Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Hygge štýl

Hygge nie je len štýl bývania. Hygge je hlavne spôsob života. Pochádza z Dánska a zjednodušene ide o to, ako žiť dobre, vyrovnane a spokojne. Vyznačuje sa ľahkosťou, pohodlím, prirodzenosťou, stretávaním sa a dôrazom na prírodu. Ako to všetko viete dosiahnuť vo vašom vlastnom domove a bez veľkých zmien? Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných tipov, ako na to. Dozviete sa aké kroky sú potrebné pre dosiahnutie životného štýlu hygge a ako môžete vniesť hygge prakticky do svojho interiéru.

Čo je hygge? 7 princípov

Hygge je dánske a nórske slovo pre atmosféru útulnosti a príjemnej pohostinnosti s pocitmi pohody a spokojnosti. Vedeli ste, že Dáni sú považovaní za jeden z najspokojnejších národov? Možno práve preto, že dodržujú hygge životný štýl. Inšpirujte sa jeho princípmi aj vy.

 1. Spravte si pohodlie. Zastavte sa, uvoľnite sa a nikam sa neponáhľajte. Vypnite telefóny, notebooky a inú elektroniku a doprajte si čas len pre seba každý deň.
 2. Vytvorte atmosféru priateľstva, bezpečia a pohody. Pozvite rodinu či priateľov na kávu alebo rovno na nedeľný obed k sebe domov. Namiesto debaty o politike či drámach z internetu si rozprávajte povzbudivé príbehy a vychutnajte si spoločne dobré jedlo.
 3. Venujte pozornosť prítomnosti a buďte vďační za to, čo máte. Veď zajtra už môže byť všetko inak. Užívajte si každú peknú voľnú chvíľu. Šťastie nevyžaduje nič mimoriadne, spočíva v obyčajných maličkostiach.  
 4. Doprajte si potešenie a odstráňte stres. Upečte si svoje obľúbený koláč a vyspite sa do sýta. Obklopte sa mäkkými dekami, vankúšmi a dobrotami. Cez víkend si neplánujte žiadne namáhavé povinnosti a strávte nejaký čas tým, čo obvykle nerobíte, ale robí vám radosť.  
 5. Choďte von. Trávte voľný čas v prírode, na čerstvom vzduchu. Zabaľte si nejaké dobré jedlo a pitie a užite si digitálny detox v štýle hygge uprostred zelene.
 6. Vytvorte si doma útulnú atmosféru. Stlmte hlavné svetlá a zapáľte sviečky. Ak máte krb, doprajte si naplno jeho plápolajúce svetlo a teplo.  
 7. Podporujte sa navzájom. Hygge neuznáva súperenie. Podporuje skôr rovnosť, súlad a vzájomnú oporu a pomoc.

Ako je štýl Hygge reprezentovaný v interiéri?

Od životného štýlu hygge sa odvíja aj štýl bývania. Hygge patrí medzi škandinávsky štýl, no predsa len má svoje špecifiká. Čo je potrebné dodržať, aby váš interiér sálal pohodou hygge? Pripravili sme pre vás prehľad toho najdôležitejšieho.

 1. Prírodné materiály

  Určite nie je nič útulnejšie ako mäkké prírodné materiály. Spoľahnite sa na hrejivé vlnené prikrývky, hebké kožušiny, keramiku a masívne drevo, ktoré vo vašom interiéri vytvoria harmonický celok. Dajú sa ľubovoľne kombinovať, vždy však vytvoria dokonalý pôžitok.
 2. Svetlo

  Osvetlenie domu hrá mimoriadne dôležitú úlohu vo všetkých typoch škandinávskeho štýlu bývania, ako sú švédske lagom, dánske hygge či nórsky štýl bývania. V týchto severských interiéroch sa na vyváženie tmavých dní používajú hlavne svetlé farby. Nebojte sa použiť aj väčšie množstvo lámp, svetielok, lampášov a sviečok.
 3. Nábytok

  K tomuto štýlu patria jednoznačne rôzne druhy dreva a iné prírodné materiály. Dôležitá je účelnosť a praktickosť umožňujúca stretávanie sa a relax.
 4. Jednoduchosť

  V jednoduchosti je krása. O tom je celý dánsky dizajn. Aby ste dosiahli hygge štýl, nebudete potrebovať žiadne zbytočnosti a „lapače prachu“. Obklopte sa hlavne tým, čo používate a robí vám radosť.
 5. Rastliny

  Pre dánsky štýl bývania sú charakteristické izbové rastliny a rastlinné dekorácie s použitím eukalyptu. Keď to zhrnieme: jednoduchosť a elegancia v jednom.
 6. Útulné dekorácie do bytu

  Minimalizmus v byte nemusí ísť nevyhnutne ruka v ruke s hygge. Tento štýl miluje keramický riad a knihy a v predvianočnom období tiež: drevené ozdoby, vence a smrekové vetvy.

Ktoré farby sú typické pre hygge štýl?

Po čom túžia ľudia, keď je vonku zima a tma? Najradšej by sa obklopili teplom a popíjali voňavý čaj. A presne o tom je aj celý škandinávsky štýl bývania. Vyznačuje sa farbami, ktoré navodzujú pocit tepla a rodinnej pohody.

Štýl Hygge: 5 nápadov pre váš interiér

Ako sa chcete cítiť vo svojom domove? Ak sa vo vašich predstavách objavuje teplo, svetlo, pokoj, rodina a občas aj priatelia, tak k štýlu hygge chýba už len pár detailov. Pripravili sme pre vás niekoľko nápadov pre jednotlivé časti vášho príbytku, aby ste zistili, či je toto ten pravý štýl bývania pre vás.

Zariadenie spálne v hygge štýle

Spálňa má byť miestom pohody a relaxu. Ak ju chcete mať zariadenú v štýle hygge, vsaďte na prírodné farby a materiály ako je bavlna, ľan, drevo, vlna a rastlinné motívy. Aby ste mohli mať po ruke svoju obľúbenú knihu, pohár vody alebo nočný krém, umiestnite vedľa postele nočný stolík alebo aj drevenú stoličku. Dôležité je, aby všetko ladilo vášmu oku a deň mohol začať i skončiť s dobrou náladou.

Zariadenie obývačky v hygge štýle

V dánskej kultúre je obývačka miestom stretávania sa, pohody a príbehov. Obklopte sa preto predmetmi, ktorá vo vás vyvolávajú príjemné asociácie. Doprajte si veľký gauč, na ktorý sa zmestí celá rodina a myslite aj na konferenčný stolík, kde si môžete odložiť pohár dobrého vína alebo šálku čaju. Nábytok zo svetlého dreva doplňte o keramiku, vlnený koberec a všadeprítomné svetielka.  

Zariadenie kuchyne v hygge štýle

Jednou z typických hygge aktivít je spoločné varenie. Zariadenie kuchyne preto nemusí byť dokonale úhľadné, hlavne že bude praktická. Vyhraďte si miesto pre bylinky v keramických kvetináčoch, dózy s koreninami a košíky na pečivo. Dajte kuchyni svoj vlastný štýl a vystavte svoje obľúbené obrázky, liatinové hrnce či iné doplnky do kuchyne.

Hygge: zariadenie kúpeľne

Doprajte svojmu telu zaslúžený relax a ponorte sa do vôní, vody a tepla. Zapáľte sviečku alebo zapnite difúzor éterického oleja a využite tento čas len pre seba. Dokonalý pôžitok podporia prírodné materiály ako drevená polička či prútený kôš na bielizeň. Pripravte si mäkký uterák a teplú podložku pod nohy.

Hygge čitáreň alebo zariadenie kancelárie

Usaďte sa do pohodlného kresla a otvorte svoju obľúbenú knihu. Nepotrebujete veľa miesta. Pre tento štýl stačí, aby ste si vytvorili jeden útulný kútik, ktorý vám poskytne dostatok súkromia a pohody. Nezabudnite na malý stolík alebo poličku, kde si položíte šálku s čajom, vhodné svietidlo a malé svetielka. Nesmie chýbať vlnená deka a vankúše a ideálne aj taburetka na vyloženie nôh.  

3 rady, ako si prerobiť interiér na hygge štýl

Páčilo by sa vám mať hygge u vás doma, ale neviete ako na to? Nemajte obavy, je to jednoduchšie ako si myslíte. Pripravili sme pre vás rady a nápady, ako na to.

1. Kde začať?

Zbavte sa nepotrebných a umelo pôsobiacich vecí. Rozhliadnite sa po svojom príbytku a odstráňte z dohľadu všetky veci, ktoré pre vás nemajú veľký význam. Mali by tam zostať len predmety, ktoré vám robia radosť, majú blízko k prírode a vzbudzujú pozitívne asociácie.  

2. Prvky, ktoré môžete kombinovať s iným štýlom

Svetielka zaberú vždy a hodia sa ku všetkému. Využite svietniky, lampáše, lampy alebo aj vianočné svetielka. Vhodné sú aj kožušiny, ideálne pravé. Použiť ich môžete namiesto koberca na zem, alebo ako podložku na stoličku či drevenú lavicu. Staré alebo aj nové fotografie blízkych, v jemných rámoch, oživia steny a dodajú pocit domova. A knihy! Nezabudnite na knihy, ktoré môžete uložiť kamkoľvek, hlavne, aby boli po ruke.

3. Zamerajte sa na uvoľnenú atmosféru

Hygge je štýl, v ktorom ide hlavne o pohodu, pohodlie, rodinu a priateľstvá. Zariaďte preto interiér tak, aby podporoval stretávanie, debaty a uvoľnenú atmosféru. Poriadok je síce dôležitý, ale pre tento štýl trochu rozmarnosti nebude na prekážku. Ak sa budete sústrediť viac na kvalitu ako na kvantitu, určite to vášmu domovu len prospeje.

Láka vás pocit severskej pohody? Doprajte si hygge v každodennom živote a obklopte sa prirodzenou jednoduchosťou a účelnosťou v dotyku s prírodou. Inšpirujte sa aj našim ďalším výberom a objavte čo všetko prináša obľúbený škandinávsky štýl.

Zaregistrujte sa na Westwing a získajte vždy čerstvé informácie o našich novinkách aj prístup k vybraným produktom za skvelé ceny!