Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
okrúhly koberec z juty

Juta je v súčasnosti veľmi populárna. Patrí medzi obľúbené materiály v interiéri, pretože je univerzálna, trvanlivá a vyhovuje jej takmer každý štýl bývania. Jutové výrobky sú dnes trendy aj vďaka svojej udržateľnosti a praktickej stránke. Môžete ich použiť na výzdobu svojho domu alebo bytu, ale ja na cvičenie jogy či pilatesu. Mnoho interiérových dekoratérov odporúča jutu aj kvôli jej jedinečnému charakteru a prispôsobivosti. Hodia sa k akémukoľvek typu dekorácie, bez toho, aby narúšali celkový dizajn domácnosti. Inšpirujte sa našimi nápadmi!

Čo je juta?

Juta sa radí k obľúbeným materiálom, ktoré sa v domácnostiach využívajú pomerne často a patrí medzi udržateľné prírodné materiály, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Tento materiál sa pravidla objavuje vo forme kobercov, no stretnúť sa môžete aj s rôznymi štýlovými poťahmi, košíkmi na bielizeň či dokonca veľkými úložnými boxami a truhlicami. Výrobky sú výnimočné najmä vďaka svojim skvelým vlastnostiam, ako je vysoká odolnosť, nadčasový vzhľad a možnosť skombinovať ich do akéhokoľvek štýlu.

Jutový koberec ideálny pre váš interiér

Jutový koberec pôsobí v miestnostiach nenútene, prináša do nich príjemnú atmosféru a dokáže doplniť parkety aj kachličky. Pracuje sa s ním jednoducho a vie si poradiť s akoukoľvek farbou. Dá sa umiestniť nielen do obývačky, ale takisto aj do spálne, predsiene, chodby a detskej izby. Keď doň zainvestujete, môžete si byť istí, že domácnosť bude zdobiť veľmi dlhý čas.

Odborníci na životné prostredie a udržateľnosť odporúčajú a uprednostňujú nákup jutových kobercov a iných kobercov vyrobených z prírodných vlákien. Pozrite sa na 3 typické charakteristiky tohto skvelého materiálu.

 1. Trvanlivý materiál: Výrobky z juty majú v sebe až 100% prírodných vlákien a na ich výrobu nie je potrebná ťažká technika, ktorá emituje veľa skleníkových plynov. Jutový koberec je biologicky odbúrateľný, pretože jeho vlákna sú väčšinou celulóza a lignín. Trvanlivosť je jedným z najdôležitejších faktorov. Tá závisí od rôznych faktorov, medzi ktoré patrí pevnosť jeho vlákien, kvalita, či výrobca. Výrobky a dekorácie do bytu z juty pozostávajú z prírodného vlákna, preto sú jutové koberce mäkké, hladké a majú dlhú životnosť.
 2. Biologický materiál: Juta, často nazývaná aj ako jutovina alebo vrecovina, je tkanina, ktorá sa vyrába z vlákien rastliny s názvom jutovník. Výhod jutovníka je hneď niekoľko a radí sa medzi ne napríklad to, že je recyklovateľný, biologický a šetrný voči životnému prostrediu. Nehovoriac o tom, že na rozdiel od iných poľnohospodárskych rastlín, jeho listy zvyšujú úrodnosť pôdy, pretože ju obohacujú.
 3. Ľahká údržba: Výrobky a dekorácie do bytu z juty pozostávajú z prírodného vlákna, preto sú jutové koberce mäkké, hladké a majú dlhú životnosť. Pretože sú jutové výrobky relatívne trvanlivé a ľahko sa čistia, môžu pri správnej starostlivosti prežiť a udržať si lesk až niekoľko rokov. Napríklad koberce z juty pôsobia mäkko, čo spôsobuje, že sú o niečo poddajnejšie ako sisal.
 4. Použitie v interiéri: Experti na bytový dizajn tvrdia, že fungujú lepšie v priestoroch s menším pohybom osôb, ako sú napríklad spálne, na rozdiel od chodieb a obývacích priestorov. Zvážte aj zariadenie interiéru, aby ste nemuseli neskôr vymieňať stolík alebo gauč. Napríklad aj z bambusu môžete dosiahnuť krásny efekt a nezaťažíte veľmi prírodu.

TIP: Vo Westwing nájdete širokú ponuku krásny jutových kobercov. Kliknite si tu: jutové koberce!


Juta versus sisal

 • Juta a sisal sa od seba odlišujú hneď vo viacerých oblastiach, pričom tou prvou je pôvod. Sisal pochádza z rastliny s názvom Agave Sisalana, ktorý sa v minulosti pestoval v Mexiku. To znamená, že rastlina za svoj život odolávala rôznym výkyvom počasia a vysokým teplotám.
 • Okrem pôvodu sú však rozdiely aj v samotnom výzore a výdrži. Spravidla platí, že sisalové koberce sú odolnejšie ako jutové. Práve preto sú skvelou voľbou na miesta so zvýšeným pohybom ľudí, ako napríklad v hotelových lobby, na schodoch alebo v reštauráciách.
 • Spolu s odolnosťou sa spája aj pocit, ktorý cítite, keď chodíte po povrchu koberca. Jemnosť jutových vlákien spôsobuje, že koberce sú mäkké a vhodné aj na sedenie alebo ležanie. Sisal je tvrdší a drsnejší, preto nemusí byť úplne najpríjemnejší, a to hlavne v prvé dni. Pravidelným chodením a správou údržbou dokáže zmäknúť.
 • Netreba zabúdať ani na samotný dizajn, ktorý je však veľmi subjektívny. Je síce pravda, že sisal sa farbí lepšie, takže v ponuke nájdete oveľa viac možností, no juta je sama o sebe elegantná a pekná. Ľahko ju zladíte do rôznych miestností, kde si skvelo sadne s ďalším zariadením.

4 spôsoby kde a ako môžete tento materiál využiť

Jutu najčastejšie nájdete na kobercoch, ale aj inom bytovom textile, či doplnkoch. Pozrite sa, ako môže juta skrášliť jednotlivé časti vašej domácnosti.

1. Obývačka s kvetmi na podlahe

Dodajte svojmu obytnému priestoru nádych tisícročného šarmu s kvetinovým vzorom jutového koberca, ktorý vnesie do každej miestnosti trochu radosti. Môžu to byť odvážne farebné kombinácie modrej a béžovej ale aj iný kúsok v červenom kvetinovom vzore. K tomu na sedačku prehoďte textil ako je pletená deka alebo menčester na vankúši. Jutový koberec môžete položiť vedľa kresla a spraviť si príjemný oddychový kútik, prípadne vedľa sedačky alebo konferenčného stolíka.

2. Do kuchyne aj do chodby

Čo je krajšie ako vrúbkovaný lem? Tkaniny v niekoľkých veľkostiach a farbách z juty dodajú vašej chodbe, hale, ale aj kuchyni prírodný charakter. Vďaka svojej univerzálnosti, či už hľadáte perfektný behúň do chodby, alebo potrebujete len malý koberec, ktorý umiestnite pred kuchynský drez, je juta tá správna voľba. Do menšej chodby sa hodí užšie prevedenie v obdĺžnikovom tvare, ktoré umiestnite do stredu miestnosti, prípadne na kraj k príručnému stolíku.

3. Kúpeľne s jutovými výrobkami

Výrobok z juty môže slúžiť dokonca aj ako podložka pod vaňu pred sprchovým kútom alebo vaňou. Môžete si vybrať ručne tkané koberce a predložky v rôznych geometrických vzoroch s kruhmi, trojuholníkmi a štvorcami – to všetko v tej istej neutrálnej palete. A čo veľký podlahový vankúš? Je neuveriteľne pohodlný a priestranný do každej izby. Ocenia ho aj tínedžeri.

3. Dekorácie a doplnky do bytu z juty

Čo môže byť estetickejšie ako ako okrúhly koberec ukotvujúci jedálenský kút alebo útulný kútik na čítanie? Takýto súčasný kúsok je mimoriadne dostupný v rôznych veľkostiach. Navrhnite k nemu stôl a stoličky, ako aj pohovku alebo kreslo. Pohodlne sa usaďte a vyložte si bosé nohy.

4. Geometrické vzory do spálne

Hľadáte klasický geometrický motív v jutovej alebo sisalovej podobe? Čierne, stupňovité tvary a pruhy doplní množstvo estetických prvkov. Aj šachovnicové vzory sa hodia napríklad do neutrálnej spálne, ktorá potrebuje len jednoduchý vzor, ktorý nepôsobí rušivo. K tomu už len doladíte upokojujúce interiérové farby a máte miestnosť na odpočinok pripravenú.

Ktoré materiály sa hodia k jute?

Keď bytoví dizajnéri nájdu nábytok, ktorý je sofistikovaný, doplnia ho množstvom estetických prvkov. Spravte to aj vy ako profesionál. Okrem juty sú aj ratan, akryl, bambus či ekokoža extrémne trvanlivé materiály, ktoré sa stanú vašimi priateľmi na celý život. Zo všetkých prieskumov v oblasti domácich dekorácií za posledných niekoľko rokov sa dá povedať, že presne tak sa celkovo dizajnový svet pozerá na koberce z prírodných vlákien vyrobené z juty a sisalu.

Ak máte radi pocit tepla, poslúži vám umelá kožušina. Tá sa dá aplikovať na sedačky, vankúše aj dekorácie pre najmenších v podobe plyšu. Nebojte sa experimentovať. Odvážne kombinácie sa vám postarajú o to, že sa nikdy nebudete vo svojom priestore nudiť.

Starostlivosť o materiál juta?

Pri každom materiáli hrá dôležitú rolu údržba. Týka sa jej všetko, čo máte doma. Starostlivosť o domácnosť sa dá prirovnať ku starostlivosti o vlastné telo. Keď sa cítite chorí, navštívte lekára, ktorý vám poskytne správnu liečbu alebo inými slovami – údržbu vášho tela. Bytové doplnky, zariadenie interiéru alebo textil sú súčasťou vašej domácej výbavy. Po niekoľkých rokoch si budú všetky vaše veci v dome alebo byte vyžadovať údržbu.

Údržba jutových výrobkov je celkom jednoduchá. Napríklad jutový koberec môžete ľahko udržiavať bez znalosti špeciálnych zručností. Okrem toho nie je údržba jutového koberca finančne ani časovo nákladná. To je ďalší dôvod, prečo sú jutové koberce také obľúbené.  Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako môžete udržiavať výrobky z juty. Prezradíme vám tie najdôležitejšie tipy a triky:

 • Najefektívnejšie prach odstránite vysávačom. Správne vysávanie dvakrát alebo trikrát týždenne je najjednoduchší spôsob starostlivosti.
 • Ak sú v dôsledku akejkoľvek nehody škvrny, môžete ich vyčistiť pomocou kefky s mäkkými štetinami s pár kvapkami vody. Na škvrny naneste trochu vody a jemne ňou šúchajte. Nikdy nepoužívajte kefu s tvrdými štetinami. Môžete poškodiť jutové vlákna.
 • Ak sú na vašom jutovom výrobku stále škvrny, urobte jeden jednoduchý krok a dekorácia bude okamžite vyzerať ako nová. Na škvrnu naneste prášok na chemické čistenie a votrite ju rukou alebo môžete použiť kefu s mäkkými štetinami.

Výrobky z juty sú vďačnými a trvalo udržateľnými kúskami vo vašej domácnosti. Skúste ich zapracovať do vášho domova a už nikdy sa ich nebudete chcieť vzdať.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!