Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
hnedá boxspring posteľ

Pre kvalitný a pohodlný spánok je tento druh postele ako stvorený a okrem toho má aj veľmi originálny dizajn. Niet sa preto čo čudovať jeho celosvetovej popularite! Ak sa pýtate, čo je boxspring posteľ, v tomto článku o nej nájdete všetky dôležité informácie. Predstavíme vám jej základné vlastnosti a nápadité zloženie konštrukcie, typy matracov, ktoré sú pre ňu vhodné, ako aj praktické rady a nápady pre starostlivosť a údržbu, aby ste si jej komfort mohli vychutnávať dlhé roky. Uvidíte, že tomuto druhu postele je skutočne ťažké odolať!

Čo je boxspring posteľ?

Slovo “boxspring” pochádza z angličtiny a doslova znamená “krabica s pružinami”. A práve to je kľúčová vlastnosť, ktorá robí tieto postele výnimočnými. Spočiatku boli rozšírené hlavne v Amerike, ale veľmi rýchlo sa zaradili medzi celosvetové trendy. Skladajú sa z niekoľkých častí, ktoré sa vždy postarajú o pohodlný spánok.

TIP: Ak máte malý byt, odporúčame pohodlnú boxspring posteľ s praktickým úložným priestorom. Tento druh sa taktiež osvedčí pre zariadenie detskej izby či izby pre tínedžerov.

Z čoho pozostáva boxspring posteľ?

Ak hľadáte posteľ do spálne, boxspring bude zaručene skvelá voľba! Pozostáva zo štyroch kľúčových častí:

 1. rám – väčšinou je vyrobený z masívneho dreva potiahnutého látkou pre lepšiu priedušnosť celej postele, ktorý môže byť s čelom alebo bez;
 2. spodný matrac –  tiež známy ako boxspring alebo teda časť s pružinovým jadrom, ktorej účelom je odpruženie spacej zóny s vrchným matracom a topperom;
 3. vrchný matrac – tento matrac je v podstate identický s tradičnými posteľami a vždy musí mať presne tie isté rozmery ako spodný matrac, pričom je potrebné dbať na správnu tvrdosť pre kvalitný spánok;
 4. topper – je ďalšou pomôckou na maximalizáciu pohodlia pri spánku a je to tenší matrac na povrchu postele. Americká verzia ho nemá, zatiaľ čo škandinávska áno.
z čoho pozostáva boxspring posteľ

Ako môžete vidieť, tieto postele sa kupujú kompletne vybavené. Stačí si už len zaobstarať prikrývky, vankúše a štýlovú posteľnú bielizeň. Svojím elegantným, jednoduchým vzhľadom sú ideálnym kúskom pre zariadenie spálne vo všetkých štýloch – ako pre strohý industriálny štýl, tak aj pre nežný provensalský štýl, energické boho alebo upokojujúce hygge! Pozrite sa na naše inšpirácie!

Boxspring postele

Ako sa boxspring posteľ líši od ostatných postelí?

Vďaka niekoľkým vrstvám sú boxspring postele vyššie, čo docenia starší ľudia alebo ľudia s problémami s chrbticou či kolenami – pri líhaní a vstávaní sa tak kĺby oveľa menej namáhajú. Celý povrch postele je k tomu rovnomerne pružený vďaka taštičkovému matracu, pričom klasické druhy s roštom sú viac pružené v strede.

PARAMETREBOXSPRING POSTELEČALÚNENÉ POSTELE
Priemerná výška60 cm40 cm
HmotnosťRelatívne ľahkéŤažšie ako boxspring postele
KompatibilitaKompatibilné s pružinovými matracmiKompatibilné s väčšinou typov matracov, ako je pamäťová pena, latex a hybridy
Cenaod 1349€ do 2749€od 619€ do 1399€

Ktoré kritéria zodpovedajú kvalite boxspring postelí?

Pripravili sme pre vás zoznam kritérií, vďaka ktorým budete vedieť, ako si vybrať skutočne kvalitnú boxspring posteľ:

 • Rám postele – ak je z masívneho dreva, zabezpečí väčšiu stabilitu.
 • Poťah konštrukcie – pevná tkanina, umelá koža alebo koža zaručia odolnosť a sú vhodné na každodenné intenzívne používanie.
 • Celkový počet pružín – čím je vyšší, tým je matrac kvalitnejší a vhodný pre väčšiu záťaž.
 • Hustota pružín – čím vyššia hustota, tým je vyššia bodová elasticita matraca a jeho schopnosť prispôsobiť sa tvaru tela.
 • Množstvo anatomických zón – čím je vyššie, tým je matrac kvalitnejší, pretože zóny docielia individuálnu reakciu pružín na nerovnosti tela a optimálne rozloženie hmotnosti.

TIP: Pri výbere tej správnej postele pre váš domov sa vám určite zídu aj skvelé tipy ako umiestniť posteľ v spálni!

Aké typy matracov sú vhodné pre boxspring postele?

Unikátnymi prvkami toho, čo je boxspring posteľ, sú pevná konštrukcia jej rámu a kombinácia matracov. S akými sa môžeme stretnúť?

1. Pružinový matrac bonnel

Tento matrac obsahuje oceľové pružiny pospájané drôtom. V porovnaní s matracom s taštičkovými pružinami je ich počet menší. To spôsobuje elastickejší povrch, a teda vedie k hlbšiemu ponoreniu sa do matraca. Pružinový matrac bonnel je skvelý ako spodný matrac, pretože dodáva pocit odpruženia.

2. Taštičkové pružinové jadro

Názov tohto matraca vznikol vďaka jeho pružinám, ktoré sú individuálne zabalené do taštičiek. To znamená, že na váhu na povrchu reagujú nezávisle od seba, čo vytvára efekt bodovej elasticity. Tieto matrace vytvárajú stabilný podklad a vďaka prispôsobivosti taštičiek optimálne kopírujú chrbticu, čím ju chránia. Sú skvelé ako vrchný matrac.

3. Studená pena

Studená pena je ďalšou výbornou voľbou pre vrchný matrac. Jej bodová elasticita je vysoká a udržuje v sebe teplo, čo určite docenia zimomraví spáči. Ďalšou výhodou je, že sa pri nepokojnom spánku neposúva. Nepatrí však medzi klasické matrace pre boxspring postele, za to sa osvedčí práve ako dodatočný topper. 

Ako si vybrať správny stupeň tvrdosti?

tvrdosť matraca od 1-5

Dôležitou súčasťou kvalitnej postele je aj správna tvrdosť matraca. Ako vybrať matrac tak, aby vám zaručil dobrý spánok? Dôležitú úlohu zohráva váha tela a jej rozloženie počas ležania. Nízke a ťažšie postavy napríklad potrebujú vyšší stupeň tvrdosti v porovnaní s vyššími postavami, pri ktorých sa váha tela rovnomernejšie rozdelí. Správny stupeň tvrdosti matraca totiž udržiava chrbticu v prirodzenej forme. Na obrázku vyššie sú zobrazené stupne tvrdosti postele od 1 po 5.

Správny stupeň tvrdosti nezávisí však len od váhy a tvaru tela – dôležitú úlohu zohrávajú aj vaše spacie návyky, a teda polohy, v ktorých radi spíte. Ak máte v obľube spanie na boku, matrac by mal byť mäkší pre vaše ramená a boky. Pre spáčov na chrbte je vhodnejší tvrdší stupeň. Matrace sú skrátka dôležitou súčasťou pri rozhodovaní ako vybrať posteľ.

Výhody a nevýhody boxspring postelí

Postele boxspring majú v porovnaní s tými klasickými hneď niekoľko výhod, ale aj nevýhod.

Výhody:

 • Možnosť jedného alebo dvoch matracov s topperom alebo bez
 • Pohodlná výška postele od 55 do 70 cm – fyzicky uľahčuje sadanie a dvíhanie sa
 • Vysoká stabilita a trvácnosť – sú zabezpečené pevným rámom z masívneho dreva
 • Dobrá priedušnosť a regulácia teploty – napriek róbustnému vzhľadu je posteľ navrhnutá tak, aby vytvárala pohodlné podmienky pre spánok ako v lete, tak aj v zime
 • Možnosť jednoduchej výmeny topper-matraca – zvyšné časti postele tým pádom vôbec nie je potrebné meniť
 • Bez rušivých zvukov – konštrukcia postele je bez roštu, čím nevzniká trenie dreva o drevo a s ním spojené zvuky
 • Jednoduchý dizajn – tieto modely sa hodia pre akýkoľvek štýl bývania, pričom sa dajú krásne doplniť originálnou posteľnou bielizňou

Nevýhody:

 • Poťahy matracov sú veľakrát nesnímateľné
 • Menej odolné
 • Nie sú kompatibilné s väčšinou typov matracov
 • V závislosti od druhu poťahu sú niektoré materiály náročnejšie na čistenie

Boxspring posteľ Phoebe

Boxspring posteľ bez čela Enya

Tipy na starostlivosť

Pre dlhšiu trvácnosť a stále pekný vzhľad je aj pri boxspring posteliach dôležitá pravidelná starostlivosť. Máme pre vás jednoduché tipy na upratovanie a údržbu:

Matrace pravidelne obracajteNezabudnite matrace vymeniťMyslite aj na výmenu posteľnej bielizne a čistenie rámu od prachu
nové matrace a topper: 1x / mesiacvrchný matrac po 10-12 rokoch
matrace po 6 mesiacoch používania: 3-4x / roktopper po 5 rokoch

Dúfame, že vás náš nákupný sprievodca nadchol pohodlím a krásou boxspring postelí. Nie je predsa nič krajšie ako kvalitný spánok po náročnom dni, ktorý vás nabije novou energiou a pozitívnou náladou do ďalšieho rána. Posteľou sa to však len začína – pozrite sa aj na naše ďalšie štýlové inšpirácie pre spálne a spravte si z nej neodolateľnú oázu pokoja!