Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Drevený interiér

Drevo bolo od nepamäti späté s bývaním. Rôzne druhy dreva sa používali nielen na steny, podlahy a strechy domov, ale aj pre zariadenie interiéru či na kúrenie. Dnes má drevo v interiéri taktiež mnoho druhov využitia. Pri jeho využívaní sa berú do úvahy rovnako technické, ako aj dizajnové vlastnosti. Niekedy rozhoduje tvrdosť dreva, inokedy farba, štruktúra alebo jeho odolnosť voči vonkajším vplyvom. Ako sa líšia rôzne druhy dreva a ako ich môžete kombinovať navzájom či s inými materiálmi? Pozrime sa spoločne na drevo a drevu príbuzné materiály v interiéri a možnosti ich využitia pri tvorbe domova.

Ktoré druhy dreva sa hodia do interiéru?

Drevo je neobyčajný materiál. Dodáva interiéru pocit tepla a originality a výborne dopĺňa aj ostatné materiály. Každý druh dreva sa vyznačuje špecifickou farbou a charakteristickými letokruhmi, uzlami a prasklinami. Aké sú najčastejšie využívané druhy dreva v interiéri?

Najbežnejšie druhy dreva v interiéri

  1. Dub

    Dubové drevo je tvrdé, veľmi trvanlivé, ťažké a odolné voči oderu. Dodáva sa prevažne v jasnej farebnej škále so zaujímavou štruktúrou. Napriek svojej mechanickej odolnosti sa môže v kontakte s vlhkým vzduchom alebo vodou ľahko poškodiť, preto je potrebné dôkladné ošetrenie. 
  2. Buk

    Bukové drevo je ťažké a tvrdé, preto sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti oderu, no zároveň sa aj ľahko ohýba. Má svetlú až ružovkastú farbu a malú kresbu. Je žiaľ často napádaný parazitmi, a preto vyžaduje náležitú ochranu. 
  3. Jaseň

    Jaseňové drevo je trvanlivé, ťažké, ale tiež mimoriadne pružné.  Farba jaseňového dreva sa líši od mliečne bielej až po opálenú. Vyznačuje sa krásnou kresbou so zlatistým leskom.
  4. Čerešňa

    Farby tohto dreva zahŕňajú viacero odtieňov, od krémovo-žltej až po červenkastú. Toto drevo je v nábytkárskom priemysle veľmi cenené ako jedno z mála ovocných stromov. Často sa používa na intarziu. 
  5. Mango

    Mangové drevo pochádza z exotického ovocného stromu mango. Často sa využíva strom, ktorý už ukončil svoju produkciu ovocia, čím sa predlžuje jeho využiteľnosť. Je to silné a trvácne drevo s krásnou štruktúrou aj farbou. Je zároveň dostatočne mäkké na vyrezávanie, no aj menej odolné voči poveternostným vplyvom.
  6. Ratan

    Je to síce popínavá rastlina, no svojimi vlastnosťami sa približuje viac k drevu. Dosahuje hrúbku od jedného do desiatich centimetrov a dĺžku až 200 m. Ratan je pôvodne mäkký a ohybný, no spracovaním získava svoju povestnú pevnosť, tvrdosť aj odolnosť, ideálnu napríklad pre záhradný nábytok.
  7. Bambus

    Hoci bambus dokáže vyrásť na veľkosť stromu, je to vlastne rýchlo rastúca tráva. Podobne však ako ratan, aj bambus sa teší veľkej obľube v stavebníctve aj interiérovom dizajne. Je neuveriteľne pružný a pevný, používaný takmer všade – od lešenia, cez nábytok až po paličky na jedenie.

Ako kombinovať rôzne druhy dreva navzájom?

Túžite po drevenej podlahe aj nábytku, ale obávate sa, že dreva bude príliš veľa alebo že to spolu nebude ladiť? Nemajte obavy! Vzájomná kombinácia dreva prináša do interiéru elegantnú, prirodzenú atmosféru, ktorá môže v závislosti od ostatného zariadenia pôsobiť moderne, elegantne alebo tradične. Kombinovať rôzne druhy dreva môžete napríklad takto:

Zlaďte farebnosť 

Aby rôzne druhy dreva spolu ladili, je užitočné venovať pozornosť výberu farieb. Môžete zvoliť kontrastné kombinácie, napríklad svetlá drevená podlaha a tmavý, zvetraný drevený nábytok. Ak máte radi škandinávsky štýl, pokojne môžete ponechať svetlú podlahu aj svetlý nábytok, ktorý doplníte podobne prírodnými alebo aj kontrastnými doplnkami, ako sú vankúše, deky či koberce. Taktiež sa k sebe hodí drevo lakované a morené, stačí použiť farby, ktoré spolu ladia. 

Nájdite jednotnú líniu

Ak máte v interiéri rôzne druhy dreva, môžete ich navzájom prepojiť napríklad tak, že umiestnite do priestoru koberec vo farbách dreva. Koberec tak zaistí, že farby sa navzájom dostanú do súladu a vytvoria harmonický celok. Rovnako môžu poslúžiť aj iné textílie, ako sú napríklad deky, plédy či vankúše.

Všimnite si štruktúru dreva

Každé drevo má inú štruktúru. Vyberte si drevo, ktoré má podobnú štruktúru a pokúste sa ho zladiť. Položte drevo vedľa seba, aby ste zistili, či sa línie letokruhov, uzlov a farebnej kresby zhodujú a zvoľte také druhy dreva, ktoré vyvolávajú pocit súladu a rovnováhy.

Použite maximálne 3 druhy dreva 

Príliš veľa rôznych povrchov dreva urobí váš priestor nepokojným a preplneným. Vyberte si preto maximálne tri druhy povrchových úprav dreva. Bez obáv môžete taktiež kombinovať dyhu a masív z rovnakého druhu dreva. To zaistí, že váš interiér zostane v rovnováhe a bude pôsobiť harmonickejšie.

Zvoľte jednoduchý základ

Čím jednoduchší základ budete mať, tým viac možností sa vám bude núkať aj neskôr. Ak napríklad zvolíte neutrálne, svetlé interiérové farby a tóny dreva, môžete k nim pridať aj iné prírodné materiály, ako napríklad ratan, bambus alebo sisal. Keď sa vám bude žiadať viac farieb, stačí už len pridať výraznejšie alebo aj kontrastné farby textílií, ako sú závesy, vankúše či iné doplnky do bytu.

Ako kombinovať drevo v interiéri s inými materiálmi

Drevo ale aj imitácia dreva je kombinovateľné so všetkými druhmi materiálov a vhodné aj pre každý štýl bývania. Drevená podlaha sa napríklad pekne hodí k oceľovým dverám alebo k predmetom z kovu či z betónu, čo dodá miestnosti industriálny charakter. Chcete dať miestnosti väčšiu jemnosť? Potom vyberte mäkké materiály, ako je vlna, plsť, bavlna a ľan. K drevu sa krásne hodí aj prírodná alebo umelá kožušina či pletená deka.  

Kombinácia dreva s kovom

Kto je fanúšikom industriálneho štýlu, ten určite ocení kombináciu dreva s kovom. Kov je elegantný materiál, ktorý sa hodí k rôznym typom materiálu a to najmä k drevu. Najbežnejšou kombináciou týchto dvoch materiálov zbadáte pri nábytku, napríklad trendom je drevený jedálenský stôl alebo stoličky s kovovými podnožkami.

Kombinácia kameňa s kovom

Kameň sa hodí k akémukoľvek materiálu v miestnosti a hodí sa do industriálneho či vidieckeho štýlu. Kombináciu kameňa s kovovm často vidíme v kuchyniach, a to napríklad keď sa kombinujú drevené kuchynské skrinky s mramorovou doskou. Krásnu miestnosť vyčarujú aj kamenné a keramické obklady či tehlové steny v kombinácii s dreveným nábytkom a doplnkami. Pre inšpiráciu si pozrite náš príspevok: umelý kameň na stenu.

Kombinácia kovu so sklom

Túto kombináciu väčšinou vidieť taktiež v kuchyni a v bytových doplnkoch. Ako napríklad lampa industriálneho štýlu z kovu a skla alebo jedálenský stôl s kovovými nohami a sklenenou doskou. Materiály drevo, kameň, sklo a kov sa navzájom krásne kombinujú a nebijú sa v priestore.

Drevo vs imitácia dreva: výhody a nevýhody

Prírodné drevo má nepochybne mnoho predností, pôsobí autenticky a dôstojne, no nie vždy je ho možné použiť. Niekedy sa viac hodí imitácia dreva, napríklad vo vlhkejších alebo namáhanejších priestoroch. Podobne ako ekokoža alebo akryl, aj imitácia dreva má aj svoje nevýhody. Kým pravá koža, vlna a prírodné drevo pôsobia mäkko a útulne, umelá koža aj imitácia dreva je na dotyk menej príjemná a pocitovo aj menej hrejivá. Pri dobrom výbere sa dá drevo s imitáciou dreva aj pekne kombinovať.

Doplnky a dekorácie do bytu z dreva: naše inšpirácie

Drevené doplnky boli súčasťou ľudských príbytkov od nepamäti. Tvorili základ interiéru a vďaka svojim vlastnostiam mnoho z nich malo aj dlhú rodinnú históriu. Mnohé sa vo svojej podstate zachovali dodnes. Aké rôzne dekorácie do bytu z dreva máte na výber?

  • Krása ukrytá v rámoch: drevené rámy zrkadiel a obrazov
  • Praktická útulná kuchyňa: drevené misky a podnosy
  • Estetickí pomocníci: drevené police, komody, stoličky a stolčeky
  • Svetlo a tieň: drevené svietidlá a lampáše
  • Čarovné skrýše: drevené truhlice, koše a boxy
  • Umenie prírody: drevené sošky a dekorácie
  • Kamaráti detí: vešiaky, hračky, nábytok

Starostlivosť o drevo: 3 najdôležitejšie tipy

Drevo ako prírodný materiál podlieha všetkým prírodným procesom, a to bez ohľadu na to, či je v lese, alebo u vás doma. Drevo sa opotrebúva, starne aj mení svoju podobu v závislosti od klimatických podmienok alebo aj spôsobu využívania človekom. Pri výbere drevených parkiet, nábytku alebo doplnkov je preto dôležité brať toto všetko do úvahy. Čo robiť, aby ste predĺžili životnosť dreva vo vašom domove a aká by mala byť jeho údržba

  1. Správny výber: zvoľte také druhy dreva, ktoré sú pre dané použitie vhodné, aby ste sa vyhli následnému sklamaniu z poškodenia, napríklad vlhkosťou či nadmerným opotrebením. V princípe platí, že čím je drevo tvrdšie a pevnejšie, tým znesie aj viac vlhkosti a námahy. 
  1. Vhodná impregnácia a náter: vyberajte materiál už vopred impregnovaný tlakom a zaistite pravidelnú impregnáciu aj neskôr. Impregnačný náter nanášajte rovnomerne štetcom alebo špongiou a dbajte na správny výber impregnácie podľa druhu dreva. 
  1. Pravidelné čistenie: dôkladné zbavovanie prachu a nečistôt zabezpečí dlhšiu životnosť aj trvalú krásu dreva. Pri čistení povrchu zvoľte jemné nástroje, ktoré ich nepoškriabu ani nepoškodia a vyberte aj správne čistiace prostriedky. Niektoré druhy dreva vyžadujú špeciálny prípravok, iným postačí aj obyčajná voda.

Páči sa vám atmosféra dreva? Neváhajte a prineste si ju domov. Niekedy stačí naozaj málo a príbytok začne dýchať potrebným teplom a vôňou prírody. Na výber máte množstvo zaujímavých drevených prvkov, ktoré dodajú vášmu príbytku tú správnu atmosféru.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte dennú dávku inšpirácií a exkluzívnych ponúk pre váš krajší domov.