Zaregistrujte sa a získajte poukaz v hodnote 15€ !
Moderný vidiecky štýl v interiéri

Moderný a rustikálny štýl sú takmer dva protipóly dizajnu. Moderný interiérový dizajn charakterizujú jednoduché a kvalitné povrchové materiály a úpravy. Typické sú aj vodorovné a zvislé línie. Je to jednoduchý a nezdobený štýl, ovplyvnený škandinávskou a nemeckou architektúrou. Rustikálny štýl sa vyvíjal celé storočia v rôznych častiach Európy – od  južnej po Veľkú Britániu. V 18. a 19. storočí sa rozšíril ďalej. Tento štýl bývania je populárny vďaka prirodzenosti, vidieckej kultúre a klasickým motívom. Jeho blízkym príbuzným je moderný vidiecky štýl. Oba štýly si spolu veľmi dobre rozumejú a dopĺňajú sa. Inšpirujte sa! Moderný rustikálny štýl osloví aj vás.

Čo vystihuje moderný rustikálny štýl v interiéri?

Moderný rustikálny štýl so sebou prináša rustikálne kúzlo a teplo s moderným zariadením. Základom k jeho vytvoreniu je moderný nábytok, otvorený pôdorys a zachovalé prírodné architektonické prvky. Ak renovujete alebo staviate, nechajte vyniknúť odkryté trámy, použite recyklované drevo alebo si zaobstarajte kamenný moderný krb v obývačke, prípadne moderné kachle na drevo. Ak narazíte pri renovácii na kamennú alebo tehlovú stenu, nechajte ju odkrytú. Tento štýl bývania je charakteristický použitím surového kameňa a dreva, hliny a betónu. Celý vzhľad často pôsobí ako horská chata.

Farby priestorov sú neutrálne a tlmené, steny sú biele alebo obložené drevom a kameňom. Výrazné sú veľké okná, často s dvojitou výškou, pre viac prirodzeného svetla. Z ďalších používaných materiálov stojí za zmienku juta, kožušina a stoličky z hovädzej kože. Čalúnenie nábytku je zvyčajne neutrálne a na renováciu sa dá použiť umelá kožušina alebo koža. 

Pre správny pocit útulnosti zahrňte do vášho interiéru prírodné materiály ako bavlna, vlna, ľan, konope, sisal, kožu a jutu, na vankúše, obliečky, prikrývky, závesy alebo prehozy cez posteľ. Svietidlá v tomto štýle sa veľmi ponášajú na historické kusy zo starých čias. Okrem nich sú použité aj moderné, a tak je na vás, ktorým dáte prednosť, aj z hľadiska potreby osvetlenia jednotlivých priestorov. Sú väčšinou vyrobené z kovu s patinou alebo aj z dreva. 

Moderný rustikálny interiérový dizajn: 7 tipov na vytvorenie bezchybného priestoru

Poďte preskúmať, ako jednoducho vyčarujete skvelý dizajn v každej miestnosti vášho domu alebo bytu. Máme pre vás tipy, ako to zvládnete s ľahkosťou!

Moderný rustikálny štýl, ktorý musíte mať: drevené akcenty

Zariadenie interiéru si v duchu moderného rustikálneho štýlu vyžaduje niektoré prvky, ktoré vyčarujú správnu atmosféru. Týmto prvkom je pre moderný rustikálny štýl použitie dreva a jeho akcentov, najlepšie ak sa vyskytuje vo všetkých izbách. Drevo v priestore zosobňuje hrejivý pocit. Dajte si preto záležať, aby ste použili umelecké predmety alebo doplnky z dreva, prípadne jedinečný kus nábytku. Základným pravidlom je použitie rovnakých odtieňov. Sýtejšie zaobstarajú pocit tepla, tmavé a sivé z neho teplo uberajú.

Neutrálne interiérové farby v modernom rustikálnom dizajne

Neutrálne interiérové farby nikdy nebudú nuda! Tvoria základ pre kombinácie so živými farbami a navodzujú príjemnú a uvoľňujúcu atmosféru. Výborný tip ako oživiť neutrálne farby, je pridať jemné odtiene vankúšov, ktoré môžete kedykoľvek vymeniť. Farby v tomto dizajne pochádzajú z prírody. Okrem neutrálnych a bielych tónov sa používajú prírodné odtiene modrej, zelenej, ružovej, červenej, hnedej a sivej. Rustikálna obývačka spojená s moderným štýlom je zväčša priestor, ktorý rezonuje oboma štýlmi, napríklad posedením na modernej sedačke a zároveň pri ohni v krbe.

Pridajte trochu jemnosti s útulnými textíliami

Zariadenie domu v modernom rustikálnom štýle nefunguje bez útulných textílií. Tie zaručia vyváženie moderného dizajnu, ktorý môže pôsobiť chladne a mierne drsne. Dodajte vášmu domu alebo bytu mäkké textúry nielen na vankúšoch a závesoch, ale aj na čalúnenom nábytku. Udržíte tak dojem tepla v priestore aj bez väčšej námahy.

Moderný rustikálny štýl miluje starožitnosti

Niet snáď lepšieho miesta, akým je obývačka, kde môžete vystaviť na obdiv vaše osobné spomienky. Zavedú vás vždy na miesta, kde ste ich získali a navyše nadväzujú konverzáciu. Moderný rustikálny štýl, s príklonom k eklektickému štýlu, môže byť výborným miestom na integráciu starožitností do miestnosti. Môže ísť o kus obľúbeného nábytku alebo starožitnú kolekciu, vázu, zrkadlo alebo výšivku po babičke. Takýto priestor bude pôsobiť príjemne nostalgicky.

Prírodné materiály

Moderný rustikálny štýl charakterizujú nielen neutrálne farby, ale aj materiály v interiéri. Vo väčšine týchto priestorov nájdete drevo alebo kameň. Ak ide o čisto prírodný materiál, spĺňa podmienky pre dobrý doplnok miestnosti a poslúži ako výzdoba. Typické sú tu prvky ako krb obkladaný prírodným kameňom alebo drevený strop s trámami, ktorý charakterizuje francúzsky vidiecky štýl. Nájdete tu aj vysoké zdvojené okná. Všetky tieto úpravy naznačujú spojenie s prírodou, upokojujú zmysly a vyžarujú pohodlie.

Moderný rustikálny nábytok, ktorý musíte mať

Nezanedbateľným a kľúčovým prvkom pre moderný rustikálny štýl je moderný nábytok. Ten v spojitosti s prírodnými materiálmi vytvára skvelé priestory. Stačia jeden-dva kúsky, pre vystihnutie podstaty modernej stránky štýlu. Ak by na vás nábytok pôsobil výrazne a veľmi moderne, stlmte tento dojem pridaním rustikálnych prvkov a akcentov, ako napríklad mäkký vankúš alebo prikrývka.

Prepojenie s prírodou

Moderný rustikálny štýl je o súznení s prírodou. Ak nemáte inú možnosť, viete si útulnosť a prívetivosť priestorov zlepšiť kvetmi a rastlinami, či už živými alebo umelými. Prírodu prinesiete do vášho domova aj pomocou sušených rastlín a byliniek.

Inšpirácie od Westwing: ako si zariadiť interiér moderným rustikálnym štýlom

Vaša rustikálna spálňa môže vyzerať štýlovo, keď do nej aplikujete zopár detailov. Väčšina spální je ladená do hnedej a jej odtieňov, a bielej. Steny môžu byť obložené drevom alebo sú natreté na bielo. Na závesy, prípadne na zakrytie postele použite rôzne textúry a materiály, ako sú ľan, bavlna, vlna alebo umelá kožušina. Ak máte malý priestor, zväčšiť by ho mohlo nadrozmerné zrkadlo, opreté o stenu s dreveným opotrebovaným rámom. 

Ako nástenné dekorácie použite buď staré, vyblednuté fotografie, alebo nové fotky v starých, patinou poznačených rámoch. Zavesiť ich môžete na neopracované kúsky dreva. Kvety zavesené v nádobkách na stene poslúžia ako dobrá dekorácia na stenu. Ako v každej miestnosti, tak aj v spálni krásne vyznejú odhalené stropné trámy.

Ak ste zruční, niektoré dekorácie si viete vyrobiť aj sami. Napríklad garnížu na záclony zostrojíte z neopracovaného dreva, prípadne omotáte stojan stolnej lampy jutovým ľanom alebo z recyklovaného dreva vyrobíte plavajúce poličky na stenu. Nápadov je určite neúrekom.

Ak by sa vám v dome alebo byte páčila rustikálna kuchyňa, pokúste sa o jej modernejšiu verziu. Pokiaľ máte v kuchyni staré štruktúry materiálov na kuchynskej linke a inom vybavení, skúste ich doplniť podlahou zo zvetraného dreva alebo terakoty, prípadne mozaiky. Aj steny môžete obložiť kameňom alebo drevom. 

Vyberte si pracovnú dosku z kameňa, ako je mramor, žula, cement alebo iné materiály inšpirované kameňom. Rustikálne kuchyne sú praktické, v ktorých veľa priestoru dostáva pracovná plocha. Väčšinou majú nadrozmerný odsávač pár, kamenné drezy a sporáky industriálneho vzhľadu. Okolo stola rozostavte prútené stoličky a nad stôl zaveste svietidlá z terakoty alebo porcelánu.

V celom dome alebo byte môžete použiť staršie kusy nábytku alebo dekorácií, týmto trafíte rustikálny štýl v modernom prevedení, v ktorom sa budete cítiť príjemne. Ak chcete načerpať inšpirácie pre takéto zariadenie interiéru, zaregistrujte sa už teraz na Westwing a nenechajte si ujsť naše exkluzívne ponuky, vďaka ktorým bude váš domov ešte krajší!