Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
chodba s lavicou

Chodba v panelákovom byte si vyžaduje veľmi dobré premyslené usporiadanie nábytku a doplnkov, aby sa naplno využil veľakrát menej rozľahlý priestor. Takto napísané to znie celkom jednoducho, ale ako preniesť praktické riešenia práve do vašej bytovej chodby? Poďte sa s nami pozrieť na inšpirácie, vďaka ktorým budete môcť aj z menej priestrannej predsiene spraviť dokonalý vstup do vášho príbytku, ktorý očarí nielen vás, ale aj každú návštevu. Či už je to chodba úzka, malá alebo s nedostatkom úložného miesta – pre každý priestor existujú skvelé triky!

Chodba v panelákovom byte: základy, ktorých by ste sa mali držať!

Pred samotným zariadením predsiene je dôležité myslieť na spôsoby, ktorými budete môcť spraviť vašu chodbu väčšou, ako v skutočnosti je. Stačí sa pritom držať týchto základných optických trikov:

 1. Kombinácie farieb na steny: keďže chodba v panelákovom byte zvykne byť celkom malá, určite sa na jej steny nehodia tmavé farby, ktoré by ju spravili pocitovo ešte menšou. Základom sú svetlé interiérové farby a odtiene, ktoré priestor rozjasnia. Výbornou voľbou je biela farba na stenu, ktorá sa dá veľmi ľahko kombinovať s celou farebnou škálou pre nábytok a doplnky.

TIP: Ak nemáte možnosť steny premaľovať, rozjasnite ich pomocou tapety v štýlovom vzore, pridajte jedno alebo viac zrkadiel a svetlé nástenné dekorácie či obrazy – aj takýto jednoduchý trik určite pomôže!  

 1. Osvetlenie: malým predsieňam chýba prirodzené svetlo zvonku, a preto je dôležité ho nahradiť adekvátnym osvetlením. Okrem praktickosti totiž dokáže opticky zväčšiť celú chodbu a dodať jej vzdušnosť. Základom je stropné osvetlenie, ktoré vkusne doplní napríklad nástenné svietidlo pri zrkadle. A čo tak pridať stojacu lampu ku šatníku, ak máte pre ňu priestor? Skutočne štýlovým je aj nočné osvetlenie chodby, ktoré sa prakticky osvedči nielen pri neskorších príchodoch domov.

TIP: Veľmi originálnym riešením sú taktiež závesné lampy, ktoré opticky zvýšia strop a chodba v panelákovom byte bude ihneď pôsobiť väčšie.  

 1. Štýl bývania a aranžovania: pre moderné predsiene menších rozmerov sa dokonale hodí minimalistický štýl, ktorý zaručí, že v miestnosti bude len nevyhnutný nábytok a doplnky, a pritom bude pôsobiť skutočne vkusne a nápadito.

TIP: Minimalizmus sa dá ľahko vniesť do akéhokoľvek aranžovania, či už to bude populárne hygge, veselé boho, romantické shabby chic alebo strohejší industriálny štýl.

 1. Očarujúce zrkadlá: či už opriete veľké zrkadlo o stenu alebo zavesíte jeden kus alebo súpravu na stenu, zaručene opticky zväčšia akýkoľvek priestor. Tento jednoduchý trik sa osvedčí v každej malej alebo úzkej predsieni!

Chodba v panelákovom byte: ako zariadiť malú predsieň? Držte sa týchto krokov

Premýšľate ako čo najefektívnejšie usporiadať priestor v malej predsieni? Nie je to nič ťažké – treba len myslieť na niekoľko krokov, vďaka ktorým bude aj menšia chodba v dome či byte využitá do posledného centimetra štvorcového. Ak hľadáte ešte viac inšpirácie, pozrite sa na tipy ako zariadiť malú predsieň

 1. Využite steny pre nástenné vešiaky a police, vďaka ktorým ušetríte miesto na podlahe. 
 2. Pre viac úložného priestoru zvoľte rôzne koše, boxy a škatule, ktoré môžete umiestniť pod konzolový stolík, vedľa stojana či vešiaka na oblečenie alebo napríklad vedľa dverí.
 3. Nezabudnite použiť zrkadlá, ktoré aj malú predsieň nádherne opticky zväčšia a rozžiaria.
 4. Používajte v chodbe len sezónne oblečenie a obuv, aby sa priestor zbytočne nepreplnil.

Úzka chodba v byte: ako si s ňou poradiť?

Úzka chodba v byte sa tiež poteší všetkým vyššie spomenutým riešeniam pre usporiadanie priestoru. Okrem toho však pridávame ešte 3 vynikajúce TIPY, ktoré budú pôsobiť naozaj štýlovo:

 • ak nemáte miesto na regál na topánky, nástenný organizér na obuv bude skvelou náhradou.
 • ak máte dlhšiu úzku predsieň, namiesto robustného šatníka skúste zvoliť otvorený rebríkový šatník, ktorý budete môcť oprieť o stenu. Bude nielen praktický, ale aj vaša chodba v panelákovom byte sa s ním stane neuveriteľne štýlovou!
 • okrem zrkadiel je efektným nápadom pre optické zväčšenie priestoru aj visiaca lampa, ktorá rovnomerne rozsvieti celú chodbu. Budete mať tak aj možnosť pre ňu vybrať nejaké pútavé tienidlo, alebo ju moderne ponechať len so žiarovkou. 

Máte malú chodbu a potrebujete uskladniť veci? Prezradíme vám pár trikov!

Aj nedostatok priestoru pre uskladnenie vecí sa dá veľmi vkusne vyriešiť a to nielen pre zariadenie predsienie, ale aj pre celkové zariadenie interiéru! Nezabudnite pritom myslieť na týchto skvelých pomocníkov, ktorí poslúžia aj ako vkusné dekorácie do bytu:

 1. Úložný kôš alebo celá súprava – okrem drobného oblečenia a papúč do nich budete môcť schovať napríklad aj nákupné tašky. Ak ich tu rozmiestnite v celej súprave, dodajú chodbe príjemný harmonický nádych!
 2. Úložné škatule a boxy – k dispozícii sú v rôznych tvaroch, veľkostiach a materiáloch. Pre každý štýl bývania sa dá nájsť ten pravý dizajn. Budete ich môcť nechať na nábytku alebo na polici, na lavici, taburetke či len tak na podlahe.
 3. Stohovateľné debničky – tým, že sa dajú stohovať, si z nich budete môcť vytvoriť alternatívny regál na uskladnenie obuvi či praktických pomôcok a iných drobností. Môžete si vybrať rôzne farby a spraviť ich tak hravejšími, alebo ich ponechať v podobných odtieňoch. Týmto spôsobom debničky dodajú chodbe eleganciu aj napriek svojej funkčnosti.
 4. Závesný organizér – či už potrebujete uskladniť topánky alebo drobnosti, pre každú možnosť si môžete zvoliť štýlový závesný organizér.

Rady a nápady

Už sa neviete dočkať, ako bude vyzerať vaša chodba v panelákovom byte s týmito tipmi pre využitie priestoru? Pozrite sa aj na naše ďalšie rady a nápady pre štýlové a praktické riešenia do interiéru. Ak hľadáte inšpirácie pre ozdobenie stien v chodbe, určite vás zaujme kombinácia predsiene fotky, vďaka ktorej sa aj tento priestor bude môcť zmeniť na vašu vlastnú domácu galériu. Tým sa však možnosti dekorovania predsiene ani zďaleka nekončia! Okrem zrkadiel tu budú krásne vyzerať aj originálne grafiky, plagáty či maľované obrazy. Nezabudnite využiť aj plochy na nábytku – vázy, škatuľky, stojace lampy či dekorácie ich spravia ešte krajšími. Všetko závisí od vašej fantázie!

Či už je to chodba v panelákovom byte alebo v rodinnom dome, bez ohľadu na veľkosť priestoru sa tu každý deň odohráva dobre známy zhon pri odchodoch a príchodoch domov. Aj keď to veľakrát vyzerá ako nesplniteľná misia, v predsieni by mal vždy vládnuť poriadok, a preto je dôležité vedieť efektívne využiť celý priestor. Obohaťte zariadenie vašej predsiene a zväčšite aj jej úložný priestor.

Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!