Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Ako pripraviť nezabudnuteľný svadobný príhovor

Plánovanie svadby a prípravy sú v plnom prúde, rodina a priatelia sú vzrušením celí bez seba nehovoriac o budúcich mladomanželoch, ktorí sa snažia myslieť na každý detail! Chýba ešte niečo? A čo svadobný príhovor? Kto ho vlastne prednesie? Aké sú zvyklosti a je vôbec nutné sa ich pridržiavať? Pozrite sa s nami na užitočné rady a inšpiratívne nápady, vďaka ktorým bude váš svadobný príhovor naozaj nezabudnuteľný!

Príprava na váš svadobný deň: nezabudnite na svadobný príhovor

Miesta na svadbu sú vybrané, dátum zarezervovaný, hostina a program na svadbu sa pripravujú – plánovanie tohto veľkolepého dňa vyžaduje veľa pozornosti a správne načasovanie. Skúste pritom použiť náš svadobný plánovač, ktorý vám prípravy značne uľahčí. Určite sa vám potom nestane, že by ste zabudli na tak dôležitú súčasť celého programu, akou je slávnostný príhovor.

Kto prednáša svadobný príhovor?

V dnešnej dobe už nie je striktne dané, kto musí na svadbe predniesť príhovor – výber je len na vás a vašej vyvolenej osobe, či bude súhlasiť a chcieť prehovoriť pred všetkými hosťami. Väčšinou však býva zvykom, že:

  • s príhovorom začne niekto z hostiteľov, v tomto prípade sa úlohy najčastejšie zhostí otec nevesty.
  • slova sa ako ďalší ujme ženích, prípadne sa k nemu môže pridať aj nevesta.
  • na záver má príhovor niekto so svadobčanov, čo zväčša pripadne svedkovi. Týmto posledným prednesom sa má predovšetkým navodiť uvoľnená atmosféra.  

Je však stále populárnejšie požiadať o príhovor aj matky mladomanželov, otca ženícha, svedkyňu nevesty, alebo blízkych priateľov. Všetko závisí od výberu manželského páru.      

Pri plánovaní svadby nezabudnite ani na doplnky, ktoré sa vám zídu pri zdobení vášho domova alebo miestnosti, kde sa bude svadba konať!

7 tipov ako napísať zaujímavý svadobný príhovor

Svadobný príhovor by nemal zahŕňať len blahoželanie k svadbe a prianie všetkého dobrého pre novomanželov. Mal by byť osobný a úctivý, prebudiť v ľuďoch okolo vás emócie. Keď všetci pozdvihnú poháre a počúvajú vaše slová, mali by ich potešiť, rozosmiať, vyvolať v nich hrdosť, dojať ich. Práve na takýto svadobný príhovor budú všetci spomínať s úsmevom na tvári.

Na čo by ste teda mali myslieť pri príprave svadobného príhovoru?

S pomocou týchto 7 tipov by vám to malo ísť ako po masle:

  1. V prvom rade myslite na mladomanželov a čo by sa im páčilo. Príhovor pripravujete pre nich, keďže vás poctili touto úlohou.  
  2. “Menej je viac”, platí to aj v tomto prípade. Vaše osobné zážitky s mladomanželmi nemusia väčšine hostí nič hovoriť, a preto vzniká riziko, že sa začnú nudiť, ak bude prednes príliš dlhý.
  3. Humor vie byť veľmi osviežujúci a dôležitý, ale nepreháňajte to s ním. Určite nezahŕňajte príhody týkajúce sa nevesty alebo ženícha, ktoré by ich zosmiešnili alebo uviedli do rozpakov.
  4. Vyhnite sa nevhodným informáciám, ako napríklad problémom v rodine, bývalým partnerom, konfliktným či kompromitujúcim situáciam.
  5. Nekopírujte iné príhovory. Inšpirujte sa spoločnými zážitkami, záľubami mladomanželov a ich zázemím. Buďte pritom sami sebou – osobou, ktorá im je obom tak blízka.
  6. Príhovor sa určite nečíta celý z papiera. Pre lepšie zapamätanie si jeho obsahu si spíšte kľúčové body na papierik alebo kartičky.
  7. Nebojte sa nacvičiť si prednes pred zrkadlom, prípadne sa natočte na video – týmto spôsobom sa najlepšie oboznámite s vlastnou rečou tela a budete môcť na nej pracovať.

Najťažšia časť je však otázka: ako začať?

Málokto je profesionálny rečník, a preto je úplne prirodzené, keď budete mať trému pred svadobčanmi. Ako teda začať? Pred zahájením svadobnej hostiny požiadajte vaše obecenstvo o pozornosť postavením sa a zaťukaním na pohár. Ak je to veľká svadba, nezabudnite sa aj predstaviť, pretože mnohí hostia vás nemusia poznať. Úvod príhovoru hostiteľa svadby – teda rodičia nevesty alebo ženícha – by mal obsahovať privítanie hostí a poďakovanie za ich účasť. V príhovore svedka či svedkyne by nemalo chýbať, aká pocta to pre nich je predniesť svadobný príhovor.

Ako váš krásny príhovor ukončiť?

Do záveru príhovoru patrí práve blahoželanie ku svadbe. Mladomanželom sa popraje všetko len to najlepšie do ich spoločnej budúcnosti a všetkým prítomným nádherný zvyšok svadobnej oslavy. Nezabudnite pritom pozdvihnúť pohár na ich šťastný manželský život!

Svadobný príhovor: príklady, ktoré pobavia ale aj zahrajú na citoch

Humor je neoddeliteľnou súčasťou príhovorov. Je milé a úctyhodné, keď sa objaví aj v prednese jedného z rodičov mladomanželov, ktoré zvyknú byť vážnejšie. No je to práve príhovor svedka, svedkyne alebo blízkych priateľov zosobášeného páru, ktorý by mal uvoľniť atmosféru, pobaviť svadobčanov a zároveň ich dojať.  

Ako sa spoznali

Veľmi dojímavou súčasťou príhovoru je porozprávať, ako sa manželský pár spoznal a ako jeden druhého vnímali na začiatku. Všetko pravdaže treba podať s citom a nezachádzať do príliš veľkých podrobností, ak by neboli úplne vhodné.

Historky z minulosti

Nie je nič vtipnejšie ako prezradiť na mladomanželov nejakú milú, úsmevnú historku z ich minulosti, ktorú svadobčania nepoznajú. Tu však treba dávať pozor, aby nikoho nezosmiešnila alebo sa nestala dôvodom pre hádku.

Spoločné záľuby a záujmy

Vie byť veľmi pútavé, keď sa hosťom popíšu záujmy, ktoré majú mladomanželia spoločné a ako sa v nich skvele dopĺňajú. Úsmev na tvári však určite ešte umocnia tie, ktoré majú odlišné. Spôsoby akými hľadajú kompromis a ako sa vzájomne v nich podporujú môžu byť veľmi vtipné, ak sa podajú s citom a úctou.

Zabudnuté fotografie

Súčasťou svadby býva aj nástenka s fotkami zo života mladomanželov. Zabudnuté fotografie z výletov alebo času s priateľmi a rodinou, o ktorých nevedia ani samotná nevesta so ženíchom, však budú určite nádherným emocionálnym prekvapením! Premietnite ich na stenu, ak máte takú možnosť, a doplňte ich krátkym, srdečným a vtipným komentárom. Ako teda určite viete, program na svadbu a hostina sa skutočne nedokáže zaobísť bez slávnostného príhovoru. Jeho úlohou je priblížiť svadobčanom život ženícha a nevesty, pobaviť obecenstvo ako aj preukázať vďaku a úctu všetkým zúčastneným. Dúfame, že vám naše rady pre jeho prípravu a prednes budú užitočné.

Pripravte si spolu s nami príhovor, na ktorý budú všetci hostia dlho spomínať, a spravte ním celý svadobný deň ešte výnimočnejším! Pre ďalšie inšpirácie sa pozrite aj na náš svadobný plánovač. Využite pritom bezplatnú registráciu na Westwing a určite nepremeškáte naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!