Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Jantárová farba v interiéri

Západ slnka v letný večer, mierny vánok a jemná vôňa čerstvých kvetov. Toto všetko, a ešte oveľa viac, dokáže so sebou priniesť jantárová farba plná energie, krásy a dobrej nálady. Sýty odtieň s nádhernými odleskami, ktorý sa radí medzi teplé farby, zahreje každú jednu domácnosť. Do miestností prináša nielen pravú domácu atmosféru, ale takisto príjemný pocit z nových začiatkov a letnú náladu, ktorá s vami bude po celý rok. Zabúdať netreba ani na to, že vie zvýrazniť iné interiérové farby a poradí si s takmer každým jedným štýlom. Ešte stále premýšľate, či je pre vás vhodná? Westwing má pre vás tipy pre zariadenie interiéru, ktoré si zamilujete.

Aká je to jantárová farba?

Jantár, meď, tekvica či tmavý, takmer krvavý červený pomaranč. To sú označenia, ktorými odborníci pre interiér opisujú jantárovú farbu prinášajúcu dobrú náladu a miernu nostalgiu. Výborná je na oslavovanie prichádzajúceho leta, no takisto na rozlúčku s ním. Využiť ju môžete aj počas jesene a zimy, kedy podporuje teplo a vyvoláva chuť schúliť sa do prikrývky, dať si dobrý horúci nápoj a oddychovať.

Jantárová farba je výrazná, dominantná a doslova prekypuje sebavedomím. Láka pohľady, vie zvýrazniť aj iné odtiene a je skvelá na vytvorenie dychberúceho kontrastu. Má pozitívny, omladzujúci a obohacujúci vplyv, je ideálna na začatie nového dňa a vie podporiť chuť do jedla. Má ďaleko od modrej či bielej, ktoré sa radia medzi studené farby. S istotou ju môžete využiť v kuchyni, jedálni a spálni, kde je kľúčová pre vytvorenie intimity.

Jasný a veselý odtieň vnesie do každého príbytku osobnosť a nastolí tú správnu atmosféru. Rozhodne sa ho nebojte, pretože keď ho vhodne zladíte, budete sa v jeho prítomnosti cítiť dobre vy aj vaši hostia, ktorí nebudú chcieť odísť.

3 inšpirácie ako využiť jantárovú farbu v interiéri

Jantárová farba je na prvý pohľad podobná klasickej oranžovej, vďaka čomu sa môže radiť medzi citrusové odtiene. Tie sú známe tým, že sú plné energie, dodajú život aj nudnej bielej a podieľajú sa na vytváraní moderných izieb. Ako priniesť jantár do tých vašich?

1. Jantárová farba v obývačke

Len si predstavte ten perfektný oddych, ktorý môžete získať v obývačke namaľovanej v tejto sýtej farbe, prípadne doplnenej o jantárové detaily. Odtieň vyzerá výborne skombinovaný s ďalšími oranžovými a žltými odtieňmi, ktoré spolu fungujú úžasne vo vzoroch, prípadne s kvetinovými a tropickými potlačami. Pre zvýraznenie celku zvoľte svieže dekorácie do obývačky v bielej alebo sivej farbe.

Ak už vlastníte nejaké kúsky v jantárovej, alebo aspoň podobnej farbe, do rozbehnutého vlaku plného sýtych odtieňov prihoďte ešte tehlové vankúše, nový koberec vo farbe hrdze a nové umelecké dielo kombinujúce všetky farby západu slnka.

A v prípade, že by ste chceli jantár do interiéru len počas určitého obdobia, siahnite po doplnkoch a kúskoch, ktoré sa dajú jednoducho vymeniť. Sú to maličkosti ako napríklad vázy, svietniky, fotorámiky či dekoratívne tanieriky.

2. Jantárová farba v kuchyni

Jantárová farba je známa tým, že vytvára pozitívnu energiu a podporuje chuť do jedla. Je ale sýta a výrazná, preto spravíte dobre, keď ňou nenamaľujete celé steny miestnosti, ale prinesiete ju vo forme hlavného zariadenia či doplnkov. Zakomponujte do kuchyne alebo jedálne pekné čalúnené stoličky v jantárovom odtieni, pridajte k nim stôl z masívu a všetko zakončite bielymi detailmi, ktoré do tmavšej kombinácie prinesú potrebné svetlo. Aké farby do kuchyne sú vhodné? Okrem spomenutých, vyskúšajte aj tehlovú, čiernu či hnedú.

3. Jantárová v spálni

Doplnky do kuchyne však môžu mať aj praktické vlastnosti, a to najmä vtedy, keď si v jantárovej vyberiete taniere, príbory alebo šálky. To, či budú v tomto odtieni celé, alebo len časť, je čisto na vás.

Výborný oddych, príjemné sny a dobrú náladu vie jantárová vytvoriť aj v spálni. Najkrajšie sa bude vynímať v rámci postele, kde máte tisícky možností, od posteľných obliečok a vankúšov až k výraznému čelu. Inou alternatívou je pohodlný a trendy salónik, ktorý môžete mať v jednom rohu miestnosti. Zaobstarajte si zakrivenú pohovku, leňošku alebo mäkké kreslo, pridajte k nemu malý stolík a užívajte si pohodu pri čítaní knihy.

Ak vás lákajú dekorácie do spálne v jantárovej, využite silu vonných sviečok a lampášov, ktoré vytvoria prítmie a podporia intimitu. Následne by vám nemali chýbať masívne záclony, huňatý koberec a mäkké prehozy. Ďalšie využité farby do spálne by si mali s jantárovou rozumieť a mal by z nich vyžarovať pokoj.

Ako kombinovať jantárovú farbu v domácnosti

Štýl bývania kombinujúci jantárovú farbu nebude nikdy neosobný, strohý a chladný. Do interiéru vám prinesie moderný a nadčasový vzhľad s jemným dotykom minulosti. Noblesu a vznešenosť jej dodáte správne vybranými dekoráciami. Výzdoba aj iné zariadenie môžu mať akékoľvek farebné prevedenie, no istotu získate, keď k dominantnej jantárovej pridáte skôr univerzálne farby, ako napríklad:

  • biela – klasika, ktorá nikdy nesklame a vždy skvelo pomôže. Jantárovej umožňuje žiariť, no pritom ju mierne utlmuje, čím sa vytvára harmonický celok.
  • čierna farba – jantárová je pomerne tmavá, preto s čiernou pracujte veľmi opatrne, aby miestnosť opticky nezmenšila. Najlepšie urobíte, keď ju zvolíte v detailoch a doplnkoch.
  • sivá – kombinácia farieb so sivou je podobná ako s bielou. Tento odtieň pomáha jantárovej zažiariť, no pritom nie je tak výrazný, ako snehová biela. Je teda výborný pre tých, ktorí chcú, aby bol výsledok jemnejší.

Kombinácia s výraznejšími farbami

Na druhej strane, ak sa radíte medzi experimentátorov a nevadia vám výrazné interiéry a doplnky do bytu, stavte na odtiene ako:

  • modrá farba – teplý jantárový odtieň sa v spojení so studenou modrou stará o útulný, no pritom minimalistický a svieži vzhľad. Najlepšie spravíte, keď celok doplníte bielou, ktorá sa postará o bezproblémové prechody.
  • ružová farba – radí sa medzi pastelové farby s blízkym vzťahom k jantárovej. Výsledkom je domácnosť sálajúca teplo, bez zbytočných kontrastov a farebných skokov. Ak sa však chcete vyhnúť príliš sladkému výsledku, celok doplňte sivou.
  • fialová farba – vám v interiéri rozhodne nesmie chýbať, pretože jej odtieň s názvom Very Peri je farba roka 2022. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o odlišné farby, keď k nim pridáte neutrálnu bielu alebo sivú, môžete sa tešiť z nadčasového dizajnu.

Jantárová farba je unikátna a nadčasová, má množstvo skvelých výhod a svojou dômyselnosťou vie veľmi rýchlo zaujať. Predstavuje takisto netradičný element vhodný do všetkých miestností v domácnosti. Najlepšie sa vám však zíde v obývačke a spálni, kde podporí snívanie a dobrý odpočinok. Dovoľte jej, aby si vás získala a priveďte ju k dokonalosti pomocou ďalších odtieňov, ktoré sa k nej hodia. Uvidíte, nemáte čo stratiť.

Využite bezplatnú registráciu na Westwing a získajte exkluzívny prístup k zaujímavým tipom a radám, ako kombinovať jednotlivé farby.