Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !

Udržateľnosť

Zaujíma vás, ako žiť ekologickejšie? Budúcnosť našej planéty vám nie je ľahostajná? Chcete sa starať o životné prostredie, ale neviete, kde začať? Dúfame, že tu nájdete odpovede na tieto a ďalšie otázky o udržateľnosti.

Čo znamená udržateľnosť?

Anglický termín udržateľnosť natrvalo vstúpil do našich životov. Tento názov sa prvýkrát objavil v správe Svetovej komisie pre životné prostredie a rozvoja v roku 1978 a čoraz častejšie ho vidíme v kontexte udržateľnej módy alebo udržateľného životného štýlu.

Model trvalo udržateľného rozvoja

Koncept trvalo udržateľného rozvoja sa rozdeľuje na tri oblasti:

  • hospodárstvo
  • životné prostredie
  • spoločnosť

Každý z nich by sa mal snažiť o ekonomický rozvoj, starostlivosť o životné prostredie a sociálnu rovnosť. Inými slovami, trvalo udržateľný rozvoj je založený na rovnováhe (na technologickej, sociálnej a ekonomickej úrovni) bez poškodenia životného prostredia.

Samozrejme, nie všetko závisí od nás a je ťažké zastaviť klimatické zmeny a samotný skleníkový efekt. Spoločne sa však môžeme pokúsiť tieto procesy spomaliť. Ako? Vedome žiť a meniť návyky na tie, ktoré su priateľskejšie k našej planéte.

Ako byť ekologickejší?

Trvalo udržateľný rozvoj je veľmi komplexný koncept, ktorý kombinuje mnoho oblastí. Skúste sa zamyslieť nad tým, čo môžete vo svojom každodennom živote zmeniť, aby ste planéte menej škodili a viac sa o ňu starali.

Možno prestanete kupovať vodu v plastových fľašiach a investujete do filtračnej kanvice a kovovej fľaše na vodu. Možno sa namiesto krátkeho letu rozhodnete cestovať vlakom? Alebo možno namiesto toho, aby ste si kupovali iba nový nábytok, začnete vyberať vintage?

Činnosti súvisiace s trvalo udržateľným rozvojom, ako sú zámerné nákupy, triedenie odpadu, úspora elektrickej energie a vody, nie sú jednoduché a neuskutočňujú sa okamžite. Zmena je dlhý a zložitý proces. Keď však začnete, uvidíte výhody a časom to bude jednoduchšie.

Spolu dokážeme viac, začnite preto svoj ekologický život už dnes!

Ako chrániť životné prostredie

Aj vám záleží na budúcnosti našej planéty? U nás sa dozviete, ako chrániť životné prostredie a prečo je to dôležité. Častokrát stačí začať s malými zmenami, aby sme prispeli k lepšiemu a udžateľnému životnému štýlu. Prezradíme vám, ako a kde začať.

Inteligentná domácnosť

Inteligentná domácnosť je riešenie, ktoré je súčasťou  nielen modernej technológie, ale aj udržateľného životného štýlu. Ukážeme vám, prečo sa využitie inteligentnej domácnosti stáva populárnym riešením pri návrhoch interiérov.

Menej odpadu

Čím viac vecí máme v domácnosti, tým viac znečisťujeme prírodu. Neznamená to však, že sa musíme zbaviť všetkých vecí okolo seba, stačí tvoriť menej odpadu a nájsť rovnováhu. Môžete začať doma s triedením odpadu. Zvyškom jedál stačí pomerne krátko, aby sa rozložili. Bio odpad by sme však mali tiež triediť a vyhodiť do nádoby na to určenej. Ešte lepšie je kompostovanie, ktoré premení odpad z kuchyne alebo záhrady na výživný substrát, pomocou ktorého môžete napríklad hnojiť vašu záhradu. Základom by malo byť samozrejme aj triedenie odpadu, čím zabezpečíte trvalú udržateľnosť . Poďte sa pozrieť, ako jednoducho sa dá zmeniť životný štýl k lepšiemu!

Lepšie bývanie

Nesprávny a plytvajúci životný štýl spôsobuje, že sa naša planéta pomaly mení k horšiemu. Je to vidno v rôznych sférach, hlavne to vplýva na počasie. Už dnes môžete urobiť rázny krok k lepšiemu, ukážeme vám ako na to. Máme pre vás viacero tipov, napríklad ako vytvoriť zelené strechy, aké sú výhody kontajnerového bývania a ako kontajnerové bývanie vytvoriť a monho ďalších nápadov. Lepšie bývanie je jedným z viacerých spôsobov ako pomôcť našej planéte.

Šetrenie energie v domácnosti

Aj šetrenie energie v domácnosti má veľký vplyv na udržateľnosť a ekologické bývanie. Šetrenie energie v domácnosti však svoje pravidlá. Pripravili sme pre vás tipy, ako začať so šetrením energie efektívne, inšpirujte sa nami ako zmeniť váš životný štýl

Ekologické nakupovanie

Súčasťou ochrany životného prostredia je tiež ekologické nakupovanie. Čo to znamená a ako ho implementovať, vám prezradíme v našom článku o ekologickom nakupovaní. Prečítajte si naše rady a nápady, ako chrániť životné prostredie a začať s ekologickým nakupovaním už dnes!

Zo starého nové nápady: recyklácia a upcyklácia

Máte veľa prebytočných vecí v domácnosti a chcete vyhodiť staré nepoužiteľné veci? Viete o tom, že veľa z nich by ste mohli prerobiť na štýlové dekorácie do bytu? A dokonca pomocou toho aj prispieť k ochrane životného prostredia? Ukážeme vám, ako vytvoriť zo starého nové nápady a vytvoriť tak krásne a štýlové kúsky do interiéru.