Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Originálne menu a menovky na svadbu

Svadobný stôl je neoddeliteľnou súčasťou každej svadby. Aby výzdoba ladila s celkovým štýlom svadby, uspokojila hostí a bola zároveň aj praktická, je dobré pripraviť sa na to. Ako majú vyzerať menovky na svadbu a kto má kde sedieť? Existujú určité zvyklosti ale aj veľa možností a spôsobov, stačí si vybrať. Aby ste nemuseli dlho hľadať, pripravili sme pre vás niekoľko tipov a inšpirácií, ktoré vám plánovanie svadby uľahčia. Dozviete sa ako si vlastnoručne vyrobiť menovky na svadbu, alebo kam usadiť rodičov či deti.

Co sú to menovky na svadbu a ich výhody

Menovky na svadbu sú menovky, ktoré označujú, za akým stolom má sedieť hosť na svadbe. Menovky majú vo všeobecnosti meno hosťa a číslo stola a často sa vyznačujú určitým dizajnom, ktorý je prispôsobený štýlu dekorácie. Vyzerá to ako drobnosť, no kartičky s menom dokážu urobiť veľmi veľa. Okrem toho, že doplnia svadobný stôl, majú aj ďalšie výhody. Prečo sa oplatí venovať im pozornosť a čo vám prinesú menovky na svadbu?

1. Organizácia a poriadok

Pri písaní menoviek a hľadaní vhodného miesta na sedenie si uvedomíte, koľko stoličiek naozaj potrebujete. Zároveň tak zistíte, či niekto dôležitý nechýba a pri tvorbe zasadacieho poriadku si ľahšie premyslíte, koho kam usadiť. Vďaka menovkám každý hosť zistí, kde je jeho miesto a nájde ho ľahšie aj po polnoci.

2. Staré aj nové stretnutia

Dobre zvolený zasadací poriadok ľudí zbližuje, umožňuje viac tém na rozhovor a vytvára aj nové priateľstvá. Myslite na to vopred a ak máte pochybnosť, kto sa ku komu hodí, poraďte sa. Pre podporenie rozhovorov o starých či nových témach a spoznávania nových ľudí, usádzajte pána vedľa dámy a manželské páry oproti sebe.

3. Štýl a spomienky

Menovky na svadbu môžu byť originálnym doplnkom svadobnej výzdoby, ktorá dodá priestoru ten správny šmrnc. Atraktívna menovka, v spojení s menom hosťa a prípadne aj s darčekom, je zároveň skvelá možnosť ako osobnejšie prejaviť hosťom úctu a vďaku. Menovky bývajú aj príjemnou spomienkou na svadbu, ktorú si hostia často odkladajú spolu s fotografiami.  

Menovky na svadbu: 11 nápadov pre rozmanité štýly

Svadba je jedinečná príležitosť ukázať svojim blízkym váš jedinečný štýl a zmysel pre estetiku i detail. Aj obyčajné svadobné menu či menovky tak môžu patriť medzi dôležité doplnky na svadbu. Ako ich urobiť zaujímavé a štýlové? Nachystali sme pre vás 11 nápadov pre menovky na svadbu:

 1. Klasické: papier potlačený elegantným písmom, doplnený ornamentami
 2. Vintage: kvetinové, čipkované a nežné vzory s jemnými farbami a ozdobným písmom
 3. Minimalistické: strohý dizajn, jednoduché písmo a štýlový papier
 4. Folklórne: tradičná folklórna výzdoba a vzory na nenápadnom papieri, doplnené stuhou
 5. Naturálne: popísaný zelený list, kvet alebo drevo či kamienky namiesto papiera
 6. Kreatívne: drobná maľba, drevo, origami, korok, pierka, papierový kruh na dno taniera
 7. Tematické: podľa ročného obdobia, záujmov svadobného páru či miesta na svadbu
 8. Hravé: štipce, postavičky, balónik, veselé kartičky, ceruzka, puzzle – na zabavenie
 9. Na zjedenie: pralinka, keksík, hrozno, orech v atraktívnom balíčku – jednohubky pod zub
 10. S darčekom: polodrahokam, drobná kresba, kľúčik alebo sviečka – pre pekné chvíle
 11. Umelecké: každá jedna menovka ako samostatný originál z rúk zručného majstra

Ako usadiť hostí na svadbe a ako usporiadať menovky na svadbu

Základom dobrej zábavy a spokojných hostí je ich pohoda, organizácia a uvoľnenosť. Pri menšej svadbe, kde sa takmer všetci poznajú, to nemusí byť problém. Ak je však hostí viac, je veľmi užitočné, aby váš svadobný plánovač rátal aj s tvorbou zasadacieho poriadku a svadobnou tabuľou, ktorá uľahčí orientáciu. Kto kde má sedieť a s kým?

 • Ženích a nevesta sedia na predných a dobre viditeľných miestach. Nevesta sedí po pravici ženícha.
 • Rodičia nevesty sedia po ženíchovej ľavej ruke a rodičia ženícha po nevestinej pravej ruke.
 • Úzka rodina sedí v blízkosti novomanželov, najbližšie starí rodičia, krstní rodičia, súrodenci, svedkovia a prípadne kňaz.
 • Ostatná rodina by mala byť vedľa najbližšej rodiny a priatelia môžu sedieť trošku ďalej.
 • Deti sedia pri rodičoch, no ak ich je viac, môžu byť spolu na konci stola, alebo mať aj vlastný stôl, kde ich zabavia pripravené farbičky a papiere.
 • K svadobnému stolu patria aj hudobníci a fotograf či kameraman, aby stihli zaznamenať dôležité momentky.
 • Svadobnú tabuľu s označením stolov a menami umiestnite na dobre viditeľné miesto.

DIY menovky na svadbu: ako si ich vyhotoviť svojpomocne

Tešíte sa na ten veľký deň a chcete, aby aj menovky na svadbu dýchali jedinečnosťou a originalitou? Určite to zvládnete aj sami! Stačí trochu trpezlivosti a vhodný materiál. Ak ich navyše zladíte aj so štýlom a farbami aké majú ostatné doplnky na svadbu, efekt bude zaručený. Aké máte možnosti?

Akvarelové originály

Kúpte si špeciálny papier so štruktúrou na akvarelové farby. Nastrihajte alebo narežte papier na menovky vo veľkosti vizitky. Pripravte si farby, nádobu s vodou, štetec a fixku alebo pero. Aplikujte vybranú vodovú farbu na okraj menovky. Postačí aj pár jemných ťahov alebo bodiek štetcom. Farby môžete nechať „rozpiť“, striedať alebo meniť ich intenzitu. Nechajte vyschnúť a ozdobným písmom dopíšte meno.

Hra s drevom

Zadovážte si drevené kolieska, alebo narežte konár s priemerom približne 6 cm. Vyvŕtajte dierku a prevlečte ňou špagát alebo stužku vo farbe ostatnej výzdoby. Meno môžete napísať fixkou, špeciálnym perom alebo vypáliť. Ak máte radi farby, môžete nimi drievka aj natrieť. Do prípravy môžete zapojiť aj deti, určite vám rady pomôžu.

Tip: Použiť môžete aj sušené kvety. Zvoliť môžete len jeden kvet alebo môžete vytvoriť malú kytičku z viacerých menších sušených kvietkov. Prilepte ich jednoducho na minimalistické menovky, ktoré sa okamžite premenia na malé umelecké dielo. Očarujúci efekt je zaručený!

Sladké pokušenie

Ak chcete hostí prekvapiť aj potešiť hneď v úvode hostiny, doprajte im niečo dobré pod zub. Menovky na svadbu obohaťte o malý perník, bonbón či oriešky, ktoré zabalíte do celofánu alebo látkového, prípadne papierového vrecúška. Meno môžete napísať priamo na vrecko, alebo priviažte menovku stuhou, steblom ozdobnej trávy či špagátom.

Kartón, zeleň a špagát

Obyčajný kartón dokáže divy. Nielen, že je ekologický a trendy, ale obohatí svadobný stôl prirodzenosťou a pocitom pohody. Menovky môžu mať tvar vizitky, štítku, srdiečka či krúžku. Na vyrezanie tvaru alebo dierky použite vyrezávače v požadovanom tvare. K menovke pridajte kus zelene v podobe rozmarínu alebo levandule a priviažte ich špagátom k obrúsku.

Svadobné menu a menovky na svadbu: ako ich kombinovať

Túžite potešiť hostí aj uchovať vo fotoalbumoch krásne spomienky na svadbu? Najdôležitejším prvkom bude určite dobrá nálada a pohľad na zamilovaný svadobný pár. Na celkový dojem zo svadby však pôsobí aj svadobná výzdoba a všetko, čo nájdu hostia na stole. Čo môžete urobiť pre to, aby menovky, výzdoba a svadobné menu vyvolali tú správnu atmosféru?

 1. Udržujte rovnaký štýl pre svadobné menu aj menovky
 2. Využite jednotné farby alebo aspoň farby tón v tóne
 3. Použite rovnaké motívy a ornamenty pre menu aj menovky na svadbu
 4. Ak chcete stôl oživiť, použite kontrastné, alebo opačné farby  
 5. Menovka môže byť súčasťou jednoduchšieho individuálneho svadobného menu

Máte už predstavu, aké menovky na svadbu budú pre vás tie najlepšie a koho kam usadíte? Vyberajte srdcom a usaďte hostí podľa intuície, tak sa nemôžte pomýliť. Pre ľahšie plánovanie svadby a lepšiu predstavu o možnostiach, nahliadnite aj do našich ďalších článkov, venovaných svadbe.

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte prísun inšpirácií a exkluzívnych ponúk pre tvorbu vášho vysnívaného domova.