okrúhly koberec z juty

Juta je v súčasnosti veľmi populárna. Patrí medzi obľúbené materiály v interiéri, pretože je univerzálna, trvanlivá a vyhovuje jej takmer každý štýl bývania. Jutové výrobky sú dnes trendy aj vďaka svojej udržateľnosti a praktickej stránke. Môžete ich použiť na výzdobu svojho domu alebo bytu, ale ja na cvičenie jogy či pilatesu. Mnoho interiérových dekoratérov odporúča jutu aj kvôli jej jedinečnému charakteru a prispôsobivosti. Hodia sa k akémukoľvek typu dekorácie, bez toho, aby narúšali celkový dizajn domácnosti. Inšpirujte sa našimi nápadmi!

Juta: čo je to?

Juta patrí medzi udržateľné prírodné materiály, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Je hnedej farby a má za sebou bohatú históriu. Okolo roku 3000 pred naším letopočtom sa spomína prvé tkanie kobercov v Egypte. Očarujúci vzhľad tohto koberca prinútil ľudí, aby si ho kúpili, a tak sa postupne koberce rozšírili ďalej. Dnes sa na výrobu kobercov dáva prednosť kobercom z vlákien, ako je morská tráva, sisal, nylon a iné materiály. Často sa stretávame s kobercami vyrobenými zo zlatého vlákna alebo z juty.

Charakteristika juty

Odborníci na životné prostredie a udržateľnosť odporúčajú a uprednostňujú nákup jutových kobercov a iných kobercov vyrobených z prírodných vlákien. Pozrite sa na 3 typické charakteristiky tohto skvelého materiálu.

 1. Trvanlivý materiál

  Výrobky z juty majú v sebe až 100% prírodných vlákien a na ich výrobu nie je potrebná ťažká technika, ktorá emituje veľa skleníkových plynov. Jutový koberec je biologicky odbúrateľný, pretože jeho vlákna sú väčšinou celulóza a lignín. Trvanlivosť je jedným z najdôležitejších faktorov. Tá závisí od rôznych faktorov, medzi ktoré patrí pevnosť jeho vlákien, kvalita, či výrobca. Výrobky a dekorácie do bytu z juty pozostávajú z prírodného vlákna, preto sú jutové koberce mäkké, hladké a majú dlhú životnosť.
 2. Ľahká údržba

  Výrobky a dekorácie do bytu z juty pozostávajú z prírodného vlákna, preto sú jutové koberce mäkké, hladké a majú dlhú životnosť. Pretože sú jutové výrobky relatívne trvanlivé a ľahko sa čistia, môžu pri správnej starostlivosti prežiť a udržať si lesk až niekoľko rokov. Napríklad koberce z juty pôsobia mäkko, čo spôsobuje, že sú o niečo poddajnejšie ako sisal.
 3. Použitie v interiéri

  Experti na bytový dizajn tvrdia, že fungujú lepšie v priestoroch s menším pohybom osôb, ako sú napríklad spálne, na rozdiel od chodieb a obývacích priestorov. Zvážte aj zariadenie interiéru, aby ste nemuseli neskôr vymieňať stolík alebo gauč. Napríklad aj z bambusu môžete dosiahnuť krásny efekt a nezaťažíte veľmi prírodu.

4 spôsoby kde a ako môžete materiál juta využiť

Juta je krásne univerzálna. Najčastejšie ju môžete nájsť na kobercoch, ale aj inom bytovom textile, či doplnkoch. Pozrite sa, ako môže juta skrášliť jednotlivé časti vašej domácnosti.

1. Obývačka s kvetmi na podlahe

Dodajte svojmu obytnému priestoru nádych tisícročného šarmu s kvetinovým vzorom jutového koberca, ktorý vnesie do každej miestnosti trochu radosti. Môžu to byť odvážne farebné kombinácie modrej a béžovej ale aj iný kúsok v červenom kvetinovom vzore. K tomu na sedačku prehoďte textil ako je pletená deka alebo menčester na vankúši.

2. Do kuchyne aj do chodby

Čo je krajšie ako vrúbkovaný lem? Tkaniny v niekoľkých veľkostiach a farbách z juty dodajú vašej chodbe, hale, ale aj kuchyni prírodný charakter. Vďaka svojej univerzálnosti, či už hľadáte perfektný behúň do chodby, alebo potrebujete len malý koberec, ktorý umiestnite pred kuchynský drez, je juta tá správna voľba.

3. Kúpeľne s jutovými výrobkami

Výrobok z juty môže slúžiť dokonca aj ako podložka pod vaňu pred sprchovým kútom alebo vaňou. Môžete si vybrať ručne tkané koberce a predložky v rôznych geometrických vzoroch s kruhmi, trojuholníkmi a štvorcami – to všetko v tej istej neutrálnej palete. A čo veľký podlahový vankúš? Je neuveriteľne pohodlný a priestranný do každej izby. Ocenia ho aj tínedžeri.

3. Dekorácie a doplnky do bytu z juty

Čo môže byť estetickejšie ako ako okrúhly koberec ukotvujúci jedálenský kút alebo útulný kútik na čítanie? Takýto súčasný kúsok je mimoriadne dostupný v rôznych veľkostiach. Navrhnite k nemu stôl a stoličky, ako aj pohovku alebo kreslo. Pohodlne sa usaďte a vyložte si bosé nohy.

4. Geometrické vzory do spálne

Hľadáte klasický geometrický motív v jutovej alebo sisalovej podobe? Čierne, stupňovité tvary a pruhy doplní množstvo estetických prvkov. Aj šachovnicové vzory sa hodia napríklad do neutrálnej spálne, ktorá potrebuje len jednoduchý vzor, ktorý nepôsobí rušivo. K tomu už len doladíte upokojujúce interiérové farby a máte miestnosť na odpočinok pripravenú.

Ktoré materiály sa hodia k jute?

Keď bytoví dizajnéri nájdu nábytok, ktorý je sofistikovaný, doplnia ho množstvom estetických prvkov. Spravte to aj vy ako profesionál. Okrem juty sú aj ratan, akryl, bambus či ekokoža extrémne trvanlivé materiály, ktoré sa stanú vašimi priateľmi na celý život. Zo všetkých prieskumov v oblasti domácich dekorácií za posledných niekoľko rokov sa dá povedať, že presne tak sa celkovo dizajnový svet pozerá na koberce z prírodných vlákien vyrobené z juty a sisalu.

Ak máte radi pocit tepla, poslúži vám umelá kožušina. Tá sa dá aplikovať na sedačky, vankúše aj dekorácie pre najmenších v podobe plyšu. Nebojte sa experimentovať. Odvážne kombinácie sa vám postarajú o to, že sa nikdy nebudete vo svojom priestore nudiť.

Starostlivosť o materiál juta?

Pri každom materiáli hrá dôležitú rolu údržba. Týka sa jej všetko, čo máte doma. Starostlivosť o domácnosť sa dá prirovnať ku starostlivosti o vlastné telo. Keď sa cítite chorí, navštívte lekára, ktorý vám poskytne správnu liečbu alebo inými slovami – údržbu vášho tela. Bytové doplnky, zariadenie interiéru alebo textil sú súčasťou vašej domácej výbavy. Po niekoľkých rokoch si budú všetky vaše veci v dome alebo byte vyžadovať údržbu.

Údržba jutových výrobkov je celkom jednoduchá. Napríklad jutový koberec môžete ľahko udržiavať bez znalosti špeciálnych zručností. Okrem toho nie je údržba jutového koberca finančne ani časovo nákladná. To je ďalší dôvod, prečo sú jutové koberce také obľúbené.  Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako môžete udržiavať výrobky z juty. Prezradíme vám tie najdôležitejšie tipy a triky:

 • Najefektívnejšie prach odstránite vysávačom. Správne vysávanie dvakrát alebo trikrát týždenne je najjednoduchší spôsob starostlivosti.
 • Ak sú v dôsledku akejkoľvek nehody škvrny, môžete ich vyčistiť pomocou kefky s mäkkými štetinami s pár kvapkami vody. Na škvrny naneste trochu vody a jemne ňou šúchajte. Nikdy nepoužívajte kefu s tvrdými štetinami. Môžete poškodiť jutové vlákna.
 • Ak sú na vašom jutovom výrobku stále škvrny, urobte jeden jednoduchý krok a dekorácia bude okamžite vyzerať ako nová. Na škvrnu naneste prášok na chemické čistenie a votrite ju rukou alebo môžete použiť kefu s mäkkými štetinami.

Výrobky z juty sú vďačnými a trvalo udržateľnými kúskami vo vašej domácnosti. Skúste ich zapracovať do vášho domova a už nikdy sa ich nebudete chcieť vzdať.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!