Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Rôzne odtiene modrej farby

Koľko odtieňov má farba mora? Záleží od hĺbky, slnka aj oblohy. Môže pôsobiť pokojne a ticho, ale aj veselo alebo vážne. Všetky odtiene modrej sú však nádherné a harmonizujúce, podobne ako vodná hladina. Rovnako ako príroda, aj vy sa viete s modrou farbou pohrať vo svojom interiéri. Kde všade ju môžete využiť a s čím ju kombinovať v jej jednotlivých odtieňoch? Presne to sa dozviete v dnešnom článku venovanom pestrej palete modrej. Poďte s nami na prehliadku trendovej farby tohto obdobia.

Modrá farba v interiéri

Modrá farba pôsobí upokojujúco nielen v prírode, ale aj v našich príbytkoch. Podobne ako modré nebo, aj modrá farba v interiéri dokáže vniesť pokoj do rozlietaných myšlienok. Je symbolom stability, vernosti a dôvery. Mierni nepokoj a prílišné emočné vypätie. Volia si ju často ľudia romantickí a duchovne založení, pre ktorých je rovnováha rozumu a citu na prvom mieste.

Modrá patrí medzi studené farby, no rôzne odtiene modrej dokážu priestor nielen ochladiť, ale aj zharmonizovať a dodať mu potrebné teplo a energiu. Hodí sa preto do každého priestoru, záleží len na dávkovaní a správnom odtieni.

Ak by sme sa pozreli na jej využitie cez feng shui farby, tak modrá sa hodí predovšetkým do spální, kde napomáha stíšiť energiu tela aj mysle. V kúpeľni zase dokáže modrá navodiť pocit čistoty a sviežosti. Pri využití v kuchyni zabraňuje priveľkému prejedaniu a extáze chutí, preto je celkom vhodná, ak sa chcete dať na chudnutie. V obývačke a chodbe dokážu rôzne odtiene modrej dotvoriť váš vybraný štýl bývania, či už cez farbu stien, nábytku alebo doplnky.

Odtiene modrej: vyberte si z 9 odtieňov

Hoci sa modrá farba spája predovšetkým s atmosférou stredomorských dovoleniek, jej použitie je naozaj rôznorodé a odtieňov naozaj veľa. Ktoré sú tie najobľúbenejšie odtiene modrej pre využitie v interiéroch?

Modrá kráľovská

Kráľovská modrá je známa aj pod názvom „Royal Blue“. Je to hlboký a živý odtieň modrej, ktorý údajne vytvorili súkenníci, ktorí vyhrali súťaž o šaty pre anglickú kráľovnú Charlotte práve v tejto farbe. Krásne dopĺňa ostatné interiérové farby a odporúča sa hlavne do spální, kde vytvára atmosféru plnú kráľovskej dôstojnosti, pokoja a pohody.

Odtiene modrej: baby blue

S odtieňom baby blue sa stretnete predovšetkým pri téme bábätiek a detí, no pripomína aj dovolenku pri mori. Tento svetlý, vybielený tón modrej je jemný a bezstarostný. Skvelo sa hodí k svetlosivej, bielej a krémovej farbe. Patrí medzi neutrálne odtiene modrej, ktorý v sebe nesie eleganciu a ľahkosť.

Tyrkysová farba

Tyrkysová farba nesie v sebe okrej modrej aj veľa zelenej, vďaka čomu pôsobí živo a sviežo. Ideálna je pre slnečné interiéry, kde dokáže vytvoriť rôznorodú atmosféru práve vďaka lúčom slnka. Raz pôsobí chladno a inokedy hravo, podobne ako tyrkys, polodrahokam cenený pre svoje dekoratívne vlastnosti už v staroveku.

Kobaltová farba

Táto výrazná farba dobýva módne móla a získava si srdcia aj interiérových dizajnérov. Má podobnú silu a tonalitu ako kráľovská modrá. Vďaka väčšiemu podielu červenej má dynamickejší charakter. S jej použitím dokážete vytvoriť moderné aj extravagantné aranžmány plné energie.

Námornícka modrá

Farba nočnej oblohy a večerného mora. Podobná je aj pruská modrá a parížska modrá. Najčastejšie sa objavuje v spoločnosti bielej a červenej, čím vytvára nezabudnuteľné morské a nadčasové kombinácie. Vo veľkom množstve pôsobí trochu ťažko a vážne a preto sa neodporúča pre veľké plochy. Optimizmus jej dodá kombinácia so svetlejšími farbami.

Odtiene modrej: Indigo

Indigo je sýto modrý odtieň, s nádychom fialovej a ultramarínovej. Zaujme za každých okolností svojou intenzitou a univerzálnosťou použitia. Názov Indigo je inšpirovaný farbivom z rastliny pochádzajúcej z Indie a dal svoj základ aj známej farbe Denim Blue. Odkedy bola vynájdená jeho lacnejšia alternatíva, vyrábaná chemicky, stala sa neodmysliteľným trendy pigmentom na farbenie džínsov a džínsoviny.

Odtiene modrej: zafírová modrá

Zafírová modrá je podobne originálna a luxusná, ako prírodný kameň zafír. A rovnako aj odtieň tejto farby závisí od svetla. Cez deň pôsobí jasnejšie a sviežejšie, večer pripomína hlbiny oceánu. Podobá sa na iné odtiene modrej, ako je napríklad námornícka modrá alebo modro sýta petrolejová farba.

Marengo farba

Marengo pripomína farbu mokrého asfaltu. Patrí medzi studené odtiene modrej, v ktorej je obsiahnutá fialová a sivá farba. Navodzuje pocit pokoja a relaxu. Pripomína farbu svetlého grafitu alebo čiernu látku s bielymi nitkami.  Zaujme svojim výnimočným charakterom, ktorý vynikne najlepšie v kombinácii s bielou.  

Azúrová modrá

Azúrová sa často zamieňa s modrozelenou ako je zelenkavá tyrkysová farba, no prirodzene patrí k modrej. Je veslá a ľahká a veľmi dobre sa kombinuje s prírodnými materiálmi ako je ratan, morská tráva, juta a bambus. V spojení s jemným leskom povrchov rôznych materiálov dokáže vytvoriť neodolateľné odlesky azúrového mora.

Odtiene modrej: ako ich kombinovať v interiéri?

Modré odtiene sa hodia pre každý štýl bývania. Záleží len od toho, akú atmosféru túžite vytvoriť a aké iné farby preferujte. Tu je niekoľko zaujímavých kombinácií pre zariadenie interiéru aj doplnky do bytu:

Námornícka modrá a biela

Modrá a biela je nadčasová kombinácia nielen pre kúpeľňové doplnky so stredomorskou tematikou. Ak k týmto dvom vychyteným farbám pridáte aj striebro, vytvoríte elegantný outfit prímorských letovísk všetkých zemepisných šírok.

Modrá farba a odtiene ružovej

Jemná pudrovo ružová farba v kombinácii s modrou vytvára pôsobivú romantickú atmosféru. Spája ženskú jemnosť s mužskou stabilitou, čím je veľmi inšpirujúca pre tvorcov pôvodných aj moderných interiérov.

Modrá a kombinácie so žltou a oranžovou

Žltá farba nebola vybraná ako farba roku 2021 náhodne. Krásne dopĺňa a rozveseľuje sivú aj tmavé odtiene modrej, ako je napríklad pruská modrá. Ožije s nimi nielen tmavšia chodba, ale aj obývačka.

Ak máte radi dynamické a teplé farby, skombinujte ich s modrou a výsledok bude žiarivo moderný. Dokonalé spojenie a energický šmrnc vytvára hrejivá oranžová farba spolu s výraznou indigovou. Využívajte ich opatrne, aby vás výsledok neunavil, ale stále ešte dokázal upútať.

Šedá a modrá

Nečakaná kombinácia dvoch neutrálnych farieb je schopná vytvoriť harmonický celok. Najkrajšie sa dopĺňajú ich svetlé odtiene a na stene dokážu vytvoriť jemnú, no vkusnú kompozíciu. Stačí už potom originálna výzdoba v podobe obrazov a efekt je dokonalý.

Modrá a hnedá

Ako ideálna kombinácia farieb s hnedou sa už roky osvedčuje modrá. Stačí si predstaviť tmavý drevený nábytok na pozadí modrej steny a hneď sa vám vybaví retro alebo vintage interiér vystihujúci ducha doby.

Ktorý štýl bývania sa stotožňuje s modrou farbou? 

Ako sme už spomínali, modré odtiene sa hodia pre každý štýl bývania. Či už zvolíte len farebné dekorácie do obývačky či inej miestnosti, alebo celé steny, je na vás. Toto sú najobľúbenejšie štýly, v ktorých hrá modrá farba hlavnú úlohu.

Odtiene modrej: rustikálna spálňa

Modro-biele vzory patria nielen k slovenskej tradičnej modranskej majolike, ale dotvárajú akýkoľvek rustikálny štýl. Modré kvetinové vzory si nachádzajú cestu aj na tapety a textílie, čím dodávajú miestnosti idylický charakter. Výborne ich dopĺňa hladká bielizeň v zafírovej modrej, sprevádzaná príjemnou teplou farbou svetlého dreva.

Modrý interiér v škandinávskom štýle

Jednoduchý základ v bielej a šedej, doplnený sviežimi akcentmi, sa ideálne hodí pre škandinávsky štýl. Dominuje tu jednoduchý účelný nábytok a veľa dreva. Ak vám učaroval tento štýl, stačí v obývačke doplniť pohodlné modré vankúše a vybrať doplnky do kuchyne v modrej farbe.

Odtiene modrej: zafírová stredomorská terasa

Modré odtiene sa prirodzene spájajú s prírodnými materiálmi. Ratan, juta, svetlé drevo a morská tráva sú ideálne pre terasu v stredomorskom štýle. Ak priestor oživíte textíliami s geometrickými modrými vzormi, okamžite zacítite dovolenkovú atmosféru gréckych ostrovov.

Niekedy je aj ťažko vybrať, no nie? Podľa nás sú krásne všetky odtiene modrej a najradšej by sme ich využili všetky. Pre zachovanie dobrého dizajnu sa však radšej riaďte pravidlom „menej je viac“ a vyberajte hlavne vlastným srdcom.

Potrebovali by ste aj ďalšie inšpirácie? Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a okrem noviniek získajte aj exkluzívne ponuky, s ktorými bude váš domov ešte krajší!