Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
príprava na svadbu v záhrade

Keď vám je svedkom okrem blízkych aj slnko a koruny stromov a okrem partnera objíma vás aj zeleň a vôňa kvetov. Ak túžite dať si manželský sľub pod holým nebom, toto všetko môžete mať. Svadba v prírode býva jeden z najkrajších zážitkov, ktorý žena za život zažije a muž ocení. Nejde len o neformálnu atmosféru, ale aj úžasné kulisy a jedinečnosť. Čo všetko k tomu patrí? Pripravili sme pre vás svadobný plánovač, inšpirácie na svadobnú výzdobu aj tipy pre miesta na svadbu v prírode. 

Svadba v prírode: ako sa pripraviť: 3 tipy

Pripraviť sa dá na všetko, len nie na život. Ten prináša stále nové situácie. Svadba v prírode však má svoje predvídateľné momenty. Čo vám umožní zvládnuť ju ľahko a k spokojnosti všetkých hostí?

 1. Miesto vyberajte srdcom aj rozumom – nezabudnuteľné scenérie sú síce fajn, ale je potrebné myslieť aj na dostupnosť, pohodlie a bezpečie hostí.
 2. Uvoľnite sa – svadba v prírode vám pomôže necítiť sa strojene aj vo vypätých chvíľach, tak si užite každú chvíľu a dovoľte prirodzenosť aj sebe.
 3. Pripravte sa na nepredvídateľné počasie – zmoknutá svadobná torta a od zimy skrehnutá nevesta nepoteší nikoho, nezabudnite preto na vhodné prístrešie.

Plánujete svadbu a chcete si zaobstarať vhodné doplnky a dekorácie, aby vaša svadba bola tá najkrajšia? Pozrite sa na naše skvelé ponuky. Stačí sa registrovať na Westwing, aby ste dostali prístup k svelým ponukám!

Svadobný plánovač pre svadbu v prírode

Svadba v prírode býva romantická a nezabudnuteľné, no vyžaduje tiež niekoľko úradných formalít, pozorného plánovania a výberu svadobnej výzdoby. Pripravili sme pre vás zoznam toho najdôležitejšieho.

Aké formality svadobný obrad v prírode obnáša?

Podobne ako svadba na úrade, ani svadba v prírode sa nezaobíde bez potrebných administratívnych úkonov. Okrem toho, že obrad mimo svadobnú sieň je potrebné dohodnúť s matrikou, nevyhnutné bude tak isto predložiť niekoľko dokladov:

 • žiadosť o uzavretie manželstva (dostupná na matrike)
 • originály oboch rodných listov
 • platné občianske preukazy alebo iné doklady totožnosti svadobného páru a svedkov
 • doklad o zániku predošlého zväzku – ak nevstupujete do manželstva prvýkrát

Svadba v prírode: zoznam, ktorý vám pomôže k perfektnej svadbe

Nenechávajte plánovanie svadby v prírode na poslednú chvíľu. Dobre si všetko premyslite a poraďte sa aj s tými, ktorí si ju už zažili. Na čo by ste mali myslieť od začiatku?

 1. Dátum: zarezervujte si dátum svadby včas, v letnom období bývajú termíny veľmi obľúbené a obsadené.
 2. Rozpočet a počet hostí: premyslite si, koľko peňazí chcete alebo môžete do svadby investovať a podľa toho vyberajte miesto a finálny počet hostí.
 3. Miesto: pri výbere miesta na svadbu myslite aj na praktickosť a rátajte aj s nutnosťou prístrešku proti nepriazni počasia.
 4. Svadobné menu: nielen šaty, ale aj jedlo a svadobné torty sa riadia chuťou, trendami aj možnosťami – vyberajte také, ktoré sa hodí nielen na stôl aj aj do ruky.
 5. Organizácia: svadba v prírode vyzerá jednoducho, no môže vám narobiť kopec starostí, preto delegujte časť úloh na príbuzných alebo svadobnú agentúru.
 6. Svadobný oblúk: symbolizuje prechod muža a ženy do nového, spoločného štádia života no je aj skvelým miesto na fotenie, tanec aj priania hojnosti a plodnosti.
 7. Svadobný príhovor: zvyčajne sa ako prvý prihovára otec ženícha alebo nevesty, alebo samotný svadobný pár, aby poďakovali hosťom za účasť a popriali dobrú zábavu
 8. Osvetlenie: čo môže byť romantickejšie, ako posedenie pod nočnou oblohou v prítomnosti tých najbližších? Nezabudnite preto na svetielka, svietniky a lampáše.

Netradičné svadobné menu a menovky na svadbu

Akonáhle sa rozhodnete usporiadať obrad v prírode, môžete si dovoliť pripraviť v netradičnom duchu aj svadobný stôl. Pri výbere jedla pre svadobné menu myslite hlavne na to, či sa dá jednoducho konzumovať aj pri posedení na lúke či prechádzke parkom. A aby vám vietor nenarobil zbytočný neporiadok, určite sa zídu aj pevné menovky na svadbu alebo krúžky na obrúsky, doplnené kvetmi a prírodninami.

Naturálna svadobná výzdoba

Ozdobiť svadobný stôl uprostred prírody nie je nič jednoduchšie. Stačí už len pár svietnikov, ľanový obrus, dekoračný pás a prírodné alebo aj elegantné doplnky na svadbu. Výzdobu vedia vhodne doplniť aj donesené kvety na svadbu, nezabudnite si len pripraviť dostatok váz alebo krčahov. Svadobná výzdoba môže pozostávať hlavne z darov prírody, no ak ju doplníte o luxusné prvky či netradičný kútik a blahoželanie k svadbe, získa na originalite aj kráse.

Čo vybaviť po svadbe?

Po svadbe vás čaká niekoľko zmien. Nezáleží pritom na tom, či to bude svadba na úrade alebo v prírode, okrem tých príjemných vecí vás čaká aj niekoľko formalít. Tu je prehľad, čo vybaviť po svadbe:

 • Vybavenie nového občianskeho a vodičského preukazu a cestovného dokladu (pas)
 • Nahlásenie zmeny priezviska zamestnávateľovi/úradu práce, zdravotnej poisťovni, Sociálnej poisťovni (prípadne zamestnávateľovi), banke, lekárom, telefónnemu operátorovi a pod.  

Svadba v prírode na Slovensku: čarovné miesta

Slovensko je nádherná krajina, bohatá na miesta, ktoré vedia vykúzliť tú najúžasnejšiu svadobnú atmosféru. Či už sú to starobylé zámky, parky, úchvatné prírodné scenérie, alebo len obyčajné vidiecke záhrady, všade tam môže byť svadba v prírode jedinečná. Aké miesta na svadbu sú obľúbené?

Noblesná svadba v prírode

Túžite mať obrad pod holým nebom, ale zároveň vás láka luxus a noblesa? Ak sa chcete aspoň raz za život cítiť ako skutočná kráľovná, doprajte si stráviť tento svoj veľký deň v záhrade kaštieľa, luxusnej vily alebo v niektorom zámockom parku. Na Slovensku je takých miest čoraz viac, napríklad Wiegerova vila, Kaštieľ Mierovo či Planinka, tak prečo to nevyužiť?

Vidiecka svadba

Ak vás láka duch slovanských tradícií, romantická vintage svadba a uvoľnená rodinná atmosféra, máte na výber rôzne vidiecke usadlosti. Poskytnú vám dostatok zelene, pohodlia, rustikálnych dekorácií a súkromia a zároveň výber dobrých jedál aj prístrešie. Jednými z takých miest sú napríklad Stodola Lubianka, Pod Gaštankou, Pálenica Jelšovce alebo Ranč Zamutov.

Atraktívne prírodné miesta na svadbu

Chceli by ste mať svadbu bez štyroch stien, len uprostred prírody? A čo tak svadba v stodole? Aj to je možné. Vyberte si miesto s atraktívnym vzhľadom a požiadajte majiteľa pozemku o súhlas. Môže to byť vinohrad, lesná čistinka, lúka s výhľadom či záhrada pri kaplnke. Nezabudnite však na dostupnosť pre hostí a stanový prístrešok, ktorý sa dá prenajať, alebo vám ho poskytne svadobná agentúra.

Svadba vo vlastnej záhrade

Spočítali ste hostí a zdá sa, že sa vám zmestia aj na vlastnú záhradu? A máte susedov, ktorým jedna zábavnejšia noc nebude prekážať? Skvelé! Miesto dobre poznáte, tak už len porozmýšľať, čo všetko vaša záhrada poskytuje, aká bude svadobná výzdoba o objednať párty stan a deky pre prípad ochladenia.

Svadba v prírode: aktivity a program

Svadba v prírode poskytuje sama o sebe dostatok atrakcií pre zábavu aj potešenie. Útulná lavička, čarovné zákutia alebo jazierko pritiahnu pozornosť detí aj dospelých. Aby bol tento deň pre nich dobre zapamätateľný, pripravte im aj nejaký atraktívny program na svadbu.

 1. Objednajte netradičný obrad, napríklad v duchu slovanských tradícií.
 2. Zabavte deti – pripravte im kútik na kreslenie i hranie a rozdajte im krabičky s prekvapením.
 3. Svadobný tanec otca a dcéry – môže byť vážny, vtipný aj originálny, hlavne nech je váš!
 4. Svadobný magazín – popíšte aj ukážte hosťom váš zamilovaný príbeh, rodinné putá a vtipné momentky s priateľmi.
 5. Ochutnávka vína, farmárskych výrobkov a exotických dobrôt v podaní gurmánskych odborníkov.
 6. Hudobný program na želanie – nechajte si poslať obľúbené skladby od hostí vopred mailom.

Ak už máte program premyslený a všetky kroky naplánované, určite vás neprekvapí ani počasie. Pripravte sa na všetko vopred a nechajte sa inšpirovať aj ďalšími našimi článkami. Nech je svadobný presne deň taký, aký si ho predstavujete.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte prístup k exkluzívnym ponukám, vďaka ktorým bude váš domov žiariť nielen vo svadobný deň!