Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Malé podkrovné detské izby: dekorácia

Zariaďovanie detskej izby a vytvorenie tej správnej atmosféry objavovania aj relaxu býva často dobrodružstvo samo o sebe. Ak sa k tomu pridá aj malý priestor so šikminami, hlavolam je o to väčší. Kam umiestniť posteľ a ako si poradiť s odkladaním vecí a hračiek? Čaká vás práve takáto výzva? Nemajte obavy, určite to zvládnete. Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných nápadov a inšpirácií, vďaka ktorým sa presvedčíte, že aj malé podkrovné detské izby vedia byť účelné a zároveň estetické.

Detská izba v podkroví: výhody a nevýhody

Mnoho ľudí má z izieb pod strechou obavy a iní v nich vidia skvelú príležitosť. Pravdou je, že rovnako ako všetky netypické priestory, aj malé podkrovné detské izby majú svoje pre a proti. Aké sú?

VÝHODYNEVÝHODY
útulná atmosféraobmedzené možnosti využitia rovných stien
originalita priestoru a využitie vlastnej kreativitymenej prirodzeného svetla ak nie je možné zväčšiť plochu okien
okná s výhľadom na oblohu alebo do ďalekazariadenie a nábytok na mieru (ak to inak nejde)
čarovné zákutia a tajné skrýše pod šikminouvyššia teplota v letných mesiacoch
zvuk dažďazvuk dažďa

Ako zariadiť malé podkrovné detské izby?

Každý priestor sa dá zariadiť a rovnako to platí aj pre malé podkrovné detské izby. Ak už máte jasný pôdorys izby a potrebujete len vybrať nábytok a zariadiť ju, tu je niekoľko základných pravidiel.

Rozmiestnenie nábytku

Podkrovná detská izba vzbudzuje pocit, že sa tam nábytok nezmestí. Pri dobrom výbere tam však dáte všetko čo potrebujete. Vyššie kusy nábytku, skriňu a dvojposteľ umiestnite na rovnej vyššej stene, nižšie skrinky a stolík môžu byť aj na nižšej a šikmej strane.

Nezabúdajte ani na bezpečnosť. Posteľ umiestnite tak, aby hlava nebola rovno pod šikminou a dieťa si neudrelo pri vstávaní hlavu. Ak sa inde posteľ nevojde, tak ju aspoň odsuňte a priestor medzi pomúrnicou a posteľou vyplňte plošinou, ktorá môže slúžiť ako odkladací priestor. Podobným spôsobom viete umiestniť pod šikminu aj stolík alebo kresielka.

Farby a materiály

Svetlo a použitý materiál v izbe je často tým, čo tvorí základ atmosféry. Uprednostnite prírodné materiály ako drevo, ľan, ratan, korok alebo bavlnu, ktoré dajú priestoru útulnosť a mäkkosť ostrým hranám stien. Farby do detskej izby pod strechou voľte svetlé a harmonizujúce. Vhodná je biela, béžová, žltá, svetlomodrá alebo svetlozelená. Teenagerom doprajte ich obľúbenú farbu, aj keby bola tmavšia, na menších plochách neuškodí.

Osvetlenie do malých izieb

Podkrovná izba pre deti má rovnaké pravidlá pre osvetlenie ako každá iná detská izba. Ideálne je mať viac zdrojov svetla. Odporúča sa jedno centrálne stropné svetlo, relaxačné a pracovné osvetlenie. V prípade podkrovia môže byť stropné svietidlo nahradené bočnou lampou na najvyššej rovnej stene, alebo bodovými svetlami. Relaxačným svetlom môže byť malá lampička alebo aj svetelná reťaz, ktorá deťom pomôže stíšiť sa. Pracovnú lampu je ideálne postaviť na stôl, aby mali deti dosť svetla na hru aj učenie a nezavadzala im pri hre na zemi.

TIP: Jedno dieťa odrástlo a druhé ho dobieha? Pozrite si tipy ako môže vyzerať malá detská izba pre dve deti.

6 inšpirácií pre malé podkrovné detské izby

Aj v prípade podkrovných izieb platí, že menej je viac. Rôzne nesúrodé vzory a mix štýlov malým izbám rozhodne neprospeje. Venujte preto pozornosť detailom a izba sa vám odvďačí špeciálnou atmosférou, ktorú nikde inde v dome nevytvoríte. S čím sa viete pohrať?

1. Tajné priestory

Nič nie je na podkrovných izbách také atraktívne, ako šikminy a výšky. Môžete ich využiť ako úložný priestor na hračky či tajné spomienky alebo ako úkryt pri schovávačke. Šikmé steny môžete opticky znížiť tým, že zvýšite pomúrnicu a vytvoríte v nej tajný priestor. A rovnako viete využiť výklenky a rohy, ktoré vzniknú rôznym tvarom stien a stropu. Stojí za to popremýšľať ako na to, alebo si nechať vyrobiť na mieru aspoň jednu skrinku či rebrík do útulnej skrýše, ideálne aj s výhľadom na hviezdy.

TIP: Ak zvažujete výrobu nábytku podľa svojich predstáv a potrieb, inšpirácie nájdete v našom článku detská izba na mieru.

2. Kreatívne steny

Hoci sa pre malé izby odporúčajú skôr svetlé farby, neznamená to, že časť steny nemôžete využiť odvážnejšie. Použite na kus rovnej steny výraznejšiu farbu, tapetu, nálepky alebo umývateľné interiérové farby. Vďaka tomu dokážete z malého miesta vyťažiť maximum. Môže to byť napríklad aj lezecká stena, farba na písanie kriedou alebo fototapeta s obľúbeným motívom. Ak máte väčšie deti, výber nechajte na nich.

3. Hravé textílie

Malé podkrovné detské izby sú ideálnym priestorom pre detskú tvorivosť a hravosť. Deti vedia využiť každý kút a samozrejme aj podlahu, posteľ či stoličky. Dajte im k dispozícii koberec, vankúše a deky s rôznymi tvarmi, cestičkami či zvieratkami a hneď sa prenesú do sveta vlastnej fantázie. Postavte indiánske típí alebo zaveste z vysokého stropu baldachýn a osvetlite ho svetielkami. A večerný program máte zaručený!

4. Oddych s výhľadom

Výška šikmých striech poskytuje skvelú príležitosť ako väčším deťom vytvoriť relaxačný kútik. Ak bude dostatočne pevný, stačí len pridať pohodlné vankúše a deti získajú svoju „rozhľadňu“, zázemie na čítanie alebo úkryt pred súrodencami. Pridajte rebrík alebo lano a môžu tak zároveň trénovať aj svoje fyzické zručnosti. Zariadenie interiéru izby tak získa nezameniteľnú atmosféru, na ktorú si deti zaiste radi spomenú aj v dospelosti.

5. Užitoční pomocníci

Malá izba pôsobí oveľa väčšia, keď je v nej poriadok. Ako ho ale udržať ak sú v nej deti? Poskytnite im hravý a motivujúci priestor na uskladňovanie hračiek a ich drobností. Čo tak napríklad závesný odkladací kôš, ktorý viete vytiahnuť kladkou vyššie keď už je plný? Alebo veselý kôš s ušami či debnička čo sa zasunie pod šikminu a zapíska? Hrajte sa spolu s deťmi a podkrovie získa tú správnu rozprávkovú atmosféru.

6. Praktické dvere

Malé podkrovné detské izby nemajú zvyčajne priestoru nazvyš. Kam teda otvárať dvere aby nezavadzali? Schovajte ich! Využite technológiu posuvných dverí a buď dvere schovajte medzi stenu alebo ich zaveste z jednej strany. Ušetríte miesto a zároveň získate aj zaujímavý dizajnový prvok, ak si zvolíte atraktívnu farbu alebo umývateľný náter pre tvorbu svojich ratolestí.

Podkrovné detské izby: všetko na čo by ste nemali zabudnúť

  1. Dostatok denného svetla

    V podkrovnej detskej izbe nezabudnite zabezpečiť dostatok svetla cez okná alebo umelé osvetlenie.
  2. Dostatok čerstvého vzduchu

    Myslite aj na potrebu prívodu čerstvého vzduchu, napríklad mikrovetraním cez okná.
  3. Sieťky proti hmyzu

    Na okná namontujte sieťky proti hmyzu, aby deti mohli zaspávať aj pri zvuku cvrčkov.
  4. Rozmiestnenie nábytku

    Dôležité je rozmiestnenie nábytku a vytvorenie jednotlivých zón v detskej izbe. Tak vám vznikne priestor na oddych, prácu, ale aj na hru.
  5. Kreatívne riešenia

    Využite každý kút a porozmýšľajte ako využiť šikminy účelne a hravo, ideálne spolu s deťmi.

Máte ešte pocit, že malé podkrovné detské izby sú nudné a nepraktické? Veríme, že nie a že ste našli pre seba zopár inšpirácií. Ak sa vám páčili, pozrite si aj ďalšie inšpirácie pre malý byt a vytvorte si doma priestor svojich snov.

Radi by ste získali ďalšie inšpirácie? Registrujte sa bezplatne na webe Westwing, využite exkluzívne ponuky a spravte svoj domov ešte krajším.