú sieťku s drobnými okami. Vložte ju do vázy, nalejte vodu a vkladajte kvety do sieťky. Začnite väčšími kvetmi v strede a pokračujte menšími po stranách, zdola zvoľte tmavšie a kompozíciu zakončite svetlými rastlinami.

Najjednoduchším riešením je použiť kvetinovú špongiu. Najprv ju nakrájajte tak, aby sa zmestila do vázy a následne ju dobre namočte. Potom ju vložte do vázy a zapichnite do nej kvety, vďaka čomu vytvoríte dokonalé aranžovanie kvetov.

Kvety vo váze: aranžovanie do vysokej vázy

Vo vysokých vázach sa krásne prezentujú kvety s vysokými stonkami ako sú slnečnice, línie, pivonky a hortenzie. V súčasnosti je takáto kvetinová výzdoba vo vysokých vázach veľmi v móde. Hodí sa do minimalistického a industriálneho štýlu a slúži ako výborná dekorácia rohu miestnosti, či už v predsieni alebo vedľa schodiska. 

Ako použiť okrúhlu alebo oválnu vázu?

Do okrúhlej alebo oválnej vázy uložte kvety tak, aby ste vytvorili okrúhle aranžovanie kvetov, to znamená, že kvety by mali po celom obvode mierne prevísať. Takáto výzdoba sa hodí napríklad do interiéru v štýle boho

Kvety vo váze: ako ideálne vyzdobiť interiér kvetmi? 

Váza je rovnako dôležitá ako kvety v nej. Z vázy sa stala neodmysliteľná súčasť interiérových dekorácií, a preto už dnes nikoho neprekvapí ani postavená prázdna váza na podlahe, komode či poličke. Rovnako pôvabne pôsobia aj fľaše, usporiadané jednotlivo alebo v kombinácií s inými fľašami, čo sa momentálne považuje za módny interiérový trend. Do takejto fľaše môžete vložiť kvet alebo vetvičku, no nezabúdajte, že hlavným prvkom nemá byť rastlina ale fľaša.

Ako naaranžovať kvety do vázy: 6 najkrajších kvetinových aranžmánov

 1. Klasika v čistej forme

  Vysoká sklenená váza, v ktorej sa nachádzajú krásne hortenzie v kombinácii s chryzantémami. Položte ju na nízky stôl vedľa zrkadla, v ktorom sa bude krásne odrážať.

 2. Jarné kvety vo váze

  Farebné tulipány a chryzantémy v tvare kužeľa v módnej sklenenej okrúhlej váze. Takéto aranžovanie, inšpirované poľnými kvetmi, sa hodí do interiéru vo vidieckom alebo klasickom štýle. 

 3. Ako naaranžovať ruže do vázy?

  Váza, džbán alebo starý porcelánový pohár sa perfektne hodia pre kyticu ruží. Môžete použiť jednofarebné ruže alebo skombinovať rôzne farby a tak vytvoriť kyticu ruží v rôznych odtieňoch. 

 4. Pampová tráva vo váze

  Pre vytvorenie dokonalej výzdoby, ktorá je momentálne veľmi módna, uložte rastlinu do vázy v neutrálnej farbe. Pampová tráva je nenáročná na starostlivosť a môžeme ju zaradiť aj medzi umelé kytice. Táto kvetinová výzdoba sa hodí do každého štýlu.

 5. Ako naaranžovať väčšie kvety do vázy?

  Uložte niekoľko vetvičiek rozkvitnutej mandle do keramickej vázy a vytvorte pôvabné aranžovanie, ktoré sa hodí ako dekorácia na stôl. 

 6. Vhodné kvety pre keramické vázy

  Ružové pivónie v kombinácii s vetvičkami a malými zelenými listami pritiahnú zrak každého. Pre zvýraznenie finálneho aranžovania použite oválnu vázu s modrými čipkovanými vzormi.

Ako farebne kombinovať kvety vo váze

Pre správne farebné kombinovanie kvetov vám poslúži farebný kruh, pomocou ktorého môžete vytvárať rôzne farebné kombinácie. Tri susedné farby v kruhu sa považujú za harmonické a navzájom sa nebijú ale vytvárajú prirodzený súlad. 

Pre vytvorenie dramatického aranžovania používajte farby ležiace oproti sebe. Napríklad fialové kvety v kombinácii so žltými vytvoria silný kontrast. Rastliny v nesúrodných farbách oddeľte neutrálnymi tónmi. Patria sem sivé, zelené alebo biele kvety, ktoré sa zároveň často považujú za dominantu aranžovania.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!