Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Farba roka 2021: Ultimate Gray + Illuminating

Túžite si osviežiť domov novými vankúšmi alebo plánujete rekonštrukciu svojho interiéru? Zvažujete aké interiérové farby a materiály použiť? Radi vám pomôžeme vybrať si a udržať pritom krok s dobou. Ukážeme vám, aká je farba roka 2021 a aké ďalšie farby zvolili špecialisti za hlavné farebné trendy pre jar a leto 2021. Či sa už rozhodnete pre prírodnejšie odtiene, alebo tie odvážnejšie, bude už na vás. Poďte s nami do ríše farieb a zistite aké základné farby nesmú u vás v tomto roku chýbať.

Farba roka 2021: ktoré farby v interiéri sú IN 

Farbu roka vyhlasuje už vyše 20 rokov Pantone Color Institute z USA. Finálnemu výberu farby vždy predchádzajú konzultácie so špičkovými odborníkmi na farby, ktorí sledujú trendy a vývoj. Výsledkom rozhodnutia je vždy jedna hlavná farba, ktorá ovplyvní dianie nielen v móde, ale aj dizajn a interiérové farby. Aká je teda farba roka 2021?

Farba roka 2021 – sila dvoch farieb! 

Rok 2020 vniesol do našich životov neistotu a strach. Všetci veríme, že rok 2021 prinesie viac optimizmu a pokoja. Želaný pocit „feel good“ sa podpísal aj pod výber farieb pre tento rok. Odborníci preto namiešali namiesto jednej, až dve farby. Farba roka 2021 má dve tváre: sivá (Ultimate Grey) a žltá (Illuminating Yellow).   

Prečo práve tieto dve farby? 

Výkonná riaditeľka Pantone Color Institute, Leatrice Eiseman zdôvodnila výber farieb takto:

Spojenie sivej so živou, presvetľujúcou žltou je spojením pozitívneho prístupu a sily. Praktická a pevná ako skala, a zároveň hrejivá a optimistická – to je kombinácia, ktorá predstavuje odolnosť a nádej.

Aj my sa tešíme tejto kombinácii, pretože práve toto všetci potrebujeme. Vyjadruje prirodzenosť a zároveň dostatok energie, ktorá motivuje k činnosti. Obe farby sa dajú úžasne kombinovať a tvoria jedinečnú atmosféru. Kombinácia mäkkej sivej a svetlo žltej je praktická, konkrétna, teplá a zároveň optimistická. Čo viac si priať?

Farba roka 2021: ako ju využiť v interiéri?

Každá farba roka 2021, sivá aj žltá, sa dá použiť pri výbere doplnkov, ale aj väčších kusov nábytku či na steny. Žltá farba nesie v sebe energiu zlata a slnka, a preto patrí medzi obľúbené feng shui farby. Je symbolom veselosti, radosti a chuti do života. Ideálna farba k raňajšej šálke kávy, čo poviete? Sivá vám svojim pokojom naopak pomôže oddýchnuť si po náročnom dni, ideálna na to bude sivá vlnená deka či zamatové kreslo.

Moderné materiály: jar/leto 2021

Nielen farba a štýl tvoria základ interiéru. Neodmysliteľnou súčasťou každého vybavenia sú aj materiály, ktoré zdôrazňujú celkových charakter interiéru. Kým v predchádzajúcich obdobiach hrali veľkú úlohu v interiéroch nové moderné materiály, ako napríklad plast, tento rok je čas zamerať sa na ekologické, prírodné a udržateľné materiály. 

Kľúčové budú vysoko kvalitné a recyklovateľné materiály, použité moderným a zodpovedným spôsobom. Dôležité však bude dodržať aj očakávaný minimalistický dizajn, vyžarujúci prirodzené pohodlie, a vniesť aj trochu naturálneho šarmu, pripomínajúceho rustikálne kuchyne. Všetky materiály sa dajú krásne kombinovať a jedna aj druhá farba roka 2021 sa k nim hodí.

2021 je rokom prírodných materiálov, ako sú:

 • masívne drevo
 • ratan
 • mramor
 • keramika
 • kamenina
 • prútie
 • ľan, vrecovina, bouclé a prírodný hodváb

Trendy farby na jar

Spoločnosť Pantone určuje nielen to, ktorá je hlavná farba roka 2021, ale vyberá aj ďalšie sezónne farebné palety. S trendy farbami prichádzajú aj iné spoločnosti, ako napríklad WGSN (World’s Global Style Network). Či už hľadáte kombinácie farieb na steny, základné farby pre nové bývanie alebo len farebné doplnky do interiéru, s týmito farbami sa určite nepomýlite.

Neutrálne a prirodzené farby

Okrem slnečných akcentov žltej, sú ďalším veľkým trendom farieb pre nadchádzajúcu jar svetlé neutrálne farby, ako je béžová farba v rôznych odtieňoch, šedé teplé farby, telové farby a najjemnejšie ružové. A s nimi teplé hnedé farby v odtieňoch karamelu, škorice alebo kávy s mliekom. Interiér v takýchto farbách vás obklopí pocitom bezpečia a tepla. Tu si môžete oddýchnuť!

Vyblednuté farby

Farby roku 2021 sú tiež prírodné, pripomínajúce ľanové súkno, vyblednuté od slnka. Sú to farby, ktoré upokojujú a umožnia vám získať späť pôdu pod nohami.  Krikľavo červené a výrazné zelené farby ustupujú ich miernejším verziám, ktoré pôsobia nenápadne a navodzujú pocit bezpečia. Toto je čas na teplé, pastelové farby, ktoré nás spomalia, zahrejú a prinesú rovnováhu rovno z prírody. Patrí sem aj jemná modrá farba, symbolizujúca hlbokú zmes neba, trávy a šedej farby zeme.

Trendy farby v lete 

V roku 2021 sa zameriavame na optimizmus a radosť . Módne farby v interiéroch sú hlavne farby spojené s prírodou. Poťahy v béžovej, šedej, mätovej, levanduľovej alebo krémovo žltej farbe zosvetlia interiér a skvelo doplnia steny vo výrazných farbách. Žlté, optimistické akcenty budú vhodné do kuchyne, obývacej izby alebo jedálne. Upokojujúci charakter jemnej zelenej farby bude zase ako stvorený pre spálňu a obývaciu izbu.

Teplé odtiene oranžovej, terakotovej a ružovej

Ak je toto čas stavať na farbách prírody, nemôžeme vynechať ovocie, ako sú pomaranče, maliny či červené jablko a hrozno! Teplé farby zrelého červeného ovocia rozihrajú nielen chuťové bunky, ale aj interiér. Pripomínajú pokojné farby jesene, no prímes oranžovej a ružovej farby im dodáva ľahkosť a hravosť. Patrí sem aj bordová farba s prímesou hnedej a oranžovej – farba vypálenej hliny v podobe tehál a terakoty. V tejto sezóne sa táto dôstojná oranžová objaví v mnohých inkarnáciách: na podlahách a stenách, tkaninách, nábytku a jarných dekoráciách, často spolu s práškovou a lososovo ružovou farbou.

Holografické a neónové farby

Je láska k neónovým svetlám a jemným farbám kompatibilná? Samozrejme! Svedčia o tom najmódnejšie farby leta 2021. Dúha je koniec koncov plná pastelových farieb. Majú nás pozitívne naladiť, motivovať a nabiť energiou. Holografické akcenty v doplnkoch, neónové farby na stenách a nábytku stimulujú tvorivosť a ochotu konať. Je to eklektický štýl, moderný a plný kontrastov. Vyžaduje si odvahu pri rozhodovaní, ale výsledkom je dokonalá originalita. Pre rýchle osvieženie interiéru pre nadchádzajúcu sezónu odporúčame najmä poháre, vázy, príbory s perleťovou dúhou a neónové vankúše. Objaviť sa tu môže aj výraznejšia modrá farba, svietivá ružová farba či tyrkysová farba.

Odtiene levandule

Fialová farba je jednou z najdôležitejších farieb prichádzajúcej jari a leta – objavuje sa v neónovejšej holografickej verzii, aj v jemnejšej fialovej. Levanduľa kvitne od polovice júna do októbra, preto ju využite na to, aby bolo leto u vás doma čo najdlhšie. Levanduľové aranžmány odzrkadľujú provensálsky štýl a slnko prímorského Francúzka, ktoré je známe svojimi levanduľovými poľami až k obzoru. Všetky odtiene levandule pôsobia v interiéroch osviežujúco, hlavne ak ich vkusne dopĺňa zelená farba. Všetky odtiene levandule sú také jemné, že sa nemusíte obávať únavy z kontrastu ani dominancie nad ostatným usporiadaním. Pokojne ju teda použite tam, kde sa vám práve hodí.

Farba roka 2021 a jej kombinácie 

Ku čomu sa hodí každá jedna farba roka 2021 a ako ju skombinovať s vašim pôvodným zariadením? Aké sú ideálne kombinácie farieb? Pripravili sme pre vás niekoľko inšpirácií:

 1. K žltej aj k sivej sa bude ideálne hodiť terakotová, akvarelová a antracitová farba alebo biela farba na stenu a podlaha alebo nábytok zo svetlého dreva. Vhodne ich doplní aj zrkadlo v zlatom ráme či zelená farba rastlín a doplnkov. 
 2. K oranžovej, lososovej a bordovej farbe pridajte trochu akcentu, ktorý farby vyváži, môže to byť olivovo zelená farba alebo jemne fialová farba.
 3. Neutrálne a vyblednuté farby môžete kombinovať medzi sebou, alebo s levanduľovou farbou, ktorá im dodá „šťavu“ a taktiež im pridá silu aj čierna farba.  
 4. Holografické a neónové farby môžete kombinovať navzájom, no pre vyvážený charakter priestoru by ich nemalo byť príliš veľa. 

Páčia sa vám farby roka 2021? Veríme, že áno a že vám doma pomôžu vyčariť potrebnú radosť a pohodu. Ak ešte váhate, či sú to tie správne farby pre vás, prezrite si aj ďalšie naše inšpirácie pre zariadenie interiéru:

Zaregistrujte sa bezplatne na Westwing a získajte nové inšpirácie a exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší a veselší!