Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Akryl

Rok 2021 so sebou priniesol množstvo materiálov, ktoré budú trendy niekoľko ďalších dekád. Do tejto kategórie sa radí aj akryl charakteristický zaujímavým vzhľadom a štýlovým prevedením. Láka mnohých, milovníkov minimalizmu, severského štýlu či dokonca zarytých vyznávačov tradícií. Výhodou akrylu je to, že si ho viete upraviť podľa svojich predstáv. Nájdete ho v mnohých prevedeniach, vďaka čomu vie skvelo doplniť a rozžiariť vašu domácnosť. Dajte mu šancu aj vy a začleňte ho do minimálne jednej miestnosti.

Materiál akryl a jeho využitie v interiéri

Mnohé materiály majú viacero funkcií a využívajú sa ako v interiéri, tak aj v móde alebo v iných oblastiach. Rovnako je na tom akryl, ktorý zastáva pozíciu hneď v niekoľkých odvetviach. Nájsť ho môžete vo svojom šatníku či v minimálne jednej miestnosti, a pritom o tom ani len nemusíte vedieť. Pomenovanie akryl sa využíva na označenie viacerých druhov syntetických vlákien. Jeho história je pomerne dlhá, prvýkrát sa objavil v roku 1941, kedy mal zastupovať drahú vlnu. Má podobné vlastnosti, nehovoria o tom, že jeho vzhľad je veľmi štýlový. Aj vďaka tomu sa stal populárnym a rozšíreným na všetkých kontinentoch.

Výhody materiálu akryl v interiéri

Proces výroby je komplikovaný a náročný, no na to, aby ste materiál mohli využiť, nepotrebujete ho poznať. Stačí vedieť, aké vlastnosti má a čo všetko vám dokáže poskytnúť. Hlavnou výhodou je nízka hmostnosť, čo zaručuje ľahké používanie a presúvanie z miesta na miesto. Ak sa využije v rámci módy, je príjemný na dotyk, takže vás po oblečení nikde neťahá ani nereže. Keď sa naň pozrieme z pohľadu interiéru a domácnosti, veľkým benefitom je ľahká údržba. Materiál vydrží aj náročnejšie podmienky a po zašpinení vám stačí len mokrá bavlnená handrička.

Akryl vie odolať vlhkosti, teplu, priamemu slnečnému žiareniu aj chladu. Pri teplotách si ale treba dávať pozor, pretože príliš nízke mínusové teploty, alebo naopak, príliš vysoké plusové teploty, ho môžu zničiť. Pri teplotách si ale treba dávať pozor, pretože nízke teploty ho môžu zničiť. Inak je odolný a hypoalergénny, takže ho môže mať doma úplne každý nehľadiac na zdravotný stav.

Mnohí si akryl pochvaľujú aj vďaka tomu, že vie skvelo udržiavať farby. Ani po rokoch ich nestráca a preto je nadčasovým prvkom, ktorý vyzerá dobre aj po dekádach. Rôzne farebné prevedenia zaisťujú, že mu nerobí problém žiaden štýl bývania a zariadenie interiéru. Kombinujte ho s minimalizmom, severským štýlom, vintage či glamour.

Využitie akrylu v domácnosti je široké, všetko závisí od toho, čo kúpite a kde sa daný kúsok bude nachádzať. Veľmi obľúbené sú akrylové stoly s praktickými funkciami, stoličky, kreslá a iné kusy nábytku určené na sedenie, ležanie a oddych. Ak by ste nehcheli čisto akrylový predmet, siahnite po kombinácii viacerých materiálov, napríklad kovu, dreva či rôznych textílií. Následne, keď si jeden prvok vyberiete, je dôležité nájsť mu správne miesto, kde sa bude nachádzať a plniť svoju úlohu.

Kuchyňa a jedáleň

Do kuchyne a jedálne je ako stvorený akrylový stolík v nepravidelných tvaroch a v bezfarebnom prevedení. Prípadne zvoľte priehľadný model s nádychom modrej, fialovej, ružovej či červenej. Príručný stolík sa hodí ako odkladací priestor do kuchyne, alebo ako pomocník do jedálne. Postavte ho k hlavnému stolu, kuchynskej linke či ostrovčeku a využite jeho potenciál naplno. Stolík majú spravidla menšie rozmery, no aj napriek tomu vedia skvelo pomôcť.

Obývačka

Akryl je ako stvorený do obývačky, kde vynikne vo forme pomocného alebo konferenčného stola, doplnkov či kresla. Priehľadné prevedenie vám dáva istotu, že ho skombinujete s akýmkoľvek materiálom aj farbou. Hodí sa hlavne do minimalizmu, no keď ho správne doplníte, vie vyniknúť aj v tradičnom zariadení. A ak by sa vám po čase tento kúsok v obývačke už nepáčil alebo nehodil, jednoducho ho presuniete inam. Je ľahký, takže manipulácia nebude robiť problém nikomu, dokonca ani dieťaťu.

Spálňa a hosťovská izba

Akrylový nočný stolík, taburetka či pekné kreslo vedia upútať pozornosť, doplniť aj roho miestnosti a vytvoriť štýlový celok posteľou. Je len na vás, či zvolíte masívnejší nábytok alebo len menšie doplnky vo forme stojana alebo vázy. Ak sa akrylu bojíte a neviete, ako ho zakomponovať do miestnosti, vyberte si kúsok v kombinácii s inými materiálmi. Páčiť sa vám bude chladné prevedenie akrylu a kovu, alebo teplejšia možnosť v prevedení akrylu a drva.

Kúpeľňa

Do kúpeľne sa hodí hlavne číre a priehľadné prevedenie akrylových doplnkov s praktickou funkciou. Sú to napríklad nádoby na kozmetiku, stojany a zubné kefky či pekné orkasné vázy.

Chodba

Akryl sa dá umiestniť aj do chodby, kde si splní rovno niekoľko funkcií. Keď zvolíte príručný stolík, využite ho na odloženie maličkostí, ako čiapky, šály a rukavice. Prípadne si naň odložte kľúče, telefón, peňaženku či čokoľvek, čo potrebujete a nechcete zabudnúť pred odchodom do práce, mesta či školy.

Akryl v kombinácii s inými materiálmi

Akryl sa radí medzi materiály v interiéri, ktoré vedia vychádzať s takmer všetkými ostatnými kúskami v miestnosti. Skvelo si rozumie hlavne s kovom, pretože sú oba chladné a vytvárajú minimalistický výsledok. Ten sa hodí hlavne do jednoducho zariadených miestností v bielych a bledších odtieňoch.

Štýlový vzhľad akrylu vedia tiež podporiť materiály ako terazzo, charakteristické viacerými farebnými detailmi. Porcelán a keramika sú známe tým, že sú skôr tradičné a tlmia chlad, potom imitácia dreva a samotné drevo. Ak by ste hľadali niečo elegantnejšie a luxusnejšie, zvoľte odolný mramor. Jeho tmavé prevedenie skvelo kontrastuje s bledým prevedením akrylu. Rovnako je na tom výrazná mosadz v zlatej a ružovozlatej.

Akryl a inšpirácie pre obrazy v interiéri: liatie akrylových farieb

Máte chuť vytvoriť si svoje vlastné, jedinečné a originálne kúsky, ako napríklad obrazy do spálne? S akrylovými farbami je to jednoduchšie ako sa na prvý pohľad zdá. Jediné, čo na celý proces potrebujete je:

  • maliarske plátno 
  • akrylové farby 
  • tekuté médium 
  • plastové poháre 
  • rukavice 
  • paličky na miešanie 

Na začiatok si vyberte vami zvolené farby a zmiešajte ich s tekutým médiom. Keď sú pripravené, začnite ich aplikovať na maliarske plátno, presne podľa svojich predstáv. Následne len počkajte, kým farby zaschnú. Výslednú maľbu môžete pretrieť lakom alebo sprejom, aby sa pekne leskla.

Výslednému umeniu nájdite miesto na stene, v kuchyni, obývačke, chodbe alebo v spálni. Myslite na to, že čím väčšia maľba bude, tým viac sily bude mať na to, aby zmenila atmosféru v miestnosti. Preto sa snažte vybrať interiérové farby s pozitívnym účinkom na vašu náladu.

Bezplatná registrácia na Westwing: nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!